Rozkvět těžby zavedené kryptoměny téměř přišel a odešel. V dnešní době musíte vážně vědět, co děláte, pokud chcete soutěžit s velkými chlapci. Průmyslové operace přiměly mnoho nadšenců hledat příležitost v menších mincích v naději, že se jim podaří zachytit další velký trend.

Těžbě kryptoměny jsme se dříve na CoinCentral podrobně věnovali. Mysleli jsme si však, že je načase vidět, jak se v těžařském oddělení hromadí dvě těžké váhy kryptoměny. To je těžba bitcoinů vs těžba litecoinů.

Než skočíte do rozdílů, zde je několik důležitých faktorů těžby kryptoměny, které je třeba zvážit, pokud plánujete namočit nohy:

  • Levná a stabilní elektřina
  • Geografická lokace
  • Náklady na hardware a software
  • Odbornost
  • Poplatky za těžbu a transakce

Specializovaný těžební hardware je navržen tak, aby fungoval na hranici limitu a v důsledku toho spotřebovává hodně elektřiny. Není tedy žádným překvapením, že největší počet horníků se nachází v zemích s levnou elektřinou. Tyto stroje také běží obzvláště horké a chlazení vašeho vzácného vybavení se stává problémem v teplejším podnebí.

Abyste si udrželi konkurenceschopnost, musíte mít nejnovější hardware a software. Kromě toho potřebujete odborné znalosti, abyste zajistili, že vaše souprava pracuje na optimální kapacitě. Investice do těžebního zařízení také znamená dát si čas na vzdělání. Nakonec je důležité vzít v úvahu všechny poplatky spojené s těžbou na bitcoinovém nebo litecoinovém blockchainu.

Těžba bitcoinů

Pojďme se otřásat – dosáhneme konsensu

Bitcoiny i litecoiny používají k ověření a zabezpečení transakcí ve svých sítích proof-of-work. Bitcoin používá SHA-256 k dosažení tohoto cíle. The bezpečný hash algoritmus je funkce, která se běžně používá v blockchainech a byla průkopníkem bitcoinů.

Těžba bitcoinů je kvůli rozdílům v algoritmu považována za složitější než těžba litecoinů. V průběhu let se stále více výpočetního výkonu věnuje zabezpečení bitcoinové sítě. Výsledkem je, že obtížnost těžby bitcoinů dramaticky vzrostla až do současnosti.

Bitcoin byl navržen tak, aby potvrzoval transakce kolem 10minutové intervaly. A aby byla tato doba stabilní, obtížnost se zvýšila, takže více výpočetního výkonu nenaruší předvídatelnou rychlost transakce v síti. To však bohužel také znamená, že pokud nemáte nejnovější hardware, pravděpodobně budete mít na tomto trhu těžký čas dosáhnout zisku.

Naostřete své nástroje – hardware

Těžařský hardware se vyvinul z vašeho základního desktopového zpracování do specializovaných čipů zvaných ASICs. The aplikačně specifický integrovaný obvod byl navržen čistě pro těžbu kryptoměn. ASIC však nepřijdou levně a špičková těžařská souprava bitcoinů vám může vrátit pár tisíc dolarů.

Těžba bitcoinů vs těžba litecoinů. První japonský těžař bitcoinů

První japonský těžař bitcoinů. Obrázek s laskavým svolením Yuji Nakamura


GMO nedávno oznámilo první japonský bitcoin miner, B2, který se prodává za skvělých 2 000 $. Společnost GMO čelí výzvě vůdce bitcoinové těžby BitMain přímo s B2. Generální ředitel Masatoshi Kumagai nedávno řekl o svém kontroverzním konkurentovi toto:

“Respektuji Bitmain, ale uděláme jim vrchol”

Budete chtít držet krok s nejnovějším vývojem v závodě s hardwarem a zajistit, abyste měli správné vybavení, když ho potřebujete.

Těžba litecoinů

Rychlejší shoda

Pro srovnání Litecoin používá Scrypt algoritmus místo SHA-256. Původně byl navržen tak, aby byl odolný vůči ASIC, aby zabránil centralizaci těžby, kterou v současné době vidíme v blockchainech proof-of-work. Díky specializovanému výzkumu a vývoji však etablovaní horníci bez ohledu na to byli schopni vybudovat specializovaný hardware speciálně pro těžbu litecoinů.

Hlavní výhodou, kterou má litecoin oproti svému většímu bratrovi, je 2,5 minuty čas transakce. Při čtyřnásobné rychlosti bitcoinu se zdá, že litecoin by byl spíše uchazečem o přijetí obchodníka. Obě mince však pravděpodobně ztratily tuto výhodu u téměř okamžitých transakcí od novějších uchazečů.

2,5 a 10 minut jsou vynikající časy transakcí pro bankovní převody, a to jak místní, ale zejména mezinárodní. Tradiční mezinárodní převod prostřednictvím stávajícího bankovního systému může trvat kdekoli mezi směšnými 7–10 pracovními dny, než se potvrdí. Mějte na paměti tyto druhy případů použití. Jak přijetí kryptoměny roste, budou probíhat ty nejlepší příležitosti k těžbě, kde to pro uživatele bude mít největší smysl.

Hardware pro těžbu litecoinů

Nejlepší Litecoin těžební zařízení v tuto chvíli je pravděpodobně Antminer L3++ od Bitmainu. V současné době jsme na složitém trhu, protože pokles cen kryptoměny způsobil, že těžba byla pro mnoho menších těžařů nerentabilní. Jakákoli investice provedená dnes by měla zohlednit dlouhodobější cenový graf litecoinu. Vaše preference se mohou lišit, takže si vždy udělejte bod a proveďte svůj vlastní průzkum.

Vzhledem k zabezpečení sítě

V kryptoměnách typu proof-of-work, pokud to těžař dosáhne > 50% hašovací rychlosti sítě (množství výpočetního výkonu přiděleného síti) mají schopnost provést 51% útok. To v zásadě umožňuje horníkovi ukrást peníze ze sítě zdvojnásobením výdajů.

Takový útok by byl pro horníka zpočátku velmi výnosný. Síť by se však nakonec stala nepoužitelnou a držitelé mincí by své prostředky přesunuli do bezpečnějšího blockchainu. Zajímavý odhad nákladů na zahájení tohoto druhu útoku pro několik blockchainů lze nalézt tady.

Centralizace těžby zůstává problémem bitcoinů, protože bitmain nadále dominuje trhu. Pokud je Bitmain někdy schopen zachytit více než 50% hašovací rychlosti sítě, jakékoli zařízení na těžbu bitcoinů, které držíte, ztratí velmi rychle hodnotu.

Pokud jde o pozici litecoinu v oblasti bezpečnosti, Charlie Lee, zakladatel litecoinu, uvedl v tweetu na začátku tohoto roku (2018) následující:

V závěru nedávných 51% útoků a https://t.co/yfy2GcBfQE informace, buďte si jisti, že litecoin je extrémně bezpečný a těžba je velmi zdravá. &# 128077;&# 128640;

– Bazény jsou dobře distribuovány (největší 22%)

– Hashrate až 50x (za poslední 1 rok)

– Vysoké kapitálové náklady k útoku ($ 322-761MM + ~ $ 38-50k / hod) pic.twitter.com/hD8IrYM8dD

– Charlie Lee [LTC⚡] (@SatoshiLite) 30. května 2018

https://platform.twitter.com/widgets.js

Bariéry ke vstupu

Na začátku mohl těžbu bitcoinů s počítačem, který má standardní akcie, těžit téměř kdokoli. Potom chytrí horníci viděli obrovské zisky, kterých bylo možné dosáhnout těžbou. V dnešní době mají společnosti vyhrazené výzkumné a vývojové týmy a vytvářejí velké rozpočty, aby zůstaly na špici technologie těžby kryptoměn.

Těžařské bazény

Naštěstí existuje řešení, pokud jste menší ryba v tomto poměrně velkém rybníku – těžební bazény. Pokud jste udělali skok a investovali do nějakého rozumného hardwaru, máte nyní možnost přispět svou hashovací silou do skupiny těžařů známých jako pool. Těžařské bazény bitcoinů a těžařské bazény litecoinů nabízejí svým příslušným těžařům nižší bariéru vstupu do dolu. Sdílená síla fondu vám umožňuje sbírat odměnu v poměru k příspěvku vaší síly.

Hlavní výhodou tohoto přístupu je pravidelné vyplácení v předvídatelném časovém rámci. Hlavní nevýhodou však je, že soustředíte moc na majitele bazénu. Jedná se o centralizaci sítě, i když jen o zlomek. Krása samozřejmě spočívá v tom, že můžete svůj hardware přesunout do jiného bazénu, pokud se vám nelíbí, o čem je váš současný bazén.

Distribuce hašovací rychlosti bitcoinů:

Těžba bitcoinů vs těžba litecoinů. Procentní rozdělení fondů těžby bitcoinů

Procentní rozdělení fondů těžby bitcoinů s laskavým svolením Blockchain.com

Distribuce hashovací sazby litecoinů:

Těžba bitcoin vs litecoin. Procentní rozdělení fondů těžby litecoinů s laskavým svolením litecoinpool.org

Procentní rozdělení fondů těžby litecoinů s laskavým svolením litecoinpool.org

Ziskovost

A nyní k sekci, na kterou jste bezpochyby čekali! Co je tedy výnosnější, těžba bitcoinů nebo litecoinů? Na tomto konkrétním momentu byl bitcoin v čele. Existuje však tolik faktorů, které je třeba vzít v úvahu při takovém výpočtu, že se doporučuje k tomu přistupovat se zdravou rezervou soli.

Coinwarz poskytuje zajímavé srovnání nejziskovějších coinů v reálném čase:

Těžba bitcoinů vs těžba litecoinů. Podrobný pohled na zisky z těžby kryptoměny

Podrobný pohled na zisky z těžby kryptoměny

Tyto výpočty se zaměřují téměř výhradně na hash sazby. Mezi další faktory, které je třeba vzít v úvahu, patří fluktuace směnných kurzů, efektivita fondu, poplatky, změny kódu atd. Nakonec stojí za zmínku, že sledování tabulek zde a na jiných webech by mělo v průběhu času poskytnout lepší reprezentaci. Monitorování dat pouze za jeden den není nijak zvlášť spolehlivé.

Závěrečné myšlenky: těžba bitcoinů vs. těžba litecoinů

Rozhodnutí skočit do světa těžby kryptoměn není snadné. Tento druh rozhodnutí efektivně znamená soutěžit s rozsáhlými operacemi po celém světě. Rozhodně se vyplatí zapojit se brzy do uvedení nové mince na trh. Trh se však rychle nasytil tolika zbytečnými kryptoměnami, takže je mnohem těžší vědět, které uspějí a v důsledku toho kam nasadit své zdroje.

Těžba bitcoinů a litecoinů je stále možná, pokud jste připraveni investovat do správného hardwaru a softwaru a věnovat tyto zdroje těžebnímu fondu. S tolika možnostmi a tolika faktory mimo vaši kontrolu se zdá, že pravděpodobnost dosažení dobrého zisku se každým dnem zhoršuje.

V komunitě kryptoměn pokračuje zdravá debata. Obecný pocit je, že ti, kteří se zajímají o kryptoměnu, hardware a technické kotle, aby se to stalo, budou v pohodě. Ti, kteří mají čisté investiční cíle, by si pravděpodobně vydělali lépe, kdyby kupovali mince přímo.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me