Dva za cenu jednoho

Jednoduše řečeno, sloučená těžba (známá také jako Auxiliary Proof-of-Work) je proces těžby dvou různých kryptoměn současně. Některé projekty se rozhodly implementovat tento proces těžby brzy ve snaze zvýšit zabezpečení s růstem sítě. Jak ukazují nedávné 51% útoky, mít značnou hashovací sílu v systému blockchainu není žádný vtip.

Sloučená těžba může být jen řešením, které chrání mladé sítě před těmito útoky, než samy nashromáždí dostatek hashovací síly. V tomto článku se dozvíte přesně, jak funguje sloučená těžba, její výhody / nevýhody a které projekty ji přijaly do svého kódu.

Jak funguje sloučená těžba?

Kryptoměny, které se účastní sloučené těžby, musí v první řadě sdílet stejný hashovací algoritmus. Mezi oblíbené algoritmy patří SHA-256 (Bitcoin), Scrypt (Litecoin) a Equihash (Zcash). Toto připojení umožňuje těžařům stavět bloky na obou řetězcích pomocí stejného výpočtu hashování, aby je zajistili.

Kromě toho má každý scénář sloučené těžby a mateřský řetězec a pomocný řetěz. Nadřazený řetězec obsahuje skutečnou těžbu a nemusí vědět o pomocném řetězci nebo těžbě pomocného řetězce. Pomocný řetězec je blockchain, který „zabírá“ z rodičovského řetězce. Na rozdíl od nadřazeného řetězce potřebuje tento řetězec další vývojovou práci, aby mohl zaregistrovat, že těžba z nadřazeného řetězce je platná.

Proces

Pojďme se podívat na obecný příklad sloučeného procesu těžby pro dva blockchainy, jako byste byli horníci. Dva řetězce, které těžíte, jsou ParentChain a AuxiliaryChain.

Před těžbou sestavíte sadu transakcí pro každý řetězec. Sada AuxiliaryChain zahrnuje přidružené transakce v řetězci. Sada ParentChain však obsahuje standardní transakce v řetězci Plus transakce obsahující hash bloku AuxiliaryChain, který jste právě vytvořili. Nyní k těžbě.

Jak bylo uvedeno výše, ParentChain a AuxiliaryChain používají stejnou hashovací funkci. A vývojáři AuxiliaryChain vybudovali síť, která umožňuje sloučenou těžbu. Tyto dvě komponenty umožňují řešit hashovací funkce na obou řetězcích současně bez vynaložení většího výpočetního výkonu.

Při těžbě obou řetězců by mohly nastat dva hlavní scénáře:

  1. Hash řešíte na úrovni obtížnosti ParentChain.
  2. Hash řešíte na obtížnosti AuxiliaryChain.

V ideálním případě a kvůli jednoduchosti tohoto příkladu bude úroveň obtížnosti ParentChain vždy vyšší než úroveň obtížnosti AuxiliaryChain.

Scénář 1: Dokončíte vytváření bloku ParentChain a odešlete jej do sítě ParentChain. Protože jste vyřešili hash ParentChain při obtížnosti, která je větší než AuxiliaryChain, těžíte také blok AuxiliaryChain a dostáváte obě odměny.

Scénář 2: Dokončíte vytváření bloku AuxiliaryChain vložením záhlaví bloku a hodnoty hash bloku ParentChain. AuxiliaryChain přijímá tento blok, protože obsahuje důkaz, že jste práci dokončili po záhlaví bloku AuxiliaryChain a transakcích. Důkazem je hash a záhlaví ParentChain. Dostáváte odměnu AuxiliaryChain miner.

Proces sloučení těžby

Sloučený proces odměny za těžbu (s laskavým svolením: SBA Research)

Výhody a nevýhody

Sloučená těžba má určité výhody. O tom není pochyb. Existuje však důvod (nebo několik), že více týmů to do svých projektů neimplementuje. Nejprve se podívejme na pozitiva.

Pros

Sloučená těžba nevyžaduje žádný další výpočetní výkon. Protože horníci řeší obě hashovací funkce současně, jejich výpočetní výkon zůstává stejný. Právě zasílají doklad o práci dvěma různým příjemcům.

Pomocné řetězy dostávají zvýšenou hashovací sílu. Menší projekty blockchainu mohou pomocí sloučené těžby využít hashovací sílu většího mateřského řetězce. V ideálním případě by horníci neměli problém s přechodem na sloučenou těžbu, protože za stejné množství práce dostávají zvýšené odměny. Proto by tento typ těžby mohl být spolehlivým způsobem, jak se rozvíjející se blockchainy chránit před 51% útoky při jejich škálování.

Nadřazený řetězec není ovlivněn. K účasti na sloučené těžbě nadřazený řetězec nepotřebuje žádnou další práci. Jedinými dodatky k jeho blockchainu jsou pomocné řetězce hash, které jsou přidány do jeho transakčního stromu.

Nevýhody

Sloučená těžba je složitá. Ačkoli sloučená těžba má své výhody, mnoho týmů nevěří, že další zabezpečení sítě stojí za čas potřebný k implementaci.

Vyžaduje to další práci pro horníky. Chcete-li se podílet na sloučené těžbě, musíte spustit další démony mincí a spravovat nové blockchainy. Tato práce navíc může být zvláště časově náročná pro provozovatele bazénů, kteří mají mnohem více pohyblivých částí než jen jeden horník.

Projekty využívající sloučenou těžbu

Překvapivě není mnoho projektů, které by implementovaly sloučenou těžbu. Zde je několik nejvýznamnějších, které mají:

Namecoin

Namecoin byla první kryptoměnou vycházející z bitcoinů a také první, která sloučila těžbu. Protože oba používají hash SHA-256, vývojáři se rozhodli zařadit do bitcoinu jako mateřského řetězce. Projekt se od té doby stal relativně neaktivním.

Dogecoin

Komunita dogecoinů byla rozdělena, když se vývojáři konečně rozhodli zahájit sloučení těžby s litecoinem. Stále se můžete podívat na Vlákno AMA Reddit kde Charlie Lee odpovídá na otázky z komunity a vysvětluje sloučené těžební partnerství.

Elastos

Mladší blockchainový projekt, Elastos, také spojil těžbu s bitcoiny. Síť Elastos zahrnuje postranní řetězce, o kterých tým tvrdí, že budou těžit z distribuované důvěryhodnosti, kterou poskytuje strategie těžby.

Budoucnost sloučené těžby

Není to dokonalé, ale sloučená těžba by mohla být pro menší blockchainy dobrým způsobem, jak získat určitou proslulost a chránit se před hašovacím převzetím. Potenciál vzestupu existuje, ale zatím další práce vypnula většinu vývojových týmů.

S rostoucím počtem útočníků, kteří loví blockchainy s nízkými hashovacími rychlostmi v síti, bychom mohli začít vidět posun sentimentu komunity ve prospěch tohoto jedinečného mechanismu konsensu. Je těžké říci, ale přechod na sloučenou těžbu mohl být klíčovým faktorem toho, jak dogecoin rostl v odolnou kryptoměnu naplněnou memy, kterou dnes známe a milujeme.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me