Co je QTUM?

QTUM (vyslovuje se jako „kvantová“) je singapurská blockchainová technologie, která spojuje chytré kontrakty Ethereum se stabilním blockchainem bitcoinu a pro ověření využívá důkaz o podílu. Tímto způsobem QTUM doufá, že zvýší rozsah a interoperabilitu inteligentních smluvních aplikací, zejména pro obchodní a institucionální účely. Kromě toho QTUM bude implementovat nástroje, šablony a další možnosti inteligentních kontraktů plug-and-play, které podnikům usnadní vytváření a provádění inteligentních kontraktů.

Myšlenkou QTUM je snazší a bezpečnější uzavírání inteligentních kontraktů a současně interoperabilita s předními kryptoměnami, jako jsou bitcoiny a ethereum. Základem pro kód QTUM je bitcoinový blockchain, ale vývojáři QTUM abstrahovali a přidali do bitcoinového blockchainu vrstvy, které umožňují virtuálnímu počítači Ethereum pro inteligentní smlouvy běžet nad bitcoinem. Proto QTUM těží z nového vývoje v komunitách bitcoinů a ethereum a inteligentní smlouvy postavené na ethereu lze snadno přenést i na QTUM.

technické specifikace

Po počátečním crowdsale v březnu byla síť QTUM uvedena do provozu v polovině září 2017. V době psaní tohoto článku je QTUM 16. nejcennější kryptoměnou podle tržního stropu, podle CoinMarketCap, s celkovým oceněním 1,1 miliardy USD. V tomto příspěvku se podíváme na technologii, která stojí za QTUM, jeho týmem a možnostmi, které nabízí pro demokratizaci podnikových chytrých smluv.

Určeno pro podnikání: Snadné firemní inteligentní smlouvy

Ačkoli může QTUM používat kdokoli, základ QTUM je zaměřen na obchodní aplikace inteligentních smluv. Jejich cílem je usnadnit přechod od starších systémů ve stárnoucích organizacích k blockchainovým řešením, která zvyšují automatizaci a snižují náklady. Může to mít podobu společnosti, která vytváří své vlastní tokeny pro napájení části svého zboží a služeb. Alternativně může decentralizace blockchainu pomoci se samostatným řízením dodavatelského řetězce. Distribuovaná účetní kniha má okamžité aplikace při snižování rizik a kybernetické bezpečnosti a smlouvy lze zabezpečovat a provádět samostatně.

Tato řešení se pro podniky zdají slibná, ale v praxi je mnoho z těchto možností při současném stavu blockchainové technologie neproveditelné. Podle týmu QTUM má Ethereum stále chyby stability, které je ještě třeba vyřešit, a jeho spoléhání se na zůstatky na účtech spíše než na nevyčerpané transakční výstupy je nekompatibilní ve scénářích, kde je vyžadována interoperabilita bitcoinů nebo určité scénáře škálování (viz níže o ověření UTXO).

I když je bitcoin nejstabilnějším a nejbezpečnějším blockchainem, který je k dispozici, bitcoinová síť představuje své vlastní výzvy. Nejprve to není Turing-complete, což znamená, že programování chytrých kontraktů přímo na bitcoin není možné. dodatečně, podle Patricka Dai, jeden ze zakladatelů QTUM, podnikoví vývojáři si mohou dávat pozor na vytvoření soukromého bitcoinového blockchainového klonu, protože využívá důkaz o práci a vyžaduje konsens od horníků.

Řešení QTUM poskytuje to nejlepší z obou světů. Umožňuje snadné kombinování programování nalezeného v síti Ethereum se stabilitou a bezpečností bitcoinového blockchainu. Kromě toho vývojáři QTUM poskytnou nástroje, plány a předem připravené inteligentní smlouvy, které umožní rychlou konstrukci nových decentralizovaných aplikací (DApps) a dalších případů použití založených na blockchainu pro podniky.

Virtuální stroj Ethereum & Ověření bitcoinu UTXO

QTUM se účtuje jako most mezi stabilitou bitcoinu a technologií Ethereum. Konkrétně to znamená, že QTUM provozuje verzi Ethereum Virtual Machine (EVM) – věc, která umožňuje inteligentní smlouvy – nad blockchainem bitcoinu. Problémem je zásadní nekompatibilita mezi způsoby, jakými Ethereum a Bitcoin ukládají data.

Hlavní kniha blockchainu Ethereum využívá zůstatky na účtech, podobně jako banka způsobem, na který jsme zvyklí přemýšlet. Hlavní kniha bitcoinů však používá nevyužité transakční výstupy (UTXO) jako značky hodnoty. Zůstatky na účtech jsou jednodušší a snadněji se do nich zapisuje kód, což je proč je Ethereum používá. nicméně, podle týmu QTUM, s UTXO je jednodušší ověřovat transakce a můžete zpracovávat více transakcí současně bez ohledu na pořadí. Díky tomu jsou UTXO bezpečnější a škálovatelnější.

Pokud je tedy virtuální stroj Ethereum postaven na systému, který využívá zůstatky na účtech, je to vážná technická výzva nasadit EVM na bitcoinovém blockchainu. QTUM řeší tuto výzvu pomocí Vrstva abstrakce účtu který převádí výstupy blockchainu na zůstatky účtu a usnadňuje přenos informací mezi EVM a blockchainem založeným na UTXO. Tato abstrakční vrstva je největším technologickým přínosem QTUM.

Zásobník QTUM

Důsledkem tohoto spojení mezi Ethereem a Bitcoinem jsou aktualizace vyvinuté pro obě platformy, které se budou vztahovat i na QTUM. Například QTUM již implementovalo SegWit a další projekty na vylepšení bitcoinů. Sdílený kód také znamená, že DApps, které běží na Ethereu, lze snadno spustit také na QTUM.

Datové kanály & věštec dělá QTUM široce užitečným

Kromě kombinace toho nejlepšího z bitcoinu a etherea podporuje QTUM také integraci externích datových kanálů a něco, co tým nazývá „věštci“. Jedná se v zásadě o API typu, která umožňují externím zařízením dodávat a získávat informace z inteligentních kontraktů fungujících na platformě QTUM. Věštci jsou důvěryhodné strany v síti, které mohou dodávat data, provádět výpočty mimo síť a pomáhat při výpočtech.

Přijetí externích dat a zpracování je nezbytné pro mnoho potenciálních aplikací inteligentních smluv v podnikání. To platí zejména pro aplikace, které by vyžadovaly vysoký výpočetní výkon, protože inteligentní smlouvy, které běží na virtuálním stroji, vyžadují, aby každý uzel v síti dokončil výpočty. Abychom zabránili nadměrnému používání virtuálních strojů, potřebujeme důvěryhodné externí strany, aby poskytovaly výpočetní výkon mimo síť.

Proof of Stake 3.0: Jediná platforma inteligentních kontraktů PoS

Další klíčovou vlastností inteligentního kontraktního řešení QTUM je implementace proof of stake (PoS) namísto proof of work (PoW), jak se aktuálně používá v blockchainech Bitcoin a Ethereum. Díky implementaci je QTUM jediným blockchainem, kde důkaz o vkladu podporuje inteligentní smlouvy.

Nelze podceňovat důležitost důkazu o sázce u inteligentních smluv. Zatímco blockchain nabízí mnoho upgradů efektivity pro podnikové uživatele, tato zvýšení jsou narušena, když vezmete v úvahu neefektivitu těžby důkazů o práci. Vývojový tým QTUM setkal se se zúčastněnými stranami v oblasti financí, logistiky a výroby, aby prozkoumala rozdíly mezi dokladem o podílu a dokladem o práci, pokud jde o praktické aplikace. Efektivita a bezpečnost byly jejich hlavním zájmem s důkazem práce a vytyčování mělo z institucionálního hlediska větší smysl.

Blockchain na mobilu: Spouštějte chytré smlouvy pomocí lehkých klientů

QTUM v mobilu

Hlavní překážkou v cestě širokému přijetí inteligentních smluvních DApps je jejich neschopnost být spravován lehkým klientem. A lehký klient je uzel v blockchainové síti, který neuchovává úplnou historii blockchainu. Místo toho pokaždé, když se přihlásíte, trasuje zpět jen několik posledních / relevantních bloků v řetězci, aby ověřil transakce.

Ve spojení s inteligentní správou kontraktů nebyli lehcí klienti tradičně podporováni. Vytvoření, nasazení a změna inteligentní smlouvy vyžadovalo spuštění celého uzlu sítě. V případech, kdy jste měli pomalé připojení, málo úložiště nebo jste použili mobilní telefon, chytré smlouvy nebyly k dispozici.

QTUM to mění a otevírá dveře pro inteligentní správu smluv z vašeho mobilního telefonu nebo na novém počítači v rychlém časovém rámci. To je možné, protože QTUM používá technologii UTXO, která umožňuje jednoduché ověření platby (SPV). SPV umožňuje lehkým klientům ověřovat transakce bez nutnosti spuštění celého uzlu. Inteligentní smlouvu z mobilu můžete provést několika klepnutími, čímž se do mobilních aplikací přenese rušivá technologie blockchainu.

Zakládající tým QTUM, investoři, & dokončený crowdsale

Tým QTUM je založen na Asii a velká část jejich marketingových snah a dosahu oslovila asijské trhy, konkrétně čínský trh. Více než jeden web nazval QTUM, „čínské ethereum“.

tým qtumTým QTUM je mladý, ale má silný smysl pro technologii a výzvy, které před námi stojí. Anthony Di Iorio, řekl jeden ze zakladatelů společnosti Ethereum a jeden z prvních investorů v QTUM,

“Celkově věřím, že jsou nejlepším týmem z Číny a Asie.” To je vedlo k tomu, aby zjistili, kde je zapotřebí vylepšení platforem inteligentních smluv, poučili se z chyb ethereum, zaměřili se na region, který znají nejlépe. “

Kromě Di Ioria získalo QTUM 1 milion dolarů soukromého financování v počáteční fázi projektu od 11 andělských investorů, kteří pomohli vybudovat testnet a počáteční implementaci této myšlenky. Následně, v březnu 2017, QTUM dokončilo crowdsale získal 15,6 milionu $ za něco málo přes 5 dní.

Podporovatelé andělů QTUM

QTUM si také zachovalo poradci z PwC pomoci s dodržováním předpisů a účetnictvím. Zdá se, že jsou připraveni vážně vstoupit do obchodní stránky inteligentních smluv, zejména v Asii. QTUM určitě stojí za to pozorně sledovat v příštích měsících výrazný růst.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me