Správa identit je schopnost jednotlivců nebo korporací získat přístup ke správným zdrojům ve správnou dobu a ze správných důvodů. Digitální život se stává normou a není výjimkou. Studie provedený na začátku tohoto roku naznačil nárůst podvodů s identitou kolem osmi procent od roku 2017. Podvodníci nadále využívají výhod, protože ve stejném období byly ukradeny nic netušícím obětem prostředky ve výši 17 miliard dolarů.

Podvod s identitou není novým fenoménem. Ve skutečnosti tu byla už nějakou dobu, ale bylo mnohem těžší se jí dostat před pár stovkami let. Digitalizace moderního života nám přinesla mnoho vymožeností a poskytla podvodníkům mnohem více cílů současně. V dnešní době mohou podvodníci vytáhnout komplikované nevýhody jednoduše pomocí připojení k internetu. Správa identit se vyvíjí, aby vyhověla těmto novým výzvám.

Měnící se tvář správy identit

Uvedení obličeje na jméno

Internet přinesl nový způsob interakce se službami z celého světa. I když to rozhodně dělá podnikání mnohem pohodlnějším a efektivnějším, do rovnice to také zavedlo jeden zásadní problém: anonymitu. Obchod je páteří každé prosperující společnosti. Jak v online světě můžeme zjistit, zda druhá osoba, se kterou obchodujeme, je ve skutečnosti tím, kým tvrdí, že je?

To je cíl správy identit, přesně spojit tvář se jménem. Sedmnáct miliard dolarů je velká část změn. Není divu, že se objevuje celá řada řešení, která se budou vyrovnávat s rostoucím problémem. Jelikož většina problémů, kterým čelíme, má digitální povahu, spadá do širší kategorie zabezpečení IT. Mnoho nástrojů, které máme dnes k dispozici, má tedy také digitální povahu. Síťové protokoly, digitální certifikáty a hesla jsou některé, které pravděpodobně znáte. Kryptografie a blockchain se přirozeně také prosazují.

Společnosti a vlády dnes vytvářejí technologická řešení, která umožňují ověřování z pohodlí vašeho domova. To je pohodlné, bezproblémové a nákladově efektivní. Proč trávit hodiny ve frontách s plýtváním papírem, když to zvládne smartphone?

Dovednosti nové hranice

Digitální dopad na náš život je tak výrazný, že se objevují neziskové organizace a společnosti, které nás poučí o nebezpečích a odpovědnosti, kterým čelíme. Think-tanky jako DQ Institute se věnují čistě výuce digitální inteligence.

Některé dovednosti potřebné k navigaci na digitální hranici. Obrázek s laskavým svolením Mulhallsue. Správa identit

Některé dovednosti potřebné k navigaci na digitální hranici. Obrázek s laskavým svolením Mulhallsue.

Miléniové a další generace vyrůstají v propojeném světě. Jejich výzvy se zcela liší od nás ostatních, kteří se dostáváme do let. Správa digitální identity hraje klíčovou roli v navigaci na nové digitální hranici.

Temná strana

Pokud jste v kryptoprostoru už nějakou dobu, je pravděpodobné, že jste již museli jednat s jedním z těchto moderních ověřovacích systémů. Většina burz je vyžaduje. Zdá se, že některé společnosti odvádějí docela dobrou práci a zajišťují, že k vašim zdrojům máte přístup pouze vy. Jiné jsou naopak zdrojem veřejného zájmu.

Zdá se nemožné v dnešní době trvat několik týdnů, aniž bychom slyšeli o dalším úniku dat významnou společností. Marriott Hotels byl nedávno žalován jen dvě hodiny poté, co ohlásili narušení dat ovlivňující 500 milionů jejich zákazníků. Spojte to s velkými incidenty v roce 2018 u technologických gigantů, jako je Google a Facebook, a zůstává jednoduchá otázka. Kdo by měl provozovat systémy pro správu identit? Společnosti nedělají skvělou práci navzdory svým zdrojům a infrastruktuře.

Další znepokojivý příklad existuje v Číně. Vláda tímto velmi kontroverzním krokem zavádí a strašidelný sociální úvěrový systém který řadí své občany na základě jejich chování. Mohlo by to připravit cestu novým represivním druhům cenzury? Není pro vládu nepředstavitelné pouhým přepnutím vypínače a vy již neexistujete (samozřejmě digitálně). Vládní systémy obvykle nejsou obousměrné. Požadavek na přístup k osobním údajům ostatních při zachování vašeho tajemství je receptem na korupci a zneužívání.

Identifikační mem

Není to však všechno temnota. Tyto systémy mohou být při správné implementaci velmi prospěšné. Vezměme si například případ, kdy došlo k přírodní katastrofě. Nalezení vašich blízkých (kteří byli evakuováni) by byl s řešeními digitální identity pravděpodobně mnohem jednodušší proces. Ve většině případů však rizika jednoduše převažují nad přínosy. Pokud samozřejmě nemůžeme proces decentralizovat. Říkáte řešení?

Co může Blockchain přinést na večírek?

Blockchain zavádí několik klíčových kvalit, které chybí mnoha systémům, které dnes máme. Jmenovitě decentralizace, neměnnost a kryptografie veřejného klíče. Kryptografie existuje už nějakou dobu. Teprve od chvíle, kdy na scénu dorazil bitcoin, jsme využili potenciál bezpečné komunikace identity prostřednictvím sítí peer to peer.

Podívejte se například na Civic, který má v úmyslu úplně odstranit uživatelská jména a hesla. Civic plánuje použít biometrii (otisky prstů a možná jednoho dne, skenování očí) k autentizaci uživatelů na základě jejich blockchainových dat. Tato data jsou neměnná nebo neměnná. Jinými slovy, nemohou s ním manipulovat hackeři nebo represivní orgány, které chtějí využít vaše data.

To je teorie stejně. Systémy správy identit blockchainu jsou stále v rané fázi vývoje. Je toho stále ještě hodně co dokázat a ověření se můžeme dočkat, až když tato čísla podvodů začnou ve velkém klesat. Mezitím se vyplatí vzdělávat ve způsobech online výměny. Vaše digitální identita závisí na tom.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me