Pokud jste poslední měsíc nebyli na internetové pauze, pravděpodobně jste slyšeli o tajném projektu Facebook Libra a nadcházejícím spuštění společnosti GlobalCoin. I když o novém stablecoinu víme stále jen málo, několik čísel a zpravodajských kanálů jej již dabuje další zabiják bitcoinů. Všimněte si našeho úmyslného použití slova „další“.

New York Times označil bitcoin za neúspěch

Ach ano. Bitcoin, selhání, které v současné době převyšuje druhou největší kryptoměnu pětkrát. | Zdroj: The New York Times

Každý rok se objeví vzrušující nový kryptoměnový projekt, který způsobí, že samozvaní guruové budou předpovídat bitcoiny zánik opakovaně. Královské kryptoměny však stále stojí a drží si mílové místo na trhu s tržní kapitalizací číslo jedna.

Přestože je za GlobalCoin nemilosrdný Facebook, je nepravděpodobné, že by sesadil krále z trůnu. Pojďme se podívat na proč.

Bitcoinová dominance na trhu

Bitcoin byl, je a s největší pravděpodobností bude i nadále nejdominantnější kryptoměnou. | Zdroj: CoinMarketCap

GlobalCoin je protikladem bitcoinu

Bitcoin je stejně cenný, protože je decentralizovaný, odolný vůči hyperinflaci a odolný vůči cenzuře. GlobalCoin je opak.

GlobalCoin je zjevně centralizovaný, protože je pod monopolní kontrolou Facebooku. Chcete-li přidat urážku zranění, vypadá to, jako by se Facebook spojil se stejnými institucemi, které vyvolaly potřebu bitcoinů. The Reportáže z Wall Street Journal že Visa a Mastercard mohou být také v mixu. Nemůžeme se dočkat, až se dozvíme o poplatcích za GlobalCoin, pokud se tato pověst dostaví.

GlobalCoin je navíc stablecoin obsahující koš světových měn. Tento typ kryptoměny je lépe chráněn před hyperinflací než jiné stablecoiny, které jsou navázány přímo na, řekněme americký dolar, ale stále má své chyby.

Kdo rozhoduje o tom, jak je tento koš vyvážený? Změní se váha měny v průběhu času? Co když určitá měna hyperinfláci? Odpověď na všechny tyto otázky vyžaduje ústřední orgán, který je náchylný ke korupci a sobeckým zájmům.

Nejdůležitější funkcí bitcoinu je jeho odolnost vůči cenzuře. Bitcoin může vlastnit kdokoli, přijímat jej odkudkoli a posílat jej komukoli, komu vyhovuje. Vaše prostředky nikdy nezmrazí a vaše transakce nelze blokovat. Facebook má historii cenzurovat uživatelské účty a zákaz lidem z jeho platformy. Můžeme očekávat, že to udělá stejně s vašimi financemi.

Nakonec se šíří zvěsti, že několik uzlů bude provozovat síť GlobalCoin, která by na povrchu měla udělat radost krypto nadšencům. Facebook se však údajně nabíjí 10 milionů dolarů na provozování uzlu, udržet průměrného Joea mimo proces „decentralizace“.

Facebook má (anti) problémy s důvěrou

Facebook je již pod spoustou regulační kontrola pro svůj konglomerát Instagram / Whatsapp / Facebook. Přidání finančního produktu, který je integrován se všemi třemi produkty, nepomůže jeho protimonopolnímu případu.

Ačkoli je nepravděpodobná exploze Facebooku, při které by Federální obchodní komise (FTC) přinutila společnost vyčlenit Instagram a Whatsapp, mohla by negativně ovlivnit užitečnost GlobalCoinu. Bez interoperability platformy není GlobalCoin lepší než současný systém převodu peněz Facebook Messenger.

Na obranu společnosti GlobalCoin Facebook údajně spolupracuje s americkou komisí pro obchodování s komoditami a futures (CFTC), aby zajistil, že vše bude na palubě. Vzhledem k tomu, že SEC, IRS a další vládní agentury chtějí určitou kontrolu nad kryptoměnami, může být snaha o dodržování předpisů snadněji řečeno, než uděláno.

Mark Zuckerberg je více bezcitný než generální ředitel banky

Příběhy tvůrce bitcoinů Satoshi Nakamota ho vykreslují v pozitivním světle. Vypadá to, že je neuvěřitelně inteligentní člověk (osoby), který byl a nejspíš stále je otráven korupcí vlády a finančních institucí.

Satoshi Nakamoto zahrnul „kancléře na pokraji druhé záchrany pro banky“ do bloku bitcoinů Genesis. | Zdroj: Bitcoin Wiki

Zuckerberg by na druhou stranu pravděpodobně vyprodal svou matku za nové šedé tričko. Jeho společnost byla v čele skandálu po skandálu ohledně soukromí uživatelů, narušení dat a brutální obchodní taktiky. Uveďme si několik příkladů. Facebook:

A seznam jde dál a dál. Zuckerbergovo obnovené zaměření společnosti na soukromí nikoho neoklame. Je jen otázkou času, než do seznamu přidáme debakl GlobalCoin.

Bitcoin je tu, aby zůstal

Ať se vám to líbí nebo ne, bitcoin nikam nevede. GlobalCoin není nic jiného než centralizovaná měna, která zcela postrádá hranici toho, co by kryptoměna měla být. I když zažije nějaký úspěch, to neznamená smrt bitcoinu.

Bitcoin přežil vládní zákazy, zlomyslné těžaře, dezinformace, pomluvy, 80 procentní pokles cen a nesčetné množství copycats. Je to antifragilní, s každým pokusem o zabití to zesiluje.

Takže, prosím, pro lásku Boží přestaň cokoli nazývat „zabijákem bitcoinů“.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me