Delegovaný důkaz o podílu (DPoS) je variace konsensuálního algoritmu Proof of Stake (POS), který zavádí hlasovací prvek do sítě kryptoměny.

DPOS trochu připomíná televizní reality show. Hrajte si s komunitou a s největší pravděpodobností budete voleni. Je to demokracie na blockchainu!

Nyní si s největší pravděpodobností uvědomujete Proof of Work (PoW) a Proof of Stake (PoS), dvě z nejpoužívanějších konsensuálních metod pro kryptoměny. Pojďme se podívat pod kapotu a podívejme se, jaké výhody a nevýhody přináší do stále se vyvíjejícího světa kryptoměn.

Přehled konsensu

Pojďme nejprve udělat krok zpět a prověřit shodu. Blockchainy řeší starodávný problém zvaný problém byzantského generála, kde se více částí armády musí shodnout na stejné strategii, aby dosáhly svého cíle. Pokud je armáda schopna úspěšně koordinovat své síly, říkáme tomu konsensus.

V případě kryptoměn se všichni uživatelé sítě musí dohodnout na účetní knize (účetní systém). Programátoři blockchainu proto musí zajistit, aby tato účetní kniha přesně zaznamenávala transakce pro všechny hráče v síti. Když je někdo schopen manipulovat se záznamy hlavní knihy a například změnit transakci z 5 bitcoinů na 500, systém zjevně nemůže fungovat.

Kdo vytvořil DPoS?

Delegovaný důkaz o podílu je duchovním dítětem Dana Larimera, tvůrce Bitshares. Bitshares byla založena v roce 2014 a má poměrně aktivní komunitu. Dan viděl možnost centralizace těžby v bitcoinech a potenciální dopad Proof of Work na životní prostředí. Tvrdí, že DPoS má oproti tradičním systémům PoW a PoS následující výhody:

Delegovaný důkaz o výhodách sázky

Výhody delegovaného dokladu o podílu

Jak to funguje?

Ochrana svědků

V DPoS komunita vybere několik svědci nebo producenti bloků zabezpečit síť kryptoměn. Svědci podepisují každý blok v blockchainu, uživatelé sítě však musí nejprve schválit svědky prostřednictvím hlasovacího systému.

Model Delegated Proof of Stake tvrdí, že ze systému nemusíme úplně odstraňovat důvěru. Místo toho mohou návrháři systému vytvořit systém s důvěrou v mysli, pokud bude zavedeno několik ochranných opatření.

Některá ochranná opatření zahrnují následující:

  • Svědek nemůže bloky podepsat náhodně. Budou muset ověřit, že předchozí blok podepsal důvěryhodný svědek.
  • Pokud svědek neprodukuje blok, hrozí mu, že bude v budoucnosti propuštěn a přijde o zaručené zisky.

Klíčové rozdíly

Delegovaný důkaz o podílu

S laskavým svolením Bitshares

Protože k ověření každého bloku v řetězci je vyžadován pouze malý počet důvěryhodných svědků, může být do každého bloku zahrnuto mnohem více transakcí. To dramaticky zvyšuje rychlost transakcí. Teoreticky může DPoS konkurovat v měřítku ve srovnání s tradičními systémy, jako je Visa & Mastercard.

Navzdory tvrzením bitcoinů o decentralizaci, systém Proof of Work dosud vytvořil centralizaci horníků. Nakonec ti, kteří mají největší výpočetní výkon (tj. Největší kapitál, který mohou utratit za lepší hardware), získají nejvíce odměn.

Delegovaný důkaz o podílu

S laskavým svolením Bitshares

Na druhou stranu v systému DPoS má každý schopnost rozhodnout, komu by měl být důvěryhodný. Důvěra se nesoustředí v rukou těch, kteří mají nejvíce zdrojů (Alespoň to je teorie).

V tomto vynikajícím rozhovoru, Amanda Johnson ptá se vývojář Fabian Schuh několik dalších podrobností o tom, jak funguje síť Bitshares DPoS:

Je to všechno o vnímání

Na rozdíl od tradičních demokratických institucí komunita neustále sleduje svědky. Špatné akce, jako jsou pokusy o zdvojnásobení výdajů nebo zabránění transakcím, mohou mít za následek ztrátu reputace. A podle Fabiana není reputace snadná. Budování trvá dlouho, ale je velmi snadno ztraceno. Vzhledem k tomu, že síť platí nejlepším svědkům v systému s největší odměnou (platba v kryptoměnách sítí), zůstává u těchto špičkových míst vysoká konkurence.

Kromě toho svědci nemohou spojit své zdroje (jako v bitcoinech), aby zvýšili svou sílu v síti. Síla je mezi svědky rozdělena rovnoměrně. Zde je seznam pozoruhodných sítí DPoS a počet producentů bloků zajišťujících jejich sítě:

Kritiky

Jak si dokážete představit, hlavním argumentem proti systému Delegate Proof of Stake je centralizační prvek. Danův nejnovější projekt EOS má v současné době pouze 21 blokových producentů podepisujících transakce. Jedná se o poměrně vysokou částku centralizace. Komunita je nucena důvěřovat jen několika klíčovým svědkům. Čím více EOS držíte, tím silnější je vaše hlasovací síla v takzvané demokracii EOS.

To není až tak velký problém, pokud EOS distribuuje svoji měnu rovnoměrně mezi uživatele sítě. To by však mohl být problém, protože mnoho kryptoměn se při prvním spuštění koncentruje mezi několik adres. Vitalik Buterin z projektu Ethereum se k této problematice nedávno připojil tvrzením, že DPoS vytváří pobídky pro svědky formování kartelů a úplatky voličům za podporu.

Kromě toho tam byly některé docela ohnivé debaty kolem implementace EOS na sociálních médiích. A pozoruhodný maximalista bitcoinů, Nick Szabo musel říct několik docela negativních věcí:

Delegovaný důkaz o podílu

Nick Szabo kritizuje protokol EOS

Venku ve volné přírodě

Přes několik velmi platných kritik Delegated Proof of Stake existuje již řada projektů, které se osvědčují v reálných aplikacích. Blocktivity uvádí zajímavou matici ukazující nejlepších 13 kryptoměn podle síťové aktivity:

Delegovaný důkaz o podílu

S laskavým svolením blocktivity

Nejlepší 2 kryptoměny jsou sítě Delegated Proof of Stake. A Dan vytvořil oba. Mějte také na paměti, že obě sítě mají ve srovnání s Ethereem stále dostatek dostupné kapacity.

Zdroj těchto údajů není nijak zvlášť jasný a necháme na čtenáři, aby z této matice udělal to, co chcete.

Zatímco škálovatelnost a bezpečnostní často v těchto debatách zaujměte sedadla v první řadě, což je něco, co nedostává téměř dostatečnou pozornost přijetí. Jak dobrá je síť kryptoměn, která je teoreticky dokonalá, ale nikdo ji nepoužívá?

Závěrečné myšlenky: Delegovaný důkaz o podílu

Blockchain shoda je průlomová technologie pro lidstvo. Centralizované peněžní systémy byly zneužívány tisíce let. Konečně máme způsob, jak to změnit.

Kryptoměna zavádí radikálně odlišný přístup k organizacím. Jedním z jejích hlavních cílů je posílit oprávnění uživatelů sítě, nejen akcionářů, jako v tradičních společnostech. Konsenzus Delegated Proof of Stake zaměřuje své úsilí na zlepšení škálovatelnosti při obětování některých prvků decentralizace.

Která metoda vystoupá nahoru? Zdá se, že neexistuje univerzální řešení. Přinejmenším však zde zůstává delegovaný důkaz o podílu.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me