Zilliqa je bezpečná a škálovatelná blockchainová platforma pro hostování decentralizovaných aplikací s několika výjimečnými funkcemi ve srovnání s jinými platformami dapp. Za prvé používá dělení k zajištění extrémně vysoké propustnosti, přibližně o dvě stě více transakcí za sekundu než většina současných platforem.

Za druhé, tým vyvinul vlastní inteligentní programovací jazyk pro kontrakty pro použití na platformě Zilliqa. Jmenuje se Scilla a navrhli jej tak, aby byl bezpečnější než stávající programovací jazyky inteligentních kontraktů, jako je Solidity, které mají často slabá místa a nechávají smart kontrakt otevřený k vykořisťování.

Tým Zilliqa zahájí svoji hlavní síť v prvním čtvrtletí tohoto roku. Měli jsme příležitost sednout si s generálním ředitelem a spoluzakladatelem Xinshu Dongem (XD) a hlavním marketingovým ředitelem Yiling Dingem (YD), abychom zjistili všechny nejnovější zprávy a vývoj.

Tým Zilliqa Xinshu Dong, generální ředitel a Yiling Ding, CMO

Xinshu Dong, generální ředitel a Yiling Ding, CMO

Vývojáři blockchainu se i nadále potýkají s problémy škálovatelnosti. Jak si myslíte, že škálovatelnost ovlivnila udržitelnost blockchainového hraní? Jak hraní her pomáhá řešit výzvu škálovatelnosti?

YD: Gaming je odvětví, kde se vývojářům a uživatelům jasně a okamžitě objevuje omezení škálovatelnosti blockchainu. Jedním z jistých způsobů, jak měřit úspěch hry, je její popularita.

S tím, jak se dnešní blockchainové platformy již snaží ubytovat 1 000 aktivních uživatelů denně (DAU), jak se hra stává úspěšnější a její uživatelská základna roste, je realita téměř nemožná pokračovat v jejím provozování na blockchainu. Přesunutí většiny transakcí hry mimo řetězec je sice možné, ale pouze to znemožňuje účel, aby hra s blockchainem začínala.

Tyto výzvy škálovatelnosti nevyhnutelně přispívají ke špatnému uživatelskému zážitku (UX), protože brání trvalé hře – síť se snaží včas dokončit transakce a uživatelé jsou nuceni na každou transakci počkat několik minut.

Zatímco technické inovace a pokrok jsou obvykle oslavovány, problémy týkající se konečnosti transakcí se v digitálních hrách běžně nevyskytují. Tato špatná zkušenost následně odradí potenciální hráče i vývojáře her od blockchainových her.

S ohledem na tuto skutečnost dává herní průmysl blockchainovým platformám skutečné a konkrétní výzvy, se kterými je třeba pracovat a které časem potenciálně překonat. Díky vývoji škálovacích řešení, která se konkrétně zaměřují na problémy, jako jsou transakce na trhu ve hře, budou projekty schopny dívat se nad rámec mentality „škálovatelnosti kvůli škálovatelnosti“ a vyvíjet řešení, která místo toho předvedou, jak může blockchain vylepšit stávající projekty, platformy a aplikace.

Jaký je váš názor na to, jak nepostradatelná aktiva ovlivňují hraní? Co to znamená pro průměrného hráče, zvláště když slyšíme o tom, že děti hackují hry jako Fortnite, aby prodávaly účty online?

YD: Existují dvě hlavní výhody nezaměnitelných aktiv – vyšší bezpečnost a zabezpečení při výměně herních aktiv a schopnost skutečně je chránit a chránit.

Herní komunita dlouho hledala způsoby, jak zpeněžit herní aktiva, což vedlo k vytvoření neoficiálních černých trhů, kde uživatelé obchodují s položkami, ať už jde o skiny nebo účty s postavami na vysoké úrovni v MMORPG, jako je Fortnite. Tyto neoficiální kanály představují velká rizika pro hráče, kteří kupují aktiva, protože jsou náchylní k podvodům a krádeži informací.

Tokenizované alternativy poskytují další vrstvu bezpečnosti jak pro kupující, tak pro prodejce – prodejci budou muset prokázat své vlastnictví vyměňovaného zboží, a protože transakce probíhá na decentralizované platformě, osobní identifikační údaje nebude nutné sdílet.

Tyto tokeny se také vyznačují skutečnou trvalostí a vlastnictvím, díky čemuž mají hráči jistotu, že jejich aktiva jsou skutečně jejich vlastní a zůstávají obchodovatelná. Naproti tomu vývojáři hostující jejich platformy na centralizovaném serveru by byli schopni snadno vypnout nebo provést změny na svých tržištích, což by vedlo ke ztrátě hráčů o jejich aktiva.

Zilliqa používá sharding a kombinovaný protokol PoW / pBFT k dosažení škálovatelnosti pro rychlost transakcí až téměř 3 000 transakcí za sekundu. Můžete nám promluvit prostřednictvím vašeho konsensuálního protokolu a toho, jak to funguje?

XD: Náš konsensuální protokol je čtyřdílný proces, který využívá PoW a pBFT, aby umožnil vyšší propustnost transakcí a zároveň umožnil vysoké zabezpečení.

První fáze zahrnuje pětiminutové okno pro všechny těžební uzly, aby předložili svá řešení PoW –– PoW je omezeno na tuto fázi, kdy horníci zjišťují svou identitu a zabraňují útokům Sybil. Poté se první podmnožina těžebních uzlů, které splňují určitý požadavek globální obtížnosti, může připojit jako uzly adresářové služby nebo uzly horizontálních oddílů.

Jakmile jsou střepy vytvořeny, tyto skupiny provedou několik kol konsensu pBFT a odhlásí novou pravdu (nebo blok transakcí), které mají být předloženy síti. Uzly, které se odhlásily z bloku, si pak odměnu za blok spravedlivě rozdělí mezi sebe. V rámci jednoho kola PoW lze do řetězce zapsat více bloků, čímž se paralelně zpracovává více transakcí.

Škálovatelnost je často jemně vyvážena proti odolnosti. Můžete vysvětlit, jak Zilliqa udržuje zabezpečení sítě a přitom dosahuje výhod rychlé propustnosti?

XD: Zabezpečení je pro nás klíčovou prioritou a je hnacím motorem našeho rozhodování, pokud jde o konsensuální protokol a vytvoření našeho programovacího jazyka, Scilla. Byl to také klíčový faktor, který jsme vzali v úvahu při pohledu na řešení škálování.

I když existuje mnoho navržených řešení pro škálování blockchainů, zjistili jsme, že sharding je životaschopné řešení na řetězci, které nám umožňuje zachovat decentralizaci, škálovatelnost a zabezpečení.

Když se rozhodnete škálovat on-chain, ke shardování může dojít bezpečně, protože blockchain pracuje s plnou zárukou zabezpečení, kterou poskytuje sám. Decentralizace také hraje velkou roli při udržování bezpečnosti, shoda veřejných uzlů pro přihlášení a odolnost transakcí proti cenzuře třetích stran je nezbytná pro zajištění našeho blockchainu.

Transakce za sekundu

Transakce za sekundu

Můžete trochu vysvětlit, proč jste se rozhodli vyvinout Scilla, samostatný programovací jazyk pro inteligentní kontrakty, místo přijetí jiných programovacích jazyků, jako je Javascript nebo Solidity? Jak se Scilla liší od těchto jazyků?

XD: Když jsme navrhovali naše inteligentní smlouvy, učinili jsme vědomé rozhodnutí upřednostnit zabezpečení před ostatními aspekty inteligentních smluv, protože věříme, že bezpečnost je zásadní pro další prosazování technologie inteligentních smluv v hlavním proudu. I když jsme měli možnost pracovat s již existujícími programovacími jazyky, jako jsou Solidity a JavaScript, naše technická hodnocení zjistila, že je velmi náročné je na ně vzít kvůli jejich existující syntaxi a gramatice.

Klíčovými rozdíly Scilla od Solidity a JavaScriptu jsou vysoká bezpečnost a snadné použití – to jsou základní principy designu. Scilla má schopnost formálně (matematicky) ověřovat zabezpečení a správnost inteligentních smluv, což eliminovalo několik běžných bezpečnostních slabin na jazykové úrovni, jako jsou opakovaná volání na inteligentní smlouvy a přetečení / podtečení celého čísla.

Případy použití společnosti Zilliqa jsou uvedeny jako hry, digitální reklama a platby. Proč právě tyto tři případy použití konkrétně? Existovala by omezení používání Zilliqa jako platformy pro jiné druhy dapps, jako jsou burzy?

YD: Protože Zilliqa je otevřená a veřejná platforma, neexistují žádná omezení toho, co lze postavit na našem blockchainu. Jednou z našich současných spoluprácí je BOLT Global, mobilní zábavní systém založený na blockchainu, který nezapadá do těchto tří kategorií.

Jak již bylo řečeno, hry, digitální reklama a platby jsou průmyslová odvětví, kde vidíme okamžitou potřebu vysoce výkonných blockchainových řešení, takže jsou našimi aktuálními oblastmi zaměření, pokud jde o partnerství, výzkum a vývoj.

V hraní jsme viděli, že škálovatelnost byla jasným překážkou pro blockchainové hry. Například Etheremon musel přesunout většinu své hry mimo řetězec, protože Ethereum bylo příliš přetížené a transakční poplatky byly příliš vysoké, což mělo dopad na celkovou hru.

V digitální reklamě blockchain pomáhá řešit problémy, jako jsou podvody s reklamami a dojmy, z nichž budou mít prospěch mediální společnosti, inzerenti a spotřebitelé. Kromě toho je zapotřebí vysoce výkonná platforma pro podporu velkého počtu kampaní, které se denně vyskytují na reklamních burzách.

Platby jsou také zřejmým případem použití, protože vyžadují vysoké zabezpečení a vysokou propustnost, aby zvládly naprostý objem transakcí. Kromě toho by finančním nástrojům, jako jsou bezpečnostní tokeny a nabídky bezpečnostních tokenů, prospěla také vysoce robustní a bezpečná emisní platforma, kterou může Zilliqa nabídnout.

Nedávno jste byli uvedeni na Coinbase Pro, což je velký úspěch a pravděpodobně pomůže zvýšit hodnotu projektu. Jak vnímáte kontroverzní prohlášení Vitalika Buterina, že centralizované burzy by měly „hořet v pekle“? Měla by být decentralizace cílem celého blockchainového sektoru nebo si myslíte, že ve střednědobém a dlouhodobém horizontu bude hrát roli centralizovaná agentura?

XD: Povolení decentralizovaných aplikací pro podniky a mezi nimi a pro podniky a uživatele je naším hlavním cílem a skutečně naší hnací silou. Zároveň si uvědomujeme, že centralizované platformy poskytují doplňkové výhody plně decentralizovaným systémům, pokud jde o výkon a latenci.

Nezapomínáme také na to, že bezpečnost a odolnost blockchainu se tak či onak spoléhají na jeho vestavěnou redundanci – to má dopad na výkon, ale je výsledkem inherentně distribuované povahy blockchainu.

Zilliqa má v Asii mnoho uznání jako domovskou půdu, ale má plány na evropskou expanzi – chápeme, že jste před několika měsíci otevřeli londýnskou kancelář. Co dalšího máte naplánováno, pokud jde o expanzi mimo Asii?

YD: Expandujeme do Evropy z mnoha důvodů, ale hlavní hybnou silou je prosperující vývojářská komunita. Po celém kontinentu jsou roztroušeny hotbeds pro vývojáře, jako je Estonsko, Bulharsko a Rumunsko, kde jsme nedávno uspořádali vývojářský workshop.

Nadále spolupracujeme s vývojářskou komunitou v celé Evropě a konkrétní regiony nás i nadále zajímají. Například Francie je známá svými funkčními programátory, což nám poskytuje skvělou příležitost využít tyto talenty, abychom zvýšili povědomí a podpořili používání funkčního programovacího jazyka Scilla..

Využíváme naši novou základnu v Londýně, která se stává evropským lídrem v blockchainu i dlouhodobým finančním centrem, tím, že usilujeme o místní vzdělávací partnerství, abychom podpořili blockchainové vzdělávání a větší povědomí o Zilliqa mezi studenty. Jedním z takových partnerství je tříměsíční soutěž Future of Blockchain zaměřená na nejlepší britské univerzity jako Oxford, Cambridge a Imperial.

Spuštění mainnetu je stanoveno na leden. Jaké jsou zásadní kroky vedoucí k tomuto spuštění? Jak se mohou těžaři zapojit do těžby Zilliqa, jakmile bude mainnet aktivní?

XD: Nedávno jsme spustili náš plně funkční testnet v3.0, který je vybaven všemi funkcemi, které budou na naší mainnetu k dispozici. Jako první plnohodnotný testnet na světě, podle našich znalostí, k implementaci síťového, transakčního a inteligentního dělení kontraktů, je důležité, aby těžaři dokázali tyto funkce důkladně otestovat a jak to budou i nadále dělat, budeme schopen přidat nezbytné bezpečnostní kontroly ke zlepšení stability a bezpečnosti našeho blockchainu.

Naše oznámení o veřejné těžbě také otevřelo náš blockchain pro větší komunitu vývojářů, čímž se rozšířila skupina vývojářů testujících funkce naší sítě, abychom mohli pokračovat v zlepšování v očekávání našeho spuštění.

Jsme také v procesu vývoje infrastruktur většího rozsahu, abychom pomohli těžařům migrovat do naší sítě za účelem těžby Zilliqa po spuštění nebo mainnetu. Prozatím mohou horníci odkazovat na náš Github, aby se připojili k těžbě na naší testnet, aby pomohli otestovat naši infrastrukturu.

Děkujeme za váš čas a vše nejlepší pro nadcházející spuštění!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me