Představte si den, kdy vaše auto bude řídit, parkovat a natankovat zcela autonomně. I když to může znít jako sci-fi, technologie je již připravována. Pokud si přední světové automobilky najdou cestu, bude blockchain v blízké budoucnosti řídit mnohem víc než jen trhy.

V letošním roce došlo v automobilovém průmyslu k tiché revoluci, protože několik výrobců zahájilo iniciativy založené na blockchainu. Tyto koncepty sahaly od logistických aktualizací systému až po propojená autonomní vozidla. Zde jsou špičkové společnosti vytvářející nový věk blockchainového automobilového průmyslu.

Mobility Open Blockchain Initiative (MOBI)

V květnu 2018 se přední světoví výrobci automobilů spojili, aby vytvořili největší automobilovou blockchainovou skupinu, která byla kdy vytvořena, MOBI. MOBI je vyvrcholením úsilí několika výrobců o maximalizaci jejich investic do blockchainové technologie.

Mezi zakladatele společnosti MOBI patří automobilové těžké váhy Ford, BMW, GM, Bosch, ZF a Renault. Skupina zahrnuje také blockchainové firmy Consensys, Hyperledger, a počítačový gigant IBM.

Cílem MOBI je vytvořit standardizovanou blockchainovou síť, kterou mohou využívat všechny strany. Tato standardizace ušetří výrobcům automobilů spoustu času na výzkum a vývoj. Navíc umožňuje trhu rozvíjet a inovovat rychlejším tempem.

Chris Ballinger přes Blockchain East

CEO MOBI Chris Ballinger přes Blockchain East

MOBI se také zajímá o různé způsoby, jak zpeněžit data, která vytváříte při provozu svého vozidla. Tato data mohou inzerentům pomoci vytvořit efektivnější marketingové strategie. Je to nesmírně cenné a jeho shromažďování je prioritou mnoha velkých technologických firem, které dnes vidíme.

Google, Amazon a Apple všechny letos uvedly automobilové produkty, které ukazují, jak vyhledávaný je trh s auto daty. Mezi tyto produkty patří Android Auto, Echo Auto a Apple CarPlay. Jak pravděpodobně již víte, tyto společnosti používají data, která jejich produkty shromažďují, mnoha různými způsoby. Technologie blockchain by mohla řidičům pomoci zachovat vlastnická práva k těmto datům a osvobodit spotřebitele od dnešních obchodních systémů skalpování dat.

Předseda, zakladatel a generální ředitel společnosti MOBI, Chris Ballinger, nedávno diskutoval o důležitosti standardu blockchain v automobilovém průmyslu. Krátce se zmínil o tom, jak musí automobily budoucnosti umět komunikovat, identifikovat se a provádět platby prostřednictvím standardní sady protokolů.

Brod

Ford se snaží zmírnit dopravní zácpy budoucnosti pomocí svého nejnovějšího patentu na blockchain. Podle patentu podaného v roce 2016 inženýři Fordu rozvinutý systém řízení dopravy „spolupráce mezi vozidly“. Systém sleduje řidiče a další vozidla na silnici prostřednictvím sdílení dat prostřednictvím technologie blockchain.

Platforma využívá k monitorování aktivit na silnici systém pro kooperativní správu sloučení a předávání (CMMP). Tokeny CMMP umožňují vozidlům komunikovat v reálném čase. Blockchain ukládá všechna data, která vozidla shromažďují. Je zajímavé, že systém umožňuje spotřebitelům (běžným řidičům) přístup do rychlých jízdních pruhů, zatímco obchodní vozidla zůstávají v pomaleji se pohybujícím provozu.

V důsledku toho koncept umožňuje uživatelům koupit si na svých cestách další rychlost. Uživatelé jednoduše použijí více tokenů CMMP, aby získali schopnost projít více obchodními vozidly. Zaplacení několika dalších tokenů CMMP za přeskočení provozu pro většinu lidí nezní špatně.

Mercedes

28. června 2017 Daimler, mateřská společnost Mercedesu, oficiálně významným způsobem vstoupila do blockchainového prostoru. Společnost odhaleno zahájení pilotního programu blockchainu za 110 milionů dolarů. Mercedes se snaží zjednodušit finanční aspekty svých podnikových systémů pomocí blockchainové technologie.

Mluvit veřejně, Kurt Schäfer, Viceprezident Daimler Treasury diskutoval o tom, jak integrace technologie blockchain výrazně zlepšuje vztahy se zákazníky, prodej, marketing, správu dodavatelského řetězce a finanční služby. Digitalizace papírových finančních dohod je klíčovým cílem projektu.

Porsche

V únoru 2018, Porsche odhaleno partnerství s firmou založenou na blockchainu XAIN. Partnerství testovalo několik aplikací pro tuto technologii, včetně otevírání dveří pomocí dapp a šifrování datových protokolů vozidel. Data shromážděná z projektu ukázala, že při použití systému založeného na blockchainu se dveře automobilu otevírají šestkrát rychleji.

V budoucnu by řidiči mohli dočasně povolit přístup ke svým vozidlům, pokud nejsou přítomni. Představte si, že služby doručování balíků necháte balíček v kufru, když nejste doma. Oliver Döring, finanční stratég společnosti Porsche, říká, že technologie blockchain poskytuje jejich klientům větší „klid v duši“. Společnost také prozkoumala integraci blockchainu do procesu auditu.

BMW

Vedoucí pracovníci společnosti BMW se obrátili na technologii blockchain, aby mohli lépe sledovat počet najetých kilometrů své flotily pronajatých vozidel. Společnost spolupracuje se spuštěním blockchainu DOVU prostřednictvím inovační laboratoře BMW. Vývojáři, kteří stojí za tímto projektem, chtějí, aby řidiči dostávali zaplaceno za příspěvky za data.

Koncept je jednoduchý. BMW předprogramuje tokeny odměn do svých blockchainových inteligentních smluv. Řidiči získávají žetony za účast v systému DOVU a plnění požadovaných úkolů. Jakmile vydělají určité množství žetonů, mohou se svými žetony obchodovat za automobilové služby, jako jsou opravy, upgrady nebo dokonce nová sada pneumatik.

Tesla

Poskytovatel elektromobilů Tesla a populární kryptoměna EOS odhalili strategické partnerství v dubnu tohoto roku. Cílem projektu je prozkoumat integraci internetu věcí (IoT) do již úspěšného programu autonomních vozidel Tesla.

Tesla Model S Interior přes Autocar

Tesla Model S Interior přes Autocar

Pokud bude projekt úspěšný, mohla by se vaše Tesla v příštích letech stát mnohem užitečnější. Představte si, jak vaše auto jede do obchodu, aby vám popadlo další galon mléka, protože vaše inteligentní lednička řekla vozidlu, že vám dochází. Zní to jako sci-fi, ale s IoT je toto vše a ještě více možné.

Tesloop CEO a spoluzakladatel Rahul Sonnad vysvětlil, že na projektu se nejprve budou podílet vozy Tesly pro sdílení jízd. Tato strategie je postupná, protože se jedná o velmi malé procento Teslas na silnici. Vysvětlil, že IoT má stále omezení zpracování dat, která je třeba překonat, než bude projekt uveden do plného provozu.

Prozatím vozidla pouze přidávají data do blockchainu EOS. Tato data zahrnují polohu, rychlost, výkon vozidla a další relevantní informace. Tesla doufá, že tyto informace využije a zlepší účinnost svých současných systémů autonomního řízení.

Síť DAV

Se sídlem ve Švýcarsku Nadace DAV usiluje o vytvoření páteře automobilové blockchainové revoluce. Společnost si myslí, že decentralizovaná navigační síť je přesně to, co automobilový svět potřebuje. DAV vyvinul decentralizovanou navigační aplikaci, která využívá nativní kryptoměnu platformy, token DAV.

Tokeny DAV registrují veškerou aktivitu vozidla a data na blockchainu. Tyto informace umožňují vozidlům dosáhnout několika skvělých věcí. Kromě vlastního řízení mohou vozy s pohonem DAV rezervovat parkovací místa ve vašem plánovaném cíli, sledovat uzavírky silnic, přesměrovat trasu a automaticky natankovat. Mluvení veřejně, CTO a spoluzakladatel společnosti, Tal Ater, nazval decentralizaci „klíčem k budoucnosti dopravy“.

DAV poskytuje začínajícím podnikům možnost vyvíjet nové technologie využívající síť platformy. To je důležitá vlastnost, protože mega poskytovatelé, jako je Uber, se snaží monopolizovat prostor autonomních vozidel.

Blockchain Automotive: Zápas vyrobený v nebi

Technologie blockchain transformuje automobilový průmysl způsoby, které se před deseti lety zdály nemožné. Automobily budoucnosti nebudou jezdit na benzín, budou jezdit na datech a blockchain budou silnice, po kterých cestují. Den se rychle blíží, kdy klasický televizní seriál Knight Rider nebude považován za nic jiného než show o normálním autě.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me