Blockchain v automobilovém průmyslu – roztříštěný sektor zaměřený na nové technologie

V květnu 2018 některé z největších jmen v automobilovém průmyslu oznámily, že se spojily a vytvořily Konsorcium MOBI. MOBI znamená „Mobility Open Blockchain Initiative“ a skupina bude zkoumat využití blockchainu v automobilovém vývoji. Jejím cílem je „učinit mobilitu bezpečnější, zelenější a dostupnější“.

Konsorcium MOBI se skládá z partnerů, sponzorů a přidružených společností. Každá skupina má řadu účastníků z (respektive) automobilového průmyslu, blockchain / tech konzultačního prostoru a různých agentur, které se dotýkají obou.

Mezi partnery patří automobiloví giganti BMW, Ford, General Motors a Renault, stejně jako výrobci automobilových dílů ZF Friedrichshafen a Bosch.

Sponzoři se skládají ze zavedených blockchainových a poradenských firem, jako jsou ConsenSys, IOTA, IBM a Accenture. Naopak, další sponzoři zahrnují blockchainové startupy nové v prostoru, jako jsou Foam (služby určování polohy) a ShareRing (služby sdílení).

Nakonec sesterská skupina zahrnuje agentury a nevládní organizace, včetně Světového ekonomického fóra, Blockchain v Berkeley a Hyperledger.

Už máme nějaké postřehy do využívání blockchainu v automobilových iniciativách jednotlivými výrobci, jako je Porsche. MOBI si však klade za cíl zaujmout k blockchainu otevřený přístup. MOBI se označuje za agonistu blockchainu a prozkoumá celoodvětvová řešení, jak lze technologii blockchain integrovat do širšího automobilového prostoru.

V tomto článku zkoumáme některé z možností, které by mohly být umožněny celoplošným přijetím blockchainu a souvisejících technologií v automobilovém průmyslu.

Integrace v automobilovém průmyslu

Celosvětově je automobilový průmysl obrovský. Přemýšlejte o tom – nekoupíte jen auto. Abyste se dostali na cestu, musíte také vzít v úvahu některou nebo všechny z následujících možností, podle toho, kde žijete:

  • Osvědčení / řidičský průkaz k řízení
  • Financování vozidla – kupujete nebo pronajímáte?
  • Zákonná registrace vlastnictví
  • Technické prohlídky
  • Pojištění
  • Silniční daně
  • Poplatky za přetížení nebo daně ze znečištění
  • Údržba a opravy

V současné době jsou všechny tyto požadavky většinou odpojeny. Automobilový průmysl je špatně integrovaný, což vede k mnoha problémům. Patří mezi ně vysoké náklady na pojištění, silniční kriminalita a špatně udržovaná vozidla.

Případy použití – blockchain v automobilových iniciativách


Využití technologie distribuované účetní knihy v celém odvětví by mohlo vést k harmonizovanější a integrovanější infrastruktuře. Níže je uvedeno několik způsobů, jak se to může stát.

Blockchain v automobilovém dodavatelském řetězci a výrobě

Mnoho odvětví, včetně automobilového, již začíná zkoumat výhody používání blockchainu ve správě dodavatelského řetězce.

Databáze blockchainu může registrovat součásti použité při výrobě automobilů. Podobně lze zaznamenat i samotný výrobní proces. To by mohlo ukázat, kteří lidé a roboti byli v daném kroku zapojeni, včetně kontrol kvality. Obchodní zastoupení by nakonec mohla převzít dodávku každého vozidla s vlastním záznamem blockchainu.

Blockchain v údržbě a opravách vozidel

Mohli jsme také vidět údržbu a opravy zjednodušené pomocí podobného systému založeného na blockchainu. Mechanik mohl snadno zkontrolovat záznam o sestavě vozidla, zjistit, které díly byly použity, a zaznamenat své vlastní opravy do stejného záznamu blockchainu vozidla.

Takové digitální záznamy o automobilových součástech by mohly pomoci snížit výskyt kdekoli padělané části vozidla se používají při výrobě nebo opravách. Pomohlo by to také zvýšit důvěru v hodnotu a integritu oprav automobilů, což bylo vždy docela neprůhledné pro ty, kteří neznají cestu kolem motoru automobilu.

Licencování a registrace na základě blockchainu

Pokud výrobci automobilů dokážou na blockchainu přihlásit samotná vozidla, mohli bychom také mít podobný systém založený na blockchainu ke sledování a sledování vlastnictví vozidla. Takový integrovaný systém by pomohl snížit výskyt vozidel prodávaných za účelem trestného činu a zvýšit důvěru spotřebitelů v notoricky nedůvěryhodné podnikání obchodování s ojetými vozy.

Blockchain přináší možnost maximální integrace globálních licencí řidičů a vozidel – standardizovaný celosvětový registr licencovaných řidičů a vozidel. Většina aktuálního vzrušení v tomto odvětví se samozřejmě týká umělé inteligence a automobilů bez řidiče. Je technologicky pravděpodobné, že vývoj v této oblasti překoná politické a byrokratické překážky pro dosažení takového globálního registru lidských řidičů..

Pokud však lidé budou i nadále řídit auta, může nakonec existovat možnost mít naše vlastní globální identifikační číslo řidiče.

Pojištění, daně, poplatky za přetížení a další poplatky podle využití

Mohli bychom provádět platby, jako je pojistné, silniční daně a další periferní platby, zcela digitálně a automaticky. Pomocí technologií IoT a technologií pro sledování polohy by se tyto druhy plateb mohly také vyvinout tak, aby se staly čistě využíváním. Pokud tedy jedete v Londýně nebo ve Stockholmu, můžete z digitálních peněženek provádět automatické platby poplatků za přetížení.

Pojišťovny mohou získat lepší představu o tom, co se stalo v případě úrazu. To by proto mohlo urychlit výplaty a snížit výskyt falešných pohledávek.

Služby sledování polohy také umožňují přesné a nesporné zaznamenávání historie využití a počtu ujetých kilometrů vozidla. Mohli jsme vidět přesná a nestranná ocenění vozidel prováděná pomocí technologie AI, abychom mohli učinit nezbytná rozhodnutí založená na výpočtu.

Iniciativy mobility založené na blockchainu

Blockchain vytváří transparentnost ve sdílení automobilů a jízd, což zase může zvýšit důvěru mezi stranami. Společnost Porsche již testuje používání inteligentních smluv k zamykání a odemykání vozidel.

Pokud si to vezmete dále, představte si, že jste si pronajali společné auto. Chytré smlouvy by v první řadě znamenaly, že k nim můžete získat přístup, až když majiteli zaplatíte vklad pomocí digitální peněženky. Technologie IoT by také sledovala polohu automobilu, zatímco si ho pronajímáte. Inteligentní smlouvy by mohly poskytovat automatizované pojištění. Znovu byste mohli platit pojistné, mýtné a poplatky za dopravní zácpy pouze na základě používání s automatickým odečtením plateb z vaší digitální peněženky.

AI a auta bez řidiče

Pokud nebo kdy se vůz bez řidiče stane každodenní realitou, blockchain slouží dalšímu účelu. Technologie umělé inteligence používaná v automobilech bez řidiče bude záviset na složitém rozhodovacím procesu, který je často zlomek sekundy. Proto protokolování těchto rozhodnutí na blockchainu znamená, že můžeme sledovat, co se stalo, pokud dojde k nehodě.

Všechny tyto možnosti ilustrují, jak by zavedení blockchainu v automobilových podnicích mohlo lépe integrovat širší odvětví. Vlivné globální konsorcium, jako je MOBI, může být schopné tyto možnosti přiblížit realitě.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map