Blockchain již prokazuje svou schopnost pomáhat spotřebitelům kontrolovat soukromí, včetně toho, které reklamy se jim zobrazí. Tato úroveň kontroly je obzvláště vítána pro spotřebitele, kteří teprve začínají otevírat oči v rozsahu sběru dat velkými technologickými firmami. Podvody s digitální reklamou však představují problém také pro podniky, které utrácejí značnou část svých marketingových rozpočtů za reklamu na online platformách. Nyní velké firmy hledají blockchainové digitální reklamní platformy, aby pomohly vyřešit tento problém.

Co je podvod s digitální reklamou?

Společnosti, které chtějí inzerovat své zboží a služby online, platí za platformu digitální reklamy umisťování reklam a propagačních akcí. Facebook, Google a Twitter fungují jako online reklamní platformy, ale existuje mnoho dalších. Google umožňuje každému vlastníkovi webových stránek zaregistrovat se do svého programu AdSense. Vlastník webu poté získá provizi od společnosti Google v závislosti na tom, kolik zobrazení (zobrazení) nebo kliknutí každá reklama vygeneruje.

Někteří z nich v prostoru pro publikování reklam jsou méně důkladní než ostatní a snaží se manipulovat se systémem. Nainstalují software, který pomocí robotů neustále obnovuje své webové stránky nebo generuje kliknutí na zobrazené reklamy. Tím se zvyšuje provize vyplácená majiteli stránek, protože se zdá, že reklama má více zobrazení. Samozřejmě to však nikdy nebude mít za následek prodej konverzí pro společnost, která reklamu financuje.

Tento druh podvodu je v reklamním průmyslu významným problémem a vede k obrovské neefektivnosti. Jedna zpráva odhaduje, že náklady na podvody s digitální reklamou v roce 2018 dosáhnou 19 miliard $, což představuje 9% celosvětových výdajů na digitální reklamu.

Juniperův výzkum podvodů na platformách digitální reklamy

Infografika od Juniper Research ukazuje stav podvodů v digitální reklamě

Blockchainové digitální reklamní platformy – nyní používané velkými zbraněmi

Nestlé, AT&T a Bayer patří k největším světovým výdajům na platformy digitální reklamy. The WSJ nedávno informoval že tyto společnosti jsou mezi prvními, které vyšetřují použití blockchainu, aby se pokusily jednou provždy odstranit reklamní podvody.

Amino

Nestlé je největší světový výrobce potravin a společnost útrata za reklamu činí 9 miliard $ každý rok. Aby se pokusila snížit podíl těchto výdajů, které jsou ztraceny na podvody, společnost testuje produkt od spuštění blockchainu Amino. Systém Amino využívá neměnnou schopnost blockchainu ke sledování zobrazení reklam a sledování plateb v celém dodavatelském řetězci médií. Bayer také testuje Amino.

Vedoucí e-businessu Nestlé údajně řekl WSJ, že vidí budoucnost, kde budou blockchainová řešení nezbytnou podmínkou pro práci s inzerenty.

Amino screenshot

Screenshot z webu Amino

MetaX

Další z blockchainových digitálních reklamních platforem přitahujících významnou pozornost je MetaX. Toto řešení s názvem adChain je dApp, který obsahuje a seznam webů spravovaných komunitou které podporují reklamy. Token nástroje systému funguje jako hlasovací token pro členy, aby mohli rozhodnout, zda je web přidán do seznamu nebo odebrán ze seznamu. Zprávy MetaX na blogu adChain byl Facebook uživatelem, ale v červnu byl spuštěn z registru. V době psaní tohoto seznamu obsahoval YouTube, Reuters a web BBC.

MetaX má formu v digitálním reklamním prostoru. Společnost dříve vyvinula řešení s názvem ads.txt, jehož cílem je snížit výskyt podvodných online prodejů. Jedná se o jednoduchý textový soubor, který společnosti hostují na svých webových stránkách, se seznamem všech prodejců oprávněných k prodeji produktů společnosti. Do roku 2017 používalo 44% online vydavatelů na svém webu soubor ads.txt.

snímek obrazovky adChain

Screenshot z webu adChain zobrazující výňatek z výpisů k datu vydání

IBM a MediaOcean

MediaOcean je dlouhodobý poskytovatel softwaru pro správu reklamních kampaní. V červnu, společnost oznámila spolupráce s IBM iX na vybudování blockchainového řešení pro vytváření transparentnosti a odpovědnosti v celém dodavatelském řetězci médií. Systém bude provozovat vlastní blockchain vyvinutý společností IBM v kombinaci se stávající platformou Media Ocean.

Pilot se uskuteční během července. Obě společnosti spojily konsorcium podniků, které se podílejí na testování, včetně společností Pfizer a Kimberly-Clark. Babs Rangaiah, výkonná partnerka globálního marketingu v IBM iX, uvádí v tiskové zprávě: „Měření a transparentnost vyžadují nová řešení napříč programovým dodavatelským řetězcem a blockchain je strategicky používaná technologie k vytvoření prostředí důvěry.“ Soundbites jako toto podtrhují rostoucí víru v korporace, které blockchain změní jejich operační prostředí.

Závěrečné myšlenky

Blockchain již ukazuje potenciál pro snížení podvodů a padělání napříč dodavatelskými řetězci. Platformy digitální reklamy nyní také objevují, že neměnná databáze je klíčovým nástrojem v boji proti podvodům. Svědčí o tom nadšené zapojení velkých společností. A konečně, současná úroveň investic do blockchainových řešení korporátními giganty jako Nestlé, Pfizer a Bayer jsou také indikátorem jistoty, že technologie je nyní na dobré cestě k adopci.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me