Vzhledem k tomu, že blockchain je nyní součástí jakékoli diskuse o kybernetické bezpečnosti, není překvapením, že se o něj zajímají vojenské organizace po celém světě. Zabezpečená komunikace je jedním z příkladů toho, jak blockchain vojenské aplikace prokazují svůj potenciál.

Schopnost bezpečně přenášet komunikaci mezi jednotkami je jedním z nejzákladnějších požadavků každé vojenské organizace, zejména v dobách války. Kybernetická bezpečnost je zjevně další obrovskou úvahou v rámci ozbrojených sil. Decentralizované účetní knihy, inteligentní smlouvy a související technologie však nabízejí i další zajímavé příležitosti k řešení stávajících problémů ve vojenském prostoru.

Blockchain vojenské aplikace v praxi

Technologie vojenských dronů

Google nedávno hit titulky kvůli jeho kontroverznímu zapojení do projektu Maven, provozovaného americkým ministerstvem obrany. Cílem projektu je pomoci armádě rychleji analyzovat záběry dronů pomocí technologie AI a strojového učení. Zaměstnanci společnosti Google požádali společnost o ukončení projektu. Společnost později oznámila že nebude usilovat o obnovení stávající smlouvy, což znamená, že její zapojení by skončilo v roce 2019.

Vedle kontroverzí konvergence AI a blockchainu s technologií dronů vytváří impozantní možnosti v blockchainových vojenských aplikacích. Kromě analýzy a hlášení o stopách v reálném čase může AI napájet autonomní drony. Mohou létat zcela nezávisle, bez jakéhokoli zásahu nebo kontroly člověka.

Blockchain může zaznamenávat data shromážděná drony napájenými AI neměnně a v reálném čase. Může také zaznamenávat rozhodnutí o letu a akce provedené dronem. S každým dronem fungujícím jako součást decentralizované sítě, pak pokud bude později zničen, vše, co nasbíralo nebo provedlo, by bylo stále zaznamenáno na blockchainu.

Kamerové drony se v posledních letech staly velmi běžným proudem. Jejich nejčasnější použití však bylo v armádě. Drony provádějí nálety a průzkumné mise chránící vojenský personál před vstupem na nebezpečná území. Doposud však každý dron potřeboval lidského operátora.

Fotoaparát dron

Cam drony se používají pro průzkumné mise

Pomocí autonomních dronů mohly celé roje letět současně. Poškození, které dnes mohou lidské útoky dronů způsobit, je značné. Je překvapivé považovat palebnou sílu, kterou by mohutný roj autonomních dronů mohl vypustit na městské nebo vojenské základně.

Bitevní lodě s blockchainem

Bitevní lodě jsou vybaveny širokou škálou různých zbraní. Zbraně různé palebné síly, ale také odpalovací zařízení raket, torpédové odpalovače a protiletadlové baterie. Tváří v tvář nepřátelské palbě musí všechny tyto zbraně hladce spolupracovat. To se spoléhá na senzorickou technologii integrovanou do řídicích systémů zbraní. Námořní lodě mnoha zemí, včetně USA, Japonska a Španělska, se při tom spoléhají na jeden systém – bojový systém Aegis. Věřte tomu nebo ne, iterace tohoto systému poháněly námořní bitevní lodě posledních pět desetiletí.

I přes svůj věk je Aegis vysoce sofistikovanou vojenskou technologií. Využívá složitý systém radarů a výkonných počítačů k rozhodování ve zlomku sekundy. Řídí rozmístění zbraní a rozhoduje o tom, kdy a kterým směrem vystřelit – ve zlomku sekundy na vnější hrozby. Má však zásadní slabost – je to centralizovaný systém, jediný bod selhání. Sundejte Egejské moře a můžete sundat loď.


Bitevní loď

Vypadá nezničitelně, ale ne tak nezničitelně jako blockchainová bitevní loď

Decentralizace řídicích systémů zbraní

Blockchain umožňuje decentralizaci výpočetního výkonu mezi více uzly. Decentralizace má jasné výhody pro napájení systému, jako je Aegis, což vede ke spekulacím že blockchain je budoucnost řídících systémů bitevních lodí. Díky využití schopnosti blockchainu ověřit, že všechny uzly pracují ze stejné sady dat, může systém koordinovat řízení zbraní a neutralizovat hrozby.

Lockheed Martin je dodavatelem obrany, který vyrábí bojový systém Aegis. V roce 2017 společnost uzavřela partnerství s Guardtime Federal, která vznikla v roce 2014 s cílem „výhradně podporovat kybernetickou bezpečnost a související požadavky ministerstva obrany, zpravodajské komunity USA, dalších vládních ministerstev USA a průmyslové komunity, která tyto vládní organizace USA podporuje.“

Partnerství povolil Lockheed Martin začlení blockchain do svých procesů řízení rizik dodavatelského řetězce, vývoje softwaru a procesů systémového inženýrství. Společnost je prvním dodavatelem obrany v USA, který implementuje technologii distribuované hlavní knihy. Zdá se, že s tímto rychlým tempem vývoje a přijetí by „blockchainové bitevní lodě“ mohly být brzy jednou z blockchainových vojenských aplikací v širším využití.

Aditivní výroba

Aditivní výroba (AM) je vojenský výraz pro to, co by většina z nás znala jako 3D tisk. Americká armáda vyrábí prototypy a díly pro zbraně a vozidla pomocí metod AM. Před rokem americké námořnictvo 3D tisk celé ponorky za pouhé čtyři týdny.

Ponorka

Představte si 3D tisk jedné z těchto věcí

Jedním z důvodů, proč se společnosti AM nepodařilo získat široké přijetí v celém výrobním dodavatelském řetězci, je však absence „digitálního vlákna“. A 2016 Deloitte papír definuje digitální vlákno jako mající tři základní komponenty: neurčitá schopnost ukládat a odkazovat na data, prostředky k identifikaci, zda design nefunguje správně nebo vyžaduje zlepšení, a škálovatelnost, která se dá posunout dopředu ve výrobním procesu, aplikovat vylepšení procesu pomocí dat shromážděné z každého předchozího kroku.

Americké námořnictvo již vidělo potenciál, který může blockchain přinést procesům AM. Od roku 2017, spáchal k integraci blockchainu v každém kroku operace AM. Použití decentralizované sítě tímto způsobem splňuje požadavky digitálního vlákna. Poskytuje bezpečné, teoreticky neomezené úložiště dat. Umožňuje také sdílení dat napříč celým procesem AM pomocí uzlů v síti.

Blockchain by se také mohl ukázat jako prostředek umožňující široké přijetí AM do obecných výrobních dodavatelských řetězců v nadcházejících letech.

Závěrečné myšlenky

Zde popsané blockchainové vojenské aplikace poskytují určité poznatky o směru, kterým by se mohly vojenské operace v příštích několika letech ujmout. Je pravděpodobné, že se objeví další oblasti, kde blockchain může přinést hodnotu – některé z nich nemusí být prozrazeny civilistům. Přijetí blockchainu získává na síle v mnoha různých sektorech. Je nevyhnutelné, že vojenské organizace po celém světě budou chtít zajistit, aby zůstaly před křivkou.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me