Švýcarsko je proslulé sýrem, čokoládou, šikovnými multifunkčními kapesními noži a některými z nejvýznamnějších přírodních krás. Nyní je také kryptoměnou celého světa. Možná se divíte, jak přesně tato země s pouhými osmi miliony lidí (a nějakým nádherným sýrem) zaujímá prestižní špičku v globální fintech revoluci. Přímá demokracie, asociace Crypto Valley a plánovaná národní výměna digitálních aktiv jsou jen některé z důvodů.

Blockchain našel své dokonalé místo pro přistání mezi těmi ohromujícími horskými výhledy. Zde vysvětlujeme vše a další.

Vybavení vlajky Švýcarska

Ve Švýcarsku je mnoho skvělých věcí. Vlajka je také velkým plusem.

Přímá demokracie – politická decentralizace

Přímá demokracie popisuje systém, kde má každý občan právo hlasovat o politických iniciativách přijatých na místní nebo národní úrovni. Přestože je Švýcarsko technicky polopřímou demokracií, švýcarský politický systém je do značné míry nejblíže k čistému přímému demokratickému systému na světě.

Občané ve Švýcarsku hlasují každý rok několikrát o věcech celostátního významu. V zásadě může každý občan podat návrh na změnu národní politiky nebo práva a s určitým počtem podpisů ve stanovené lhůtě může být návrh předložen lidem k hlasování.

President Who?

Ačkoli existují volení zástupci na místní a národní úrovni, nejedná se o mocenské pozice, jak bychom to znali v zastupitelské demokracii. Prezident švýcarské konfederace se každý rok mění. Mnoho Švýcarů vám nemohlo říci, kdo v daném okamžiku zastává funkci prezidenta. Je to proto, že pozice švýcarského prezidenta je pouze loutkou, která reprezentuje zemi stejným způsobem jako ostatní země s jediným zastoupením. Role nemá žádný politický vliv na národní záležitosti.

Přímá demokracie je v zásadě politická decentralizace. Díky tomu je Švýcarsko nejbližší věcí, kterou má svět k decentralizované zemi. Navíc to všechno švýcarští dělali po celá desetiletí dříve než bitcoiny decentralizaci ochladily.

Finanční podnikání

Švýcarsko historicky více podporovalo finanční podnikání než mnoho jiných zemí. Jeho přístup k blockchainu a krypto se neliší.

V červnu, zprávy se objevily že švýcarská banka Hypothekarbank Lenzburg je první, kdo nabízí bankovní účty kryptovým zákazníkům.

Mnoho regulačních úřadů se potácí snaží najít způsob, jak aplikovat stávající právní předpisy na regulaci ICO. Mezitím Švýcarský úřad pro dohled nad finančním trhem (FINMA) již vydal pokyn zpět v únoru.

Dokument uznává, že stávající právní předpisy nemusí být ve všech případech vhodné. Popisuje také kategorizaci různých tokenů a jejich obecné zacházení podle švýcarského práva. Navzdory uznání, že regulace je v mnoha případech nutná, doprovodná tisková zpráva uvedl přesvědčení regulátora, že „blockchainová technologie má inovativní potenciál.

Digitální výměna aktiv

Doposud nejvýznamnější vývoj v oblasti blockchainu a švýcarských financí je v tisku. Švýcarská burza SIX oznámeno 6. července že plánuje spustit plně integrovanou infrastrukturu obchodování, vypořádání a úschovy digitálních aktiv. SIX se sídlem v Curychu je plně regulovaná burza. Nová digitální burza s přezdívkou SDX bude předmětem stejné kontroly.

Logo švýcarské SIX Exchange

Logo švýcarské burzy SIX

To je obrovský krok vpřed. Podle webu SIX, digitální burza „poskytne bezpečné prostředí pro vydávání a obchodování s digitálními aktivy a umožní tokenizaci stávajících cenných papírů a nebankovních aktiv, aby bylo možné obchodovat s dříve neobchodovatelnými aktivy.“ Služba je nastavena na začátek roku 2019.

Crypto Valley

Přestože kořeny společnosti Vitalik Buterin jsou v Kanadě a Rusku, rozhodla se nadace Ethereum zasadit do švýcarského Zugu. Nyní je Zug doma 200 blockchainových společností a Sdružení Crypto Valley. Sdružení zahrnuje širokou škálu společností, nevládních organizací a jednotlivců z různých odvětví a pochází z více než 20 zemí.

Logo Crypto Valley

Logo asociace Crypto Valley

Crypto Valley popisuje své cíle pro rok 2018 jako udržitelný dopad, myšlenkové vedení a prosazování agendy pro Švýcarsko, aby se stalo Crypto Nation poháněným asociací Crypto Valley. To také pořádá konferenci Crypto Valley, který v roce 2018 hostil 650 účastníků a 70 řečníků, s prezentacemi a diskusemi o nejnovějších pokrokech a budoucnosti blockchainové technologie.

Snad nejdůležitější je, že Crypto Valley zavedlo kodex chování pro své členy. Patří sem také kodex chování ICO, který ukládá odpovědnost zúčastněným začínajícím společnostem podstupujícím ICO. Musí dodržovat konkrétní pravidla, jako je informování komunit o postupu projektu a veškerých souvisejících rizicích. S nárůstem kryptoměn je uklidňující vidět, že CVA to bere vážně.

Crypto Nation

Blockchainové hlasování

Existují širší iniciativy, které mají potenciál integrovat blockchain do švýcarské společnosti. Kromě toho, že je domovem Crypto Valley, Zug zkouší hlasování svých občanů na základě blockchainu. Na začátku července se Oznámila to Švýcarská zpravodajská agentura že pilot měl úspěch.

Město Zug dříve zavedlo systém eID v roce 2017. To umožnilo zúčastněným občanům hlasovat pomocí svých chytrých telefonů propojených s digitálním ID. Je pravda, že proces byl malý a hlasování bylo nezávazné vzhledem k jeho povaze pilota. Představovalo však významný důkaz koncepce pro město jako případ použití pro blockchain a digitální identitu.

Švýcarsko - Crypto Nation

Blokové hlasování je jen jedním z důvodů, proč se Švýcarsko stává skutečným krypto národem.

Národní kryptoměna?

Vláda Švýcarska také dříve požadováno studie o možnosti národní kryptoměny. Zdá se, že to ředitel Švýcarské národní banky Thomas Moser alespoň dočasně zrušil. Byl ve svém prohlášení jednoznačný na červnovou konferenci v Crypto Valley, že tato technologie je v současné době „příliš rodící se“ pro národní přijetí.

Konference však přivítala také švýcarského ministra hospodářství Johanna Schneider-Ammanna. Varoval před příliš pomalým a příliš rychlým přijímáním technologií, jako je blockchain. Má také dříve mluvil o své vizi Švýcarska se stává prvním „krypto národem“ na světě. Takové prohlášení klíčového vládního představitele je slibným signálem.

Vidět stabilní zemi, jako je Švýcarsko, prosazuje agendu blockchainu a přijetí krypto je povzbudivé. Je pravda, že ostatní země soupeří o pozici kryptokapitálového světa. Nicméně celková politika a kultura Švýcarska v kombinaci se závazkem k přijetí blockchainu z něj činí právě teď jasného lídra ve hře.

Navíc mají opravdu vynikající sýr.

Švýcarské sýrové fondue

Snímky zobrazující tento vynikající sýr

Zřeknutí se odpovědnosti: Zde uvedené názory na sýry jsou vlastními autory a jsou pravděpodobně zcela zaujaté.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me