Přijetí blockchainu HSBC prošlo dlouhou cestou od roku 2015. Britská banka, která vypadá jako hrubé probuzení spícího obra, změnila svůj postoj z opatrného na průkopnický. A dnes se z nich stává lídr v oblasti blockchainu a finančního prostoru. Jak se tedy HSBC stala lídrem v závodě s blockchainovou technologií?

Prostě před třemi lety, Snaha o blockchain HSBC nepřekročila nic jiného než ležérní hledání stážistů, kteří „rozuměli“ bitcoinu. Mizerně zaostávali za konkurenty jako Barclays Bank, která již financovala 45 různých experimentů a Citigroup již pracuje na svém vlastním blockchainu.

I dnes se HSBC na rozdíl od jiných monstrózních bank, včetně BBVA, Banco Santander, Bank of America a BNP, nejeví jako zapojené do blockchainu válka o patenty. Přesto spojují své síly s ING a IBM, aby urychlily přijetí blockchainu HSBC. A v roce 2017 an článek na blogu společnosti popsal, jak by blockchain mohl „vytáhnout obchod do digitálního věku“.

Technologie blockchain způsobí revoluci v obchodu

Podle HSBC je obchod jednou konkrétní oblastí, která těží z blockchainové technologie. A ve skutečnosti se na to banka dosud zaměřila. Věří, že podniky všech velikostí budou schopny obchodovat rychleji, levněji a efektivněji po celém světě.

Navzdory tomu, že žijeme v digitální éře, zůstává globální obchod těžkopádným procesem. Je to často plné zpoždění, byrokracie a velkého počtu papírových dokumentů. Dodavatelský řetězec ve většině průmyslových odvětví je plný neefektivnosti, lidských chyb a korupce. V mnoha případech zboží chybí nebo je poškozeno, je zapotřebí více podpisů a různé požadavky z různých jurisdikcí způsobují zpoždění.

sledovací kontejnery

Sledování kontejnerů je logistická noční můra.

Jak řekl generální ředitel společnosti Smart Containers Richard Ettl v rozhovoru pro CoinCentral, „Když dodáváte balíček po celém světě, vyžaduje to přibližně 200 komunikací různých stran v dodavatelském řetězci.“

Je zřejmé, že existuje spousta prostoru pro zlepšení. Jedním z klíčových dokumentů, který často zastaví postup, je akreditiv. Přes 2 biliony dolarů obchodu je závislá na jejich fyzické výměně. Banky vydávají akreditivy pro dovozce a vývozce, aby sloužili jako prostředek důvěry. Snižují rizika spojená s obchodem a zajišťují bezpečnost plateb.

HSBC tvrdí, že digitalizace těchto dokumentů by snížila byrokracii a prostor pro chyby. Díky tomu by byl obchod výnosnější pro všechny zúčastněné strany.

Smazání byrokracie pomocí digitalizace

Zatímco blockchainové úsilí HSBC je dnes v popředí, banka realizovala elektronickou výměnu akreditivu se společností Reliance Industries v Indii již od roku Listopad 2016–Bez použití technologie blockchain. HSBC v té době uvedla ve svém prohlášení „to připravuje cestu pro rychlejší a nákladově efektivnější vypořádání přeshraničního obchodu.“

Digitalizací akreditivu se jim podařilo vypořádat obchod za jeden den. To se porovnává s tradiční papírovou dokumentací, jejíž vyřízení obvykle trvá přibližně 15 dní. Pokud tedy HSBC mohla provést takovou transakci bez použití blockchainu, proč je potřeba?

Kromě toho, že je největším módním slovem roku, má blockchainová technologie také mnoho dalších výhod, jmenovitě současné poskytování informací všem zúčastněným stranám. Digitální transakce mezi jednou bankou a společností je jedna věc. Povolení veřejné a globální stejné výměny je další.

Ačkoli transparentní povaha veřejných blockchainů může být v určitých případech užitečná, banky a další společnosti zabývající se citlivými informacemi si musí být jisty, že k nim mají přístup pouze správní lidé. To znamená, že musí používat soukromé nebo oprávněné blockchainy, jako je IBM Hyperledger. Tyto blockchainy umožňují uzavřené sítě, ve kterých jsou transakce viditelné pouze pro nezbytné strany.

Průlom ING a HSBC Blockchain

HSBC uzavřela partnerství s bankou ING uskutečnit takzvanou „první komerčně životaschopnou obchodní transakci na světě“ s technologií blockchain. Vydali akreditiv nizozemskému věřiteli ING na dodávku sójových bobů z Argentiny v Jižní Americe do Malajsie v jihovýchodní Asii pro americkou společnost Cargill.

Pomocí platformy Corda vyvinuté společností spuštění blockchainu R3, který pracuje s konsorciem bank, „byla odstraněna potřeba smíření papíru, protože všechny strany jsou propojeny na platformě a aktualizace jsou okamžité,“ řekl Vivek Ramachandran, vedoucí růstu a inovací v HSBC.

blockchain

Blockchain Průlom

Podle ING i HSBC proběhla výměna za pouhých 24 hodin. To začíná o čtyři až deset dní od toho, co se obvykle pro takovou akci vyžaduje. Zatímco pro blockchainovou technologii a teorie o jejím potenciálu od zdravotnictví po finance bylo vydáno mnoho důkazů o konceptu, výměna blockchainu HSBC se jeví jako jeden z prvních konkrétních případů použití.

Investice do inovací

Zdá se, že britský bankovní gigant získal chuť na inovativní technologie, aniž by omezoval své experimenty na blockchain. Ve skutečnosti v červenci letošního roku we.trade, evropská blockchainová obchodní platforma také dokončila svůj první živý provoz. We.trade využívá technologii Hyperledger od IBM a zahrnuje 20 významných organizací a pět velkých bank.

HSBC také letos oznámila, že utratila 2,3 miliardy $ na nových technologiích včetně AI a blockchainu k oslovení „technicky zdatných“ zákazníků. Banka, která velmi vypadala jako želva v závodě, se dokonce spojila s čínským gigantem WeChat, aby komunikovala se svými zákazníky.

Přesné výhody, které budou klientům banky k dispozici, ještě nejsou zcela jasné, ale jak jsme viděli od dalších významných bank a institucí finančních služeb, konkurence v tomto sektoru je tvrdá. A to může být pro zákazníky jen dobrá věc.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me