Přesouvání informací po celém světě je něco, v čem jsme se dostali velmi dobře. Když se podíváte zpět i před deseti lety, první iPhone byl stěží v oběhu. Nyní jsme všichni závislí na našich obrazovkách. Odesílání datových paketů po stratosféře je ale zjevně mnohem jednodušší než odesílání fyzických objektů. Logistika je stále logistickou noční můrou.

Proč je logistika taková hádka?

Vzpomeňte si na počítač, na kterém píšete, na sklenici, ze které pijete, nebo na auto, které řídíte. Existuje celá řada faktorů, které vstupují do hry dříve, než skončí ve vašem vlastnictví. Podle logistického managementu jsou za bouřkami na volném moři francouzští řidiči kamionů a výmoly na silnici zpráva, osm největších problémů, kterým průmysl čelí, jsou:

Náklady na palivo

S rozmachem elektronického obchodování a globalizace (předpokládá se, že celosvětový maloobchodní prodej elektronického obchodu dosáhne téměř 5 bilionů dolarů do roku 2021) logistika nikdy nebyla tak nutná – nebo komplikovaná. Dříve jsme nakupovali místní produkty a exotické předměty jsme nosili domů až po návratu z dovolené.

Ale teď chceme zboží z Číny, Evropy, Jižní Ameriky… a to znamená hodně střídání rukou. A hodně plynu, které se dostanete z bodu A do bodu B. Díky tomu je opravdu náročné udržovat nízké ceny dodávky, když jsou náklady na palivo mimo vaši kontrolu..

Vylepšení obchodních procesů

Příliš mnoho společností využívá při sledování balíků archaické postupy. Podle generálního ředitele společnosti Smart Containers Richarda Ettla může něco tak jednoduchého, jako je přeprava jednoho balení, trvat až 200 různých komunikací mezi všemi stranami v dodavatelském řetězci!

Je zřejmé, že se to projevuje vyššími náklady, sníženou účinností, mezerami v lidských chybách a větší pravděpodobností ztráty nebo odcizení předmětů. Krádeže nákladu ve skutečnosti stojí logistický průmysl stejně 30 miliard dolarů rok.

Služby zákazníkům

Dnešní zákazníci očekávají lepší služby zákazníkům a rychlejší doručení. Vyžadují však také transparentnost a chtějí vědět, kde je jejich balíček a jak jej najít. Tady je kicker. Očekávání se zvýšila, ale ochota platit navíc za rychlejší a efektivnější doručení nikoli.

Nějaký 64 procent zákazníků říká, že nejsou připraveni platit navíc za méně než dvoudenní dopravu. To pro logistický průmysl představuje docela problém, který splňuje tak vysoká očekávání.

Ekonomika

Jako každé jiné odvětví, i stav ekonomiky jako celku výrazně ovlivňuje logistiku. Cena paliva je zde hlavním faktorem, ale stejně tak je tomu v případě zvýšení regulačních předpisů, snížení poptávky, rostoucí úvěrové krize a rostoucí inflace v USA..


Ceny domů mají a hlavní efekt na logistický průmysl. V případě vzestupu je větší potřeba stavebních materiálů a větší produkce ve všech průmyslových odvětvích, od plynu a nerostů po výrobu.

Personál

řidiči kamionů

Nedostatek řidičů nákladních vozidel

Podle výzkum Americké asociace pro nákladní dopravu (ATA) čelí odvětví nákladní dopravy v USA velkému nedostatku řidičů. Aby si udrželi současnou pracovní sílu, budou si v příštím desetiletí muset najmout přibližně 900 000 nových operátorů. Udržení řidiče je navíc pro logistické operátory neustálou výzvou.

Vládní regulace

Logistické společnosti musí brát v úvahu federální, státní a místní požadavky. A když uvažujeme o logistice v globálním měřítku, stává se to ještě větší výzvou. Podle UPS profesionální Společnosti Eric Souza musí mít zaveden důkladný program dodržování předpisů, jinak hrozí riziko, že skončí v horké vodě.

Otázky životního prostředí

Regulace proti volnoběhu a další omezení emisí mohou zvýšit náklady na dodržování předpisů a vyžadovat pečlivé řízení. To se opět liší podle jurisdikce a vyžaduje zpřísnění opatření v EU než například v USA.

Technologická strategie & Implementace

Neexistuje téměř žádný odborník na logistiku, který nesouhlasí s tím, že je třeba aktualizovat stávající infrastrukturu. Problémem však zůstává vyrovnání nákladů na nové, efektivnější systémy.

Blockchain Tech to the Rescue

Technologie blockchain není stříbrná kulka, která by vyřešila všechny problémy světa (i když se to tak říká). Současná technologie blockchainu musí dozrát, aby umožnila škálovatelnost a lepší použitelnost. To znamená, že některé významné globální společnosti, včetně Walmartu, ji již používají k efektivnímu sledování položek a snižování nákladů.

Minulý rok pracoval maloobchodní gigant s iniciativou IBM, která sledovala určité potraviny prostřednictvím dodavatelského řetězce s povzbudivými výsledky. Nyní přihlašují blockchainové patenty, které by mohly zahrnovat správu celého dodavatelského řetězce a dokonce i platby poskytovatelům.

Přestože se technologie blockchain jeví jako obzvláště vhodná pro zvýšení efektivity a obchodních procesů, co má společného s cenou paliva? Potenciálně docela dost.

Blockchain může regulovat nabídku a poptávku

Podle Světové ekonomické fórum, jedním z hlavních problémů ovlivňujících ceny energie je energetická účinnost – regulace sil nabídky a poptávky a vedoucí ke stabilnějším cenám.

Blockchain může sloužit jako inteligentní transakční platforma, která umožňuje spotřebitelům energie stát se „prosumery“, vyrábět a prodávat přebytečnou energii a zvyšovat efektivitu provozovatelů sítí, protože mohou v reálném čase vyvažovat nabídku a poptávku.

Zvyšování efektivity, snižování nákladů, vedení ke zlepšení služeb zákazníkům

Každý rok některé 140 miliard $ je vázán na spory o platby v dopravním průmyslu. Implementací chytrých platebních smluv se tyto spory staly minulostí. Možnost posílat prostředky téměř okamžitě v ETH navíc snižuje bankovní poplatky a zdlouhavé procesy a zároveň zaručuje platbu.

Winnesota-Blockchain-Infographic

Infografika Winnesota Blockchain / https://bit.ly/2KMK44h

Všechny tyto výhody se přenášejí na koncového zákazníka. Logistické společnosti budou samozřejmě muset spravovat soukromý blockchain pro případy, kdy nemohou zveřejnit všechny informace o obsahu balíčku. Technologie blockchain však nabízí společnostem možnost zobrazit relevantní informace podle svého výběru. A aby každý operátor na každém článku v dodavatelském řetězci viděl stejné informace v reálném čase.

Je ještě dlouhá cesta, než technologie blockchainu plně využije svůj potenciál. Pokud však v počátcích dokáže regulovat síly nabídky a poptávky v energetickém průmyslu, je možné, že bychom to mohli přenést do dalších oblastí?

Jak by aplikace technologií distribuované účetní knihy ovlivnila nemovitosti, snížila mezery v talentech a dokonce pomohla společnostem plnit různé environmentální závazky?

Existuje jistě velký potenciál pro blockchainovou technologii, která otřese všemi průmyslovými odvětvími všude. Otázka kdy – spíše než zda – tedy může být důležitější.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me