Dobře do druhé poloviny roku 2018 a pro většinu to byla jízda na horské dráze s bílými klouby. Je možné, aby Ether ztratil 44 procent své hodnoty za pouhé dva týdny a média hovořila o bitcoinové bublině, je možné ztratit víru v kryptoměny, ale zůstat na býčí blockchain? Zřejmě; pokud jsou pokračující firemní prohlášení jako podpora blockchainu UBS k dispozici. Ale můžete opravdu oddělit kryptoměnu a blockchain?

UBS Bullish na blockchainu, medvědí na bitcoinu

Generální ředitel švýcarského gigantu investičního bankovnictví UBS Sergio Ermotti přišel s a odvážné tvrzení nedávno. Řekl, že blockchain je pro podnikání „téměř nutností“. Podpora blockchainu UBS však není nic nového. Ani to není jejich postoj že kryptoměny jsou riskantní a pravděpodobně se nikdy nestanou běžnými měnami.

Sergio Ermotti

Generální ředitel UBS Sergio Ermotti

Pokud jde o blockchain, UBS mění svůj úhel pohledu. Banka věří, že technologie blockchain může společnostem pomoci zefektivnit se a plošně snížit jejich provozní náklady, od zdravotní péče po finance. To znamená oddělení kryptoměn od technologie, na které běží.

Je ale možné tyto dva oddělit? Kromě toho, protože původní vizí Satoshi bylo posílat elektronické platby typu peer-to-peer bez nutnosti prostředníka, podpora blockchainu UBS mohla být ztracena.

Narušit nebo být narušen

“I když máme pochybnosti, kryptoměny se někdy stanou hlavním směnným prostředkem, základní technologie, blockchain, bude mít pravděpodobně významný dopad na průmyslová odvětví od financí po výrobu, zdravotnictví a veřejné služby,” napsal UBS v říjnu 2017.

A dále: „Stejně jako [internet] změnil náš život e-mailem, elektronickým obchodem nebo aplikacemi pro chytré telefony, věříme, že blockchain jako infrastrukturní technologie může napájet budoucí rušivé technologie prostřednictvím distribučních knih, inteligentních smluv, tokenů nebo správy identit.“

A co vystřihnout prostředníka? Centralizovaný orgán, který bere své poplatky? Výzkum blockchainu UBS uznává určitou úroveň rizika, i když to omezují na technologické nedostatky a nejistotu, která aplikace bude pro průmysl nejvíce přínosem. Nezmínili, zda digitální měny budou ohrožovat nekalé nebo zda budou ústřední orgány vyříznuty ze smyčky.

Ve skutečnosti ve finančním sektoru UBS předpovídá, že technologie blockchain bude mít nevratné a pozitivní účinky. A podpora blockchainu UBS se nezastaví před slovy. Banka rovněž investuje do výzkumu distribuovaných knih a inteligentních smluv v rámci svého obchodního modelu.

UBS v současné době vlastní řadu blockchainových patentů. Navzdory vzestupnému postoji Ermottiho však jejich blockchainové aktivity jsou trpasličí jinými velkými bankami a společnosti vydávající kreditní karty. Seznam zahrnuje American Express, BBVA, finanční skupinu Mizuho, ​​Goldman Sachs, BNP a Bank of America (kteří kupují blockchainové patenty, jako by čekali válku). Jedná se o nabídku narušit nebo být narušen? Nebo obranný manévr, aby se ochránili před blockchainovou inovací?

Blockchain a bitcoin jsou jedno a totéž

Spousta lidí kritizuje Ermottiho úhel pohledu a považuje to za pohodlný způsob, jak zaujmout politicky přijatelný pohled a bezpečnou pozici. Nechte dveře otevřené, aniž byste odradili stávající klienty. Jiní se domnívají, že je to nejen pohodlné, ale zcela postrádá smysl. Koneckonců, blockchain a kryptoměna jsou jedno a totéž.

Na chvíli zvažte síť bitcoinů. Způsob, jakým byl vytvořen, vyžaduje, aby horníci věřili, že hodnota bitcoinů, za které jsou odměněni, se v průběhu času zvýší (nebo alespoň nezhorší). Jinak neexistuje žádný motivační ani racionální důvod investovat do drahých těžebních zařízení, elektřiny a času.

Bitmain těžební společnost, Bitmain by těžit z IPO

Zařízení na těžbu bitcoinů

Takže pro ty, jako je UBS, kteří jsou skeptičtí vůči bitcoinu, ale zaneprázdněni zpěvem chvály blockchainu, nemusí plně rozumět. V rozhovoru s maltským Stevem Tendonem, členem místní blockchainové pracovní skupiny a autorem maltské národní blockchainové strategie, vyjádřil své znepokojení nad hledisky, jako je blockchain UBS.

Tvrdil, že mnoho regulačních orgánů a institucí se pokoušelo rozlišovat mezi blockchainem a kryptoměnami, přičemž na kryptoměny pohlíželo jako na špatnou věc kvůli svým kriminálním sdružením a podvodům, ale blockchain jako pozitivní technologie s nekonečnými možnostmi.

“Neexistuje způsob, jak byste mohli mít inteligentní kontraktní platformu, která je tak propracovaná jako ta, kterou dnes zavedlo Ethereum (ale v budoucnu budou další), pokud nemáte také kryptoměnu, která se používá k” platbě “za výpočet. Takže rozdíl mezi kryptoměnou a blockchainy je skutečně umělý: jsou to jen dva aspekty téže mince, “řekl.

Závěrečné myšlenky

Ermotti a tým UBS mohou dělat titulky se svými názory na transformační technologii. Označení blockchainu za „zásadní a rušivé“ je v pořádku a dobré. Ale mračit se na bitcoiny současně může být jen chybějící trik.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me