Blockchain drony jsou nastaveny tak, aby pokračovaly v šíleném tempu automatizace probíhající po celém světě. Není neobvyklé vidět fantastické záběry exotických krajin umožněné novou vlnou dronů, které se dostanou na trh, ale kde přichází blockchain a jak společnosti integrující tyto dvě technologie ovlivňují společnosti budoucnosti?

Dronová dodávka

Zaznamenán

Nejviditelnějším řešením, na které mnoho čtenářů tíhne, je doručování balíků od dveří ke dveřím. V roce 2016 Chronicled (nyní TrustedIoTAlliance) navrhl a vyvinul službu doručování prototypů dronů. Hlavním problémem služeb doručování dronů je vytváření důvěryhodného přístupu, když dron potřebuje vstup na bezpečné místo, jako je dům nebo sklad.

K dosažení tohoto cíle se dron může připojit ke čtečce čipů na přístupovém bodu připojeném k internetu věcí (internet věcí), jako jsou dveře nebo okno. Jakmile čtečka čipů ověří identitu na blockchainu, dron vstoupí a dodání může být dokončeno. Podívejte se na prototyp v akci zde:

Delfíni

Delfíni je další blockchainová společnost, která se snaží narušit odvětví dodávek na vyžádání v hodnotě 215 miliard dolarů. Zakladatelé pocházejí z podnikání v oblasti dodávek potravin. Nakonec však tým doufá, že pomůže zákazníkům dodat téměř cokoli, co drone unese. Dorado zahájil ICO v květnu 2018 a na financování této myšlenky získal přibližně 21 milionů dolarů.

Amazonka

Navzdory spoustě projektů, které ambiciózně zavádějí svá vlastní řešení pro doručování dronů, převzetí krále doručení nebude snadné. Amazon Air Prime je ve vývoji od roku 2013 a Jeff Bezos již má v této oblasti zdravé vedení. Má také prostředky na spuštění své vlastní kryptoměny, pokud se začnou ucházet další projekty. Stále ještě není slovo o tom, zda nejbohatší muž na světě plánuje integrovat blockchain do svých plánů budoucích dodávek.

Amazon Prime Air má náskok v doručování dronů, ale bude obsahovat blockchain?

Amazon Prime Air má náskok v doručování dronů, ale bude zahrnovat blockchain?

Bezpečnostní

Další logický případ použití, kdy drony dávají největší smysl, je v bezpečnostním průmyslu. Drony mohou přinést další úroveň služeb mobilních kamer, které chrání vysoce citlivá místa. Alternativně mohou fungovat jako další generace robotických osobních strážců. Tyto případy jsou pro integraci blockchainu poněkud sporné. Incident z loňského roku na letišti Gatwick zdůrazňuje, jak by se to mohlo změnit.

V prosinci (2018) tisíce lety byly uzemněny na rušném britském letišti, když drony byly spatřeny v blízkosti komerčních drah. Bylo uzemněno více než 1 000 letů, což ovlivnilo plány prázdninových cest asi 140 000 lidí, což v tomto procesu způsobilo chaos. Úřady se obávaly možnosti teroristických aktivit, ačkoli nebyly hlášeny žádné závažné incidenty. Drama mělo za následek ztráty ve výši 15 milionů £ (19 milionů $) pouze u jednoho z přepravců letišť, společnosti EasyJet.

Při incidentu s Gatwickem dosud nebyli identifikováni žádní podezřelí, což zdůrazňuje potřebu adekvátního sledování dronů v budoucnu. Možné řešení by mohla přijít od IBM, která podala a patent v roce 2017 nastíní, jak by mohl být blockchain integrován s bezpilotními prostředky (UAV). Podle vývojářů ve společnosti by oprávněný blockchain mohl zvýšit čas blokování sítě a poskytnout řídícím vzdušného prostoru údaje o UAV a operátorech.

Zachování

Snad nejzajímavější oblastí, kde mohou blockchainové drony skutečně změnit, je ochrana. Národní parky používají drony k boji proti pytláctví v mnoha částech Afriky. Národní parky jsou zjevně mimo hranice pro veřejné použití dronů. Drony jsou však povoleny v jiných oblastech a jedna společnost se snaží využít globálního růstu osobních dronů.

Stoupat, společnost z Austrálie chce sbírat letecké snímky za účelem zdokonalení průmyslových odvětví, jako je inteligentní zemědělství, městské plánování, odstraňování následků katastrof a řízení přírodních zdrojů. Uživatelé se tradičně spoléhali na globální společnosti, jako je Google, aby jim poskytly mapovací technologii. Amir Farhand, generální ředitel společnosti Soar, věří, že doba statického mapování skončila, a bude to veřejnost, která poskytne novou sadu funkcí dynamického super mapování. Všechna tato data budou ležet na blockchainu a tvůrci budou připsáni a kompenzováni za přispění do systému.

Výzvy

Soutěžte o nebe

Jeden nebo dva drony na obloze nemusí představovat problém. Ale když o stejný vzdušný prostor soutěží stovky, budou určitě nějaké problémy. Co tvoří veřejný vzdušný prostor? Mohou drony létat nad domy jiných lidí nebo by se měly držet silnic? Jak se společnosti vyhnou srážkám ve vzduchu? Bude lidstvo čelit novému druhu znečištění ovzduší?

Společnosti budou muset řešit tyto a další problémy, pokud se drony stanou běžnou součástí naší oblohy. Projekty budou muset úzce spolupracovat s místními vládními organizacemi, regulačními orgány a samozřejmě s širokou veřejností. Jinak by se mohli ocitnout v tom, že potápějí peníze do vznešeného koláče na obloze a ne do ideálů dronů na obloze.

Porušení ochrany osobních údajů

Nyní by mělo být zřejmé, že drony mohou představovat vážnou hrozbu pro soukromí. Aby se tomu zabránilo, může být odpovědí veřejný blockchain místo soukromých (jako navrhuje IBM). Pokud má široká veřejnost přístup k blockchainu registru dronů, bude moci ověřit nebo odmítnout jakékoli drony, které se vydávají do jejich sousedství. To se samozřejmě spoléhá na drony, které vysílají veřejný signál.

Jsou blockchain drony budoucnost?

Na tuto otázku je obzvláště obtížné odpovědět. Technologie je meč s dvojitým ostřím. Na jedné straně přináší zajímavé nové možnosti a na druhé přidává zcela novou sadu problémů. Určité aplikace, jako jsou kapky urgentní medicíny a kampaně proti pytláctví, jsou situace, kdy jsou výhody okamžitě patrné.

Zejména vzdálená místa mohla zaznamenat největší růst kvůli omezenému dopadu. Představení dronů ve vysoce obydlených městských oblastech je úplně jiný příběh. Společnost může potřebovat spoléhat na blockchainová řešení, aby udrželi tyto vysoce létající roboty pod kontrolou.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me