Co je to Ethereum?

Ethereum je platforma založená na blockchainu s otevřeným zdrojovým kódem, která v zásadě umožňuje stavět a nasazovat stovky decentralizovaných kryptoměn a projektů, aniž byste museli stavět vlastní blockchainy.

Díky druhému největšímu tržnímu stropu ve světě kryptoměn přitáhlo Ethereum velkou pozornost investorů i nadšenců kryptoměn..

Ethereum představuje nejen významnou změnu současného stavu, ale také umožňuje rychlý vývoj a nasazení nových aplikací představujících specializovaná řešení pro různá průmyslová odvětví.

I když je programátor Ethereum zřejmý programátorům a celému technologickému světu, mnoho lidí, kteří jsou méně technicky zdatní, mají potíže s jeho pochopením. Tuto příručku jsme navrhli tak, aby oslovila oba davy a vystavila kohokoli od úplných začátečníků a meziproduktů kryptoměny tuto potenciálně světově měnící kryptoměnu.

Ethereum vs. bitcoin

Pokud vás zajímá Ethereum, je pravděpodobné, že máte nějakou základní znalost bitcoinů.

Všechny kryptoměny se nevyhnutelně srovnávají s bitcoiny a upřímně řečeno je jejich porozumění mnohem snazší.

Bitcoin byl spuštěn v roce 2009 jako první kryptoměna na světě s jediným cílem vytvořit decentralizovanou univerzální měnu. Tato měna by nevyžadovala žádné zprostředkující finanční instituce, ale stále by zajišťovala bezpečné a platné transakce. To bylo možné díky revoluční technologii zvané „blockchain.“

Blockchain je digitální kniha, která nepřetržitě zaznamenává a ověřuje záznamy. Používá se ke sledování a ověřování bitcoinových transakcí. Jelikož globální síť komunikujících uzlů udržuje blockchain, je do značné míry neporušitelný. Jak jsou do sítě přidávány nové bloky, jsou neustále ověřovány.

Ethereum je podobně jako bitcoin distribuovaná veřejná blockchainová síť. Zatímco jak Ethereum, tak Bitcoin jsou kryptoměny, s nimiž lze mezi uživateli obchodovat, existuje mezi nimi značný rozdíl.

Bitcoin například využívá blockchain ke sledování vlastnictví digitální měny, což z něj činí extrémně efektivní systém elektronických peněz typu peer to peer. Ethereum, na druhé straně, se zaměřuje na spuštění programovacího kódu aplikace. Vývojáři aplikací jej do značné míry využívají k platbám za služby a transakční poplatky v síti Ethereum.

Bitcoin i Ethereum jsou „decentralizované“, což znamená, že nemají žádnou centrální kontrolu ani vydávající autoritu. Příslušní těžaři provozují každou síť ověřováním transakcí, aby vydělali buď bitcoin (pro bitcoin), nebo ether (pro ethereum).

Pokud stále máte potíže s rozlišením, slovy Dr. Gavin Wood—Jeden ze spoluzakladatelů společnosti Ethereum – může pomoci:

Dr. Gavin Woode, spoluzakladatel společnosti Ethereum“Bitcoin je v první řadě měnou; toto je jedna konkrétní aplikace blockchainu. Není to však zdaleka jediná aplikace. Vezmeme-li si příklad podobné situace z minulosti, je e-mail jedním z konkrétních použití internetu a určitě pomohl popularizovat jej, ale existuje mnoho dalších. “

Dr. Gavin Wood, spoluzakladatel společnosti Ethereum

Ethereum je jednoduše aplikace blockchainové technologie pro úplně jiný účel.

Co je to Ethereum?

Jednoduše řečeno, Ethereum je decentralizovaná platforma založená na blockchainu, na které lze stavět decentralizované aplikace (Dapps).

 • Pamatujte, že blockchainová isa databáze bez centrálního serveru, který sleduje každou transakci a výměnu. Drtivá většina kryptoměn a decentralizovaných projektů běží na nějaké aplikaci blockchainu.
 • K decentralizovaným aplikacím – označovaným jako dapps – přejdeme podrobněji později, ale stačí vědět, že se jedná o aplikace, které uživateli slouží ke konkrétnímu účelu. Zapněte si bezpečnostní pásy, některé z těchto kapek jsou úžasné.

Odvolání společnosti Ethereum spočívá v tom, že je postaveno způsobem, který umožňuje vývojářům vytvářet inteligentní smlouvy. Chytré smlouvy jsou skripty, které automaticky splňují úkoly, když jsou splněny určité podmínky. Inteligentní smlouva by například mohla technicky říci: „zaplatit Jane 10 $, pokud do 15. září 2018 odešle článek o kozách o 1000 slovech“, a Jane by se platila, jakmile budou splněny podmínky.

Tyto chytré smlouvy provádí Turing-Complete Ethereum Virtual Machine (EVM), provozovaný mezinárodní veřejnou sítí uzlů..

Kryptoměna sítě Ethereum se nazývá éter. Ether slouží dvěma různým funkcím:

 1. Kompenzujte těžbu plných uzlů, které napájejí její síť. Díky tomu bude vše fungovat hladce na administrativní úrovni.
 2. Plaťte lidem za inteligentních smluvních podmínek. To je to, co uživatele motivuje k práci na platformě Ethereum.

Pokud jste stále trochu zmatení, nebojte se. Základní technologie je komplikovaná i na úrovni povrchu.

Na konci této příručky budete lépe rozumět ethereu než 99,999% lidí … a to je docela dobrý začátek!

Projdeme si věci, jako je fungování Ethereum, historie Ethereum a některé vzrušující dappy běžící na platformě Ethereum.

Vítejte v Wild Ride: Ethereum

V roce 2011, 17letý rusko-kanadský chlapec jménem Vitalik Buterin se o bitcoinu dozvěděl od svého otce. Buterin se stal spoluzakladatelem časopisu Bitcoin Magazine a předním autorem této publikace. Buterin v současné době působí v redakční radě účetní kniha. Jako recenzovaný vědecký časopis publikuje Ledger originální výzkumné články o technologii kryptoměny a blockchainu. Publikace ukazuje zájem o jakákoli témata týkající se blockchainu k matematice, informatice, strojírenství, právu a ekonomii.

V roce 2013, po návštěvě vývojářů po celém světě, kteří sdíleli nadšení pro programování, Buterin publikoval bílou knihu s návrhem Ethereum.

V roce 2014, Buterin vypadl z University of Waterloo po obdržení Společenstvo Thiel 100 000 $ na práci na plný úvazek v Ethereu.

V roce 2015, systém Ethereum byl spuštěn.

V roce 2017, Ethereum dosáhlo limitu 36 miliard dolarů.

Ať už se na to díváte z investičního hlediska, z technického hlediska nebo ze svědectví historie; Ethereum je nesmírně vzrušující.

Cílem Buterina bylo přinést stejnou decentralizaci z bitcoinu do více než jen měny. Toho lze dosáhnout vybudováním plnohodnotného programovacího jazyka Turing-complete do blockchainu Ethereum.

The Ethereum bílý papír jde do podrobností o některých potenciálních případech použití, z nichž všechny lze vytvořit prostřednictvím decentralizovaných aplikací v síti Ethereum. Seznam pokračuje dál a dál:

 • Tokenové systémy
 • Finanční deriváty
 • Systémy identity a reputace
 • Ukládání souborů
 • Bankovní
 • Centralizované autonomní organizace
 • Pojištění
 • Datové kanály
 • Cloud Computing
 • Predikční trhy

Budováním těchto aplikací v síti Ethereum mohou tyto dappy využívat blockchain Ethereum místo toho, aby si museli vytvářet vlastní.

Zakládající tým společnosti Ethereum

Základní zakládající tým společnosti Ethereum v roce 2014 tvořili Vitalik Buterin, Mihai Alisie, Anthony Di Iorio a Charles Hoskinson. Lubin se přesunul k založení nyní téměř 1000 zaměstnanců brooklynského „studijního produkčního studia“ ConsenSys.

Říká se, že je jedním z největších kupujících v crowdsale Ethereum, Lubin, který financoval ConsenSys skrýšou bitcoinů, říká, že v loňském roce začal prodávat některé ze svých etherů na financování rozvoje firmy

Virtuální stroj Ethereum

Dřívější blockchainové aplikace jako Bitcoin umožňovaly uživatelům pouze sadu předdefinovaných operací. Například bitcoin byl vytvořen výhradně proto, aby fungoval jako kryptoměna.

Na rozdíl od těchto raných blockchainových projektů umožňuje Ethereum uživatelům vytvářet vlastní operace. The Virtuální stroj Ethereum (EVM) to umožňuje. Jako běhové prostředí Ethereum se provádí EVM chytré smlouvy. Protože každý uzel Ethereum provozuje EVM, aplikace na něm postavené využívají výhod decentralizace bez nutnosti budování vlastního blockchainu.

Chytré smlouvy

Inteligentní smlouvy jsou řetězce počítačového kódu schopné automatického provádění při splnění určitých předem stanovených podmínek.

Namísto požadavku, aby jediný ústřední orgán řekl „yay“ nebo „ne“, jsou tyto smlouvy uzavřeny samostatně. Díky tomu je celý proces nejen efektivnější, ale také spravedlivější a objektivnější.

Například jednoduchý případ použití chytré smlouvy by byl:

 • Jim chce vsadit Sarah 100 Ether (ETH), že cena ETH bude 30. srpna 2018 nad 1000 $.
 • Shodují se na datovém kanálu, který bude použit k určení ceny ETH.
 • Každý si uloží 100 ETH na inteligentní smlouvu, přičemž vítěz si vezme celých 200 ETH.
 • 30. srpna 2018 je dotazován zdroj dat a smlouva je okamžitě provedena zasílání peněz výherci.

Díky chytré smlouvě není nutné, aby si Jim a Sarah navzájem věřili. Musí prostě důvěřovat datovému kanálu.

Mějte na paměti, že je to jen velmi jednoduchý příklad. Mnoho inteligentních smluv je extrémně složitých a dokáže zázraky.

Stánek s jídlem: Inteligentní smlouvy mohou automatizovat řadu úkolů, aniž by vyžadovali zprostředkovatele. Inteligentní smlouva potřebuje pouze libovolná pravidla do ní zapsaná.

Výzvy a iniciativy společnosti Ethereum

Samotné řešení finančních transakcí představuje nesmírně složité problémy z hlediska spolehlivosti a bezpečnosti. A protože síť Ethereum zahrnuje blockchain pro všeobecné účely, který zpracovává jiná aktiva než peníze, vyvstávají složitější výzvy, které přesahují pouhé finanční transakce. Při přechodu do budoucnosti se Ethereum potýká s problémy škálovatelnosti, spotřeby energie, bezpečnosti, soukromí a decentralizace.

Kromě peněz

Jako blockchain pro obecné účely potřebuje Ethereum mechanismus, který představuje jiná aktiva než peníze. Standard ERC-721 byl vytvořen pro transakci jedinečných hodnotných položek. Zkratka ERC znamená Ethereum Žádost o komentář a poskytuje formální proces pro nadaci Ethereum za účelem vylepšení jejího produktu. Standard ERC-721 původně řídil vývoj vysoce úspěšných sběratelských předmětů CryptoKitties, ale umožňuje zastoupení jakéhokoli digitálního majetku.

Casper The Friend Finality Gadget

Jakýkoli blockchain se při umisťování transakcí do systému spoléhá na důvěryhodný, spravedlivý, bezpečný a spolehlivý konsensuální protokol. Stejně jako bitcoin používá Ethereum přístup Proof of Work (PoW), ale blockchain Ethereum plánuje implementovat algoritmus Proof of Stake (PoS).

Ethereum Casper

Miniaplikace Casper finality implementuje PoS jako nezávislý modul. Jako nezávislý modul žije Casper na vrcholu současného systému PoW, díky čemuž je síť Ethereum hybridním systémem jak PoW, tak PoS. To také jako nezávislý modul umožňuje později odebrat PoW část sítě.

Protokol Casper PoS využíval pobídky k teorii her k udržení integrity systému. Poskytuje také výhody většího zabezpečení a snižuje obrovskou spotřebu energie vyžadovanou těžbou PoW.

Škálování výšin

Škálování představuje pro Ethereum velkou výzvu, stejně jako pro ostatní blockchainy. Škálování definuje schopnost systému zvládnout velké a rostoucí pracovní vytížení, aniž by systém vykazoval napětí nebo stres. Přemýšlejte o tom jednak jako o síle a efektivitě systému při plnění úkolů, jednak o výzvě uživatelské zkušenosti. Pokud uživatel po kliknutí na tlačítko čeká příliš dlouho na odpověď, dojde k frustraci a uživatelé se vzdají systému.

Web čelil tomuto problému také v prvních dnech. V prvních webových aplikacích každá akce, kterou uživatel provedl na webové stránce, vedla k tomu, že celá stránka musela být znovu načtena ze serveru a znovu vykreslena v prohlížeči klienta. Web 2.0 přišel, představil možnost obnovovat pouze příslušnou část stránky a responzivní uživatelská rozhraní se stala normou na internetu.

Vitalik Buterin o škálování

Vitalik Buterin označuje škálování jako primární problém, který je třeba řešit v technologii blockchain. Udělal následující komentáře v září 2017 v rozhovoru s Navalem Ravikantem na konferenci Disrupt SF 2017.

„Bitcoin v současné době zpracovává o něco méně než tři transakce za sekundu; a pokud se blíží čtyřce, už je na špičkové kapacitě. Ethereum za posledních několik dní dělá pět za sekundu. A pokud to jde nad šestku, pak je to také na špičkové kapacitě. Na druhou stranu, Uber v průměru – 12 jezdí za sekundu, PayPal – několik set, Visa – několik tisíc, hlavní burzy – desítky tisíc. A pokud chcete přejít na IoT, pak mluvíte stovky tisíc… “

Nová krev plazmy přináší síti nový život

Co Lightning Network přináší bitcoinům, Plasma přináší Ethereum. Joseph Poon (tvůrce protokolu Lightning Network) a Vitalik Buterin společně navrhují a architekt Plasma.

Úsilí jako Lightning a Plasma zmírňuje stres v síti tím, že přesouvá práci offline do vedlejšího řetězce. Uživatelé se v průběhu času zapojují do více transakcí na kanálu v postranním řetězci, aniž by v tomto okamžiku využili hlavní blockchain. Po dokončení několika transakcí se konečný stav těchto transakcí přesune na hlavní blockchain jako jedna transakce s jediným poplatkem. Vícenásobné interakce ke zpracování, čímž se sníží na jedinou akci na blockchainu, což následně sníží zátěž zdrojů a zlepší škálovatelnost.

Plavání se střepy

Počítačová věda se omezuje na umění dát něco někam a poté to načíst, když to chcete. Ukládání pouze toho, co požadujete způsobem, který umožňuje snadné a elegantní vyhledávání, a načítání pouze toho, co potřebujete, a co nejrychleji to všechno definuje efektivitu. Sharding představuje techniku ​​pro efektivní ukládání dat ke zlepšení načítání. A účinnost určuje škálovatelnost.

Sharding v zásadě definuje způsoby, jak rozdělit data do samostatných částí a ukládat je samostatně. V důsledku toho se musíte vypořádat pouze s malým kouskem obsahujícím data, která vás zajímají, a ne procházet každým kouskem dat obsaženým v celém systému. Databázová technologie již dlouho používá horizontální dělení ke zvýšení škálovatelnosti a nyní Ethereum Foundation zkoumá, jak sharding může zlepšit technologii blockchain.

Raiden ztracené archy

Podobně Raiden také představuje schopnost postranního řetězce podobnou Lighting a Plasma. Raiden není projektem nadace Ethereum, ale produktem nezávislé společnosti.

Decentralizované aplikace (Dapps)

Většina z nás celkem dobře rozumí tomu, co aplikace (aplikace) je. Aplikace je formálně definována jako program nebo software navržený a napsaný ke splnění konkrétního účelu uživatele. Aplikace používáme každý den: Aplikace nám umožňují kontrolovat náš bankovní zůstatek, procházet živým zdrojem obrázků nebo dokonce spustit Flappy Bird do zapomnění.

Nyní vezměte tuto definici a ~ * ~ decentralizujte ~ * ~ ji. Dapps slouží podobné funkce, ale běží spíše na celé síti uzlů než na centrálním zdroji. Skutečnost, že jsou decentralizované, dává dappům obrovskou výhodu oproti tradičním aplikacím.

Víte, kdy je Instagram nefunkční protože server nefunguje? To se u kapek nestává. A co když je Zomato byl hacknut a odhalil informace 17 milionů lidí? To se také neděje.

Navíc jsou Dapps:

 • Otevřený zdroj – Dapps umožňuje uživatelům zobrazit kód aplikace na frontendu i backendu. Pokud není uvedeno jinak, nejsou žádné povrchní nesmysly „dovolte nám použít vaši polohu“.
 • Autonomní – Dapps automaticky jedná podle pravidel zakódovaných do nich. Žádný prostor pro korupci zvenčí.
 • Zajistit – Data a protokoly jsou na blockchainu uloženy kryptograficky. Žádné hacky.
 • 100% provozuschopnost – Blockchain je vždy spuštěn, což znamená nulové prostoje pro dapps. Žádné pády.
 • Snadnější implementace – Vývojáři, kteří chtějí využít výhody blockchainové technologie, nepotřebují vytvářet nový blockchain. Rámec je tu, což tvůrcům Dapp šetří spoustu času a úsilí vynaloženého na vytvoření potenciálně dílčího rámce. Aby bylo možné provozovat v této decentralizované síti, dapps pouze platí transakční poplatky.

V mnoha případech uživatelé front-endu ani nerozeznají dapps od běžných aplikací. Dapps ke komunikaci s blockchainem obvykle používá webové aplikace HTML / JavaScript, které se uživatelům zobrazují stejně jako mnoho aplikací, které dnes již používáte.

Bude aplikace Real Killer vstát

Zatímco bitcoin poskytuje síť pro finanční transakce, Ethereum usiluje o poskytnutí platformy pro decentralizovaný vývoj aplikací. Programovací platforma v konečném důsledku vyžaduje, aby byly vzaty dobré aplikace na ní postavené vážně. CryptoKitties si na chvíli získal popularitu, ale stále čekáme a uvidíme, jak dobře bude Ethereum sloužit jako základ pro vývoj aplikací.

Quartz se zeptal Vitalika Buterina: „Jaké decentralizované aplikace jsou podle tebe zajímavé? dne 14. září 2017. Odpověděl následovně:

“Existuje několik kategorií, které již vzkvétají.” Některé z nich jsou různé finanční aplikace, finanční smlouvy, deriváty, věci jako Maker. Hry jsou další. V nefinančním prostoru se ověřování identity stává velkým. S predikčními trhy budou Augur a Gnosis docela úspěšné. Také v ne zcela finančním prostoru existuje zajímavá věc zvaná Akasha. Jedná se o fórum založené na Etheru, které používá mechanismy kryptoměny založené na etheru ke správě věcí, jako je upvote a downvote a prevence spamu. “

Případy použití Ethereum Dapps

Zapněte si bezpečnostní pásy a připravte si prsty na Twitteru, je konečně čas na nejzajímavější část této příručky.

Průsečík etherea se skutečným světem je vydlážděna inovacemi a narušením. Na síti Ethereum již existuje obrovské množství projektů, ať už živých nebo ve vývoji. Zde jsou jen některé z nejúspěšnějších a nejslibnějších z těchto dapps.

co je golem gnt

Golem: Cílem projektu Golem je učinit globální superpočítač snadno dostupným pro kohokoli. Je to v podstatě první decentralizovaná ekonomika sdílení výpočetní síly. Na globálním trhu by si uživatelé mohli vydělat peníze „pronajmutím“ svého nečinného výpočetního výkonu nebo utratit peníze za přístup k superpočítači. Počkej, už jsi někdy použil superpočítač? Superpočítače stojí mezi milionem a dobrým zlomkem miliardy dolarů. Moderní superpočítač Tianhe-2 má výkon zhruba 18 400 Playstation 4s. Cílem společnosti Golem je zajistit, aby byl tento druh energie snadno dostupný kdekoli na světě za nekonečně nízké náklady.

Podívejte se na našeho průvodce Golem pro začátečníky.

co je augur

Augur: Augur si klade za cíl využít decentralizovanou síť k vytvoření výkonného nástroje pro předpovídání pomocí predikčních trhů. Augur by odměnil uživatele za správné předpovídání budoucích událostí. Zatímco na povrchové úrovni se to může zdát jako decentralizovaná sázková platforma (která stále stojí za hodně), Augur by mohl potenciálně poskytnout výkonná prediktivní data pro prakticky jakékoli odvětví. Predikční trhy jsou při předpovídání přesnější než jednotliví odborníci, tradiční průzkumy veřejného mínění a průzkumy.

Podívejte se na našeho průvodce Augur pro začátečníky.

co je občanské

Občanské: Civic si klade za cíl chránit identity uživatelů a poskytovat bezpečný a levný přístup k ověřování identity na základě blockchainu. To by nejen zabránilo a poskytlo uživatelům pomoc při podvodu s identitou, ale také by odstranilo potřebu neustálých kontrol osobních údajů a ověřování pozadí. Zamyslete se nad tím, kolikrát jste nechali číslo sociálního zabezpečení u něčího asistenta, a uvidíte výhody programu Civic.

Podívejte se na našeho průvodce Civic pro začátečníky.

omisego (OMG)

OmiseGO: Vize OmiseGO je řešit problémy a neefektivnost finančních institucí, zpracovatelů a bran umožněním decentralizované výměny na veřejném blockchainu při nižších nákladech a vysokém objemu. To znamená, že kdokoli bude moci provádět finanční transakce, jako jsou platby, vklady ve mzdách, B2B obchodování, finance v dodavatelském řetězci, správa aktiv a věrnostní programy, aniž by se musel spoléhat na jediný server … a bez přemrštěných poplatků! Systém je postaven tak, aby umožňoval vyhrát nejlepší měně (ať už fiatové nebo decentralizované).

Podívejte se na naši příručku pro začátečníky OmiseGO.

co je storj

Storj: Cílem společnosti Storj je umožnit uživatelům pronajmout si nadbytečný prostor na pevném disku výměnou za krypto STORJ. Uživatelé by proto mohli také využít Storj k pronájmu dalšího místa na pevném disku.

Toto je jen hrstka různých skoků, které běží na platformě Ethereum. U dapps skutečně vyniká to, jak jsou jejich zakladatelé schopni „získat“ skutečný kapitál prodejem tokenů. Zatímco tradiční aplikace musí hledat externí investice nebo IPO, dapp může jednoduše „ICO“ a získat kapitál, který potřebují k vybudování své společnosti. I když to odstraní tření z procesů financování, bohužel to také umožnilo mnoha sub-par dapps pro ICO a využít dychtivých spekulantů.

Podívejte se na průvodce Storj pro začátečníky.

Další informace naleznete v State of the Dapps.

Ethereum vs Bitcoin: Pokračování

Nyní, když máte slušné znalosti o tom, co je Ethereum a jak funguje, je užitečné se znovu podívat, jak se srovnává s bitcoiny na technické úrovni.

Zatímco obě kryptoměny slouží různým účelům, Ethereum poskytuje oproti bitcoinu řadu výhod:

 1. Kratší časy blokování – Na Ethereu se bloky těží zhruba každých 15 sekund ve srovnání s 10minutovou rychlostí bitcoinu. Tato kratší doba umožňuje blockchainu rychleji začít potvrzovat data transakce, ačkoli to také znamená více osiřelých bloků.
 2. Sofistikovanější struktura poplatků – Poplatky za transakce Etherea vycházejí z potřeb úložiště a využití sítě. Bitcoinové transakce jsou omezeny velikostí bloku a navzájem si konkurují.
 3. Sofistikovanější těžba – Těžba bitcoinů v současné době vyžaduje ASIC (Application-Specific Integrated Circuits), což vyžaduje velké množství kapitálových investic k těžbě. Algoritmus těžby Ethereum byl navržen s ohledem na odolnost ASIC, čímž se vyrovnaly podmínky a napomohlo decentralizaci těžby.

Ethereum pravděpodobně v současné době funguje lépe než bitcoin jako měna. S Ethereem můžete spolehlivě posílat transakce rychleji, platit nižší transakční poplatky, a těžit výnosnějším tempem (i když pro horníky stále má své pády).

Číst: Je těžba etherea zisková?

Bitcoin však má relativně stabilnější cenu – a proto funguje jako možnost ukládání lepší hodnoty – z hlediska obchodování a ukládání hodnot. Ethereum je mnohem mladší, ale v posledních letech pokryl značné množství půdy. Ačkoli Ethereum rozhodně ukazuje slib jako měnu, jeho skutečný potenciál spočívá ve vlastnostech, které v kódu bitcoinu neexistují.

DAO: Problémy v ráji

Nejslavnější DAO byl jednoduše známý jako DAO. Téměř totožný název způsobuje lidem velké zmatky a DAO má špatnou pověst.

DAO byla decentralizovaná autonomní organizace fungující především jako vlastní fond rizikového kapitálu zaměřený na investory. Neměl konvenční řídící strukturu ani představenstvo, nebyl vázán na žádnou konkrétní vládu a místo toho běžel na otevřeném zdrojovém kódu. DAO byl zřízen, aby poskytl financujícím orgánům hlasovací právo, za které si dapps zaslouží investice prostřednictvím tokenů DAO.

Dapps měl poněkud schvalovací proces:

 1. Získejte seznam povolených renomovanými loutkami v komunitě Ethereum
 2. Nechte se hlasovat pro ty, kteří drželi tokeny DAO
 3. Získejte souhlas 20% v hlasování, abyste získali podíl prostředků DAO, které potřebovali k zahájení.

DAO je nejslavnější pro největší crowdfundingovou kampaň v historii, která získala více než 150 milionů dolarů v etheru od více než 11 000 investorů. DAO je také nejvíce nechvalně známý tím, že byl hacknut za 50 milionů dolarů. Tento hack nevyhnutelně způsobil rozkol v komunitě Ethereum a vytvořil to, co nyní známe jako Ethereum (ETH) a Ethereum Classic (ETC).

Ethereum Classic

K hacku došlo kvůli „rozdělené funkci“ DAO. Financující, kteří chtěli vystoupit DAO by mohlo využít jeho „Split Function“, která by jim vrátila éter, který investovali. Jedinou podmínkou bylo, že stávající finančníci museli držet svůj ether po dobu 28 dnů, než je mohli vybrat.

17. června 2016 neznámá osoba nebo skupina lidí využila prodlevy v zabezpečení funkce Split s jednoduchou rekurzivní funkcí. Tento frustrující snadný hack umožnil hackerům opakovat jejich žádost o výběr stejných tokenů DAO několikrát, než jej systém zaregistroval jako 50 milionů $.

Zprávy o tomto hacku způsobily v komunitě Ethereum chaos. Zatímco tento hack neměl nic společného s platformou Ethereum a se vším, co souvisí s platformou DAO, mnoho členů komunity Ethereum bylo investováno do The DAO. Komunita jako celek měla 28 dní na to, aby přišla s řešením, které nakonec „rozvidlilo“ – úplně zastavilo současný blockchain a vytvořilo něco nového od nuly.

dao hack

Nové Ethereum (ETH) je výsledkem vidlice a je v podstatě blockchain před hackováním. Na starém Ethereu (Ethereum Classic – ETC) stále běží původní blockchain se zahrnutým hackem.

Drtivá většina komunity Ethereum včetně zakladatelů Ethereum se otáčela spolu s ETH, přičemž malá menšina zůstala loajální původnímu blockchainu.

Budoucí aktualizace Etherea: Dlouhá cesta budoucnosti

Software se nikdy nepřestane měnit, dokud ho lidé nepřestanou používat. Nadace Ethereum sleduje a cestovní mapa budoucích úprav a vylepšení systému. Žádný systém nikdy nepracuje dostatečně rychle, takže škálování se stále vyvíjí. Ochrana soukromí zůstává prvořadá a výzkum důkazů nulových znalostí pokračuje. Decentralizované systémy vyžadují neustálou pozornost bezpečnosti. Mnoho aspektů budoucnosti zůstává neznámých. Některé nové a populární aplikace, které dosud nejsou na trhu, mohou od systému vyžadovat nové funkce. Jak se svět mění, Ethereum se neustále vyvíjí.

Budoucnost Ethereum je jasná, ale není bez její potenciální nejistoty.

Pozoruhodnou událostí na obzoru je pevná vidlice Metropolis, která se má objevit koncem září. Tato hard fork označuje některé hlavní upgrady pro platformu, včetně:

 1. Zvýšená anonymita díky novým důkazům nulové znalosti neboli zk-SNARK. To znamená, že uživatelé budou moci provádět transakce na mnohem bezpečnější úrovni anonymity než kdykoli předtím.
 2. S inteligentními smlouvami a programováním bude mnohem jednodušší pracovat. Plyn bude také upraven pro nastavení účtu.
 3. Maskování zvýší zabezpečení v síti. Uživatelé budou moci určit adresu, pro kterou mají soukromý klíč, a to je ochrání před kvantovým počítačovým hackerstvím.
 4. Do upgradované verze bude zahrnuta „obtížná bomba“, což znamená, že těžba bude mnohem obtížnější. Jedná se o významný krok, protože Ethereum přechází z proof-of-work (PoW) do proof-of-sake (PoS).

Nebudeme vědět, jak tato tvrdá vidlice ovlivní cenu Etherea, protože trhy se mohou přizpůsobit různými způsoby. Pokud upgrady přilákají více uživatelů, cena by mohla vzrůst. Pokud se však těžba stane obtížnější a zpomalí se, může cena klesnout.

Další upgrade po Metropolis se označuje jako Serenity, což by mělo zvýšit stabilitu a podpořit další investice.

Závěrečné myšlenky

I když je o Ethereum velký spekulativní zájem, je důležité si uvědomit, že komunity Ethereum a dapp se velmi zaměřují na budování hmatatelné budoucnosti.

Ethereum je fenomenální aplikace blockchainu a umožnila existenci stovek projektů.

“Blockchain řeší problém manipulace.” Když o tom mluvím na Západě, lidé říkají, že důvěřují Googlu, Facebooku nebo jejich bankám. Zbytek světa však organizacím a korporacím tolik nedůvěřuje – mám na mysli Afriku, Indii, východní Evropu nebo Rusko. Nejde o místa, kde jsou lidé opravdu bohatí. Příležitosti blockchainu jsou nejvyšší v zemích, které tuto úroveň ještě nedosáhly. “

Vitalik Buterin, zakladatel společnosti Ethereum

Primárním cílem zakladatelů společnosti Ethereum není vytvořit kryptoměnu, díky níž budou spekulanti hromadu peněz; je to změnit svět. Komunita Ethereum přitahuje příznivce ideologie stejným způsobem jako bitcoiny a jiné kryptoměny, ale případy použití jí dají život mnohem dál než život ostatních mincí.

Jak nakupovat Ethereum

Nejjednodušší způsob nákupu v Ethereu je použití směnárny kryptoměn. Sestavili jsme seznam nejlepších burz, kde si můžete koupit Ethereum. Na této stránce najdete klíčové podrobnosti o těchto burzách a odkazy na jejich jednotlivé recenze a uživatelské příručky.

Pokud jste ve světě kryptoměny nováčkem, Coinbase nabízí jeden z nejjednodušších způsobů nákupu, prodeje a ukládání Etherea.

Pro zájemce o pravidelné obchodování mohou následující burzy vyhovovat vašim potřebám:

 • Blíženci
 • Kraken
 • GDAX
 • Bittrex
 • CEX.IO

Jak nakupovat Ethereum

Domů »Průvodci» Co je to Ethereum? | Průvodce pro začátečníky

Poznámka redaktora: Článek aktualizován 9. 7. 2018. Děkuji Wiltonu Thornburgovi!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me