Bezpečnost potravin zůstává zásadní pro všechny a blockchain zmírňuje některá nebezpečí v dodavatelském řetězci bezpečnosti potravin. Nemocné, kontaminované nebo zkažené jídlo zabíjí. Jídlo se pokazí nesprávnou manipulací, přípravou nebo skladováním. Bakterie, viry, paraziti a toxiny vstupují do potravin, které jsou špatně ošetřeny.

Bezpečnost potravin, obraz bakterie E. coli

Bakterie E. coli

Požití zkažených nebo kontaminovaných potravin má za následek zvracení, horečku, bolesti, průjem a možná smrt. Escherichia coli běžně označovaná jako E. coli způsobuje vážnou otravu jídlem a několik případů nedávného stažení produktů z paměti a vážných zdravotních problémů. Románský salát z Yumy v Arizoně vedl k poslednímu ohnisku. Salmonelóza, běžně známá jako salmonella, vytváří podobná rizika pro veřejné zdraví.

Vládní údaje

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) „téměř 1 z 10 lidí každoročně onemocní konzumací kontaminovaných potravin a na následky zemře 420 000“ (První celosvětové odhady nemocí přenášených potravinami WHO zjistily, že děti mladší 5 let představují téměř třetinu úmrtí)

Na osobní úrovni existují webové stránky, kde lidé najdou nejnovější informace o zdravotních výstrahách, ohniscích a svoláváních produktů. FoodSafety.gov je jeden takový web: FoodSafety.gov: Vaše brána k federálním informacím o bezpečnosti potravin. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) také poskytuje informace o bezpečnosti potravin: CDC: Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) také zveřejňuje údaje: FDA: US Food and Drug Administration (US Department of Health and Human Services).

FoodSafety.gov obrázek

Výhody blockchainu pro potraviny

Systémový problém však vyžaduje systémové řešení a technologie blockchain řeší alespoň některé problémy dodavatelského řetězce bezpečnosti potravin. Satoshi Nakamoto vytvořil blockchain pro bitcoiny a finanční transakce, ale tato technologie slouží mnoha dalším případům použití. (Průvodce pro začátečníky: Co je to bitcoin?)

Technologie blockchain poskytuje nezměnitelný záznam pravdy. Blockchain ukládá data, ale blockchainy se liší od databází. V databázích uživatelé upravují a mazají data a blockchainy odmítají povolit změnu dat po vložení bloku do řetězce. Správci databází poskytují centralizovaná oprávnění pro zadávání, úpravy a mazání dat. Ale technologie blockchain funguje na decentralizovaném konsensu pro zadávání nových dat do systému.

Blockchain poskytuje transparentnost a sledovatelnost a dokumentuje každý krok cesty potravin. Farma zaznamenává potraviny, doprava zaznamenává cestu, balírny zaznamenávají své aktivity a obchod zaznamenává své informace o blockchainu pro zákazníka. Čárový kód na produktu poskytuje zákazníkovi všechny tyto informace při skenování do smartphonu.

Když dojde k propuknutí, transparentnost a sledovatelnost blockchainu umožňuje orgánům lokalizovat zdroj kontaminovaných potravin rychleji, než umožňuje současný systém. Jakkoli to může být, týdny i měsíce mohou uplynout, než se zjistí, odkud jídlo pochází. Následně trpí více lidí nemocí, zákazníci váhají s nákupem jakéhokoli podobného produktu, aniž by věděli, zda je bezpečný, a společnosti kvůli nevyřešenému problému přicházejí o příjmy. Výměna informací FDA a transformace dat (INFORMED)

V důsledku toho FDA provádí výzkum blockchainu prostřednictvím svého Výměna informací a transformace dat (INFORMED) divize. INFORMED studuje blockchain a další vznikající technologie, aby našel způsoby, jak bezpečně vyměňovat zdravotní data ve velkém. Toto úsilí bylo zahájeno ve spolupráci s laboratoří inovace, designu, podnikání a akcí (IDEA) amerického ministerstva zdravotnictví a lidských služeb..


Mezinárodní úsilí

Bezpečnost potravin je mezinárodním problémem. Potravinový řetězec se táhne přes hranice a decentralizovaná povaha blockchainu je vhodná pro přeshraniční transakce.

Carrefour

Skupina Carrefour začala jako obchod s potravinami ve francouzském Annecy v roce 1960. Poté otevřela první hypermarket v Evropě. Hypermarket kombinuje supermarket a obchodní dům společně ve stejné provozovně. Dnes Carrefour působí jako nadnárodní organizace podnikající ve více než 30 zemích v Evropě, Americe, Asii a Africe.

Carrefour využívá blockchain ke sledování kuřat ve volném výběhu ve střední Francii. Do konce roku 2018 rozšíří Carrefour používání blockchainu o produkty jako med, vejce, sýr, mléko, pomeranče, rajčata, ryby a maso.

Ve své současné podobě využívá blockchainová aplikace společnosti Carrefour QR kód na balíčku produktu. Jako zákazník tento kód naskenujete v obchodě pomocí smartphonu. Blockchain vám vrátí informace o tom, kde bylo kuře chováno, jméno farmáře, čím bylo kuře krmeno, jakákoli antibiotika nebo léky, kterými bylo kuře ošetřeno, a kde bylo maso zpracováno.

Využití technologie blockchain zaručuje zákazníkům společnosti Carrefour neměnný záznam pravdy o všem známém o zdraví a kvalitě potravinářského produktu.

Kerala, Indie

Nadšenci často obhajují kryptoměnu jako způsob, jak zmocnit lidi v rozvojových ekonomikách. Kryptoměny poskytují finanční platformu v regionech, kde lidé mají chytré telefony, ale nemají přístup k bankovním systémům. Podobně blockchain nabízí rozvojovým ekonomikám výhody i jinými způsoby než finančními službami. (Jak může blockchain vymýtit chudobu v zemích třetího světa)

V Indii asi 7 procent z celkového množství vyrobených potravin jde do odpadu kvůli narušení potravinového řetězce. Příčiny tohoto rozsahu: od nedostatku úložného prostoru v daném místě po nedostatečnou komunikaci nebo řádnou přepravu z farem do výrobních zařízení. Mnoho indických občanů žije pod hranicí chudoby, takže nedostatek jídla má tragické následky.

Vláda státu Kerala v Indii používá blockchain pro řízení zásobování potravinami. Strategický výbor pro rozvoj v Kerale (K-DISC) provádí tento projekt. Počínaje mléčnými výrobky, rybími výrobky a zeleninou sleduje blockchain K-DISC dodavatelský řetězec a identifikuje tak selhání v systému, které vedou k plýtvání potravinami. Tyto slabé odkazy lze poté řešit.

Systém také obsahuje součást pojištění plodin. Transparentnost a neměnná pravda blockchainu umožňují farmářům s nárokem snadněji získat náhradu za ztráty plodin.

Konsorcium IBM s Walmartem a dalšími

V srpnu 2017 společnost IBM oznámila konsorcium, které se bude zabývat bezpečností potravin po celém světě a zlepšit důvěru spotřebitelů v globální potravinový řetězec. Členy tohoto konsorcia jsou Dole, Driscoll’s, Golden State Foods, Kroger, McCormick and Company, McLane Company, Nestle, Tyson Foods, Unilever a Walmart. Systém řeší problémy se zabezpečením, výkonem, spoluprací a ochranou soukromí, které se týkají velkých korporací.

Tito spolupracovníci na trhu soutěží navzájem. V důsledku toho poskytuje tento blockchain vzájemný, oprávněný přístup, ale ne například otevřenou a veřejnou dostupnost bitcoinové blockchainové sítě. Systém opravňuje pěstitele, dodavatele, zpracovatele, distributory, maloobchodníky, regulační orgány a spotřebitele s odpovídající úrovní přístupu.

Blockchain v tomto scénáři poskytuje všem účastníkům ekosystému jediný spolehlivý a neměnný záznam pravdy. Pravda převládá prostřednictvím blockchainu a konkurence spolupracuje. Když se produkt ukáže jako poskvrněný, blockchain identifikuje zdroj produktu a jeho distribuci. Poskytuje tyto informace efektivněji a spolehlivěji než tradiční databáze. V obchodech je produkt z regálu odstraněn včas, čímž je chráněno zdraví spotřebitele. Výsledkem je důvěra spotřebitelů.

Závěrečné myšlenky

Bezpečnost potravin, obraz konzervovaných potravin

Jezte, pijte a buďte veselí, protože zítra snad nezemřeme na rozbitý potravinový řetězec.

Stejně jako u mnoha vynálezců a jejich vynálezů, když Satoshi Nakamoto vytvořil blockchain, nikdo nepředvídal všechny možnosti. Zdá se však, že blockchain nám umožňuje jíst lépe a bezpečněji a následně žít déle.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me