Centra (CTR coin) byl jedním z největších kryptoměn v roce 2018. ICO shromáždilo 32 milionů dolarů od investorů, prohlašovalo partnerství s velkými jmény a chlubilo se potvrzeními celebrit, než došlo k velkolepému úpadku. Policie zatkla zakladatele a výměny mince okamžitě vyřadily. Dokonce i celebrity, které podpořily mince CTR, nyní čelí možným právním krokům.

Co se tedy stalo s mincí Centra a co se můžeme naučit, co by mohlo pomoci v budoucnu zabránit tomu, aby takové podvody padaly?

Co to bylo CTR Coin?

Vzhledem k tomu, že web je nyní offline, je výzvou zjistit mnoho informací o mincích CTR nad rámec novinek pokrývajících tento podvod. Mince Centra tvrdila, že je řešením problému utrácení bitcoinů a dalších kryptoměn. Společnost by svým uživatelům nabídla debetní nebo kreditní kartu, která by jim umožnila utratit jejich krypta stejným způsobem jako my utratili fiat za použití běžné kreditní nebo debetní karty. Zní to dobře, správně?

Web CTR coin ICO uvedl svůj cíl vybudovat „první debetní kartu s více blockchainy na světě a inteligentní a pojištěnou peněženku.“ K dispozici by byla také peněženka spojená s kartami, která by poskytovala pojistné krytí uložených aktiv. Peněženka by fungovala s více než pěti hlavními kryptoměnami včetně bitcoinů, ethereum a litecoinů a mohla by být použita ve více než 100 zemích.

Společnost tvrdila, že uzavřela partnerství se společnostmi Visa a Mastercard, aby zajistila, že jejich kartu lze použít stejným způsobem jako běžnou kartu. Boxer Floyd Mayweather a hudební producent DJ Khaled oba podpořili projekt.

CTR mince

CTR coin card – s logem Visa

Pád mincí CTR

ICO přineslo od investorů ETH v hodnotě 32 milionů dolarů. Avšak ještě před jakýmkoli zásahem SEC měli členové krypto komunity začal zveřejňovat příspěvky obavy z pravosti projektu mincí CTR. Fishy nálezy zahrnovaly falešné profilové obrázky a falešné sledovatele na Twitteru. Projekt pokrývaly pouze placené tiskové zprávy, které zakladatelé komentovali, jako by šlo o organické příspěvky. V říjnu 2017 New York Times uvedl, že mluvčí Visa to popřel jakékoli zapojení do mince Centra.

Přesto se zdálo, že zakladatelé mají odpovědi. Uvedli, že tým nespolehlivých nezávislých pracovníků pokazil profilové obrázky a zpackal účet společnosti Twitter. V návaznosti na článek NYT jednoduše odstranili všechny odkazy na Visa z webových stránek společnosti.

Do dubna 2018 vzala SEC věci do svých rukou. Policie zatkla dva ze zakladatelů mincí CTR, Sohrab „Sam“ Sharma a Roberta Farkase, pro podvod s cennými papíry. SEC obvinila spoluzakladatele mincí Centra z „točení pavučiny lží“ a uvedla, že usiluje o trvalé příkazy a plnou náhradu peněz investorů.

Krátce nato hlavní burzy začaly mince vyřazovat. Jakmile došlo k vyřazení CTR Binance, mince se stala prakticky bezcennou. Poslední zprávy z Centra coinů naznačovaly, že DJ Khaled a Floyd Mayweather čelí právním krokům za svou roli při přípravě projektu. Přesto nic nezaručuje, že investoři mají nebo dostanou peníze zpět.

Co si můžeme odnést od CTR Coin Fiasco

Pokud jste jedním z investorů, kteří mají tu smůlu, že vás chytil debakl s mincemi Centra, máte naše sympatie. Nepište na nás s Twitchforky, abychom to napsali, ale z těchto událostí je několik užitečných možností. Zde jsou naše největší transakce s podvodem s mincemi Centra:

Vždy zkontrolujte nejvýznamnější nároky vznesené jakýmkoli projektem

Pokud mince tvrdí, že má na palubě partnera, jako je Visa nebo PayPal, zkontrolujte, zda na těchto webových stránkách společnosti existují nějaké potvrzující tiskové zprávy. Pokud nic nenajdete, nemusí být nárok pravý.

Velké značky často promluví, pokud si myslí, že někdo používá jejich značku pod falešnou záminkou. Pokud na webových stránkách společnosti nic nenajdete a nic jiného, ​​co by naznačovalo, zda je údajné partnerství skutečné, tweetněte údajnou partnerskou společnost a zeptejte se jich. Nejhorší případ, nedostanete žádnou odpověď. V nejlepším případě dostanete odpověď, která vaše podezření potvrdí nebo odmítne.

Potvrzení celebrit nic neznamenají

Doslova nic. Floyd Mayweather může být skvělý sportovec, ale proč předpokládat, že ví o kryptoměně něco víc než vaše babička? Pokud by uber-diva Mariah Carey mohla být přesvědčena, že inzeruje výstřední ubytování v hostelu (ano, se to stalo), je to zcela v říši možnosti, že každá celebrita je vyplácena za to, aby šifrovala krypto projekt.

Floyd Mayweather CTR coin

Drž se boxu, Floyde. Obrazový kredit: Twitter

Podívejte se na tým podrobně

Podívejte se na jejich profily na LinkedIn. Google je. Prohledejte je pomocí Obrázků Google. Obrátit vyhledávání obrázků Google. Zprávy Google je prohledejte. Pokud se něco neshoduje, zakřičte to na tým správy komunity v projektu.

Pokud můžete, spusťte vyhledávání registrací společností. Ukáže, zda zakladatelé měli nějaké vztahy nebo řídili jiné společnosti. Tato vyhledávání mohou být v USA obtížnější, ale v některých dalších zemích, například ve Velké Británii, jsou snazší.

Přečtěte si všechny novinové články, které o společnosti najdete

Pokud najdete pouze placené tiskové zprávy nebo zjevně sponzorované příspěvky, je možné, že si projektový tým kupuje cestu do publikací. Existuje jen několik kryptografických publikací, které nespouštějí placené propagační akce.

Samozřejmě, pokud uvažujete o investici do jakéhokoli nového blockchainového projektu, měli byste provést důkladnější cvičení hloubkové kontroly základů projektu. Jedná se však pouze o několik zjevnějších oblastí, kde může projekt uniknout vodítka naznačující jeho autentičnost.

Konečně

Podvody jako mince CTR jsou určeny k nasávání lidí. Jejich existence je známkou nezralosti sektoru a naznačuje, že regulace není špatná věc. I v případě regulace však postupujte podle výše uvedených kontrol. Pokud tak učiníte, můžete si být jisti, že přijímáte preventivní opatření k ochraně svých investic.

Doporučený obrázek: Pixabay

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me