Decentralizované financování se stává jedním z kryptoměn roku 2019. Kromě humbuku nabízí hnutí DeFi nějaký zajímavý potenciál. Jeho cílem je vytvořit skutečně decentralizovaný finanční systém, který nepotřebuje tradiční bankovní systém. Systém, který je více sladěn s původními záměry nepolapitelného tvůrce bitcoinu, než cokoli, co jsme viděli dříve. Co je tedy decentralizované financování a co to znamená pro budoucnost kryptoměny?

Satoshiho vize (ne bitcoinová hotovost)

Než začneme, s ohledem na nedávné zprávy, pojďme na chvilku disambiguovat termín „Satoshiho vize“. Dlouho před Craigem Wrightem znovu zahájil svou válku s prakticky celou kryptoverskou formou zasílání dopisů o zastavení činnosti každému, kdo se odvážil zpochybnit autentičnost jeho tvrzení „Jsem satoshi“, měl skutečný satoshi (stejně jako ten, o kterém víme, že vymyslel bitcoin) jednoduchou vizi. S hard forky Bitcoin Cash to nemělo nic společného a je to uvedeno právě tam v prvním řádku Bitcoin white paper:

“Čistě peer-to-peer verze elektronické hotovosti by umožnila posílat online platby přímo z jedné strany na druhou bez nutnosti procházet finanční institucí.”

Ačkoli bitcoin do značné míry nadále odpovídá této vizi, blockchain a kryptoměna se rozcházely. Zejména finanční sektor rychle zaznamenal potenciál základní technologie.

Není překvapením, že pro odvětví, které vyrábí svůj chléb a máslo jako prostředník, banky spolu s mnoha vládami neměly zájem o původní vizi Satoshi. Blockchain však nabízí finančnímu sektoru obrovský potenciál. Takže banky a finanční instituce spolu s vládami a velkými společnostmi, jako je IBM, začaly zkoumat, co blockchain dokáže.

IBM Blockchain

IBM – pravděpodobně největší soukromá blockchainová nabídka na současném trhu

Nyní existují konsorcia, která zkoumají potenciál blockchainu téměř v každém odvětví. Spolu s financemi blockchain vytváří vlny v dodavatelském řetězci a logistice, pojišťovnictví, reklamě, letectví, zdravotnictví a mnoha dalších odvětvích. Mnoho z těchto vývojů však proběhlo na soukromých distribuovaných knihách, které plně nevyužívají výhod decentralizace. Z tohoto důvodu mnoho krypto puristů odsoudí odklon od Satoshiho původní vize.

Vstupte do decentralizovaného financování.

O decentralizovaném financování

The Zahájeno hnutí Decentralizované finance (#DeFi) na konci loňského roku jako síť patnácti projektů založených na ethereu s jednotným cílem vytvořit otevřenější finanční systém. Počáteční členské projekty zahrnovaly MakerDAO, Origin Protocol a Paradigm. Mezi další účastníky patřily Kyber Network a Compound.

Síť také zpevnila některé pokyny pro připojení. Tyto výslovně uvést že pro účast v #DeFi projekt staví na budování služby pro decentralizovaný blockchain v rámci finančního průmyslu, dodržování společných standardů a prosazování interoperability a musí být v souladu se základními principy #DeFi. Principy hovoří o finančním začlenění, přístupnosti a transparentnosti.

V současné době jsou členy #DeFi decentralizované burzy, peněženky, stabilní coiny, predikční trhy, protokoly likvidity a mnoho dalších..

Co znamená #DeFi pro Ethereum?

Většina prvních hybatelů v decentralizovaném finančním hnutí je založena na ethereu. Proto je DeFi pro Vitalikovo dítě docela dobrá zpráva.

Pojďme to rozebrat. MakerDAO je zdaleka největším projektem Ethereum zapojeným do #DeFi, pokud jako opatření použijeme vsazený ETH. V době psaní, více než 2 miliony ETH jsou vsazeny v Makeru.

ETH vsadil v Makeru

ETH vsadil v Makeru

Další největší jsou Compound a Uniswap s 55k a 27k.

ETH vsazeno do Sloučeniny a Uniswapu

ETH vsazeno do Sloučeniny a Uniswapu

Nemluvě o Bancor, který není čistým projektem Ethereum, ale funguje jako síť likvidity tokenů založených na Ethereu. A poslední příspěvek na blogu od společnosti Bancor oznámila, že nyní má v síti Ethereum a EOS vsazené na 12,8 mil. USD.

Čím více se ETH podílí na těchto druzích decentralizovaných finančních projektů, tím je ETH vzácnější. Zvýšený nedostatek ETH zvyšuje poptávku obchodníků a investorů, což zvyšuje jeho tržní hodnotu. Růst hnutí #DeFi proto představuje skvělou zprávu pro každého, kdo spekuluje o ETH.

Co znamená pro blockchain decentralizované financování?

Počáteční skupina projektů v rámci #DeFi je většinou založena na Ethereu. To ale neznamená, že decentralizovaný finanční ekosystém nemůže vzkvétat napříč všemi blockchainy. Ve skutečnosti by to vrátilo konvergenci blockchainu a financí zpět k původní vizi Satoshiho.

Od té doby, co se prodloužený medvědí trh proměnil v krypto zimu, došlo spousta kritiky a naysaying zaměřený na blockchain a kryptoměnu. Bohužel (nebo možná, naštěstí, pokud jste decentralizační purista), to také vede mnoho ke spekulacím, že blockchain jako technologie má svůj okamžik.

Dokonce samozvaní „bývalí věřící“ používali vysoce postavené platformy uvést svoji pozici „zkusili jsme to, nefungovalo“. Skutečnost, že americké regulační orgány neschválily bitcoinový ETF, nepomůže prodat myšlenku kryptoměny jako úspěchu ve finančním světě. Neomezuje se ani skutečnost, že regulované futures nabízející Bakkt jsou na neurčitou dobu.

To se zdá být nesmírně nespravedlivé. Cena bitcoinu na minimu roku 2018 byla stále čtyřikrát vyšší než před dvěma lety, před boomem. Kromě toho nebyla žádná podniková implementace blockchainu pro žádný případ použití funkční déle než rok nebo dva. To je sotva dost času na to, abychom to prohlásili za úspěch nebo neúspěch. Zejména s ohledem na rychlost, s jakou se podnikové převody drtí.

Dělat to na vlastní pěst

V každém případě se decentralizované financování odklání od potřeby externího ověřování blockchainu a kryptoměn. #DeFi nevyžaduje, aby tuto technologii začleňovaly banky a finanční instituce.

Spíše to ukazuje, že krypto svět prosperuje sám o sobě, aniž by bylo nutné externí ověřování nebo regulace. #DeFi vytváří nové kanály pro přijetí kryptoměny. Podporuje novou vlnu finančního podnikání, která by byla potlačena ve světě tradičního bankovnictví.

Kromě toho je #DeFi založen na vzájemných burzách digitální měny online. Kromě zjevné potřeby připojit se ke krypto z fiat, nevyžaduje zprostředkování finanční institucí. Je to tak blízké Satoshiho vizi, jako by ten nápad přišel sám člověk. Což, když o tom přemýšlíte, tak nějak udělal.

Pro každého, kdo má zájem podrobněji prozkoumat decentralizované finanční projekty, některé laskavé duše kurovaly docela komplexní seznam na GitHubu. #DeFi je také zapnuto Telegram a Reddit.

Doporučený obrázek: Pixabay

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me