Estonsko je malý pobaltský stát s 1,3 miliony lidí, ale s programem estonského elektronického pobytu vedou digitální revoluci ve správě věcí veřejných. Je to země, kde stát řídí technologické inovace, nejen soukromý sektor. Od roku 2007 pracují na návrzích k digitalizaci identity a občanství. Dnes má každý občan Estonska svůj vlastní občanský průkaz a PIN, který souvisí s jeho digitální identitou.

Nedávno, v roce 2015, Estonsko otevřelo tento systém digitální identity nečlenům. Kdokoli na světě může nyní podat žádost o získání trvalého pobytu v Estonsku. Být rezidentem nezaručuje občanství, ale umožňuje vám otevřít si bankovní účet a zahájit podnikání v Estonsku. Estonsko doufá, že v budoucnu rozšíří možnosti e-pobytu. V tomto článku se podíváme na to, co obnáší elektronická rezidence, jak se stát rezidentem a budoucí plány Estonska pro digitální identitu a správu založenou na blockchainu.

Digitální národ

Estonsko je v regionu známé jako centrum technologií a startupů. Za posledních několik let stáli v čele digitalizace státních služeb. Při návštěvě Estonska to poznamenal americký prezident Barack Obama,

“Díky svým digitálním identifikačním údajům mohou Estonci pomocí svých smartphonů provádět téměř cokoli online, od hodnocení jejich dětí až po jejich zdravotní záznamy … Estoncům jsem měl zavolat, když jsme zřizovali naše webové stránky zdravotní péče.”

Občané mohou pomocí svých občanských průkazů hlasovat online a všechny vládní záznamy jsou přístupné online. Estonští občané navíc kontrolují svá data. Mohou se rozhodnout omezit přístup k různým informacím ve svých osobních profilech.

estonský e-pobyt

Nový program e-residency otevírá některé funkce občanských identit do celého světa. Estonská vláda nazývá estonský program e-pobytu „nový digitální národ“. Očekávají, že počet elektronických obyvatel jednou překročí počet skutečných občanů v Estonsku.

Blockchain podporuje všechny estonské služby digitální identity. Hledají způsoby, jak rozšířit blockchain tak, aby ukládal data a ověřoval smlouvy samostatně, bez nutnosti ústředního orgánu. Například můžete aktuálně použít své estonské ID v kombinaci s PIN k digitálnímu podepisování dokumentů svým jedinečným hašovaným podpisem.

Začít E.U. Obchodní

Hlavní výhodou získání estonského e-rezidenta je schopnost zahájit podnikání v Estonsku. Estonsko je členem Evropské unie, takže tento podnik, jakmile bude založen, bude schopen obchodovat po celé Evropě. Ve skutečnosti je založení firmy komplikovanější než pouhé zaplacení poplatku. K vytvoření firmy budete potřebovat estonskou adresu a fyzicky musíte jednou založit bankovní účet v Estonsku.

Jakmile to však uděláte, je možné zcela spravovat online váš obchodní a bankovní účet. Svou firmu můžete provozovat odkudkoli na světě, včetně digitálního podpisu všech estonských smluv nebo aplikací.

Jak získat Estonsko E-Residency

Máte tedy zájem stát se rezidentem v elektronické podobě?


Je jasné, že to pravděpodobně nevyřeší všechny vaše problémy. Schopnosti elektronických obyvatel jsou velmi omezené. Pokud jste z rozvojové země nebo podnikáte v Evropské unii, mohlo by to být velmi výnosné rozhodnutí. Pokud však chcete žít v Estonsku, budete muset projít různými požadavky na pobyt.

Abyste se stali estonským elektronickým rezidentem, budete potřebovat:

  1. Kopie vašeho aktuálního státem vydaného dokladu totožnosti
  2. Fotografie ve stylu pasu
  3. Motivační prohlášení, proč se chcete stát rezidentem v elektronické podobě
  4. Visa / Mastercard k zaplacení poplatku 100 euro

A je to. Samotná aplikace je online a poměrně jednoduchá. Zpracování může chvíli trvat. Jakmile se tak stane, budete muset navštívit nejbližší estonský konzulát osobně. To by mohlo být daleko od vás, což by znamenalo další překážku pro získání vašeho průkazu totožnosti. Například jediná kancelář ve Spojených státech je v New Yorku.

estonská e-rezidenční karta

Po návštěvě konzulátu odejdete s digitální rezidenční kartou s čipem, kterou můžete připojit ke čtečce karet na bázi USB, abyste získali přístup k vládním službám a podepisovali dokumenty.

Estcoin

Estonsko nedávno udělalo vlny, když oznámilo, že zkoumá možnosti národní kryptoměny. Od té doby získal název „estcoin“. Kaspar Korjus, výkonný ředitel estonského programu e-Residency, nedávno psal o motivaci této mince,

“Komunitní estcoin bude strukturován tak, aby podporoval cíl růstu našeho nového digitálního národa tím, že bude motivovat více lidí po celém světě, aby se ucházeli o e-Residency a více ho využívali.”

Program doufá, že povzbudí začínající podniky, aby využívaly Estonsko e-Residency jako platformu pro spouštění důvěryhodných a vyhovujících ICO.

Estcoin navíc bude zahrnovat další typy tokenů, které pomáhají s identitou a přístupovými oprávněními, s nimiž nelze obchodovat. Další estcoin bude navázán na euro, aby byla zajištěna stabilita nekrytých peněz. Nebyla by to alternativa k euru, ale doplněk digitálních transakcí.

Vitalik Buterin z Ethereum komentoval plány Estonska,

„[I] pokud jsou tyto estcoiny vydávány na vrcholu blockchainu (mohly by být vydávány ve více formátech současně, s tím se nic neděje), pak by se stalo snadným a pohodlným použít je uvnitř inteligentních kontraktů a dalších aplikací . “

Blockchain aplikace

Estonsko je průkopníkem ve využívání blockchainu pro zabezpečení informací o občanech. Již mají zavedené a vyvíjené systémy, které využívají blockchain v mnoha aspektech každodenního života.

Zdravotní záznamy lze nyní zabezpečit digitálně a Estonci mají kontrolu nad tím, jaké záznamy mohou jejich lékaři vidět.

Stupně a certifikace dosaženého vzdělání jsou nyní také v digitální knize, což otevírá možnost sdílení informací o dosaženém vzdělání se zaměstnavateli.

Estonci mohou hlasovat digitálně online pomocí svých jedinečných průkazů totožnosti. Jednoduše se přihlásí a umístí své hlasy odkudkoli na světě.

Vláda navíc umožňuje testování autonomních vozů třetí úrovně (s lidmi za volantem, kteří sledují vůz) na všech silnicích v Estonsku. Už přemýšlejí o způsobech, jak povzbudit řízení páté úrovně (plně autonomní) při zachování bezpečnostních předpisů.

Závěr

Estonsko je průkopníkem v oblasti digitální správy založené na blockchainu. Je to příklad toho, co je možné, když je stát ochoten vést inovace, místo aby dohnal soukromý sektor. Očekávejte, že v nadcházejících letech následuje vedení Estonska mnohem více vlád.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me