V počátcích umění měl obraz hodnotu, protože byl jediným obrazem svého druhu na světě. Pokud byste chtěli replikovat obrázek, museli byste si najmout malíře, aby znovu vytvořil originál, a dokonce by to nebylo stejné. Ale s příchodem fotoaparátu a nyní digitálního zobrazování se kopírování umění stalo triviálním. Existuje také nová úroveň padělání. Díky tomu je blockchainový umělecký původ slibným polem.

V digitálním věku je výzvou pro umění kopírování. Fotoaparát nejprve umožnil reprodukovat výtisky jakéhokoli obrazu. Internet to nyní posunul na novou úroveň. Je triviální vyhledávat obrázky Google a mít verzi svého oblíbeného obrazu nebo fotografie ve vysokém rozlišení, aniž byste umělci zaplatili desetník. I fyzické umělecké dílo, jako je obraz, lze pečlivě reprodukovat z obrázků online.

Pro sběratele je to problematické, když si chtějí koupit nové umělecké dílo. Jak si mohou být jisti, že umění je originální? Blockchain provenience umění slibuje tokenizaci vlastnictví umění, což umožní potvrdit, že jste platným vlastníkem uměleckého díla. Tento token certifikátu můžete také převést, když kus prodáte, což znamená, že nový vlastník je nyní jediným držitelem původního díla.

To se nemusí vztahovat pouze na tradiční umění. Blockchain také otevírá dveře v digitálním umění a fotografii, kde umělci vytvářejí díla, která mají být zobrazena na obrazovce. V digitálním umění je na denním pořádku rozmnožování a pirátství. Digitální umělec by však mohl prodávat tokenizované, certifikované umění, aby zmírnil dopady padělání a prokázal skutečné majitele originálních uměleckých děl.

Blockchainová umělecká provenience

Mona LisaProvenience se vztahuje na řetězec péče o umělecké dílo. Majitel tradičně udržuje původ díla nebo různé aukční síně vedou své vlastní záznamy. Cílem je sledovat umění, prodej po prodeji, zpět k umělci.

Problém je v tom, že dokumentaci o původu lze padělat nebo padělat poměrně snadno, zejména při absenci centrálního sdíleného záznamu. Když chtějí aukční síně ověřit pravost uměleckého díla, prozkoumají dokumentaci o původu. Obvykle také pověřují externího znalce, aby vyhodnotil pravost díla. Falešné umění podvedlo odhadce mnohokrát.

Blockchain art provenience si klade za cíl vyřešit tento problém. Dnes více společností pracuje na vytvoření digitální databáze světového umění a vlastníků. Tito vlastníci pak mají veřejné a soukromé klíče k prokázání vlastnictví původního díla.

Blockchainová umělecká provenience by mohla zásadně změnit způsob fungování uměleckého světa, což by usnadnilo osvědčování toho, že dílo je skutečné řešení. Navíc budete moci sledovat historii vlastnictví díla v průběhu času na transparentní veřejné knize.

Digitální umění

Vzácné Pepes a Cryptokitties byly citovány jako první kousky blockchainového umění. Zatímco někteří by mohli tyto sběratelské předměty považovat za daleko od umění, nesou některé vlastnosti digitálních uměleckých děl. Jsou jedinečné, zajímavé, a proto cenné.

kryptokity

Stejná tokenizovaná technologie blockchainu za Cryptokitties a Rare Pepes by mohla pohánět podobné vlastnictví digitálního umění. Umělec mohl prodat jednu věrnou, ověřenou kopii uměleckého díla kupujícímu, který pak může prokázat, že jeho soubor je originál. Alternativně by umělec mohl provést omezený tisk, například vytvořit pouze 100 ověřených kopií.

Jedná se o herní měnič digitálního umění, odvětví, kde je notoricky těžké kontrolovat šíření souborů a obrázků.

Blockchain & Fotografování

Dalším typem digitálního umění je fotografie. I zde by se přechod blockchainového umění mohl ukázat jako užitečný mnoha způsoby, které platí pro digitální umění. Koneckonců, většina fotografií již začíná a končí digitálně. Zřídka už tiskneme fotografie. Fotografie je také ploché médium, které se dobře hodí k prohlížení na obrazovce. U nových monitorů a displejů s vysokým rozlišením se prohlížení tisku ve vysokém rozlišení a zobrazení stejné věci na obrazovce s vysokým rozlišením již neliší..

Jednou z potenciálních aplikací blockchainu je použití obsahu tokenu vlastnictví umění k zašifrování obrazového souboru. Token by pak sloužil jako klíč pro přístup k souboru. Ztraťte token a soubor byste nemohli dešifrovat. Jakmile pořídíte snímek obrazovky nebo soubor vytisknete, pravidla tokenizované certifikace již na soubor samotný samozřejmě neplatí. Stále však vlastníte digitální token, který váš soubor certifikuje jako originální.

Tokenizace & Osvědčení

Výzva trhu s blockchainovým uměním je dvojí.

Za prvé, technické překážky nejsou tak těžké překonat. Pro umělecká díla byste potřebovali speciálně navržený token, ale mohli byste ho vytvořit jako minci ERC-20. Tento token by pak byl snadno obchodovatelný. Když si někdo koupí umělecké dílo, přenesete token na jeho veřejnou adresu, čímž se efektivně převede vlastnictví díla.

Zadruhé, otázka, kdo může umělecké dílo certifikovat jako legitimní, je obtížnější. Je zřejmé, že umělci by měli být schopni certifikovat své vlastní skladby. Pokud byste však chtěli certifikovat všechna minulá umělecká díla ve své databázi blockchainu, budete muset stanovit základní pravidla pro to, kdy je umělecké dílo certifikováno.

Blockchain umělecké společnosti

Na výzvě blockchainového umění již pracuje několik společností.

verisart blockchain umělecká provenience

Verisart cílem je certifikovat a ověřit fyzické umělecké dílo. Již několik let fungují s certifikačním řešením pro stávající umělecká díla a nové kousky od umělců.

DADA.nyc umožňuje uživatelům nakupovat omezená edice digitálních uměleckých děl s ochranou IP a dokladem o vlastnictví. Spolupracují přímo s umělci a seznamují digitální umění pro nákup přímo na jejich webových stránkách.

Připsat spolupracuje s umělci, aby každému dílu přidělil jedinečné kryptografické ID. Jeho úplná historie je k dispozici na blockchainu ke sledování atribuce a místa, kde se kresba šíří.

Monegraph platí obecně pro všechna „kreativní díla“. Umělci zadají adresu URL svých digitálních výtvorů a informace se uloží do bitcoinového blockchainu.

Archetype.mx se zaměřuje na memovou ekonomiku, ale kdokoli by ji mohl použít k tokenizaci jakéhokoli druhu umění nebo aktiva. Ještě nespustili.

Lidé považují Cryptokitties nebo Rare Pepes za umění. Přinejmenším prokazují proveditelnost certifikace a poptávku po jedinečných digitálních aktivech.

Závěr

Nezáleží na tom, zda pro vás umění znamená Mona Lisa nebo Rare Pepes. Větší příběh je, že blockchain umožňuje certifikaci a tokenizaci jedinečných digitálních aktiv. Ve výsledku se tato aktiva snáze sledují a obchodují. V důsledku toho vstupujeme do nové éry umění, kde to, co umění je a co dělá dílo hodnotným, bude v nadcházejících letech otevřenou otázkou pro debatu.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me