Technologie blockchain prošla dlouhou cestou od počátků bitcoinových temných webových transakcí. Nyní máme specifické blockchainy pro téměř každý účel a odvětví a do pole vstupují někteří z nejjasnějších světových inovátorů. Se všemi těmito inovacemi však zatím nevidíme, aby kryptoměna hrála významnou roli v každodenním životě většiny lidí.

Důvod? Špatná použitelnost. Technologie blockchain přináší nepřekonatelnou úroveň zabezpečení a vlastnictví fondů. Ale protože prostor je stále ve svých salátových dnech, obvykle to stojí na úkor snadno použitelných produktů. A pro většinu lidí to kompromis nestojí za to.

Pojďme se podívat na některé z největších problémů s použitelností, kterým průmysl v současnosti čelí, a na to, jak je můžeme vyřešit.

Klíče, semínka a ještě více klíčů

Existují spousta složitých řetězců musíte uložit, aby byla vaše kryptoměna bezpečná a zdravá. Máte:

  • veřejné klíče přijímat prostředky a vyhledávat zůstatky,
  • soukromé klíče – přístup k finančním prostředkům a provádění transakcí a –
  • regenerační semena jako forma zálohy.

Často potřebujete svůj soukromý klíč nebo semeno pro obnovení pouze pro přístup k vaší peněžence. Pokud jste zvyklí na klasický formát uživatelského jména a hesla tradičního online bankovnictví, mohou být tato nová kritéria zastrašující.

Lisk přihlašovací obrazovka

Přístupová fráze Lisk se skládá z 12 náhodných slov. Není to nejjednodušší si pamatovat.

Jako byste si toho neměli dost na paměti, mnoho mincí má také své vlastní peněženky s jedinečnou sadou klíčů a semen. Pokud jste si tedy mysleli, že ukládání 3 frází je náročné, řekněme, že to nebude snazší.

Jeden klíč k vládnutí všem

Společnosti k řešení tohoto problému používají několik různých přístupů:

Některé hardwarové peněženky, jako je Ledger Nano S, vám umožňují zadat kód PIN pro přístup k vaší kryptoměně. To však nepomůže, pokud ztratíte fyzickou peněženku nebo zapomenete špendlík. Chcete-li znovu získat přístup, musíte ještě zadat 24slovné semeno pro obnovení. Krok správným směrem, ale stále problematický.

hlavní kód nano s PIN kód

S peněženkou Edge se nejen přihlašujete pomocí standardního uživatelského jména a hesla, ale můžete také zálohovat svůj účet se stejnými informacemi. Můžete se také přihlásit pomocí kódu PIN nebo dotykového ID v mobilním telefonu.

To se může zdát pohodlné, ale představuje to bezpečnostní riziko. Uživatelská jména a hesla lze notoricky snadno uhodnout. Opětovné použití přihlašovacích údajů z jiného účtu znamená, že a únik dat v jednom by mohlo způsobit zmizení vašich finančních prostředků v druhém.

Při vyvážení zabezpečení s jednoduchostí je vždy co dávat a brát. Z krátkodobého hlediska by však obětování určité bezpečnosti mohlo být nezbytným zlem, které by obyvatelům poskytlo produkt, který je dostatečně intuitivní, aby se změna vyplatila.

“Poslal jsem to správně?”

Pokud jste se někdy pokusili provést transakci s kryptoměnou, víte, že jde o proces, který je až příliš často plný úzkosti, když čekáte, až se vaše prostředky uvolní. Když je každá transakce trvale zaznamenána na neměnném blockchainu, mohou být škodlivé i malé chyby.

“Zadal jsem cílovou adresu správně?” Posílám správný typ kryptoměny? Proč je moje transakce zmrazena po dvou potvrzeních? “ Znepokojující otázky se hromadí dál a dál.

Aby bylo možné dosáhnout významného přijetí, je třeba tento proces zlepšit. Váš typický každodenní Joe nechce trojnásobně kontrolovat, zda správně zadal „1A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7DivfNa“, jen aby poslal pár satoshi kamarádovi. Porovnejte to s aplikací, jako je Venmo, kde vše, co potřebujete, je uživatelské jméno pro odesílání peněz, a opravdu začnete vidět, jak obtížné mohou být transakce s kryptoměnou.

Snížení rozpětí pro chyby

Některé velké projekty již tyto problémy řeší. Ethereum má návrh, aby tokeny ERC223 nahradily ERC20 jako síťový standard. Tento návrh by vám zabránil ve ztrátě finančních prostředků, pokud se je pokusíte poslat na inteligentní smlouvu, která není ERC223, a vyřešit tak problém uzamčených fondů v hodnotě několika milionů dolarů.

Další projekty v oblasti kryptoměny mají za cíl spojit veřejné adresy s uživatelsky přívětivějšími informacemi, jako je e-mail, uživatelské jméno nebo telefonní číslo.. Bananská mince, poněkud vážný běžící roubík komunity Nano, jde tak daleko, že propojuje veřejné klíče s kreslenými monKeys.

Opět to však má své náklady. Náhodná písmena a čísla veřejného klíče vám dávají vrstvu anonymity, která zmizí, když jej připojíte k osobním informacím.

Tech-Inspired User Experience (UX)

Většina počítačových programátorů není od přírody návrháři, což se ukazuje. Ačkoli základní technologie je důležitou součástí blockchainového produktu, nedostatek vizuální přitažlivosti ztrácí mnoho uživatelů na začátku. Stejně jako u většiny skvělých technologických produktů zaměřených na spotřebitele je třeba mít na paměti uživatelskou zkušenost.

Mnoho vysoce hodnotných blockchainových projektů má špatně fungující vstupní stránky a peněženky, které vypadají podobně jako příkazový řádek. To je v pořádku pro technicky zdatné. Pokud však tato rozhraní neaktualizují, aby byla alespoň na stejné úrovni jako tradiční platformy, nemají nad touto skupinou žádný šanci na adopci.

I decentralizované aplikace (dapps) se solidním designem mají stále problémy. Mnoho z nich potřebuje pro přístup k jejich službám přístup do peněženky třetí strany, jako je MetaMask. MetaMask je skvělý produkt. Nikdo mimo krypto bublinu ale nepracuje s procesem jeho stahování a přenosu Etheru, aby používal i ten nejpropracovanější dapp.

Čas léčí všechny problémy s použitelností ran

Několik pozitivních zpráv. Díky tomu, že technologie blockchain začala v uplynulém roce získávat určitou trakci, týmy konečně začínají rozvíjet svou designovou hru. Sledování mincí a Augur nedávno aktualizovali svůj vzhled a dojem, zatímco IOTA právě představila nový a mnohem intuitivnější, peněženka.

Blockchainový prostor je svěží a vytvořil jej spousta technologů – nikoli návrhářů. Je to však jen otázka času, než se velká použitelnost uchytí v revoluční technologii.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me