Přeplácíte poplatky za bitcoinové transakce? Nedoplatíte a uvíznete v mempoolu? Důvěřujete své peněžence nebo burze, abyste si vybrali optimální transakční poplatek? V tomto článku budeme analyzovat, jak peněženky určují poplatky za kryptoměnu, a projednáme návrh softcoinové vidlice Litecoin k vytvoření konkurenčního a otevřeného trhu poplatků.

Když bitcoin poprvé začal, nebyly za zasílání vašich mincí žádné poplatky. Bloky nebyly plné a bloková odměna byla dostatečnou finanční pobídkou pro lidi, aby se stali horníky. Řekl Satoshi Nakamoto, “Neočekávám, že v nejbližší době budou poplatky zapotřebí, ale pokud se stane příliš zatěžujícím provozovat uzel, je možné spustit uzel, který zpracovává pouze transakce, které zahrnují transakční poplatek.”

Transakční poplatky

V dnešním světě, s rostoucím objemem transakcí a omezeným prostorem na blok, musíte zaplatit poplatek, který motivuje horníky, aby si vybrali vaši transakci nad ostatními. Zde je přehled průměrných poplatků za bitcoinové transakce za posledních 6 měsíců.

Bitcoinová transakce Fes

Můžete mít klienta SPV (ověření jednoduché platby), například webovou peněženku, odhadnout poplatek za vás na základě počtu transakcí, které aktuálně sedí v mempoolu. Tyto dynamické poplatky fungují podobně jako Uber. Čím větší je poptávka po síti, tím více se zvyšuje cena. Zatímco Litecoin má také omezený blokový prostor, bloky se generují každých 2,5 minuty namísto pomalejšího času bitcoinů 10 minut. To umožňuje kompromis mezi rychlostí a bezpečností. Komunita Bitcoin Cash tvrdí, že zvětšení velikosti bloku vyřeší problém s poplatkem za transakci, ale u větších bloků, jako je centralizace těžby, existují potenciální nevýhody.

Můžete také analyzovat objemy transakcí a mempool sami. Ale buďte opatrní, ruční výběr transakčního poplatku může vést k jednomu z následujících scénářů:

Přeplacený poplatek: Transakce se dostane do dalšího bloku, ale zaplatili jste víc než kdokoli jiný.

Nedostatečně placený poplatek: Možná budete čekat dny nebo týdny, než transakce projde.

Velmi nízký poplatek: Nové transakce před vámi neustále skákají s vyššími poplatky, což způsobí, že vaše mince uvízne v mempoolu po delší dobu. Existuje způsob, jak zrušit transakci, ale je to situace, které byste se chtěli vyhnout.

Litecoin Soft Fork

Vyřešit aktuální problém asymetrických informací o poplatcích, Charlie Lee, zakladatel litecoinu, navrhuje soft fork, který by vyžadoval, aby litecoinoví horníci měli v záhlaví bloku minimální poplatek, který byl v bloku přijat. Například pokud byl 10 centů nejnižší poplatek za jakoukoli transakci, která se dostala do bloku, 10 centů by se zobrazilo v záhlaví bloku. Tyto údaje by byly užitečné při určování poplatků za vaši další transakci. Zaplacením mediánu minimálních transakčních poplatků by bylo pravděpodobné, že vaše transakce proběhne v následujících dvou blocích.

Nová vidlice také umožní uživatelům vybrat si nový minimální poplatek 0,0001 LTC / kb. V současné době by to znamenalo transakční poplatek nižší než 3 centy za kilobajt. Protože většina transakcí má 300 bajtů, díváte se na poplatky nižší než 1 cent. Uživatelé mohou signalizovat poplatky, které jsou ochotni zaplatit, a horníci nyní mohou jasně signalizovat minimální poplatek, který jsou ochotni dát do bloku. I když to rozhodně nemusí být v jejich nejlepším zájmu, mohl by podle tohoto nového systému horník teoreticky všem signalizovat, že transakce s vysokými poplatky přijímá pouze do bloku, aby se pokusil přesvědčit budoucí transakce, aby se staly dražšími. Tyto další informace v záhlaví bloku by však měly nevyhnutelně vést k trhu poplatků na volném trhu.

Poplatkový trh

Satoshi předpovídal, že trh s poplatky může být nezbytný o mnoho let, kdy se zastaví blokové odměny. Charlie věří, že testování této myšlenky má nyní smysl. Když uživatelé již platí poplatky, proč ne optimalizovat situaci na trhu poplatků? V e-mailech s Mikem Hearnem, bývalým přispěvatelem bitcoinů, řekl Satoshi Poplatek, za který by se trh usadil, by měl být minimální. Pokud uzel vyžaduje vyšší poplatek, tento uzel by předával všechny transakce s nižšími poplatky. Mohlo by to udělat větší objem a pravděpodobně vydělat více peněz zpracováním co největšího počtu platebních transakcí. Přechod však nekontroluje žádný člověk odpovědný za systém, pouze jednotlivci reagují sami na tržní síly. “

Jak budou horníci reagovat?

Existují určité obavy, že se horníci dohodnou pouze na přijímání vyšších poplatků. Charlie však měkkou vidličku brání slovy “To už dnes mohou udělat.” Tento návrh to nijak neusnadňuje. Dokud budou existovat horníci ochotní těžit nižší poplatky, bude vaše transakce s nízkými poplatky těžena. Bude to trvat déle. “

Existuje několik důvodů, proč se horníci v současné době nedohodnou

  1. Zvýšení poplatků a zpomalení doby transakcí by mohlo ublížit přijetí litecoinu jako měny. Sabotování litecoinu by snížilo cenu mince, kterou horníci tak tvrdě pracují na získání. Kritiku bitcoinů již vidíme kvůli drahým poplatkům a dlouhým dobám transakcí.
  2. S nedávným zvýšením ceny bitcoinů a litecoinů jsou blokové odměny extrémně ziskové. A to natolik, že se nezdá, že by těžařům stálo za to zapojit se do potenciálně nelegální činnosti, aby na poplatcích vydělali o něco více peněz.
  3. Těžba je konkurenční odvětví. Pokud se současní těžaři dohodnou na zvýšení cen, lidé by mohli investovat do těžebního zařízení a zahájit těžbu levnějších transakcí. Můžete také založit nový důlní fond, který se rozhodne přijmout levnější poplatky. Je důležité zajistit, aby těžba zůstala konkurenceschopná a decentralizovaná. Komunita by měla hlídat, aby se jeden těžařský fond stal příliš silným nebo aby se náklady na vstup staly neúměrně nákladnými.

Přestože Litecoin již má relativně levné transakční poplatky (v době tohoto článku přibližně 28 centů), navrhovaný soft fork by měl vést k ještě levnějším transakcím a lepšímu celkovému zážitku pro horníky a uživatele. Litecoin připravil cestu pro bitcoiny dříve implementací SegWit. Uvidíme, zda je tato měkká vidlice úspěchem pro litecoiny a zda bitcoiny opět budou následovat.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me