David Chaum

David Chaum / Chaum.com

Když si většina lidí vzpomene na počátky kryptoměny, jejich mysl se obrátí k bílé knize z roku 2008 a vzhledu bitcoinu o rok později. I když nikdo neví jistě, kdo je skutečným tvůrcem bitcoinů, a existuje spousta teorií, jméno Satoshi Nakamoto vyvolává obrazy japonského počítačového vědce.

Ale i když nikdo nezná jeho tvář, v oboru není člověk, který by toto jméno neslyšel. Něco, co je u Davida Chauma pravděpodobně pravý opak. Možná jste o něm neslyšeli, ale pokud byste ho viděli mluvit nebo dělat kol na konferenčním okruhu, nikdy byste nezapomněli na jeho tvář nebo jeho vynález.

Kdo je David Chaum? Generální ředitel a zakladatel společnosti Elixxir a vynálezce digitální hotovosti (který mimochodem jde mnohem dále než v roce 2008).

Větší než život, neuvěřitelně vysoký s dlouhým bílým vousem a nepopiratelnou přítomností, jsem Davida dohonil Webový summit v Lisabonu dozvědět se více o jeho oslepujícím algoritmu, proč byl nucen jej vymyslet a jaké jsou jeho plány.

David Chaum vynalezl oslepující algoritmus v 80. letech

Vyčerpaný a rozcuchaný po dlouhém letu z LA a v zoufalé potřebě kávy se omluvil za své pomalé a občas nesourodé reakce. Mediální vesnice na summitu byla také plná a hlučná a nepomohlo ani různé rozptýlení od kolegů novinářů, dotazovaných, organizátorů a ztracených delegátů, kteří prostě hledali toaletu. Začal jsem stejně.

Mnoho lidí si myslí, že kryptoměna začala bitcoinem, ale promluvme si o vašem oslepujícím algoritmu. Proč a jak jste na to přišel??

“No,” na chvíli se odmlčí a pohladí si vousy, “víš, na počátku 80. let, jediný způsob, jak mohly platební systémy pro spotřebitele fungovat, bylo použití obrovských počítačů a bank, POS zařízení a tohoto druhu infrastruktury. Chtěl jsem najít způsob, jak umožnit lidem držet své vlastní peníze takovým způsobem, aby jim nebylo možné je vzít a dokázat s nimi platit takovým způsobem, že je nelze spojit s těmito platbami.

Takže jsem vymyslel tento pojem slepého podpisu. Přemýšlejte o tom jako o bankomatu, kde byste jako spotřebitel mohli získat peníze ze stroje, ale pouze vy byste znali sériové číslo bankovek.

Fungovalo to kryptografickým oslepením sériového čísla, kdy by banka měla podepsanou verzi vašeho vlastního sériového čísla, ale nevěděla, jaké sériové číslo jste si vybrali. Pouze vy jste mohli odstranit zaslepení. Pak byste se mohli rozhodnout, kdy je chcete utratit, a oni by nevěděli, že to jsou peníze, které jste vybrali. “

Slepý algoritmus

Slepý algoritmus, Scientific American


Proč si myslíte, že to bylo potřeba?

Než odpoví, je obrovská pauza. Ve skutečnosti můj rekordér registruje asi 25 sekund prázdného místa, uložte chit-chat na pozadí. Každý novinář pochopí, jak bolestivé může být dlouhé tiché období. Ale jeho oči jsou také zavřené. Nejsem si jistý, jestli je v hlubokém zamyšlení nebo hlubokém spánku, nebo zda je vhodné prolomit ticho. Nakonec se vrhne zpět do života a říká:

“Protože lidé potřebují ovládat svůj vlastní informační život velmi obecně a nízko visící ovoce je nejzřetelnějším klíčovým bodem dotyku. Nejjasnějším a nejjednodušším případem použití jsou platby, a proto jsem na to zaměřil svou pozornost. Pokud se však podíváte na můj článek Scientific American z 90. let, uvidíte, že to všechno bylo součástí širšího a komplexnějšího přístupu k navrácení kontroly nad informačním životem jednotlivci. “

Pokračuje: „Víte, lidové chápali složitost a sílu informačních technologií, zejména v té době velmi omezený. Musel jsem najít způsob, jak omezit zaměření na něco čistého, jednoduchého a dostatečně důležitého, co skutečně rezonuje s lidmi, a tak jsem mluvil o elektronických penězích. Ale pro mě to vždy bylo o mnohem obecnější kontrole nad informačním životem.

Soukromí je opravdu o kontrole, jediný způsob, jak ovládat svůj informační život, je prostřednictvím soukromí a jakmile jsou tyto informace k dispozici, nemáte možnost je ovládat. “

Předvídání problémů s daty ve špatných rukou

V srpnu 1992, Davidův článek Dosažení elektronického soukromí byl publikován v časopise Scientific American. Je téměř děsivé, jak předběhl svou dobu. Úvodní odstavec zní:

“Pokaždé, když telefonujete, nakupujete zboží pomocí kreditní karty, přihlašujete se k odběru časopisu nebo platíte daně, tyto informace se někam dostanou do databáze.” Kromě toho lze všechny tyto záznamy propojit tak, aby ve vašem životě představovaly jedinou dokumentaci. “

David chtěl jednotlivci vrátit kontrolu nad osobními údaji. A když vezmete v úvahu nejnovější narušení soukromí a horké vody, velké technologické společnosti v poslední době důsledně šlapou, zdá se, že jeho vize byla správná. Účinně jsme stanovili cestu k našemu vlastnímu osudu tím, že jsme lidem umožnili sestavit tyto dokumentace do našich životů, aniž bychom cokoli zastavili.

Příspěvek dospěl k závěru:

„Volba mezi uchováváním informací v rukou jednotlivců nebo organizací se provádí pokaždé, když se jakákoli vláda nebo podnik rozhodne automatizovat další soubor transakcí. V jednom směru spočívá bezprecedentní kontrola a kontrola nad životem lidí, v druhém zase bezpečná parita mezi jednotlivci a organizacemi. Tvar společnosti v příštím století může záviset na tom, který přístup převládá. “

Představa, že soukromé platby představují pro společnost hrozbu, je absurdní

Takže jste předvídali spoustu problémů, které měly přijít s tolika daty tam a pod kontrolou nesprávných lidí …

“Očekával jsem tento přirozený taktický konflikt mezi těmi, kteří chtějí posílit moc státu.” A pokud se podíváte na to, co se děje nyní … tvrzením, že existuje celá tato kriminální činnost, která je kryptoměnou usnadněna, myslím, že ve skutečnosti tři čtvrtiny amerických dolarových bankovek nejsou v USA a nikdo neví, kde přesně jsou nebo jaký zločinec činnost, pro kterou se používají.

Představa, že soukromí některých plateb by mohlo být pro společnost nesmírně škodlivé nebo že soukromí spotřebitelů je v rozporu se zájmem společnosti, je opravdu fraška. Existuje tolik způsobů, jak se velké částky peněz nedovoleně převádějí prostřednictvím vlastnických systémů, nadací, zahraničních subjektů, neřezaných diamantů létajících po celém světě, je směšné říkat, že osobní platby mé matky každý den by mohly nakonec ovlivnit národní bezpečnost. Je to hloupost. “

V tomto okamžiku Davidova asistentka klepá na hodinky a dává gesto pro oddechový čas a další novinář na mě zírá. Musíme věci utišit, i když jsme jen poškrábali povrch jednoho z nejděsivějších a nejrelevantnějších rozhovorů ve společnosti dneška. Když už nebudu mít čas na prozkoumání minulosti, ptám se Davida na budoucnost.

Už nějakou dobu je na konferenčním okruhu (ve skutečnosti jsem do něj narazil před pár měsíci v Londýně) a zdá se, že měl po celou dobu postranní motiv. Pracoval na svém vlastním blockchainu Elixxir, který představil na konsensu v Singapuru a řekl, že je rychlejší a lepší než bitcoin.

Dobře, tak rychle, můžeš nám něco říct o Elixxiru?

“Ano!” Jeho oči se rozzářily. Myslím, že jsem se dotkl kouzelného slova. “Proto jsem se vrátil do vesmíru,” připouští.

elixxir

elixxir.io

“Uvědomil jsem si, že v současné době elektronické platby nejsou skutečně schopné uspokojit potřeby spotřebitelů.” Ve skutečnosti neposkytovali soukromí, v blockchainu není žádná součást pro zasílání zpráv, celý problém s ochranou osobních údajů metadat je ignorován. I když si ve spotřebitelském prostoru lidé velmi dobře uvědomují, s kým mluví [téměř dvě desetiletí po Davidově varování].

… To se tedy v blockchainu neřeší. Blockchain nejen technicky postrádal schopnost škálovat, ale také postrádal koncept aspektů, které by byly potřebné pro široké přijetí spotřebitelem, pro smysluplné soukromí a škálování – pro soukromí ve velkém.

Existují některé technologie založené na blockchainu, které poskytují určitou úroveň soukromí, ale jsou to ty, které se zdají být nejméně škálovatelné, a víte, že mají špatné asociace, a to je jiná věc. Ale pokud chcete spotřebitelský produkt, nemůžete transparentně a neměnně platit platby lidí online.

Vy potřebují soukromí v rozsahu a úroveň zabezpečení, která by byla pro země přijatelná protože nechtějí, aby se jiné země potýkaly s jejich platebním systémem nebo sledovaly jejich makroekonomiku a jejich občany a aby mohly narušit nebo deaktivovat jejich ekonomiky atd..

Potřebujete jinou úroveň zabezpečení a navíc to vše musí fungovat tak rychle, jak zákazníci očekávají na platformě smartphonů, aniž by museli spouštět spoustu datového plánu a baterie a také je izolovat od jakýchkoli znalostí o základní platformě . “

A jak daleko jste?

“No, je v provozu a je v Alpze pár měsíců.” Používáme jej interně pro zasílání zpráv a pro vývojáře a testování všeho. Ve skutečnosti můžete vidět ukázku průzkumníka bloků na našem webu a o tom, co se děje. Zatím nejsme připraveni jej spustit, ale budeme připraveni na spuštění v nadcházejícím období. “

Jeho asistent teď vypadá opravdu nervózně a já doslova cítím nenávistné vibrace vyzařující z mého kolegy čekajícího na stánek. Tuto konverzaci si budeme muset vyzvednout jindy – „možná v Macau nebo bůhví kde,“ směje se David. To je určitě možnost.

Nakonec tedy, co je nejdůležitější věcí, kterou můžeme s blockchainovou technologií udělat?

“Jedinou nejdůležitější věcí, kterou blockchain může světu přinést, je.” decentralizované globální bezpečné hrací pole pro všechny druhy finančních transakcí a komunikace a nové kreativní využití výpočetní techniky. “

Budeme muset počkat dalších pár měsíců, abychom zjistili, co může Elixxir udělat, a zda přinese rychlost, soukromí a bezpečnost, které David slibuje. A ať už jeho odkazem bude vynálezce digitálních peněz nebo průkopník širokého přijetí blockchainu.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me