I když hodnoty kryptoměny bylo dosud obtížné předpovědět, existuje několik klíčových složek, které určují úspěch projektu. Jedním z největších faktorů je technologie. I když investoři nemusí nutně vědět o technických podrobnostech projektu, je v této oblasti stále třeba vidět určitý pokrok. Testnets jsou schopni ukázat jakýsi fungující prototyp pro blockchainové projekty. nicméně, hlavní sítě jsou ještě důležitějším aspektem oceňování implementace kryptoměny v reálném světě. V tomto článku probereme vše, co byste měli vědět o mainnetech, a analyzujeme dva z nejnovějších, které budou spuštěny.

Co je to Mainnet?

Každý blockchainový projekt má v zásadě mainnet. Tak co to je? Jednoduše řečeno, mainnet je blockchain, který ve skutečnosti provádí funkce přenosu digitální měny od odesílatelů k příjemcům. To se liší od testnetu, který je v podstatě jen testem takovéto transakční funkčnosti. Nejjednodušší způsob, jak o tom přemýšlet, je, že testovací sítě jsou prototypy, které demonstrují potenciální schopnosti projektu. Mainnets jsou skutečný „konečný produkt“, který je k dispozici veřejnosti. Stejně jako testovací sítě nebo rámce kódu lze mainnety změnit, kdykoli se projektové týmy nebo komunity open-source kryptoměny rozhodnou, že je potřeba aktualizací nebo revizí.

Mám investovat do projektu bez sítě??

I když by mohlo být ideální, že všechny projekty již mají mainnet vydaný v době ICO, je to zřídka případ. Ve skutečnosti mnoho projektů nemá během období ICO ani připravený testnet. Pokud jde o získávání finančních prostředků, tuny blockchainových projektů dokázaly získat dostatečný kapitál na základě potenciálních případů použití, technických konceptů a dalších faktorů, jako je tým, který stojí za projektem a partnerstvími. Týmy často využívají velké množství finančních prostředků od svých ICO na vytváření verzí testnet a mainnet svých projektů.

Jak tedy mainnet pomáhá investorovi / uživateli konkrétní kryptoměny? Z pohledu investora mainnet dokazuje, že projekt dosahuje technického pokroku. I když nechcete investovat do projektu před spuštěním mainnetu, je důležité si uvědomit, jak může mainnet mít pozitivní (nebo dokonce potenciálně negativní) dopad na hodnotu kryptoměny. Mnoho investorů se rozhodlo koupit kryptoměny před mainnetem, protože úspěšné spuštění může někdy vést k významnému zvýšení hodnoty.

Jak spuštění sítě ovlivňuje ceny?

Souvisí úspěšná síť s vyššími cenovými hodnotami dané kryptoměny? Ne nutně. Je také důležité pochopit kontext trhu. Pro lepší pochopení jsou zde dvě události z letošního roku související se sítí.

BTC a Lightning Network: březen 2018

Jak je uvedeno výše v tomto příspěvku, počáteční spuštění hlavních sítí nejsou jediným důležitým milníkem určujícím úspěch projektu kryptoměny. Kontinuální aktualizace a integrace do hlavní sítě jsou také hlavní součástí snahy porozumět neustále se měnící hodnotě dané kryptoměny.

Jedním z nedávných příkladů je spuštění Lightning Network na bitcoinové síti 15. března 2018. Lightning Network je off-chain řešení, které přidává „druhou vrstvu“ na začátek blockchainu. I když se tento projekt nakonec pokusí pomoci všem kryptoměnám se škálováním, dosud nejdůležitější implementací je bitcoinová síť. Síť Lightning je významná, protože si klade za cíl udělat z BTC škálovatelnější kryptoměnu přidáním schopnosti zvládnout mnohem více transakcí za sekundu. Bez Lightning Network může BTC zpracovat pouze přibližně 7 transakcí za sekundu.

Navzdory spuštění mainnetu Lightning Network se ceny BTC bezprostředně poté nezvýšily. Když se podíváme na data, v období od 1. března do 30. března se hodnota skutečně snížila z přibližně 10 600 USD na přibližně 6 900 USD.

Proč tomu tak je? Je důležité dívat se na tuto událost v kontextu trhu. V březnu si téměř celý trh s kryptoměnou uvědomil stagnující nebo klesající ceny na extrémně medvědím trhu. I když se jednalo o významný technický milník, další faktory omezovaly růst cen BTC v té době. Proto je těžké říci, zda spuštění Lightning Network na bitcoinové síti mělo v krátkodobém horizontu nějaký skutečný dopad na hodnotu BTC.

Cena bitcoinu


Zahájení hlavní sítě Golem v dubnu 2018

Zdrojový kód Golem’s Brass Mainnet byl propuštěn na Githubu 10. dubna 2018. Účelem Golem (GNT) je nabídnout systém P2P pro sdílení výpočetního výkonu. V podstatě uživatelé, kteří potřebují další výpočetní výkon, platí GNT uživatelům v síti, kteří mají další výpočetní výkon. Při pohledu na data z 31. března do 29. dubna se cena zvýšila z přibližně 0,20 USD na 0,60 USD. To zahrnuje špičku na 0,73 $ 13. dubna.

Na první pohled by to znamenalo přímou korelaci mezi spuštěním Brass Mainnet a zvýšením hodnoty. Stejně jako spuštění Lightning Network v síti Bitcoin je ale také důležité podívat se na tento případ v kontextu trhu. Je možné předpokládat, že hodnota GNT vzrostla významnějším tempem kvůli mainnetu (zejména 13. dubna), ale to je stále těžké určit. Důvodem je, že drtivá většina kryptoměn na dubnovém vzestupném trhu vzrostla. Dalo by se velmi dobře tvrdit, že cena by vzrostla stejnou rychlostí jednoduše kvůli příznivým tržním podmínkám.

Cena golema

Závěr

Mainnets jsou důležité, protože dokazují nebo vyvracejí schopnost projektu převzít blockchainový projekt od nápadu po implementaci. I když počáteční vydání mainnetu ne vždy poskytuje dobrý přehled o celkovém pokroku projektu, je důležité při investování do kryptoměn vzít v úvahu technický aspekt. Jak bylo v minulosti vidět v mnoha případech, je obtížné přesně určit, jaký vliv mají sítě na krátkodobé změny cen. Naznačují však potenciál pro lepší celkovou funkčnost.

Stejně důležité, pokud ne více, je třeba vzít v úvahu i další faktory, jako jsou celkové trendy na trhu a přijetí v reálném světě. Bez ohledu na to, zda je počáteční verze mainnetu považována za úspěšnou nebo ne, je důležité si uvědomit, že mainnety se neustále zdokonalují novými iteracemi, díky nimž jsou projekty kryptoměny v průběhu času inovativnější a funkčnější.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me