Co je to Substratum?

Substratum se označuje za základ decentralizovaného webu, „sítě s otevřeným zdrojem, která umožňuje komukoli pronajmout si počítač jako hostitelský server.“

Substratum chce osvobodit centralizované vazby, které svazují webhosting a přístup k obsahu. Nástupiště substrát logochce s internetem dělat to, co Satoshi Nakamoto chtěl udělat s měnou pomocí bitcoinů. Díky Substratum se uživatelé internetu nemusí při přístupu k webovému obsahu spoléhat na centralizované monolitické hostitele. Místo toho síť jednotlivě spouštěných uzlů umožňuje uživatelům procházet web na decentralizované platformě s otevřeným zdrojovým kódem.

Pokud se bitcoiny pokoušely uskutečnit peer-to-peer peněžní výměnu, Substratum se pokouší uvést éru přístupu peer-to-peer k internetu. Je to internet hostovaný lidmi pro lidi.

Jak to funguje??

Cíl substrátu je podstatný co do rozsahu, ale přímočarý v koncepci. Jednoduše řečeno, umožňuje komukoli hostovat nebo přistupovat k webovému obsahu prostřednictvím uzlů v blockchainu Substratum.

Řekněme, že jste hledali hostitele. Vše, co musíte udělat, je nainstalovat software Substratum a spustit program. Jakmile je počítač hotový, chová se jako miniaturní server, který se synchronizuje s ostatními uzly v síti a vytváří portál pro přístup uživatelů k internetu. Hostitelé jsou poté placeni jako substrát, token substrátu, aby kompenzovali jejich úsilí. Výplata se počítá individuálně s přihlédnutím k výkonu procesoru, šířce pásma sítě a počtu dat v uzlech hostitele. Hostitelé mají svobodu nastavit si vlastní plán hostování. Pomocí řídicího panelu nastavení aplikace mohou svůj uzel zapnout a vypnout a dokonce diktovat, kolik výpočetního výkonu chtějí, aby jejich počítač přispěl do sítě.

nastavení substrátu

Pokud jste uživatelem, jednoduše se musíte připojit k síti Substratum a o zbytek se postará protokol. Pomocí vašeho požadavku na systém DNS (Domain Name System) jeho AI geolokalizuje váš požadavek na hledání, aby vás připojil k nejbližšímu uzlu. Spouští existující rámec DNS, takže Substratum pojme výchozí prohlížeče jako Chrome, Safari a Firefox. Tím je zajištěno, že obsah v síti Substratum je zabezpečený a snadno přístupný.

SubstratumHost a CryptoPay

Podniky, korporace a další subjekty budou moci hostovat aplikace, weby a databáze na platformě Substratum. To bude sloužit jako alternativa k větším centralizovaným hostitelům serverů, jako jsou Go Daddy, Amazon a další. Pokud chcete, aby váš obsah nebo služby byly hostovány, musíte platit pouze hostitelům sítě v substrátu za množství provozu, který jejich uzly pojmou.

Kromě použití substrátu k publikování obsahu mohou podniky a weby implementovat funkci CryptoPay společnosti Substratum. To umožní webům a aplikacím zpracovat platby za zboží, služby a poplatky ve formě jakéhokoli veřejně obchodovaného kryptoměny. Substrát bude fungovat jako překlenovací měna pro dohled nad transakcemi.

subtech

Proč je substrát nutný?

I bez hrozby webové cenzury nebo regulace bude koncová hra Substratum slibovat, že bude fungovat tam, kde současné protokoly webhostingu selžou. Díky blockchainu Substratum je surfování po webu bezpečnější a soukromější. Kryptografické algoritmy, které provozují síť, zajišťují integritu dat a činí zastaralé sítě VPN a Tors.

Použití substrátu má také nákladovou výhodu. Většina webových hostitelů účtuje poplatky za obsah bez ohledu na to, zda k němu přistupujete. Webové služby Amazon, například používá model, který klientům účtuje měsíčně. Substratum však účtuje webovým stránkám na vyžádání, s přihlédnutím k celkovému množství dat požadovaných pro danou adresu. Ve svém příspěvku zveřejňují prohlášení, že nevypočítali úplnou matici poplatků, ale odhadují, že bude hluboko pod tradičními náklady na hostování.

Čistá neutralita a státní cenzura

Samotná platforma Substratum je plná možností, ale její potenciál pro globální aplikaci je ještě přitažlivější, když zohledníme hrozby pro síťovou neutralitu nebo státem sponzorovanou webovou cenzuru.

Mnoho z vás pravděpodobně přemýšlí o substrátu, protože se týká silně cenzurovaných zemí, jako je Čína. Substratum by rozhodně pomohlo přinést dříve omezený obsah lidem v těchto zemích.

neutralita sítě

Ale pokud jste občanem Spojených států, platí to i pro vás. 14. prosince Federální komunikační komise zrušila Net Neutrality, regulační doktrínu vytvořenou během Obamovy éry. Pro ty z vás, kteří nejsou obeznámeni s konceptem síťové neutrality, vám poskytneme rychlé shrnutí: síťová neutralita znamená, že poskytovatelé internetu musí zacházet s veškerým webovým obsahem a daty stejně a bez něj mohou blokovat, omezovat nebo účtovat prémie za konkrétní internetový obsah, aplikace, webové stránky a služby, pokud to uznají za vhodné.

Pravděpodobně vidíte, kde na tom všem záleží Substratum. Substratum šifruje veškerý datový a síťový provoz, který probíhá v síti, podobně jako VPN. Ještě lepší je, že vaše brána na web je rozdělena mezi více uzlů, což v podstatě fragmentuje adresu IP přístupového bodu. To znamená, že když používáte Substratum, nikdo, včetně vašeho ISP, nemůže sledovat, jaké webové stránky navštěvujete nebo jak trávíte čas na internetu. To by teoreticky umožnilo uživatelům obejít omezení a přistupovat na web přes neutrální, bezstopovou síť.

Stejně jako by čínský občan mohl používat mezinárodní uzly substrátu pro přístup na omezený web, jako je Facebook, mohli by američtí uživatelé použít k přístupu k webovému obsahu, který mohl jejich ISP zablokovat nebo omezit.

Běžně, budete muset spustit prohlížeč Tor nebo VPN obejít takové předpisy, ale protokol Substratum dosahuje stejného cíle efektivněji bez technických komplikací.

Obchodování, nákup a skladování

Není překvapením, že hodnota substrátu se podstatně zvýšila, protože budoucnost sítě Net Neutrality ve Spojených státech byla zpochybněna. V době prvního konceptu tohoto článku byl oceněn na 0,28 USD, což se zvyšovalo v očekávání hlasování FCC Net Neutrality. Nyní se obchoduje za zhruba 1,10 USD. Substratum si můžete koupit na Binance, KuCoin, EtherDelta, HitBTC, COSS a TidEx.

dílčí trhy

Substratum’s coin, Substrate, je token ERC-20, takže jej můžete uložit na jakýkoli hardware, software nebo webovou peněženku kompatibilní s ERC-20 (např. Ledger Nano S, Exodus, MyEtherWallet, MEW atd.).

Závěrečné myšlenky

Aby bylo možné uskutečnit jejich vizi, tým Substratum navrhuje toto rozhraní s ohledem na příležitostného uživatele. Tým Skládá se z průmyslových veteránů, kteří mimo jiné uzavřeli smlouvu s Apple, Microsoft, HP a OpenStack. Uznávají potřebu učinit Substratum uživatelsky přívětivým, pokud se jejich ideál pro peer-to-peer internet má stát realitou.

Do Substrata vkládáme velké naděje – je jedinečný v poslání, pracovitý svými řešeními a revoluční ve své vizi. Verze 1 její sítě je naplánována na spuštění někdy v prosinci a verze 2, doplněná o CryptoPay, je nastavena na 1. čtvrtletí roku 2018. Do roku 2018 budeme sledovat očekávání.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me