Zdá se, že manželství AI a blockchainu bude trvalé. V letošním roce se na trh objevila záplava blockchainových projektů AI, které obě technologie spojily různými inovativními způsoby.

Může být problematické nakreslit jasné kategorie pro všechny tyto případy použití, natož držet krok s každým jednotlivým projektem. Tento článek však prozkoumá některé problémy, které umělá inteligence a blockchain mohou kombinovat k řešení – a podíváme se na příklady blockchainových řešení AI, která jsou v současné době ve vývoji.

Proč Converge Blockchain a AI?

Jednoduše řečeno, blockchain může sloužit jako pomůcka pro technologie AI. Umělá inteligence spotřebovává obrovské množství výpočetního výkonu a její provoz na centralizovaných serverech přináší značné náklady.

Z tohoto důvodu byla centralizovaná AI téměř výhradně pod kontrolou velkých společností, jako je Google nebo IBM, které mají rozpočet na investice do této technologie. Decentralizace výpočetního výkonu napříč mnoha uzly v síti přináší možnost rozvoje AI pro menší startupy.

Blockchain také přináší AI výhody transparentnosti a zabezpečení. Rozhodnutí a výsledky strojového učení jsou neprůhledné, když se odehrávají v centralizované společnosti. Pokud stroj s umělou inteligencí udělá „špatné“ rozhodnutí nebo akci, mohlo by být pro lidi obtížné mu znovu důvěřovat.

Ještě horší je, že společnost odpovědná za zařízení se může pokusit manipulovat s daty jako utajení. Blockchain může bezpečně a transparentně zaznamenávat rozhodnutí AI a data použitá k jejich řízení. Tato transparentnost pomůže vybudovat důvěru ve stroje AI.

Klasifikace blockchainových AI projektů

Podívejme se na čtyři široké klasifikace blockchainových projektů AI: decentralizovaná inteligence, obchodování, chatboty / konverzace a předpovědi. Klasifikace není exaktní věda a existuje potenciálně mnoho dalších klasifikací. Tito čtyři však v současné době mají rozpracované některé hodnotné projekty.

Decentralizované zpravodajské služby

V této hře jsou dva výjimeční hráči – SingularityNET a DeepBrainChain.

SingularityNET je decentralizovaný trh s umělou inteligencí, který umožňuje jakémukoli technologickému startupu vytvářet a monetizovat služby umělé inteligence ve velkém. V zásadě vytváří způsob, jak mohou stroje AI vzájemně komunikovat, sdílet proces strojového učení a stát se samy se rozvíjejícím.

Sdílením inteligence tímto způsobem překonáte problémy se škálovatelností, kterým AI v současnosti čelí. V současné době jeden robot AI obecně slouží jednomu úkolu, který neoptimalizuje proces učení napříč různými stroji.

Společnost je duchovním dítětem Bena Goertzela, který se podílel na vývoji AI robota Sophia. Sophia je nastavena jako jeden z prvních případů použití SingularityNET. Robot se bude učit z ostatních strojů připojených k síti a sdílet své vlastní učení a inteligenci.


(Mělo by to být „jeho učení a inteligence“? Opravdu potřebujeme určit správná zájmena pro robota AI!).

Pokud jste Sophii ještě neviděli v akci, podívejte se na tento rozhovor s CNBC:

DeepBrainChain je na související misi. Společnost vytváří cloudovou síť AI, která má jeden jasný cíl – decentralizovat výpočetní výkon potřebný pro AI. Decentralizace snižuje náklady nových hráčů vstupujících na trh až o 70 procent.

DeepBrainChain a SingularityNET nedávno oznámila partnerství, umožňující sdílení dat mezi oběma platformami plně využívat výhod decentralizované AI.

Věřte tomu nebo ne, můžete také sledovat Sophii na Instagramu.

Sophia Robot Instagram

Sophia má svůj (svůj?) Vlastní účet Instagram

AI a obchodování

Auton.io a AiX jsou dva blockchainové AI projekty, jejichž cílem je proniknout do obchodního prostoru, ale velmi odlišnými způsoby.

Auton.io je decentralizovaný obchodní robot založený na AI, který umožňuje vysokofrekvenčním obchodníkům s kryptoměnami nastavit obchodní algoritmy. Software AI sleduje kryptotrhy a provádí automatické obchody na základě podmínek definovaných uživatelem.

Tento software můžete použít v obchodech na mnoha stávajících burzách, včetně Kraken a Bittrex. Společnost také vytváří vlastní nativní decentralizovanou burzu.

AiX se zaměřuje na využití umělé inteligence a blockchainu k nahrazení jedné ze zprostředkujících rolí ve složité aréně tradičního obchodování – broker Inter-dealer (IDB). Tato role poskytuje informace o finančním trhu, jako je cena a likvidita, pro obchody mezi bankami, kde neexistuje formální směna.

Blockchain je samozřejmě to, co eliminuje potřebu prostředníka. AiX věří, že odborné znalosti strojového učení na blockchainu mohou nahradit roli IDB. Společnost odhaduje, že může snížit provizní poplatky tradičních IDB až o 50 procent, což není malá změna na trhu, který AiX říká, že má hodnotu přes 6,5 miliardy USD.

Chatbot a konverzace AI

Talla je společnost poskytující chatboty a znalostní báze založené na AI pro použití ve funkcích back office, jako je IT. Společnost viděla potenciál blockchainu otevřít „černou skříňku“ rozhodování o AI a jako takový vyvíjí Botchain.

Příklad chatbotu

Pokud jste někdy používali některá z těchto vyskakovacích chatových oken, mluvili jste s chatbotem.

Botchain je platforma založená na etherea, která umožňuje slyšitelnost konverzací založených na robotech. Decentralizace také vytváří příležitost pro různé chatboty ke spolupráci. Spolupráce slouží k posílení základní nabídky Talla znalostních základen, protože roboti mohou sdílet inteligenci získanou z různých interakcí s lidmi.

Parafovat je dalším příkladem. Společnost vytváří blockchainovou platformu, která si klade za cíl decentralizovat ekonomiku dovedností. Mysli na LinkedIn, na blockchainu. Členové mohou zvýšit své skóre reputace a vydělávat žetony přidáním svých dovedností a projektů a podporou schopností ostatních.

Indorse předpokládá, že chatboty lze použít k ověření dovedností. Chatbot může například požádat někoho, kdo má dovednosti pro vývojáře, aby poskytl několik řádků kódu, které by platily v konkrétním scénáři. Strojové učení a zpracování přirozeného jazyka zlepší přesnost chatbotů při určování dovedností v průběhu času.

AI pro předpovědi

A konečně, dva blockchainové projekty AI, jejichž cílem je generovat předpovědi a předpovědi ve stylu křišťálové koule, jsou Endor a Senno. Tyto dva projekty mají určité rozdíly – Senno je postaveno na blockchainu NEO, zatímco Endor má vlastní řetězec. Oba však mají podobnou vizi – umožnit uživatelům položit jakoukoli prediktivní otázku a získat přesnou odpověď založenou na moudrosti davu.

Dříve byla davová moudrost (nebo „sociální fyzika“ v jazyce Endora) dostupná pouze pro velké společnosti, jako je Facebook. Tyto společnosti mají přístup k obrovskému množství údajů o uživatelském sentimentu spolu s rozpočty na financování potřebné výpočetní síly.

Společnosti AI však plánují využít další prvek decentralizace – distribuci dat – křupavou sílu přes více uzlů. Zkombinujte to s vlastnostmi AI, jako je zpracování přirozeného jazyka a strojové učení, a systémy mohou zpracovávat obrovské množství uživatelských dat způsobem, který vytváří silný predikční modul.

Futuristická technika

Zde je jen několik příkladů blockchainových projektů AI. Existuje mnoho dalších nových účastníků, kteří také používají tuto kombinaci nových technologií k inovaci svých nápadů. Spojení blockchainu a AI vytváří něco mnohem většího než součet jeho částí.

Kombinace umělé inteligence s dalšími novými technologiemi, jako je internet věcí, může v budoucnu přinést ještě významnější vývoj. Tyto konvergence jsou velmi špičkou futuristické technologie, což z ní dělá vzrušující čas i pro ty nejnáležitostnější pozorovatele.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me