O internetu věcí (IoT) a technologii blockchain se hodně spekuluje. Je to zápas vyrobený v nebi? Posilují navzájem své silné stránky – nebo se technologie střetávají? Měli by obsadit oddělené světy, které se nepřekrývají? A co přesně je vlastně internet věcí?

Když se dinosauři potulovali po Zemi

Během revoluce v oblasti osobních počítačů v 80. letech se technologické společnosti snažily vybudovat svět, kde každý stolní počítač obsahuje osobní počítač. Celkově lze říci, mise splněna.

počítač

První počítače, které se dostaly na naše pracovní plochy

Internet představil svět, kde se každý může připojit online. A pak mobilní telefony spojily všechny se všemi ostatními bez ohledu na to, kde se v danou chvíli nacházejí. Nakonec to začalo být zajímavé s počítačem uvnitř každého stroje.

Internet věcí prostředek přesně to, co říká fráze. Každá věc – zařízení, zařízení, nástroj, vozidlo, stroj, cokoli – obsahuje počítač a tento počítač se připojuje k síti a přenáší a přijímá informace.

Příklad internetu věcí

Vezměte si příklad svého domácího vozu. Vaše auto počítá, sklízí data, ukládá data, analyzuje je, přenáší data, přijímá data, rozhoduje a komunikuje zprávy.

Tyto výpočty poskytují službu vám, zákazníkovi. Získáte GPS, které vám pomůže při rozhodování o cestování, a zábava bude streamována, aby byla vaše cesta pohodlnější.

Informace o dopravních podmínkách vám pomohou optimálně se rozhodnout o trasách a systém vám sdělí diagnostické informace o tom, zda má vaše vozidlo problém, který musíte řešit.

Automobilová společnost má výhody také několika způsoby. Shromažďováním údajů ze všech vozidel zákazníků se společnost učí, zda z obecné třídy produktů vyvstává konkrétní problém. Společnost identifikuje zdroj problému a reaguje na to, aby vám a dalším zákazníkům poskytla produkty a služby nejvyšší kvality.

A co blockchain?

Hned po pálce vidíme některé zásadní nekompatibility mezi IoT a blockchainem. Blockchain vznikl jako decentralizovaná technologie a účastníci obchodovali bez nutnosti vzájemné důvěry.

Technologie internetu věcí gravituje směrem k centralizaci. A pomocí výše uvedeného příkladu automobilu vozidlo komunikuje s výrobcem tohoto automobilu. Vůz nekomunikuje s decentralizovanou sítí uzlů, které se lidé rozhodnou provozovat na svých vlastních systémech.

plné uzly bitcoinů

Na první pohled se decentralizovaná povaha blockchainu zdá být neslučitelná s technologií IoT.

Výrobce má na toto vozidlo odborné znalosti a decentralizovaný konsenzus nedokáže vyřešit zásadní problémy se službami. Jak by to fungovalo? Uzel A říká „žádný problém“ plamenům proudícím z kapoty vozidla při jízdě po dálnici. Uzel B hlasuje, že jde o nouzový stav, a nakonec se uzel C zdrží hlasování, protože je offline a po přidání bloku aktualizuje svůj řetězec.

Představte si zábavné možnosti se semafory IoT založenými na blockchainu.

Škálování

Blockchain nějakou dobu trvá, než dojde ke shodě, a tato pomalost definuje současný stav technologie blockchain. Následně blockchainová technologie v současné době prochází velkým výzkumem, jak ji škálovat, aby rychleji zvládla více transakcí.

Stejně jako v příkladu automatizovaného vozu však zákazníci vyžadují včasný servis. Sítě bitcoinů trvá deset minut, než se dosáhne konsensu, a některé problémy s vozidly vyžadují okamžitou pozornost.

Bezpečnostní aspekty

Blockchain vynucuje zabezpečení prostřednictvím asymetrické kryptografie. Uživatel udržuje soukromý klíč, který vytváří digitální podpisy prokazující vlastnictví aktiv na blockchainu, a pokud k vašemu soukromému klíči přistupuje kdokoli kromě vás, vlastní váš majetek.

Alternativně ve scénáři internetu věcí provádí počítačové vozidlo, chladnička, budík nebo dané počítačové zařízení obchod samostatně. Do interakce mezi zařízením a sítí nezasahuje žádný člověk.

Takže vaše zařízení přistupují a ukládají vaše soukromé klíče do jejich interních čipů? Obsahuje každé zařízení IoT, které používáte, své soukromé klíče? Když hackeři proniknou do vašich zařízení IoT (což je notoricky snadné), vlastní také vaše soukromé klíče.

Abych parafrázoval Dannyho DeVita z The Jewel of the Nile, „No chip is safe tonight!“

Možnosti a naděje

Existují některé scénáře, kde blockchain přináší výhody IoT. Jelikož jednotlivé národy nedokážou sloužit svým občanům nejlepším možným způsobem, získává blockchain bez hranic větší přitažlivost. Podobně, jak se lidé stávají překážkami v efektivitě, přitahuje přitažlivost omezování lidských interakcí.

Fenomén IoT automobilů bez řidiče proto dosahuje rostoucího zájmu.

Kam půjdete Amerikou ve svém lesklém autě v noci?

Představte si tento případ použití. Neobsazené auto bez řidiče vyzvedne balíček k dodání od robota a po vyzvednutí si vozidlo uvědomí, že potřebuje natankovat. Vyhledá nejbližší čerpací stanici a robot natankuje vozidlo. Vozidlo platí za transakci tokeny kryptoměny. Auto dokončí cestu a opustí balíček v přijímacím zařízení.

auto bez řidiče

Automobily bez řidiče jsou jen jedním příkladem toho, že blockchain a IoT fungují v harmonii.

Nikde podél linie nebyla nutná lidská interakce.

Blockchain vyniká transakčním zpracováním mezi stranami, které si potřebují vzájemně důvěřovat, a stroje od přírody nemají žádný smysl pro důvěru. Poskytnutí a přijetí balíčku vyžaduje autorizaci a nákup paliva definuje nejzákladnější případ použití pro kryptoměnu.

Potřeba lidí vyvstává pouze v potřebě inženýrství a údržby systému.

Další možnosti: Směrovaný acyklický graf (DAG)

Kromě blockchainu jako datové struktury navrhuje možnosti směrovaná struktura acyklického grafu (DAG). Je pozoruhodné, že síť IOTA Tangle je postavena jako DAG.

V oblasti diskrétní matematiky definuje graf sadu objektů známých jako uzly (nazývané také vrcholy nebo body) a uzly se vztahují přes hrany (také známé jako oblouky nebo čáry)..

V orientovaném grafu hrany ukazují směr, což znamená, že hrana přecházející z uzlu X do uzlu Y se liší od hrany přecházející z uzlu Y do uzlu X. Acyklická povaha DAG znamená, že procházení grafu je nekruhové – sledováním hran od uzlu k uzlu nikdy nenavštívíte stejný uzel dvakrát.

Zdá se, že struktura DAG přirozeně odpovídá výzvám IoT s jeho rozsáhlou sítí transakcí mezi stroji; a teoreticky DAG překonává neefektivnost konsensu, pomalé transakční rychlosti a oligarchii horníků.

Bohužel, bez neměnné pravdy blockchainu postaveného na důvěryhodných transakcích konsensu, nemusí DAG nabídnout nic jiného než zajímavou alternativní topologii sítě.

Jak by DAG chránil zabezpečení transakce a zabránil únosu této transakce? A bez neměnnosti blockchainu, jak auditujete DAG a důvěřujete mu jako nezměněný záznam pravdy?

Závěrečné myšlenky

IoT a blockchain technologie se objevily na scéně zhruba ve stejnou dobu. Objevili se společně, ale budou se sbližovat? Obě technologie se nadále vyvíjejí a výzkum a vývoj pokračuje v obou sférách, ale teprve se uvidí, jestli si blockchain najde ve světě IoT produktivní místo..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me