Co je Enigma? Průvodce pro začátečníky po tajných kontraktech a škálování mimo řetězec

Co je to Enigma?

Enigma je síť mimo řetězec, která má doplňovat blockchainové sítě poskytováním ukládání a výpočtu dat na sekundární vrstvě. Protokol nabídne řešení ochrany osobních údajů a škálování jakéhokoli blockchainového programu, který jej používá, protože data přenesená do sítě Enigma budou jak soukromá, tak osvobozená od přetížení sítě v řetězci.

Hádanka

Tajné smlouvy budou máslem chleba Enigmy na ochranu soukromí. Budou pro Enigmu, co jsou inteligentní smlouvy pro Ethereum, a umožní vývojářům vytvářet end-to-end decentralizované aplikace zaměřené na důvěrnost..

Jak funguje Enigma?

Enigma je blockchain interoperabilní a agnostický a bude sloužit jako rozšíření konvenčních blockchainových platforem pro off-chain výpočty. Kód se zpracovává jak na blockchainu, kde je veřejný, tak na off-chain síti Enigmy, která je soukromá.

Aby bylo zajištěno, že data zůstanou zabezpečená, lze data před odesláním do sítě zašifrovat a tato mimořetězcová vrstva je zodpovědná za distribuci těchto dat mezi uzly Enigmy a jejich zachování v soukromí. Veřejná účetní kniha blockchainu ukládá pouze odkazy na tato data, aby poskytla důkaz o úložišti, ale žádná z těchto dat sama o sobě není veřejná – zůstává zamlžená, soukromá a rozdělená v síti mimo řetězec.

Ekosystém mimo řetězec: MPC a DHT

Abychom vám poskytli představu o tom, jak to bude fungovat, Enigma se snaží zajistit zabezpečení dat pomocí zabezpečených vícestranných výpočtů (MPC) a distribuované distribuční hash tabulky (DHT). Nenechte se příliš pohltit těmito záhadnými frázemi. MPC v zásadě distribuují data mezi uzly v síti a šifrovanou informaci rozdělují do samostatných částí, aby byla zajištěna její bezpečnost. DHT je tedy odpovědný za ukládání těchto dat do off-chain databáze. Na MPC a DHT se můžeme dívat jako na dvě poloviny stejného celku. DHT ukládá data, zatímco MPC jsou odpovědné za jejich zpracování a načítání, zatímco oba zajišťují, že zpracovaná data zůstanou zcela soukromá.

Struktura záhady

Přemýšlejte o tom jako o puzzle. Každý uzel obsahuje kousek této hádanky, ale každý kousek je zbytečný bez všech ostatních. Provozovatelé uzlů navíc neznají obraz, který dělají všechny části. Uživatel, který přistupuje k Enigmě, aby ukládal svá data, však ví, jaký je obrázek, a pomocí něj může načíst všechny části a rekonstruovat tento obrázek, když chce.

Získat obrázek? Dílky jsou hodnoty, které uzly ukládají pro šifrovaná data. Tyto hodnoty pocházejí ze soukromého klíče dat, což je obrázek potřebný k ověření, že dílky jsou vaše. Bez soukromého klíče nemůžete získat přístup ke všem údajům nezbytným k opětovnému vytvoření celku.Uzly záhady

Všechna data jsou tedy rozdělena mezi různé uzly a vypočítávají funkce společně bez úniku informací do dalších uzlů. Konkrétně žádná jednotlivá strana nikdy nemá přístup k údajům v celém rozsahu; místo toho má každá strana nesmyslnou (tj. zdánlivě náhodnou) část, “uvádí projekt bílý papír státy. Na rozdíl od bitcoinových uzlů není každý uzel zodpovědný za ukládání informací odeslaných do sítě. Technika redukce sítě Enigma místo toho vybírá uzly pro jakýkoli daný projekt na základě jeho výkonnostní schopnosti a reputace, čímž zajišťuje, že úlohu budou provádět pouze ty správné uzly na základě jeho výpočetní poptávky a že síť bude optimálně využívána.

Provozovatelé uzlů za své úsilí dostanou poplatky – nikoli odměny za těžbu -, protože na síťové transakce se budou vztahovat výpočetní i skladovací poplatky, které budou motivovat operátory k poskytování výpočetních zdrojů. Aby byli operátoři čestní, musí operátoři s plným uzlem složit bezpečnostní zálohu, kterou riskují ztrátu, pokud budou jednat, vysvětluje dokument Enigma:


„Abyste se mohli zapojit do sítě, ukládat data, provádět výpočty a přijímat poplatky, musí každý úplný uzel nejprve složit bezpečnostní zálohu na soukromou smlouvu. Po dokončení každého výpočtu soukromá smlouva ověří správnost a spravedlnost. Pokud se zjistí, že uzel lže o jejich výsledku nebo předčasně přeruší výpočet, ztratí vklad, který je rozdělen mezi ostatní poctivé uzly. Výpočet pokračuje bez škodlivého uzlu (např. Nastavením jeho podílu dat na 0). “

Abychom tuto část zabalili, vidíme Enigmu, která slouží dvěma zásadním funkcím pro blockchainovou sféru:

Soukromí: Pravděpodobně vám je špatně slyšet tohle – a ano, je asi zbytečné znovu na něj narazit – ale o této klíčové vlastnosti je Enigma. S Enigmou si uživatelé mohou užít úplnou jistotu neměnné veřejné účetní knihy (blockchainu) se zabezpečením a utajením možnosti šifrovaného úložiště mimo řetězec (Enigma). Řekněme například, že univerzita chtěla zaznamenávat zdravotní problémy se svými studenty na blockchainu, aniž by odhalila onemocnění, která trápí každého studenta. S Enigmou mohli vést záznamy o každém stavu zaznamenaném v průzkumu, aniž by odhalili, který student má co. Komplexní záznam průzkumu a zaznamenaných podmínek je veřejný na blockchainu, zatímco vstupy a informace každého jednotlivce jsou soukromě uchovávány na Enigmě.

Skladování / škálovatelnost: Enigmu lze také použít pro úložiště mimo řetězec, ať už jsou tato data šifrována nebo ne. Enigma tedy představuje možnost ukládání mimo řetězec a řešení škálovatelnosti, protože ji lze použít ke zpracování těžkých / intenzivních výpočtů, které jsou na blockchainu stále veřejně ověřitelné.

Catalyst a Data Marketplace

Jak jsme stručně přezkoumali, Enigma využívá tajné smlouvy, které vývojářům umožňují vytvářet decentralizované aplikace zaměřené na soukromí. Například náš průzkum nemocí na univerzitě je jedním z takových případů použití pro tajnou smlouvu DApp. Jiní provozují škálu od hlasovacích aplikací, přes finanční audity společnosti až po správu identit.

Jeden takový případ použití, datové tržiště pro obchodování, je již v síti aktivní. Catalyst je první DApp postavený na Enigmě a využívá tržiště, kde mohou uživatelé spravovat, sdílet a vyměňovat data za účelem vytváření strategií pro kryptoměny. Jak uvádí dokument Catalyst:

“Hlavním cílem Catalyst je sloužit jako jednotné kontaktní místo pro vývojáře (nebo kvantitativní obchodníky), kteří mají zájem o rozvoj obchodních strategií, které fungují v rozšiřující se doméně kryptoměn.” Vývojáři mohou využít nesčetné množství datových zdrojů, které budou k dispozici prostřednictvím naší platformy a budou poskytovány prostřednictvím protokolu peer-to-peer datového trhu Enigma, k vytváření jejich modelů, zpětnému testování podle historických dat a jejich strategie k testování v simulovaném nebo reálném obchodním prostředí. V průběhu času bude Catalyst sloužit také investorům bez znalosti kódování a vytvářet If This Then That (IFTTT) pro vývoj investičních strategií. “

Obecný datový trh Enigmy bude sloužit stejné funkci jako Catalyst pro celou řadu průmyslových odvětví a případů použití. Data pro cokoli, od zdravotnických zařízení po daňovou evidenci, lze shromažďovat na tržišti a použití / použitelnost těchto údajů je omezena pouze na představivost těch, kteří se rozhodnou tržiště využívat..

Tým Enigma a co přijde

Tým Enigmy je plný jednotlivců propojených s MIT. Skládá se z kolegů MIT Lab a MIT Sloan a zkušených softwarových inženýrů.

Tým Enigma

Guy Zyskind, generální ředitel a spoluzakladatel společnosti Enigma, má více než deset let zkušeností s vývojem softwaru s M.S. z MIT, byl bývalým výzkumným asistentem MIT Media Lab a učil vůbec první třídu na blockchainu na MIT. Can Kisagun, CPO projektu a další spoluzakladatel, vystudoval Sloan School of Management na MIT, má zkušenosti s hrstkou technologických startupů a pracoval ve společnosti McKinsey & Společnost jako obchodní analytik po absolvování MBA.

Projekt prověřuje také seznam působivých investorů, včetně Floodgate, Flybridge Capital Partners, Digital Currency Group a (nepřekvapivě) MIT.

Pokud jde o cestovní plán Enigmy, neexistuje žádná podrobně zpracovaná infografika, na kterou byste se mohli zaměřit, nebo trello board, abyste mohli sledovat vývoj projektu. Tým udržuje poměrně aktivní médium a v době psaní této zprávy jsou největší novinkou nadcházející vydání datového trhu Enigma k doplnění katalyzátoru.

Enigma’s Competition

Možná si myslíte, že jakékoli a coiny na ochranu soukromí jsou v konkurenční aréně pro Enigmu, ale coiny na ochranu soukromí jsou zaměřeny na soukromí transakcí, zatímco Enigma je raison d’etre je koncept ochrany osobních údajů – podobný koncept, jiný konec hry.

Existuje několik projektů, které budují tržiště založené na datech (viz Iconomi, Cindicator, iExec RLC), ale v prvních dvou chybí komponenta ochrany soukromí mimo řetězec, kterou společnost Enigma nabízí, a hlavním zaměřením společnosti iExec je cloudové výpočty mimo řetězec pro DApps. Bluzelle se zaměřuje na správu dat, ale také mu chybí off-chain přístup Enigmy a také její datový trh.

Ponechat síť může být nejbližší věc, kterou má Enigma ke konkurenci, ale je stále v plenkách a nemá (podle znalostí tohoto autora) žádné plány na datové tržiště vývoje DApp.

Historie obchodování s hádankami

Enigma dosáhla vrcholu něco málo přes 8,20 $ 10. ledna, jen aby viděla stabilní klesající trend zpět během krachu v lednu až únoru. V době psaní tohoto článku se umístilo na 88. místě na CoinMarketCap a pohybovalo se v rozmezí ~ 2,50 $.

baseUrl = “https://widgets.cryptocompare.com/”;

var scripts = document.getElementsByTagName („skript“);

var embedder = skripty [scripts.length – 1];

(funkce () {

var appName = encodeURIComponent (window.location.hostname);

if (appName == ””) {appName = ”local”;}

var s = document.createElement („skript“);

s.type = “text / javascript”;

s.async = true;

var theUrl = baseUrl + ‘serve / v3 / coin / chart? fsym = ENG&tsyms = USD, EUR, CNY, GBP, BTC “;

s.src = theUrl + (theUrl.indexOf („?“) >= 0? “&”:“? ”) +“ App = ”+ appName;

embedder.parentNode.appendChild (s);

}) ();

Kde koupit Enigmu

Dominantní trhy Enigmy jsou na Binance, Huobi a Bittrex a můžete je obchodovat za BTC i ETH na všech třech těchto burzách.

Kam uložit Enigmu

Enigma je token ERC20, takže máte pokrytou jakoukoli peněženku kompatibilní s Ethereum (např. Ledger Nano S, Trezor, MyEtherWallet, MetaMask, Parity atd.).

Závěrečné myšlenky

Enigma slibuje, že nabídne dvě velmi potřebná řešení pro správu / ukládání dat na blockchainu: soukromí a škálovatelnost. Díky Enigmě umožní tajné smlouvy uživatelům uchovávat citlivé informace a zároveň spolehlivost blockchainové sítě k ověřování těchto dat. Kromě toho mohou vývojáři pomocí Enigmy odložit výpočetně náročná data do mimořetězcové sítě Enigmy, což platformám blockchain dává škálovatelnou možnost úložiště a alternativní zdroj pro zpracování dat.

Kromě obou těchto řešení máme Catalyst, datový trh Enigmy. První poskytuje obchodníkům užitečné nástroje k optimalizaci jejich možností investování, zatímco druhý by mohl poskytnout komplexní a bezpečné tržiště s různými daty, která mohou jednotlivci konzumovat nebo k nimž přispívají v rámci ochrany soukromí a integrity sítě Enigma..

Je výjimečné narazit na takový jedinečný projekt se specializovaným prověřeným týmem, který se snaží uskutečnit koncepci. Pokud se tato realita uskuteční, nedá se říci, co by tajné smlouvy a datový trh Enigmy mohly kryptoměře v následujících letech přinést.

Dodatečné zdroje:

webová stránka

Bílý papír

Střední blog

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map