Výnosové zemědělství je metoda, jak využít nečinné kryptoměny, jako jsou mince, žetony, stablecoiny, a dát těmto aktivům pracovat v decentralizovaném finančním fondu, často generujícím úrokové sazby, které se pohybují mezi konzervativními 0,25% u méně populárních tokenů a nad 142% u některých MKR půjčky.

Sazby za půjčení kryptoměny na sazbě Defi

Celý seznam úrokových sazeb a projektů naleznete na Vsadil.us a DefiRate.

Pasivní příjem z půjček a sázek DeFi není zaručen a skutečné výnosy budou záviset na přístupu každého protokolu. Rizika jsou v rozporu s přijetím slibovaných výnosů v důsledku pomalých transakcí nebo volatility trhu nebo dokonce ztráty celého kolaterálu.

Abychom pochopili výnosové zemědělství, můžeme čerpat srovnání z tradičních financí: peníze vydává centrální banka a poté komerční banky půjčují tyto prostředky podnikům a jednotlivcům. Banky z těchto půjček vybírají úrokovou sazbu, čímž vytvářejí zisk.

V kryptoměně DeFi ekonomika, zemědělec s výnosy hraje roli banky a půjčuje své prostředky na podporu používání mincí a žetonů. Kterýkoli vlastník kryptoměny tedy může držet své vlastní prostředky a současně se účastnit půjčovacích aktivit, v podstatě se stává komerční bankou pro jednu osobu. To zvyšuje tok hodnot v decentralizovaném ekosystémovém systému, což zase generuje výnosy pro věřitele.

„Farming“ znamená sklízet vysoké anualizované procentní zisky a zároveň poskytovat likviditu pro různé projekty. Svým způsobem se výnosové zemědělství podobá tradičnější praxi sázení mincí, při níž má uživatel kontrolu nad svým majetkem, ale dočasně jej zamění výměnou za vrácení.

Výnosové zemědělství se rychle stalo zajímavým bodem pro nadšence kryptoměn a investory, často inzerované jako teoretické „rychlé zisky“ v důsledku vysokého rizika..

Stojí za to pěstování výnosů? Pojďme se ponořit do mechaniky výnosového zemědělství, abyste se mohli lépe vzdělávat v tom, co a jak funguje výnosové zemědělství.

V tomto článku prozkoumáme:

  1. Vydělávejte vztah zemědělství s DeFi
  2. Jak funguje výnosové zemědělství
  3. Jsou vaše prostředky v bezpečí?
  4. Rizika decentralizovaného půjčování
  5. Nejlepší projekty DeFi pro výnosové zemědělství
  6. Budoucnost výnosového zemědělství

Je výnos zemědělství DeFi?

Výnosové zemědělství je relativně nový koncept v rámci ekosystému Decentralized Finance (DeFi) a tento termín vstoupil do populární lexikonu světa kryptoměn v roce 2020.

DeFi, ambiciózní kopie tradičního finančního systému, je zcela založena na decentralizovaných internetových protokolech. Místo právních potíží a zprostředkovatelů třetích stran nabízí společnost DeFi bezbariérový přístup k vystavení riziku.

DeFi se objevilo v jednom z případů použití protokolu Ethereum. Možnost levných transakcí bez hranic tlačila vznik startupů, které se snažily napodobit banky a finanční makléře. Aplikace DeFi se rozdělily do různých směrů, včetně nových algoritmů obchodování s kryptoměnami, obchodování s deriváty, obchodování s maržemi, peněžních převodů a co je nejdůležitější, úvěrových trhů.

DeFi Pulse – růst DeFi v roce 2020

Půjčky na kryptoměny vstoupily do fáze funkční zralosti hlavně díky dvěma monstrózním projektům – Maker DAO a Compound.

Další důležité platformy DeFi kombinují půjčky kryptoměn a účty úrokových kryptoměn do jedné uživatelsky přívětivé platformy, jako je Celsius Network a BlockFi. Tyto dvě společnosti jsou lídry v odvětví, kde se za průmyslový standard považuje nabídka více než 6% na BTC a 8,6% na stablecoinech, jako jsou USDC a USDT.

Dalším důležitým aspektem DeFi a výnosového zemědělství jsou obchodní projekty a decentralizované burzy. Tyto projekty také nabízejí výnosové zemědělství, ale likvidita se používá k obchodování. Mezi významné projekty patří Bancor, Augur a UniSwap.

Odkud tedy přichází zemědělství zemědělství?

Jak funguje výnosové zemědělství

Úroda zemědělství závisí na přítoky a odtoky určitého kotevního aktiva, obvykle DAI, dolarově vázaná mince pocházející z protokolu Maker DAO. Od srpna 2020 je DAI zajištěno vklady ETH a BAT a používá se pro půjčky, arbitráže nebo algoritmické obchody. Díky DAI dolaru je systém předvídatelnější nastavením intuitivní hodnoty pro každý token, $ 1. Výnosové zemědělství závisí na kolaterálu ETH nebo jiném tokenu, který se používá pro půjčky a generuje pasivní příjem.

Uživatel DeFi obvykle zamkne vybrané mince pomocí pluginu prohlížeče MetaMask. Uzamčení finančních prostředků znamená, že peněženka bude komunikovat s chytrým kontraktem v síti Ethereum. V závislosti na logice chytrých kontraktů existuje několik způsobů, jak získat hodnotu, ale nejtradičnějším z nich je výběr úrokové sazby z půjčky na kryptoměnu. Uživatelé budou platit poplatky za transakce v síti Ethereum a kvůli zvýšenému zájmu mohou tyto poplatky rychle stoupat nebo mohou síť být příliš přetížená, aby se mohla úspěšně účastnit.

V polovině března 2020 ceny ETH prudce poklesly, což vyvolalo dokonalou bouři paniky trhu a spouštění více algoritmů na platformě Maker DAO. Síť Ethereum také zpomalila transakce a neumožnila vlastníkům zvýšit jejich kolaterál. Několik vkladů (označovaných jako trezory) bylo zlikvidováno a DAI krátce ztratil svůj dolarový kolík.

V případě poklesu cen může 150% nadměrné zajištění pomoci částečně vyrovnat riziko. Projekty jako DeFi Saver mohou automaticky zvýšit kolaterál a zabránit tak likvidacím. Likvidace nastávají, když se minimální požadavek na kolaterál rozpadne kvůli volatilitě cen.

DeFi má tendenci pracovat lépe v cenách aktiv v oblasti klimatu, protože kolaterál uzamčený pro zemědělství výnosů je bezpečnější. Například pokud ceny ETH poklesnou o 33%, zlikviduje se tím většina vkladů na Maker DAO. Menší cenové výkyvy také znamenají, že držení ETH může být z dlouhodobého hlediska výnosnější než výnosové zemědělství.

Alexander Ivanov, zakladatel protokolu WAVES, porovnává DeFi s šílenstvím pro počáteční nabídky mincí (ICO). Ivanov je ohledně budoucnosti stále optimistický, pouze varuje před další bublinou kvůli iracionálnímu nadšení.

Nedělejme z toho prosím novou bublinu ICO #DeFI

– Sasha Ivanov (@ sasha35625) 23. června 2020

Rozdíl mezi ICO a výnosovým zemědělstvím spočívá v tom, že mince lze z protokolu DeFi vyjmout téměř kdykoli, zatímco účast v ICO znamenala výměnu ETH nebo BTC za nový token.

Nový token bylo možné změnit zpět pouze obchodováním, jakmile byl uveden na burze. V DeFi se tokeny stávají okamžitě likvidními, jakmile získají párování na burze UniSwap, decentralizovaném automatizovaném obchodním protokolu.

Jsou vaše fondy v bezpečí při výnosu zemědělství?

Všechny typy investování do kryptoměny nesou rizika.

V DeFi má věřitel vždy kontrolu nad svými prostředky, protože operace probíhají v automatizovaných inteligentních kontraktech a nevyžadují dohled třetích stran. Na rozdíl od prodeje tokenů může osoba vybrat své zajištění téměř kdykoli.

Chytré smlouvy však mohou diktovat, jak a kdy můžete svůj kolaterál vybrat, takže mějte na paměti, že se do něj dostáváte, zejména v případech likvidace.

Jaká jsou rizika výnosového zemědělství??

Zamykání vašich prostředků v trezorech a používání chytrých smluv je ze své podstaty riskantní. Chytré zneužití smlouvy, které zneužívá logiku smlouvy k dosažení vysokých výnosů, a likvidace jsou hlavní hrozbou pro zajištěné prostředky. Dalším velkým rizikem je kolík stabilního DACO, který si musí udržet hodnotu 1 $. Prolomení fixace 1 $ sníží hodnotu půjček a vytvoří panický prodej a rychlé odstranění likvidity.

Rozmach DeFi také přinesl několik nevyzkoušených protokolů, využívajících nové chytré smlouvy, které vedly k poruchám. The JAM DeFi protokol čerpal téměř 300 milionů dolarů ve fondech, ale kvůli nepředvídatelnému chování chytrých kontraktů to vedlo k tisku tisíců miliard žetonů navíc. Jiné projekty také uvolňují nevyzkoušené inteligentní smlouvy, což může vést ke ztrátám finančních prostředků.

Dalším významným problémem je novější vývoj: fond Compound DeFi vykazuje více než 1,3 miliardy DAI na svých úvěrových a výpůjčních trzích, zatímco tam jsou kolem 421 milionů DAI coiny vytvořené ke dni 14. srpna 2020. Tato situace připomíná dluhovou bublinu, ve které jsou aktiva kryptoměny vytvářena prostřednictvím procesu půjčování, čímž cirkulují hodnotu, která je uměle zesilována farmáři s výnosem.

Tato situace může vyvinout tlak na fixaci DAI dolaru a v případě likvidace způsobit vážnější spád. Od srpna 2020 chamtivost a cenový boom umožňují rychlý růst Compound DeFi.

Jaké jsou nejlepší projekty pro výnosové zemědělství

Maker DAO je jedním z prvních úspěšných pokusů o půjčení kryptoměny. Zpočátku půjčování DAI podporované ETH přitáhlo počáteční část kapitálu do DeFi.

Brzy poté následovala sloučenina, podobná půjčovací platforma. Sloučenina se také vyvinula nad rámec půjčování a spustila svůj vlastní stimulační token COMP. To způsobilo výbuch financování DeFi mezi 15. července a začátek srpna, když se objem finančních prostředků uzamčených na produkci výnosů zdvojnásobil, ze zhruba 2 miliard dolarů na více než 4 miliardy dolarů.

Compound i Maker DAO soutěžily o první místo v DeFi na základě uzamčené hodnoty a jejich známých značek. Z hlediska algoritmického obchodování, projekty jako Augur, Bancor a dy / dx zůstávají prominentní v krypto prostoru.

Alternativně, a nikoliv zvlášť „výnosové hospodaření“ samy o sobě, poskytují decentralizované úvěrové platformy a účty úrokových kryptoměn, jako jsou BlockFi a Celsius, na stabilcoins až 8,6% APY bez mnoha komplikací výnosového hospodaření popsaných v tomto článku, takže jsou stojí za to zkontrolovat, jestli je to ve vaší uličce.

Závěrečné myšlenky – Jaká je budoucnost farmy s výnosy

Věci se ve světě kryptoměn stávají velmi rychle a zdá se, že farmářství výnosů se během mrknutí oka dostalo do hlavního proudu vpádu.

Pokud byl někdo donucen předpovědět budoucnost Yield Farming, doporučujeme podívat se na všechny možnosti – pozitivní i negativní.

Například výnosové zemědělství může mobilizovat jinak nečinné tokeny, což potenciálně generuje pasivní příjem pro jejich držitele.

Na druhou stranu, negativní možnosti sahají od krizových událostí, jako jsou cenové krachy nebo exploity, které dokážou oklamat inteligentní kontrakt a těžit z kolaterálů. DeFi není regulováno a nepřichází s právní ochranou, která přichází s centralizovanějšími finančními institucemi.

Například tokeny DeFi nejsou považovány za cenné papíry a americká Komise pro cenné papíry proti nim nepodnikla žádná rozhodná opatření..

Zatímco některé projekty farmářských výnosů jsou dobře zavedené a čerpají převážnou část kolaterálu, neustále se objevují nové algoritmy DeFi. Některé DeFistartups používají kopírované a neauditované inteligentní smlouvy, což představuje riziko pro neočekávané operace a efekty. Například projekt farmářského výnosu YAM nedávno selhal a vzal s sebou část tržního kolaterálu.

V srpnu 2020 se platforma WAVES rozšířila na DeFi. Dlouhý seznam bývalých tokenů ICO, které byly znovu použity pro různé formy DeFi, počínaje BAT, LINK, 0x, Kyber Network. Úplný seznam nejaktuálnějších a nejaktivnějších tokenů DeFi najdete na CoinGecko.

Farmářství výnosů je přístup ke kryptoměně podobný žoldákům, kde podstupovatelé rizik hledají nejvyšší výnosy, což na cestě způsobí kolísání cen tokenů. Mnoho projektů DeFi je stále ve své rodící se fázi a může být obtížné je pochopit, přesto se k nim vrhá spousta nováčků, aby získali kus koláče. Doporučujeme našim čtenářům, aby provedli vlastní průzkum složitosti jednotlivých platforem – nezamykejte prostředky, které si nemůžete dovolit ztratit.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me