Co je to důkaz kapacity?

V tomto článku se podíváme na důkazy o kapacitní těžbě, možnosti využívat prázdné místo na pevném disku k těžbě mincí zdarma. Zatímco většina mincí používá při generování bloků doklad o práci nebo doklad o vkladu, v současnosti existuje jedna mince, která využívá doklad o kapacitě.

Hashing

Důkaz práce a doklad o kapacitě vyžadují použití hashovacích funkcí. Hašovací funkce je jednosměrná funkce, což znamená, že je snadné vkládat informace a vypočítat hash, ale je extrémně obtížné je hash použít a určit původní informace. Obecně platí, že vstupem mohou být jakékoli informace a výstupem je alfanumerický řetězec, seznam čísel a písmen.

Například pokud vložíte slovo „pes“ do hashovací funkce SHA-256 používané bitcoinem, bude výstup:

cd6357efdd966de8c0cb2f876cc89ec74ce35f0968e11743987084bd42fb8944

Pokud ale přidáte pouze jedno písmeno a zadáte slovo „doge“, hash se stane:

c4e793c81ee40370d827d0cbe748d246cffca2cbe959383edf0976d041ece9e5

Tyto výstupy byly triviální pro výpočet, ale bylo by téměř nemožné, abyste dostali tyto hashe a určili původní vstup.

Důkaz práce

Důkaz práce je nejvíce podobný důkazu o kapacitě, ale vyžaduje drahé a specializované vybavení. Když dokončíte těžbu důkazu o pracovních mincích, bylo by těžké najít další aplikace pro váš těžařský hardware. Důkaz práce je také extrémně hlasitý a energeticky náročný, což vede k opotřebení strojů a jejich pravidelnému vyžadování opravy nebo výměna.

Bitcoinový důl

Zde je krátké shrnutí dokladu o práci.

 1. Horníci shromažďují transakce a dávají je do bloku.
 2. Všechna data v bloku, která zahrnuje hash z předchozího bloku, procházejí hašovací funkcí a vytvářejí novou hodnotu hash.
 3. Horníci rychle mění číslo v záhlaví bloku tak rychle, jak jen mohou, aby se pokusili najít správnou hodnotu hash.
 4. První horník, který najde správnou hodnotu hash, vysílá blok do zbytku sítě a ostatní těžaři ověřují transakce před prací na dalším bloku.

Důkaz o kapacitě – zjednodušené vysvětlení

Místo neustále se měnících čísel v záhlaví bloku a hashování řešení, důkaz kapacity zahrnuje vykreslení vašeho pevného disku – akt výpočtu a ukládání řešení na vašem počítači ještě před začátkem těžby. Některá řešení jsou rychlejší než jiná. Pokud má váš pevný disk nejrychlejší řešení skládačky nejnovějšího bloku, blok vyhráváte.

Algoritmus těžby je příliš komplikovaný na to, aby se dal vypočítat v reálném čase, a časy bloků jsou tak krátké (průměrně 1 blok každé 4 minuty), takže řešení musí být předem uložena na pevný disk. Nakonec, čím více řešení, nazývaných také grafy, máte na svém pevném disku, tím větší je vaše šance mít nejlepší řešení pro nejnovější puzzle.

Důkaz kapacity – analogie

Představte si vás “Naplnil svůj pevný disk loterijními losy a poté, když se vygeneruje náhodné číslo, zkontroluješ, kdo má nejvíce shodná čísla.” Pokud máte nejvíce shodných čísel, vyhráváte odměnu. Nejlepší na tom je „můžete tyto loterijní bloky používat blok po bloku.“

Doklad o kapacitě – technické vysvětlení

Důkaz kapacity zahrnuje dvě části. K dispozici je vykreslení pevného disku a skutečná těžba bloků. V závislosti na velikosti vašeho pevného disku může vytvoření jedinečných souborů vykreslení trvat dny nebo dokonce týdny. Vykreslování používá velmi pomalý hash známý jako Shabal. To se liší od hash SHA-256 použitého dříve v článku, který těžaři bitcoinů rychle používají. Vzhledem k tomu, že hash Shabal je těžké vypočítat, předem je vypočítáme a uložíme na pevný disk. Tento proces se nazývá vykreslování pevného disku.

Vykreslování

Při vykreslování, známém také jako vytváření souboru vykreslení, vytvoříte něco, co se nazývá nonces. Nonces se vytvářejí opakovaným hašováním dat, včetně ID vašeho účtu. Čím více místa na pevném disku přidělíte vykreslování, tím více neces můžete uložit. Jeden nonce skončí s 8192 hashe. Těchto 8192 hashů je organizováno ve dvojicích, známých jako kopečky. Každému kopečku je přiřazeno číslo od 0 do 4095.

Doklad o kapacitě Nonce

Během těžby vypočítáte číslo kopečku mezi 0 a 4095. Řekněme, že váš výpočet vám dá číslo kopečku 42. Pak byste přešli na kopeček 42 nonce 1 a pomocí těchto údajů kopečku vypočítáte čas, který se nazývá termín . Tento postup opakujete pro všechny nonces, které máte na pevném disku. Po výpočtu všech vašich termínů byste si vybrali minimální termín. Termín představuje „Počet sekund, které musí uplynout od doby, kdy byl [poslední] blok vytvořen, než vám bude umožněno padělat blok. Pokud během této doby nikdo jiný nevytvořil blok, můžete jej vytvořit a získat blokovou odměnu. “

Například při těžbě přijdete s minimálním termínem 25 sekund. Pokud nikdo jiný během příštích 25 sekund nedokáže vytvořit blok, dostanete příležitost k vytvoření bloku a sklízet odměnu.

Výhody a nevýhody

Nyní máte kopeček na kopečky a základy dokazování kapacity. Zde je pohled na některé výhody a nevýhody používání pevných disků k těžbě.

Výhody

 • Můžete použít jakýkoli běžný pevný disk takže ostatní těžaři nezískali výhodu z nákupu specializovaného vybavení, jako je například těžba ASIC za bitcoiny.
 • Používání pevných disků je třicetkrát energeticky účinnější než těžba založená na ASIC.
 • Důkaz kapacity je decentralizovanější, protože každý má pevný disk. Můžete dokonce těžit z pevného disku telefonu Android.
 • Horníci nemusí zařízení neustále vylepšovat. Starší pevné disky mohou ukládat data stejně dobře jako nové.
 • Po dokončení těžby můžete pevný disk vyčistit a použít k původnímu zamýšlenému účelu

Nevýhody

 • Populární důkaz o těžbě kapacit by mohl vést k dalším závodům ve zbrojení. Dnes lidé používají terabajtové pevné disky, ale nakonec jsme mohli vidět petabajty, exabajty a zettabyty.
 • Důkaz kapacity je relativně nová technologie, která není v reálném světě důkladně testována a zpochybňována.
 • V současné době pevné disky vykreslují data, která jsou nad rámec účelu těžby k ničemu. Existují však plány, aby pevné disky sloužily jako redundantní úložiště důležitých informací o otevřeném zdroji. Na pevné disky se mohly ukládat mapy, články z Wikipedie nebo jiné informace, které stojí za to uchovat.
 • Již existuje malware těžba bitcoinů na počítačích lidí. Pokud se důkaz kapacity stal populárním, je možné, že uvidíte malware, který vykresluje pevné disky lidí. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že je mnohem méně pravděpodobné, že si všimnete, že je část vašeho pevného disku obsazena.

Burstcoin

Burstcoin je první a jediná mince, která používá důkaz kapacity. Mají aktivní vývojový tým a velké plány do budoucna. Dokonce upoutali pozornost nadšence pro kryptoměny Johna McAfee. Úplného průvodce burstcoinem si můžete prohlédnout přímo zde.

McAfee Burst Tweet

Závěrečné myšlenky

Důkaz kapacity je zajímavým řešením problémů, které se objevily pomocí klasických algoritmů konsenzu o důkazu práce. Má tendenci vést ke zvýšené decentralizaci těžební energie a menší spotřebě energie. Stále poměrně neprokázané, pouze čas ukáže, jak efektivní je důkaz kapacity a zda se stane novou normou pro konsensuální algoritmy či nikoli.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me