Zvýšení cen bitcoinů v loňském roce vedlo k obnovení zájmu o trh s kryptoměnami, kdy investoři a nadšenci spěchali s hotovostí. Rovněž však odhalil potenciál rozšířeného zneužívání na rostoucím trhu.

Hacky, podvody a podezřelé praktiky manipulace s cenami byly na denním pořádku a vlády po celém světě se dostaly do panického režimu, protože vlády USA, Japonska a Číny se mimo jiné snažily vládnout v nové módě.

Digitální měny otevřely nové hranice a vzhledem k jejich mnohostranné povaze a podpoře decentralizované technologie blockchain je obtížné je regulovat. Mnoho vlád bylo přirozeně špatně připraveno.

Nová výzva přiměla země, jako jsou USA a Čína, k přijetí legislativních politik v oblasti kryptoměny zaměřených na omezení neoprávněných počátečních nabídek mincí a praní špinavých peněz, spíše než stimulovat růst odvětví.

Jedním z prvních kroků vlády USA bylo varovat investory před inherentními riziky investování do nabídek počátečních mincí.

Stalo se tak prostřednictvím Komise pro cenné papíry a burzy (SEC), zatímco se pokoušela položit základy komplexního regulačního rámce.

Commodity Futures Trading Commission byla první americkou agenturou, která umožnila veřejné obchodování s deriváty kryptoměny.

Co se týče počátečních nabídek mincí, žádná dosud nebyla schválena komisí SEC. Z tohoto důvodu je pro kryptoměnové společnosti, které se snaží získat finanční prostředky, aby tak učinily ve Spojených státech, těžké.

Odvolání na přátelský trh

A nyní více z nich tíhne ke zemím, jako jsou Bermudy, Malta, Gibraltar a Lichtenštejnsko, které lákají hráče v oboru s tržně příznivými předpisy.

Umožňují firmám sklízet finanční a geopolitické výhody plynoucí z globální jurisdikce vstřícné ke kapitálu, na rozdíl od přístupu vynuceného prosazováním přijatého USA.

Kryptoměnové agentury v Americe dostávají do značné míry pouze dvě možnosti získávání finančních prostředků. Prvním z nich je vydávání tokenů prostřednictvím vysoce omezujícího procesu, jako je registrace jako zabezpečení, které omezuje další prodej a má omezenou zákaznickou základnu.

Druhý žádá o výjimku podle nařízení D, kterou je obtížné získat. Třetí možností je jednoduše opustit Spojené státy.

Situace v Číně není o nic lepší. Šílenství kryptoměn v roce 2017 vedlo mnoho nadšenců a hodlerů k investování svých životních úspor do digitálních měn v očekávání cenového vzestupu.

To bylo s malým ohledem na lúpežné podvodníky, kteří se snažili vydělat na humbuku. Zděšení ve spojení s vysoce neregulovanou a spekulativní povahou trhu vedlo k rychlému zákazu obchodování kryptoměn v zemi.

Binance, největší světová směnárna kryptoměn, která má své kořeny v Číně, byla vytlačena. Dnes je její sídlo na Maltě.

Trh s kryptoměnou v menších zemích

Malta se již nějakou dobu zahřívá na blockchainové a kryptoměnové rizikové společnosti.

Dne 4. července 2018 schválila zákony zaměřené na regulaci technologie Distributed Ledger Technology (DLT), čímž se stala první zemí na světě, která stanovila komplexní regulační rámec pro průmysl.

Bermudy jsou další zemí, která se umisťuje jako hlavní krypto hub. Nedávno přijala zákon umožňující rychlé schválení ICO a brzy umožní v zemi fungovat burzy kryptoměn.

Podle ministra národní bezpečnosti země Wayna Cainese, který měl konferenci s obchodní komunitou v dubnu země obdržela značné množství žádostí od fintech a kryptoměnových společností, které chtěly založit základnu na ostrovním národě.

Lydia Dickens, vrchní manažer vládní jednotky pro rozvoj podnikání, poukázal na to, že hlavní obavou mezi krypto společnostmi byla právní nejistota. Podle ní chtějí podnikat, aniž by za to museli čelit vězení. Klíčem k procesu je také ochrana spotřebitele.

Bermudy přijaly právní předpisy o počáteční nabídce mincí dne 27. dubna 2018. To vstoupila v platnost dne 10. července 2018.

Podle zakladatele kryptoměny iCash Willa McDonougha je Bermuda obzvláště atraktivní cíl pro fintech startupy protože má zkušenosti s mezinárodními financemi. Vláda je také ochotna naslouchat podnikatelské komunitě.

Gibraltar také posouvá plnou páru, aby bojoval o prostor odvětví kryptoměn, a pracuje na legislativě, která umožní obchodování a vydávání obchodních tokenů. O povolení blockchainu již požádalo 35 společností.

V případě Lichtenštejnska stále zavádí zákony týkající se tohoto odvětví. K dnešnímu dni je povoleno pouze pět ICO, které získaly přibližně 37,5 milionů dolarů.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me