Co je Filecoin?

Filecoin je netrpělivě očekávaným decentralizovaným řešením úložiště. V roce 2017 se počáteční nabídka mincí Filecoinu stala největším prodejem žetonů v historii a sbírala příspěvky ve výši 257 milionů USD.

Projekt je stále ve vývoji a vývojáři dosud nevydali alfa verzi. Síť však aktuálně testuje několik prvních skladovatelů a těžařů. To znamená, že je důvod být Filecoinem nadšený. Tým je v tomto odvětví respektován a v minulosti také vytvořil úspěšné projekty.

Kromě rekordního ICO získal Filecoin také investice od špičkových investorů rizikového kapitálu v Silicon Valley, včetně Y Combinator, Naval Ravikant, Andreessen Horowitz a Winklevoss Capital. Tato velikost a kombinace financování, v kombinaci se zkušenostmi týmu, dodávají tomuto projektu úroveň legitimity, která je v kryptoprůmyslu zřídka vidět..

Tento článek prozkoumá, zda projekt zaručuje humbuk, který obdržel.

Problém s ukládáním souborů & Využití dat

Současná řešení pro ukládání dat, jako jsou Amazon a Google, jsou centralizovaná, a proto zranitelná vůči útoku. Viděli jsme, jak se to odehrává s významnými úniky dat. Snad nejpozoruhodnějším nedávným porušením je hack Equifax.

Každý rok navíc vytváříme obrovské množství nových dat. Letos lidstvo vyprodukuje více dat než za posledních 5 000 let dohromady. Zdá se, že poptávka po úložišti se nezpomaluje.

Filecoin se snaží vydělávat na rostoucí poptávce po úložištích pomocí technologie blockchain ke koordinaci sítě úložných uzlů typu peer-to-peer. Není to však samo. Závod o nejlepší decentralizované řešení úložiště je přeplněný. Platformy jako Storj a Sia již byly spuštěny a vytvářejí uživatelskou základnu. Decentralizované úložiště získává trakci jako životaschopné řešení pro bezpečnější úložiště.

Kde Filecoin zapadá do decentralizovaného ekosystému úložiště, je uživatelská kontrola. Storj a Sia kontrolují ceny svých platforem, zatímco Filecoin implementuje tržiště pro podávání nabídek mezi uživateli, kteří video nahráli, a hostiteli. Toto tržiště je motivováno k tomu, aby bylo úložiště v průběhu času mnohem levnější. Filecoin také dává uživatelům možnost upřednostňovat při objednávání rychlost, nadbytečnost nebo náklady.

Dva typy uzlů

Hlavní součástí hodnotové nabídky Filecoinu je jeho jedinečná architektura. Tam, kde většina sítí implementuje jeden standardní typ uzlu, navrhuje Filecoin duální řešení.

1. Uzly úložiště

skladování filecoinůTo bude znát každý, kdo ví o Storj nebo Sia. Kdokoli si může na svém počítači pronajmout další místo na pevném disku. Filecoin využije tento prostor na pevném disku k uložení malých zašifrovaných částí souborů jiných lidí.

V ideálním případě chce Filecoin stimulovat středně velké úložné uzly. Obrovská datová centra by byla příliš centralizovaná a porazila by poslání Filecoinu. Malí operátoři by však měli stejné problémy s nekonzistentním připojením a malým dostupným prostorem.

2. Vyhledávací uzly

Uzly pro vyhledávání jsou v systému Filecoinu jedinečné. Musí být umístěny v blízkosti úložných uzlů v síti. Uzly načítání však také potřebují velkou šířku pásma a nízkou latenci. Dostanou zaplaceno, když nejrychleji vyhledají a načtou soubor pro uživatele.

V praxi to pravděpodobně znamená, že nejúspěšnější vyhledávací uzly budou fungovat na rychlých připojeních v populačních centrech s vysokou hustotou, kde pracuje mnoho úložných uzlů současně.

Jak funguje Filecoin

Jako uživatel Filecoinu určíte soubor, který chcete nahrát, a zaplatíte malý poplatek, aby byla vaše žádost o nahrání uvedena na burze Filecoin. Tam uzly úložiště nabídnou práva na uložení vašeho souboru. Tento proces nabízení cen je navržen tak, aby nahrávači získal nejnižší možnou cenu. Burza Filecoin je decentralizovaná burza s objednávkovým řádem žijícím výhradně na blockchainu Filecoin.

Poté Filecoin zašifruje váš soubor a rozdělí ho do mnoha segmentů. Tyto různé segmenty se odesílají do různých bodů v síti, které se ucházejí o hostování vašeho souboru. Přesné umístění všech vašich segmentů souborů bude zaznamenáno na blockchainu Filecoin v tzv. Alokační tabulce. Chcete-li vyvolat všechny části souboru, musíte znát soukromý klíč souboru. Soukromý klíč má pouze vlastník souboru, takže soubor může najít, znovu sestavit a dešifrovat pouze vlastník souboru.

načítání filecoinů

Unikátní mechanismus konsensu

těžba filecoinů

Vývojáři Filecoinu vytvořili pro Filecoin jedinečný mechanismus konsensu. Mechanismy shody lze považovat za pobídkové programy pro zabezpečení sítě. Podle konsensu o bitcoinu o práci je pobídkou poskytnout spoustu výpočetní síly pro hashovací algoritmus.

Nové řešení Filecoinu využívá konsens k motivaci místa na pevném disku místo výpočetního výkonu. Model konsensu důkazu replikace vyžaduje, aby horníci ověřovateli prokázali, že v síti vytvořili různé kopie různých souborů. To zvyšuje redundanci a spolehlivost sítě a zároveň motivuje uzly úložiště k přidávání více místa na disku do sítě.

Plná verze mechanismu konsensu o důkazu replikace zatím není k dispozici veřejnosti. Proto je těžké přiblížit specifika toho, jak bude protokol fungovat. Vývojový tým však vydal bílý papír s předběžným vysvětlením.

Laboratoře protokolu

Velká část vzrušení za Filecoinem souvisí s týmem, který jej vytvořil. Protocol Labs je uznávaný tým v technologii peer-to-peer. Jsou to společnost, která stojí za projekty jako IPFS, libp2p, IPLD, Multiformats a CoinList. Filecoin využívá tyto další technologie, zejména IPFS, který již má zavedenou infrastrukturu přenosu a ukládání souborů typu peer-to-peer.

Není nutné říkat, že tým je ponořen do tradice blockchainu. Mají rozsáhlé zkušenosti s nasazováním technologie open source. Rovněž velmi dobře znají kódové základy jiných projektů ve vesmíru. Specificky citovali Ethereum a Zcash jako vlivy na to, jak uvažují o implementaci blockchainu a chytrých kontraktů Filecoinu.

Před ICO Filecoin fungovaly protokoly Labs s relativně nízkým rozpočtem 3,5 milionu dolarů, přičemž tyto různé, poměrně úspěšné projekty stavěly na šňůrce.

Filecoin Token (FIL) ICO

Filecoin ICO je největší prodej tokenů v historii, který přináší neuvěřitelných 257 milionů dolarů. Předprodej a ICO dohromady představují 10% z celkové alokace tokenů.

ICO bylo otevřeno pouze akreditovaným investorům, jak je definováno americkými předpisy. V praxi to obecně znamená jednotlivce s příjmem přes 200 000 USD nebo se sítí přesahující 1 milion USD. Společnost Filecoin se svými ICO snažila splnit standardy shody s předpisy. Mnoho členů komunity se však rozhodlo odříznout drobné investory.

Investoři se mohli rozhodnout vložit své žetony na různá časová období, aby získali slevu z počátečního nákupu. Filecoin prodal tokeny jako SAFT (Simple Agreement for Future Tokens). Zatím neexistují žádné tokeny FIL a nebudou existovat, dokud Filecoin nespustí svůj genesis blok. Kdokoli, kdo tvrdí, že vlastní FIL nebo jej nabízí k prodeji, klame.

Přidělení tokenů

30% alokace bude vytvořeno a vyplaceno v Genesis: 15% vývojovému týmu, 10% investorům a 5% nadaci Filecoin. Tých 15% přidělení týmu spolu s dalšími 5% nadaci je poměrně vysoké. Zvláště, když vezmete v úvahu obrovské množství získaných prostředků.

distribuce tokenů filecoinů

Zbývajících 70% je vyhrazeno pro odměny za těžbu. Horníci získají odměny za každý blok výměnou za replikaci souborů v síti.

Jak nakupovat Filecoin (FIL)

ICO skončilo a tokeny FIL dosud neexistují. V současné době tedy FIL nemůžete koupit.

Gate.io prodává futures na Filecoin pro zájemce o spekulace o budoucí ceně FIL po spuštění.

Kam uložit Filecoin (FIL)

Tokeny FIL dosud neexistují, takže v tuto chvíli není co ukládat. Po spuštění přijde FIL s vlastními nativními peněženkami.

Filecoin Roadmap for 2018

Vývojáři vydali rozsáhlý plán pro rok 2017 před ICO. Dosud však neměli vydat podobný plán pro rok 2018.

Můžeme bezpečně předpokládat, že vývojový tým tvrdě pracuje na vytváření a testování sítě Filecoin s jejich raným kolem soukromých uživatelů. Zatím nemáme datum vydání pro veřejnou verzi testnetu nebo alfa verzi, natož pro plnou verzi. Komunikace je jednou z oblastí, kde byl tým Filecoin v důsledku ICO slabý.

Další prioritou pro Filecoin v roce 2018 je nábor. Snaží se rychle expandovat z poměrně malého týmu do velkého úsilí hodného kola fundraisingu ve výši 275 milionů dolarů.

Závěr

Filecoin rozhodně má tým a kapitál, aby v decentralizovaném úložišti udělal velký rozruch. Vstupují však na trh, který již má zavedenou konkurenci. Nakonec bude použitelnost a robustnost jeho produktu určujícím faktorem, pokud má Filecoin létat nebo flopovat.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me