Turcoin, inzerovaný jako „národní kryptoměna Turecka“, byl odhalen jako Ponziho plán v hodnotě několika milionů dolarů, protože se zhanobil.

Předpokládá se, že to bylo ovlivněno asi 12 000 jednotlivých investorů. Mnoho z nich do projektu vložilo své celoživotní úspory poté, co Turcoin slíbil rychlé dividendy a naznačil, že má podporu turecké vlády.

Místní noviny Posta oznámila, že mateřská společnost Turcoinu Hipper A.Ş. vzal 100 milionů tureckých lir (20,6 mil. USD) od investorů.

Společní vlastníci – Sadun Kaya a Muhammed Satıroğlu – provozovali společnost Hipper A.Ş. z tureckého hlavního města Istanbul a v říjnu 2017 uvedl do prodeje první Turcoin.

Ale do června 2018 se slíbené výnosy nenaplnily a investoři začali vztyčovat varovné vlajky s tureckým finančním dozorem, radou pro kapitálové trhy.

Vyšetřovatelé z kochaelského státního zastupitelství údajně po odhalení údajného podvodu zmrazili majetek Kaya a Satıroğlu.

Oba byli zatčeni 19. června a propuštěni na kauci, ale byli znovu zatčeni 2. července a během čekání na soud byli vzati do vazby..

Místní noviny Hurriyet Daily News provedl rozhovor se Satıroğlu a obvinil svého bývalého obchodního partnera z kolapsu Turcoinu. Řekl: „Všechny peníze šly společnosti společnosti Sadun Kaya na Kypru. Byl jsem jen prostředníkem. Naše společnost Hipper nemá v bance ani jeden dolar. “

Satıroğlu poté slíbil, že vyplatí peníze investorům „pokud [orgány] odblokují moje bankovní účty.“

Jak Turcoin vydělal miliony

Turcoin nad Tureckem pozvedl obočí řadou bohatých propagačních akcí, kterých se často účastnily místní celebrity, spolu s opakovanou televizní reklamou. Prvním investorům bylo slíbeno neobvyklé luxusní dárky, jako jsou automobily Mercedes a BMW.

Původní inzeráty tvrdily, že podporovatelé dosáhnou 16% zisku z počáteční investice ve výši 1 500 tureckých lir (TRY). Kdyby se zaregistrovali dost jiných investorů, dostali by platbu 250 TRY.

Bylo to odvážné tvrzení – a lákavé – vzhledem k těžkým finančním problémům Turecka. Průměrný pracovník dostává pouze 455 dolarů za měsíc. Turecká vláda je také v neustálém výjimečném stavu po neúspěšném vojenském puči v červnu 2016.

Prezident Recep Erdoğan byl znovu zvolen v červnu 2018 a okamžitě zahájil propouštění tisíců pracovníků veřejného sektoru. Od převzetí moci Erdoğanem bylo vyhozeno přes 160 000 lidí.

Krypto v Turecku

Jeden místní komentátor napsal Cvrlikání že tato zkušenost zhoršila nadšení pro kryptoměnu v zemi: „Podle veřejného mínění dochází k vážné ztrátě důvěry v domácí kryptoměnové podniky.“ Turcoin Turecko kryptoměna Ponzi komentář

Zmatek v Turecku možná nepřekvapuje, vzhledem k opakovanému politickému zájmu o kryptoměny.

V únoru 2018 turecká nacionalistická strana hnutí navrhla v 22stránkovém dokumentu o regulaci kryptoměn „národní bitcoin“.

Ve stejném měsíci řekl místopředseda vlády Mehmet Simse Turecká pobočka CNN že vláda hledala uvolnění své vlastní kryptoměny podporované státem.

Centrální banky a vlády byly opakovaně nuceny potlačovat zvěsti, že spustily oficiální kryptoměny.

Stalo se to také nedávno v Hongkongu, když centrální banka země, hongkonský měnový úřad (HKMA) vydal silné popření že vydala kryptoměnu podporovanou vládou „pro investice široké veřejnosti“. Varovala investory, že „HKMA nikdy nespustil a nespustí žádný takový kryptoprodukt.“

Hongkongské panorama - Daxis

S výhledem na panorama Hongkongu. Daxis přes Flickr, CC BY-ND 2.0

A přesto dalším bahněním vody je skutečnost, že stejné centrální banky a vlády investují velké prostředky do technologie Blockchain, která je základem kryptoměn.

Řekla například HKMA Reuters 16. července, že navázalo spojení se sedmi bankami, včetně Hang Seng a HSBC, zahájilo platformu finančního obchodování založenou na Blockchainu.

K těmto oficiálním projektům pro jednotlivé investory samozřejmě neexistuje cesta. Všichni institucionální podporovatelé, jako jsou hedgeové fondy, penzijní fondy a krypto-specifické fondy s velkým množstvím kapitálu, mohou profitovat. Jednotlivci s celoživotními úsporami? Ne tak moc.

Co říká Turcoin

Případ stále probíhá a zatímco se společnost tlačila zpět proti hoře ochromující negativní publicity, společnost Hipper A.Ş. Účet na Twitteru @HipperIstanbul již není k dispozici. Své webová stránka bylo nahrazeno prohlášením, které zní: „Oznámení: Řízení bylo pozastaveno z důvodu probíhajícího právního procesu.“

Překvapivé prohlášení o Web Turcoin protestuje proti své nevině slovy: „Sdílili jsme údaje požadované příslušnými orgány v rámci vyšetřování a zastavili jsme přístup k peněžence, abychom zabránili dalšímu zpracování.“

Prohlášení dále obviňuje turecké novináře z korupce nebo nekompetentnosti: „Připomínáme vám, že je důležité nebrat v úvahu takové frivolní zpravodajské organizace v naší zemi, kde je novinářská profese na posledních nohou.“

Turcoin stále tvrdí, že bude moci investorům vrátit peníze „po dokončení vyšetřování a následného soudního procesu.“

Hipper A.Ş. je ve společném vlastnictví společností Satıroğlu a Kaya se 49 procenty a 51 procenty akcií.

Obrázek kreditu: Casal Partiu, CC BY-SA 2.0

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me