Nestává se často, že byste viděli rusko-kanadské programování divné věty centralizované výměny do pekla, ale účastníci TC Sessions: Blockchain musím to vidět naživo.

Vitalik Buterin, spoluzakladatel společnosti Ethereum, zachytil sentimenty komunity kryptoměn frustrované gravitací průmyslu směrem k centralizaci komentářem „Určitě doufám, že centralizované burzy co nejvíce shoří v pekle.“

Centralizace se stala stále více aktuálním tématem, protože četné decentralizované výměny a decentralizované projekty přešly na testování a zahájení svých projektů. Stojí však za to se ponořit do úvah o nepřátelství vůči centralizované zemi.

Dobří, zlí a centralizovaní

Přes všechny nenávistné centralizované výměny stále vychází verdikt, zda si to opravdu zaslouží. Bez centralizované brány pro nové uživatele, kteří se mohou zapojit do divoce matoucího světa vlastnictví a obchodování kryptoměn, by toto odvětví pravděpodobně bylo pouhým zlomkem toho, co je jeho současná uživatelská základna dnes.

Jistě, je snadné uvolnit pochodně a vidle na burze, jako je Coinbase, za jejich relativně vysoké transakční poplatky a služby zákazníkům, ale pro nové uživatele poskytuje (nebo poskytovalo) nejlepší možnost, jak si ponořit prsty do krypto vody.

Don Mosites, spoluzakladatel poznámek AirSwap, “Centralizované burzy vyžadují naši důvěru třemi způsoby – jako banka, makléř a clearinghouse.” Díky této centralizaci dramaticky narůstá počet hackerů, zneužívání a prostor pro chyby. “

“Centralizace je v kryptosystému nebezpečná, protože vyžaduje důvěru ve zprostředkovatele při vytváření bezpečných obchodních systémů.” Musíte věřit, že operátoři budou pečlivě zacházet s vašimi aktivy, vypořádat transakce a provádět vaše obchody čestným a vyhovujícím způsobem.

Je však třeba poznamenat, že mnoho negativních nálad vůči centralizovaným burzám je nutně zaměřeno na současné burzy, jaké jsou dnes, ale spíše na potenciální pohyb směrem k centralizaci pro průmysl jako celek.

S decentralizovanými burzami na obzoru zuří debata mezi cechovanou kryptomenovou elitou a ostřílenými uživateli proti vytváření příliš silných centralizovaných mocností, aby se zastavily.

Jedním z hlavních étosů světa kryptoměn je koncept decentralizace. Generace uživatelů důvtipných na internetu byla tak unavená frustrací a nedostatkem centrálních bank a společností zabývajících se zpracováním plateb, že se posunuly k vytvoření vlastního (decentralizovaného) světa. A přesto vidí stejné přesné frustrace v čele některých z nejrychleji rostoucích společností v prostoru kryptoměny.

Boj proti koncentraci

Podívej – veverka!

Ne, ne takový druh soustředění.

Hlavní hrozbou pro decentralizovaný ekosystém je koncentrace energie – nadčasová chyba centralizovaných systémů.

Každá jednotlivá entita, která drží většinu energie v síti, vyžaduje nejen extrémně vysoký stupeň důvěryhodnosti k udržení tohoto klenotu vlivu, ale také se ukazuje, že tento klenot je ve skutečnosti opravdu horký brambor, který lze kdykoli upustit.

Ústřední postava je v podstatě cílovou praxí pro hráče se zlými úmysly, kteří chtějí trefit jackpot. Například drobný podvodník bude mít obecně mnohem vyšší výplatu a útěk okrádá pokladnu v obchodě s potravinami spíše než desítky zákazníků z celého příběhu.

Poznámka redakce: Prosím, neloupejte obchody s potravinami. Toto je příklad pro zábavu a nejedná se o finanční poradenství.

I když předpokládáme nejvyšší altruistické hodnoty centralizované entity v decentralizované síti, čím blíže je to k udržení 51% kontroly, tím větší cíl se stanou pro ostatní. E

Jeden z mnoha různých typů blockchainových hacků, útok 51% se stane, když strana vlastní většinu hash energie v síti, což jim umožňuje těžit bloky rychleji než zbytek sítě dohromady a následně zdvojnásobit utrácení mincí, které již technicky byly byly utraceny.

Například Bitmain, těžařští bitcoinoví bitcoiny, se začíná nervózně blížit k vlastnictví 51% hash rychlosti bitcoinové sítě. To způsobilo, že mnoho lidí začalo vrhat podezřelé oči na posádku Bitmain.

Jistota argumentu proti centralizaci má za cíl zachování čistoty decentralizované sítě, která chybí škodlivým třetím stranám, okamžitým regulačním problémům a ziskovým monopolům.

Závěrečné myšlenky – zadejte decentralizaci

Decentralizace však není všechno sluníčko a duha.

Současný stav decentralizace je o něco více než embryonální. I když v prostoru existuje spousta projektů pracujících na úžasných řešeních, která by zajistila vše od decentralizované výměny tokenů, úložiště a obecného stavu sítě, technologie se stále zdokonaluje.

Jednou z hlavních součástí současného systému decentralizace postrádá bláznivé uživatelské rozhraní.

Decentralizovaná síť se obecně spoléhá na stovky, tisíce nebo miliony nezávislých subjektů podporujících síť pro jejich vlastní vzájemný prospěch.

Co se ale stane, když jsou jednotlivé entity v decentralizované síti zhruba stejně účinné jako pulci na asfaltu v horkém létě? Nejchytřejší mají tendenci se shlukovat a síť má obecně tendenci tíhnout k centralizaci.

“Chcete-li definovat decentralizovaný obchod, musíte nejprve uznat blockchain – a povaha blockchainu je decentralizovaná.” Tento ekosystém je postaven jednu vrstvu na druhé jako hromádku. Pokud dojde k prolomení základů obchodu, ekosystém se nemůže dále rozvíjet.

Abychom migrovali ekosystém směrem k decentralizovanému obchodu, musíme eliminovat riziko a udržovat paritu – být dobrý pro tvůrce trhu a poskytovat dobré tržní pokrytí. Takto přesuneme likviditu z centralizovaných systémů do rukou jednotlivců. “

Don Mosites, AirSwap Spoluzakladatel

Existují řešení, jako například výše zmíněný AirSwap, jehož cílem je vést sféru kryptoměny skrz trek od její současné centralizované burzovní nadvlády k decentralizovanějšímu obchodnímu ekosystému. Budou-li při tom efektivní, budeme muset sledovat makro-tok uživatelů a konečnou účinnost platforem.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me