Dostat se do toho, co dělá Cosmos Network, bude vyžadovat rozluštění komponent a problémů, které řeší. Stručně řečeno, Cosmos Network je internet blockchainů.

Kosmos propojuje všechny druhy blockchainů využitím výhod Tendermint a Inter-Blockchain Communication Protocol (IBC). Projekty zavěšené nebo zabudované do Cosmos Network si mohou nativně vyměňovat tokeny mezi sebou. Přemýšlejte o atomových swapech, ale pro každého!

Cosmos je síť pro lepší interoperabilitu mezi blockchainy všech typů.

Jak funguje síť Cosmos

Než skočíte na to, co je v síti Cosmos možné, je důležité nejprve navštívit to, co to umožnilo, Tendermint.

Tendermint

Tendermint je odpalovací rampa pro vytváření blockchainových aplikací. Abychom trochu pochopili, co to znamená, vězte, že blockchain má tři koncepční vrstvy: networking, konsenzus a aplikační vrstva. Tendermint předbaluje síťové a konsenzuální vrstvy, aby se týmy mohly soustředit na své aplikace a obejít stovky hodin komplexního kódu.

Síť Cosmos v tendru

Základní zásobník softwaru Tendermint

Tendermint není sám blockchain, spíše nástroj pro vývojáře open-source. Jedná se o přizpůsobitelný základ pro blockchainové aplikace.

Zvláštní výhradou je, že konsenzus společnosti Tendermint je algoritmus proof-of-stake (PoS). To může překonfigurovat na jiné formy PoS, jako je například Delegovaný PoS nebo Proof of Authority konsensu.

Upřednostňování modelu PoS je velkou součástí toho, co umožňuje interoperabilitu Tendermint spolu s okamžitou konečností, tisíci transakcí za sekundu a zvýšeným zabezpečením.

Propojení bodů s IBC

Dalším kouskem v Cosmos Network je Inter-Blockchain Communications Protocol (IBC). Tento software spojuje zóny a rozbočovače v síti a umožňuje výměnu tokenů mezi heterogenními řetězci.


Je důležité si uvědomit, že Cosmos označuje jednotlivé aplikace jako heterogenní řetězce. Je to proto, že každý řetězec nebo aplikace v síti má svou vlastní suverenitu a architekturu vrstev. Stručně řečeno, to znamená, že IBC může spojovat řetězce navzdory tomu, že každý má svůj vlastní softwarový zásobník (zakořeněný v Tendermint) a nezávislé řízení.

Hlavní výhodou IBC je výměna žetonů mezi řetězci. Tokeny z jednoho řetězce mohou být zastoupeny v jiném. Tady je příklad, Mia chce poslat 25 žetonů z řetězu A do řetězu B. K tomu je 25 žetonů Mia na řetězu A zámek s důkazem zaslaným do řetězu B. Dále řetěz B sleduje, zda více než dvě třetiny řetězu Validátoři A podepsali důkaz, že 25 tokenů Mia zůstává uzamčeno v jejich původním řetězci. Když je důkaz platný, Mia dostane 25 žetonů na řetězu B..

Celkově lze říci, IBC je tunelování a mechanika, která umožňuje řetězy k sobě navzájem.

Síť: rozbočovače a zóny

Nyní, když jsme se zabývali tím, co Tendermint a IBC mají, jak vlastně Cosmos vytváří internet blockchainů?

Řešení: síťové rozbočovače.

Rozbočovače v síti fungují jako centrální účetní knihy pro každý z jednotlivých řetězců nazývaných také zóny. Rozbočovače jsou účetní knihy pro výměnu tokenů mezi zónami.

Bez rozbočovačů v síti by byl Cosmos sérií blockchainů propojených sedmikráskou. Výměna tokenů mezi blockchainy tohoto typu vyvíjí velký tlak na důvěryhodnost zdroje tokenu, zejména jejich validátorů. Toto vydává sloučeniny, když se tokeny pohybují po síti z řetězce A do řetězce B do řetězce C atd. Pokaždé, když vyžaduje, aby přijímací řetězec důvěřoval všem sadám validátorů před nimi exponenciálně.

Rozbočovače v síti to zmírňují tím, že mají zóny připojené k nim, namísto přímo k sobě navzájem. Pokud zóny omezují svá připojení pouze na další rozbočovače, riziko dramatického dvojího utrácení nebo tokenů se dramaticky sníží. Zóny nemusí důvěřovat jiným zónám přímo nebo těm, které předávaly tokeny před nimi. Musí pouze zodpovědět za důvěryhodnost hubů.

Rozložení rozbočovače Cosmos Network

Zjednodušený pohled na Cosmos Hub a zóny

Prvním centrem v Cosmos Network je Cosmos Hub, blockchain Proof-of-Stake vrstvený přes Tendermint. K napájení kosmického centra existují dva tokeny, atomy a fotony. Skvělá jména stranou, Atom je sázková mince používaná pro správu v Cosmos Hubu. Poplatkovou mincí v ekosystému je Photon, který se používá k pohybu žetonů po síti ak placení poplatků.

Chybějící článek

Možná až do tohoto okamžiku uvažujete o tom, že by cokoli v Cosmos Network muselo hrát podle pravidel Tendermint Core. Jmenovitě, že v síti se mohou účastnit pouze PoS blockchainy, protože Tendermint je jádrem každé ze zón.

Dobrou zprávou je, že tým Cosmos nad tím také přemýšlel a něco s tím udělal. Abychom pochopili, co bylo výzvou, existují dvě kategorie řetězců, na kterých Cosmos Network definuje konečnost.

Za prvé, řetězce s rychlou konečností. Jedná se o jednoduché řetězy, protože řetězy s rychlou konečností jsou již kompatibilní s IBC. PoS blockchainy mohou používat IBC stejně jako Tendermint a přímo se připojit do hubů a zón.

Méně snadné řetězce jsou řetězce pravděpodobnostní-definitivní. Tyto blockchainy, jako jsou PoW řetězce, jsou místo toho navrstveny na konsenzus rychlé finality jako Tendermint Core a vytvářejí Peg-Zone. Dosud Cosmos Network vytvoří Ethereum Peg-Zone s názvem Ethermint a připouští, že vytváření peg-zón pro každý blockchain pravděpodobnostní-finality je „teoreticky možné“, ale náročné.

O společnosti Cosmos Network

Cosmos Network má trochu pozadí. Zhuštěná verze je však taková, že síť byla z velké části postavena stejným týmem, který vytvořil její základní komponentu, Tendermint Core.

Společnost All in Bits, společnost stojící za společností Tendermint, nyní buduje síť Cosmos pod záštitou Interchain Foundation (ICF). ICF byla založena, aby pomohla „usnadnit novou generaci blockchainové technologie“ s cílem vybudovat internet blockchainů.

Tým práce na Cosmos Network je poměrně velká a vedena spoluzakladateli Ethanem Buchmanem a Jae Kwonem (vůbec není spojen s rapperem J-Kwon, smutně).

Distribuce tokenů sítě Cosmos

Distribuce tokenů Atom Cosmos Hub

Jak ICF, tak i All in Bits byly navrženy k přijímání částí tokenů Atom při spuštění hlavní sítě. Tokeny All in Bits a ICF obdrží bootstrap vývoj sítě a podpoří její růst v průběhu dvouletého rozhodného plánu.

Zásobování mincí a udržitelnost

Prozatím nebude mince Atom obchodovatelná, dokud hlavní síť se spouští. Veřejná a soukromá kola fundraising uzavřeny ale o dodávce žetonů ještě není rozhodnuto. Navrhovaná distribuce tokenů je 75% pro Fundraisers, 10% pro Interchain Foundation, 10% pro All in Bits Inc a 5% pro seed investory.

*** Vezměte prosím na vědomí, že aktuálně obchodované tokeny $ ATOM a $ CMOS nejsou tokeny nativní pro Cosmos Network. Při obchodování s těmito dvěma mincemi s nízkou kapitalizací, možnými podvodníky, bych byl opatrný.

Závěr

S určitým časem ještě před spuštěním hlavní sítě se Cosmos Network vyvíjí směrem k jejich cílům a testuje komponenty, jako je on-chain governance, ve své testovací síti. Ambice projektu je impozantní, zdá se však, že se do ničeho nehnou. Podnikají nezbytné kroky k propojení různých komponent, jako jsou Tendermint a IBC.

Přijetí Tendermint Core vývojáři bude zásadní pro růst sítě. Stejně jako získání dalších populárních mincí uvázaných do ekosystému.

Celkově je projekt stále rodící a na jeho cestovní mapě zbývá spousta chodníku. Společnost Cosmos Networks se chce vrhnout do ubohých řetězců světa do jednoho krásného internetu blockchainů. Je to vznešený cíl, ale může to být zásadní nápad pro postup blockchainu do další fáze adopce a používání.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me