Facebook je velmi tajný projekt Libra, který se v poslední době dostává na titulní stránky díky obrovskému potenciálu, který má k narušení jak mezinárodního trhu remitencí, tak sektoru kryptoměn.

Zatímco někteří analytici se domnívají, že projekt přinese větší důvěryhodnost kryptoprůmyslu, jiní jsou skeptičtější k nejnovějšímu kroku FB vzhledem k minulým praktikám sběratelských dat.

Facebook údajně zveřejní svůj dokument GlobalCoin někdy tento měsíc. Tvrdí to Laura McCracken, vedoucí finanční společnosti společnosti & Divize platebních partnerství v Evropě.

V rozhovoru pro německý časopis WirtschaftsWoche, nedávno odhalila, že hodnota mince bude přidána k několika významným fiat měnám včetně amerického dolaru, aby se zabránilo výrazným cenovým výkyvům, jak je typické pro jiné decentralizované kryptoměny.

Několik očekávaných překážek

Ochrana osobních údajů

Očekává se, že minulé kontroverzní problémy ochrany osobních údajů FB budou po zahájení projektu oblastí zájmu zákonodárců, uživatelů a zúčastněných stran v krypto průmyslu..

Americký bankovní výbor Senátu již vyzval generálního ředitele Facebooku Marka Zuckerberga, aby vysvětlil podstatu kryptoměny. Byl také požádán, aby nastínil plány své společnosti na zajištění ochrany údajů o spotřebitelích.

Od chvíle, kdy vyšel najevo skandál Cambridge Analytica, se spekuluje o tom, že společnost, která vlastní také WhatsApp a Instagram, se pokusí rozšířit své portfolio finančních informací pomocí nového projektu kryptoměny.

Samotný Facebook má již více než 2,3 miliardy uživatelů data sestavená Statista. Jeho tři platformy dohromady mají více než 3 miliardy uživatelů. To dává společnosti bezkonkurenční dosah ve světě sociálních médií a potenciál shromažďovat data ve velkém měřítku.

GlobalCoin není tak decentralizovaný

Decentralizace je charakteristickým rysem blockchainových sítí. Tento základní atribut umožňuje demokratizaci systémů kryptoměny. Podle nejnovějších zpráv je však pravděpodobně Facebook Libra Project neuvěřitelně centralizovaný s FB přímo určujícím, kdo zpracovává platby a kdo ne.

Nicméně ani BTC nedokázalo zůstat zcela decentralizováno. Odhaduje se to že asi 40 procent všech bitcoinů v oběhu drží přibližně 1 000 jednotlivců. Centralizace vlastnictví aktiv umožnila klikám kryptoměn diktovat tržní posuny prostřednictvím řady manipulativních nákupů a prodejů.

Očekává se narušení trhu

Zabiják XRP, altcoinů?

Díky svému dosahu na trhu si stabilnícoin Facebooku pravděpodobně získá obrovské sledovanosti. Podle analytika trhu s kryptoměnou Maxe Keizere, je velká pravděpodobnost, že nájezd mince povede k vlně kryptoměny. Vyčlenil XRP a podobné subjekty mezi mincemi, u nichž je nejpravděpodobnější, že po vypršení digitální měny FB čelí vyhynutí a prohlásí „apokalypsa je blízko“.

XRP a její základní síť v posledních letech ohromně vzrostla. Jeho protokol byl vyvinut pro snadnou integraci do mezinárodních institucionálních systémů převodu peněz. Platforma Ripple se v současné době prodává jako jednodušší, rychlejší a levnější způsob provádění přeshraničních plateb ve srovnání s konvenčními systémy.

Zpět k výzkumníkovi se domnívá, že dojde k masakru menších mincí, které přinutí více uživatelů altcoinů přejít k hlavním tokenizovaným měnám, jako je bitcoin, a následně zvýšit jeho hodnotu.

Max Keizer označil XRP a jeho obdobu mezi mince, u nichž je nejpravděpodobnější, že budou čelit zániku po invazi GlobalCoin.

Platforma Ripple se v současné době prodává jako jednodušší, rychlejší a levnější způsob provádění přeshraničních plateb ve srovnání s konvenčními systémy. (Image Credit: Zvlnění)

V tomto okamžiku je důležité si uvědomit, že XRP a tolik očekávaný GlobalCoin se znatelně liší. Digitální měna Facebooku je navržena tak, aby ji mohly využívat masy, zatímco platforma Ripple, která také využívá svou tokenizovanou minci, spolu s jinými měnami obstarává významné finanční instituce, které chtějí snadno a za minimální náklady provádět likviditu a provádět přeshraniční platby.

Samotný tento případ použití pravděpodobně kryptoměnu Ripple chrání před devastací vyvolanou GlobalCoin. Další zásadní rozdíl spočívá v tom, že hodnota XRP divoce kolísá, protože není vázána na žádnou měnu. Kryptoměna Facebooku je na druhé straně basketcoin, což znamená, že její cenu určí několik hlavních fiat měn.

Tyto rozdíly znamenají, že je nepravděpodobné, že by se dvě digitální mince střetly až k bodu vyhynutí. Jeden je určen pro investory do kryptoměny a je vytvořen pro použití jako úložiště hodnoty, zatímco druhý je nastaven jako stabilní kryptoměna pro provádění plateb.

Facebook a PayPal, Visa, MasterCard spojují své síly v novém projektu

Spíše než se postavit proti dlouhodobým hráčům na trhu, jako je PayPal, se Facebook zjevně rozhodl spojit své síly se společností a dalšími firmami zpracovávajícími platby, včetně společností MasterCard a Visa.

Podle zprávy zveřejněné Wall Street Journal, FB již má asi tucet institucionálních podporovatelů a zahrnují výše uvedené firmy, stejně jako argentinskou stránku elektronického obchodování Uber, Booking.com a MercadoLibre. Konsorcium podporovatelů je údajně nazýváno Libra Association.

Zpráva WSJ rovněž konstatuje, že zaměstnanci Facebooku, kteří v současné době na projektu pracují, již mají možnost přijímat platby v jeho GlobalCoinu.

Podle předchozí zprávy zveřejněno by The Information, gigant v sociálních médiích již nějakou dobu jedná se společnostmi třetích stran, které mají zájem o zpracování své kryptoměny.

Pro společnosti, které se chtějí účastnit projektu, je však poplatek 10 milionů dolarů. Mnoho z nich se bude podílet na zpracování plateb v nastavení distribuovaného uzlu.

Facebook se údajně snaží mít asi 100 zpracovatelských uzlů provozovaných externími firmami. Je pravděpodobné, že tato strategie poskytne společnosti rizikový kapitál ve výši přibližně 1 miliardy USD, který bude převeden zpět do vývoje projektu. FB rovněž zamýšlí nechat instalovat bankomaty v hlavních tržních doménách po celém světě.

(Doporučený obrázek: Facebook)

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me