Umění je notoricky těžké vydělávat si na živobytí. Pro každého umělce, který se stal slavným, existují tisíce malých umělců v relativním temnotě, kteří pracují na jiných pracovních místech nebo se stěží živí svou prací. Jako malý umělec může být obtížné rezervovat výstavy, nechat svá díla viset v galerii nebo dokonce prodat umělecká díla široké veřejnosti. Dokud se nestanete známým, nemůžete účtovat vyšší ceny a dobré znát je těžké.

Trh s blockchainovým uměním by mohl malým umělcům usnadnit známost a výplatu. Důvodem je, že decentralizované tržiště může spojovat malé umělce přímo se spotřebiteli bez vrátných a prostředníků galerií a aukčních domů. Blockchainové umění by navíc mohlo otevřít nové zdroje financování pro malé umělce a pomoci jim budovat si jejich reputaci v průběhu času. Zatímco blockchainová umělecká revoluce je teprve v počátcích a v žádném případě není jistá, přechod uměleckého světa na blockchain by byl přínosem pro nové tvůrce.

Více připojení

umělec u stoluDecentralizace je název hry s blockchainem. To znamená, že běžní zprostředkovatelé a prostředníci budou nahrazeni distribuovanou důvěrou v peer síti blockchainu. V případě umění to znamená, že instituce uměleckého světa, jako jsou galerie a aukční síně, mohly vidět slábnoucí sílu s přechodem na blockchain.

Kromě toho, pokud se průmysl posune směrem k provenience a ověřování umění blockchainu, mohla by se velká část transakcí a autentizace umění řešit online. V budoucnu by nákup a vlastnictví nákladného uměleckého díla mohlo být stejně jednoduché jako uzavření chytré smlouvy na nákup uměleckého díla a digitální ověření, které s ním souvisí.

Pro malé umělce to znamená, že překážky vstupu jsou nyní nižší než kdy dříve. Vytvoření uměleckého díla, ověření jeho autenticity a jeho zařazení do seznamu online může být jednodušší než kdy dříve. Chytré smlouvy by umělcům umožnily obchodovat přímo se zákazníky a získat větší část zisku.

Zvyšuje se také prostor pro digitální umění, které je ověřeno a utěsněno na blockchainu. Blockchain to dělá tak, že digitální umění nelze kopírovat ani pirátsky. Spotřebitel si může koupit originální umělecké dílo nebo omezený tisk díla přímo na blockchainu, aniž by musel opustit svůj prohlížeč.

Nové modely financování

S blockchainem může umění také žít svůj vlastní život. Tradiční model umění předpokládá, že umělec vytvoří umělecké dílo a poté ho sběratel zakoupí. Nové projekty jako Plantoid a Sklizeň zpochybňují tradiční model financování umění.

Plantoidy jsou robotická umělecká díla, která žijí na veřejných prostranstvích. Když někdo dostatečně obdivuje plantoid, aby se přiblížil, uvidí plaketu, která naznačuje, že může na projekt darovat za bitcoiny. Díky daru se plantoid rozsvítí nebo reaguje jiným způsobem. Jakmile někdo daruje, získá hlas v projektu Plantoid. Dary financují tvorbu nových plantoidů a dárci mohou hlasovat o tom, jak by měli vypadat a jaké umělce by měli najmout, aby postavili nový plantoid.

Tímto způsobem jsou plantoidy průkopníkem v oblasti umění samofinancování, které má svůj vlastní život. Je snadné si představit, že malíř dělá něco podobného, ​​kde diváci, kteří mají rádi umění ve veřejném prostoru, mohou darovat projektu a hlasovat o budoucích malbách umělce.

Harvest je další umělecký projekt, který reimagines financování. Harvest se však nespoléhá na dary. Je to větrná turbína, která je také uměleckou instalací. Turbína pohání důlní plošinu Zcash a výtěžek z těžby jde na financování výzkumu klimatu.

Tento trend umění, který platí sám za sebe a platí za nové umění, roste. Je to zajímavý nápad se spoustou potenciálu. Malí umělci by mohli z tohoto trendu těžit, protože tyto nové modely poskytují nepřetržitý peněžní tok namísto jednorázových plateb.

Budova reputace malých umělců

grafitti umělecReputace je ve světě umění všechno. Jako malému umělci, pokud se vaší práci líbí velká galerie, muzeum nebo sběratel, může být její prodej obrovský. Blockchain umožňuje identitu a reputaci v novém měřítku. Umělci mohli prostřednictvím blockchainu sledovat, kdo si jejich kousky koupil a kde tyto kousky cestovaly nebo vystavovaly. Postupem času si malí umělci mohou vybudovat svou reputaci a získat proslulost na trhu.

Dynamické ceny

Výhodou a nevýhodou trhu s blockchainovým uměním je dynamická tvorba cen. Umělcům by mohlo pomoci, kdyby se jejich díla staly dražšími, jak se zvyšuje jejich popularita. Mnoho kritiků se však obává, že by otevřené tržiště s uměním mohlo snížit ceny. Výsledkem by byla větší komoditizace kreativity.

Nižší ceny umění by mohly být skvělé pro uvedení průměrných spotřebitelů do světa sbírání umění. Bylo by to však na újmu malým umělcům, kteří už na svých aktivitách moc nedělají. Vytvoření otevřeného tržiště založeného na blockchainu pro umění musí mít pečlivé úvahy, které chrání umělce a kreativitu, a vyhýbat se zlevňování umění.

Závěr

Blockchain může být přínosem pro malé umělce, ale vznik opravdového trhu s blockchainovým uměním v dohledné době nepřijde. Zatímco malé tržiště jako dada.nyc bude i nadále vyskakovat, neočekávejte, že galerie a další bašty špičkového umění půjdou potichu. Hybridní systém by nakonec mohl být tím nejlepším pro ochranu umění před komoditizací, a to při současném zpřístupnění umění a otevření nových možností financování uměleckých snah..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me