Jako každá nově vznikající technologie musí i kryptoměna projít tempem, než se začne široce používat. Teorie o elektřině byly publikovány již v 16. století, ale elektřina se do domácností dostala až koncem 18. století. I dnes stále existují miliarda lidé po celém světě, kteří žijí bez toho. Není tedy divu, že za pouhé jedno desetiletí je hromadné přijetí kryptoměny ještě daleko.

Proč je za tím tak velký tlak na kryptoměnu a technologii powerhouse? Dosáhli jsme vrcholu nafouklých očekávání, protože blockchain byl nabízen jako řešení všech neduhů světa. Ve skutečnosti může být jednou z hlavních překážek masového přijetí kryptoměny jednoduše to, že jsme ji prodali příliš mnoho – s malým množstvím látky, která by podpořila naše pohledávky.

Podle nedávného průzkum od společnosti Deloitte se po celém světě začíná objevovat „únava blockchainu“. Ale kromě toho, že se lidi nudí, když slyší o těchto digitálních penězích, kterým plně nerozumí, existuje spousta dalších překážek masového přijetí kryptoměny. Podívejme se na prvních devět.

1. Nedostatek jasnosti

Když slyšíme tvrzení, že blockchain je neměnný, pak si později přečtěte, že to ve skutečnosti není, nebo že bitcoin je anonymní, ale ne tak anonymní, jak jsme si mysleli, blockchain je zahalen mlhou. Komunita kryptoměn je nejasná a regulační nerozhodnost nepomáhá.

Pokud se lidé odpovědní za ochranu investorů nemohou rozhodnout, jak nazvat tokeny, které regulují, jak to má vědět veřejnost? Jaký je rozdíl mezi tokenem utility, tokenem zabezpečení a tokenem kapitálu – a proč musíte své neviditelné peníze ukládat do fyzické hardwarové peněženky?

Mnoho z těchto otázek těžko odpovídá na zasvěcení kryptoměn, natož laik, který dostává oslabenou verzi vysvětlení.

Blockchain vzdělávací síť

Blockchain vzdělávací síť

Menší země, jako je Malta, zahajují programy pro vzdělávání široké veřejnosti, zejména lidí, kteří budou denně využívat blockchainovou technologii, jako jsou státní zaměstnanci.

Jiné země, včetně Irska a Austrálie, pracují na vytvoření doktorských programů a dalších univerzitních kurzů v technologii blockchain. Také chodí do škol v raném věku, aby povzbudily děti, aby vzbudily zájem o programování. A společnosti jako ConsenSys nabízejí crossover kurzy v blockchainu Ethereum vývojářům, matematikům, počítačovým vědcům a nadšencům z jiných oborů, kteří chtějí prozkoumat tuto novou technologii.

Existuje také řada online kurzů, včetně bezplatných podcastů a výukových programů YouTube. Ale dokud nebudeme moci utáhnout příběh, přestat prodávat císařovo nové oblečení a začít s užitečnými vzdělávacími iniciativami, abychom zajistili tolik potřebnou jasnost, je široké přijetí kryptoměny ještě daleko..

2. Převážná částka kryptoměn

Je něco jako 1 800 kryptoměny aktuálně uvedené na Coinmarketcap. Ne všechny jsou stvořeny sobě rovné a nezamýšlejí masové adopce (některé jsou pro hráče, jiné pro zemědělství, jiné pro hudbu nebo umění). Mnoho z nich vykazuje mimořádné sliby a pevné teorie, případy použití a podporu komunity. Existuje ale spousta dalších společností, které spouštějí tokeny čistě za účelem získání finančních prostředků.

Dokud nevyřízneme zbytečné kryptoměny a nezlepšíme interoperabilitu mezi blockchainy, bude masové přijetí kryptoměny těžké. Jak tolik lidí nabízí, jak lidé s malými zkušenostmi vědí, které z nich si koupit nebo zda se z nich objeví silnější než ostatní?

Navíc, pokud cílem kryptoměny bylo umožnit platby bez hranic, bez tření, peer-to-peer, proč jich tolik potřebujeme? Tady jsou jenom 180 vládních měn, takže to příliš nekomplikujeme?

3. Použitelnost

Pokud jste někdy ukázali své babičce, jak poslat textovou zprávu nebo zastavit odhlášení rodičů se svým jménem na Facebooku, budete vědět, že přimět je k uložení soukromých klíčů a veřejných adres může být trochu těžké.

MyEtherWallet

MyEtherWallet

Většině krypto komunity nemusí vadit složitost zadávání 42místných adres nebo zabezpečení soukromých klíčů. Ale širší veřejnost ano. Důvod, proč je průmysl počítačové kriminality tak plodný, je ten, že se neustále rozhodujeme pro pohodlí nad bezpečností. Vybíráme jednoduchá hesla, která lze snadno prolomit, zůstaneme přihlášeni do našich relací nebo se zaregistrujeme na nové účty pomocí Facebooku.

Zjednodušení transakcí s kryptoměnou a zjednodušení vytváření účtů zůstává překážkou masového přijetí kryptoměny. Mnoho lidí je v současné době odloženo tím, že musí nahrát selfie pomocí svého průkazu totožnosti, ale jak se regulační orgány zpřísní požadavky KYC / AML, bude použitelnost i nadále překážkou.

4. Škálovatelnost

Škálovatelnost je pro mnoho vývojářů trnem v oku a v tom je velmi pichlavá. Síť Ethereum může stále podporovat pouze přibližně 15 transakcí za sekundu. Maximální kapacita zpracování transakcí bitcoinu je někde mezi 3–7 za sekundu. Zatímco jiné blockchainy jako NEO nebo neblokové řetězce jako DAG nabízejí nová řešení, nepřicházejí bez vlastních výzev.

Nemůžeme podporovat hromadné přijetí kryptoměn, když je transakce vymazána za 10 a více minut. Škálování na palubu více uživatelů je jednou z největších výzev, která existuje.

Pokud si ale vzpomínáme na elektřinu, pak je to v pořádku. Koneckonců, stále čekáme na připojení zbytku světa k energetické síti. 2 miliardy lidí po celém světě stále čekají na připojení k internetu. Je tedy nepravděpodobné, že k masovému přijetí kryptoměny dojde v dohledné době. Tato technologie potřebuje čas, aby dospěla a nejprve přijala řešení svých problémů.

5. Podvody & Hacky

Stejně jako špatné zprávy se vždy dostávají na titulní stránky, média jsou plná příběhů hackerských burz kryptoměny a investorů, kteří přicházejí o své prostředky. Vzhledem k tomu, že na většině burz neexistuje žádná pojistná smlouva nebo neexistuje jasná regulace, mohou tu být vaše peníze jeden den a další den pryč. Mysli na Mt. Gox, Bitfinex nebo DAO.

dao hack

DAO Hack

Pak se příliš často vyskytují podvody ICO. OneCoin se zapíše do historie jako jeden z nejsofistikovanějších Ponziho schémat, jaké kdy byly vynalezeny, a únikové podvody jsou hojné.

SEC se snaží vzdělávat lidi v USA o těchto typech problémů prostřednictvím iniciativ, jako je podvod HoweyCoin. To má ukázat investorům možné červené vlajky, na které se mají dívat při podpoře ICO. Přísnější regulace odstraní více falešných ICO. Ve skutečnosti nejnovější zákony Malty obsahují jedny z nejpřísnějších požadavků na dokument white paper, který má záměrně odstranit špatné aktéry z vesmíru.

6. Volatilita

Možná jste fanouškem bitcoinů, etherea, litecoinů nebo cardano. Ale musíte uznat, že žádný z nich se nepřiblížil účinnosti jako prostředek každodenní měny. Dokonce i Dash stále příliš kolísá, aby mohl s jistotou provádět velké nákupy (pokud nežijete v zemi s hyperinflací).

Pokud máme používat kryptoměnu jako měnu a ne jako investiční prostředek, musíme ztratit volatilitu.

7. Trestní sdružení

Bitcoin byl jedním z důvodů, proč Silk Road rostla do svých závratných výšin slávy prodávajícího drogy, zbraně a dokonce i najatí vrazi online. Díky praní peněz, financování terorismu a další trestné činnosti získal bitcoin povrchní pověst.

Ve skutečnosti byly bitcoiny také nejoblíbenější platební metodou pro kyberzločince při útocích na Ransomware v roce 2017. A nyní je kryptojacking největší letošní kybernetickou hrozbou a roste 8 500 procent ve 4. čtvrtletí roku 2017.

botnety na těžbu kryptoměny

Cryptojacking je největší kyberkriminalitou roku 2018

I když je pravda, že ne všechny ICO jsou podvody, ne všechny fondy kryptoměny jsou hacknuty a většina zločinců dává přednost americkému dolaru před praním peněz, negativní asociace stále přetrvávají.

8. Regulace

Regulace, respektive nedostatek regulace, stále drží mnoho lidí stranou. V letošním roce jsme zaznamenali některé zásadní kroky od ICO k STO a nové právní předpisy z menších zemí, jako je Malta, ale stále existuje příliš mnoho šedých oblastí. A samozřejmě existuje příliš mnoho neshod mezi jurisdikcemi.

Zatímco stanovení globálního standardu v regulaci nemusí být možné (nebo dokonce žádoucí), alespoň základní dohoda o postupech KYC / AML by mohla zabránit další trestné činnosti a povzbudit více lidí ke vstupu do vesmíru.

9. Dopad na životní prostředí

Téměř tři ze čtyř tisíciletí zaplatí navíc za udržitelné zboží. Nikdy nebyla generace, která by si byla vědoma prostředí jako tisíciletí. I když jsou zprávy o katastrofálních dopadech těžby bitcoinů na životní prostředí a vyčerpání přírodních zdrojů běžné, kryptoměna zůstává těžkým prodejem.

Udržitelná těžba je dalším problémem, na kterém vývojáři pracují. Proof of Stake může být životaschopným řešením, ale je méně bezpečné a náchylnější k centralizaci než Proof of Work.

Zatímco země jako Kanada a Island umožňují těžbu kryptoměn s využitím udržitelných energetických zdrojů, musíme udělat lepší práci při snižování množství výpočetní síly, kterou blockchainy potřebují k provozu.

Hromadné přijetí kryptoměny je stále způsob, jak vypnout

Existuje spousta překážek masového přijetí kryptoměny. I jen změna myšlení a kultury vyžaduje čas. Blockchain může být právě teď pomalý a neohrabaný, ale je to jen něco málo přes deset let, co se smartphone objevil na scéně (pamatujete si svou cihlu Nokia?). Kryptoměna vstoupí do hlavního proudu, ale technologie musí být lepší, rychlejší, udržitelnější a snadněji použitelná, než se stane.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me