Ethereum Classic se nedávno dostalo na titulní stránky poté, co utrpěl 51% útok na svůj blockchain. Vývojový tým Ethereum Classic rychle uklidnil své uživatele prostřednictvím sociálních médií. Některé burzy, jako je Gate.io, se však přihlásily, aby potvrdily, že hackeru ztratily finanční prostředky. Inženýři z Coinbase také sestavili zprávu, která útok potvrdila. Zpráva odhalila, že dvojité výdaje a reorganizace blockchainu vedly ke ztrátě nejméně 1,1 milionu dolarů.

Mimochodem, vývojový tým Ethereum Classic hodil před měsícem ručník s odvoláním na nedostatek finančních prostředků. Tým 3. prosince oznámil, že úsilí o financování bylo neúspěšné a že nebyl schopen financovat své činnosti. Dále přisuzovala finanční potíže finanční krizi ve společnosti a krachu trhu v roce 2018.

ETCDEV bohužel nemůže v současné situaci pokračovat v práci a musí oznámit ukončení našich současných aktivit pic.twitter.com/N6xWnpBNJJ

– ETCDEV (@etcdev) 3. prosince 2018

Vývojový tým ETC nebyl jediným týmem, u kterého je za současných podmínek extrémně obtížné fungovat. Vzhledem k tomu, že bitcoiny klesly o více než 80 procent ze svého maxima v roce 2017, bylo financování velkou výzvou.

Nikdo to neviděl přicházet

V roce 2017 byl trh s kryptoměnami zatím nejlepší. ICO nabíraly miliardy dolarů, investoři kupovali krypta bez zpochybňování jejich hodnot a ceny kryptoměn stoupaly každým dnem. Nic se nemohlo pokazit. Až na to, že se něco stalo.

Od ledna 2018 jsou ceny kryptoměny na sestupné spirále. Je pravda, že mezi tím došlo k některým pozitivním cenovým rally. Byly však krátkodobé a zdaleka se nepodobaly předchozímu roku.

Většina začínajících kryptoměn získávala peníze prostřednictvím ICO. V té době byla metoda oceněna za schopnost vyříznout prostředníky a dát každému investorovi šanci investovat do slibných startupů. Mezinárodní organizace pro suroviny získávaly prostředky převážně prostřednictvím bitcoinů a etherea. Když obě měny klesly o 80 procent, většina startupů viděla drasticky snížené prostředky. To vedlo některé k odstavení, zatímco jiní museli propustit část svých zaměstnanců.

Ani obři nebyli ušetřeni

Krize zasáhla všechny ostatní začínající kryptoměny, od gigantů až po menší firmy. Jeden obr, který pocítil pokles, je Bitmain. Pekingský výrobce těžebních čipů byl v roce 2017 jednou z nejziskovějších společností v tomto odvětví. Bitmain ovládá více než 75 procent trhu ASIC. Vlastní také dva z největších fondů pro těžbu bitcoinů, Antpool a BTC.com.

Bitmain

Těžba těžkých kovů Bitmain byla těžce zasažena poklesem kryptoměny.


Bitmain nedávno podlehl cenovému propadu a snížené likviditě a propustil obrovské množství svých zaměstnanců. Společnost vlastní obrovské množství kryptoměn, mezi nimiž jsou klíčové bitcoiny a jejich vidlice, bitcoinová hotovost. Zatímco bitcoin je pokles o 80 procent, Bitcoinová hotovost dopadla horší a poklesla o 96 procent.

V prosinci loňského roku společnost Bitmain ukončila činnost svého výzkumného a vývojového centra v Izraeli. Středisko mělo 23 zaměstnanců, z nichž všichni byli propuštěni na dobu neurčitou. Objevily se také zprávy, že společnost propustí téměř polovinu svých současných zaměstnanců. Propouštění se přičítá nedostatku finančních prostředků kvůli klesajícím cenám krypt. Většina zaměstnanců, kteří mají být propuštěni, pochází z vedlejších obchodních divizí, jako je umělá inteligence.

ConsenSys se také stal obětí medvědího trhu a propustil část svých zaměstnanců ve snaze restrukturalizovat operace. Společnost se sídlem v New Yorku založil spoluzakladatel společnosti Ethereum Joseph Lubin. Inkubuje startupy Ethereum. V prosinci loňského roku společnost potvrdila zprávy, že propustí 13 procent své pracovní síly. O tři týdny později se ukázalo, že propouštění může ovlivnit až 60 procent pracovní síly.

Menší firmy spěchají ještě rychleji

Zatímco velké firmy si mohou dovolit vyjíždět na medvědí trh, menší firmy nemají takové štěstí. Mnoho menších začínajících kryptoměn propadlo, propustilo většinu svých zaměstnanců nebo úplně skončilo.

steemit

Steemit propustil 70 procent své pracovní síly.

Jedním z nich je Steemit, decentralizovaná aplikace pro sociální média, která se zaměřila na spravedlivou kompenzaci pro tvůrce obsahu. V prosinci loňského roku propustila Steemit 70 procent své pracovní síly. Zakladatel Steemit, Ned Scott, vysvětlil prostřednictvím příspěvek na blogu:

Vzhledem ke slabosti trhu s kryptoměnami, fiat návratnosti našeho automatizovaného prodeje STEEM klesá a rostoucí náklady na provoz úplných uzlů Steem, jsme byli nuceni propustit téměř 70% týmu. Zbývající část týmu se soustředí především na snižování nákladů na infrastrukturu se systémem steemit.com

Krvavá lázeň nevyšetřila ani kryptoměny. Jednou z obětí je Shapeshift, kryptoburza, kterou založil a vedl Erik Voorhes. Burza před několika dny propustila 37 zaměstnanců, čímž snížila svůj tým o více než 30 procent. v příspěvek na blogu, Voorhes jako důvod propouštění uvedl krypto zimu. Rovněž poděkoval zaměstnancům, kteří výměnu katapultovali na současnou úroveň.

Je to, jak příběh končí?

Existuje mnoho dalších společností, které propouštěly zaměstnance, ale většina z nich byla pod radarem. Patří mezi ně Kraken, Coinfloor, Huobi a Spankchain.

I když se jedná o některá z nejpozoruhodnějších jmen, která kryptoměna ovlivnila, jich tam byly stovky. Podle a zpráva Sky News, Spojené království zaznamenalo neuvěřitelných 340 blockchainů a krypto společnosti zavírají své brány.

Takhle příběh končí? Snad ne. Kryptoměna prošla v uplynulém desetiletí dlouhou cestou. Z konceptu mezery před několika lety se krypta rozrostla na stovky miliard dolarů. Ještě důležitější je, že ovlivnily velmi mnoho hospodářských odvětví.

Jak začíná nový rok, můžeme jen doufat, že se dotčené společnosti mohou vrátit zpět ke své dřívější slávě.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me