Systémy řízení kvality dodavatelského řetězce budoucnosti budou využívat technologii blockchain. Blockchain umožňuje efektivnější a transparentnější způsob provádění globálního podnikání. Tato vzestupná technologie přináší do sektoru řízení dodavatelského řetězce mnoho výhod. Díky tomu stále rostoucí počet společností závislých na dodavatelském řetězci pokračuje ve výzkumu, jak integrovat tento revoluční protokol do svých systémů.

Co je to Správa dodavatelského řetězce??

Řízení dodavatelského řetězce je sledování zboží nebo služeb v průběhu jejich vývoje, přepravy a prodeje. Tento proces může zahrnovat přesun a skladování inventáře v rámci procesu, dílů požadovaných během montáže nabízeného produktu. Aby to bylo možné efektivně sledovat, musí mít společnost schopnost sledovat jednotlivce, organizace, zdroje, výrobní proces a prodej svých produktů.

Pokud je správa dodavatelského řetězce provedena správně, vede to ke zvýšení výnosů, zlepšení kvality, snížení nákladů a efektivnější výroby. Společnosti se zase těší vyššímu prodeji a distribuci, když jejich systémy řízení kvality dodavatelského řetězce fungují hladce. Ve scénáři místního podnikání jsou tyto obavy zvládnutelné, ale jakmile podnik vyžaduje mezinárodní podporu při vytváření svých produktů, logistika se stane neuvěřitelně složitou.

V současnosti interní firemní protokoly monitorují dodavatelské řetězce. Problém je v tom, že mnoho z těchto protokolů není univerzálních. Rozptýlený stav dodavatelského řetězce téměř znemožňuje jakékoli společnosti plně zaručit autentičnost svých produktů.

Skutečné řešení otázky řízení kvality dodavatelského řetězce

Systémy řízení kvality dodavatelského řetězce tyto obavy eliminují tím, že spotřebitelům poskytují skutečné řešení problému. Systém založený na blockchainu může monitorovat vytváření, skladování, přepravu a prodej těchto produktů na mezinárodní úrovni a zpřístupňovat informace všem stranám.

Chcete-li najít chytrý příklad tohoto stylu používané blockchainové logistiky, nemusíte hledat nic jiného než začínající odvětví marihuany. Emerald Health Therapeutics je největším producentem konopí v Kanadě. Společnost se nedávno dostala na titulní stránky, když oznámila strategické partnerství s DG Blockchain Solutions s názvem CannaChain Solutions.

Řešení CannaChain

CannaChain poskytuje uživatelům a poskytovatelům konopí neměnné záznamy o vývoji jejich marihuany. Protokol sleduje celý dodavatelský řetězec a aktivity elektronického obchodování pro platformu CannaChain. Toto partnerství umožňuje společnosti Emerald Health Therapeutics sledovat vývoj konopí v různých státech v reálném čase. Zvýšené monitorovací schopnosti umožňují firmě lokalizovat a eliminovat jakoukoli neefektivitu v rámci svých vývojových a doručovacích systémů.

Systém monitoruje rostliny po celý jejich růstový cyklus. Monitorování se vztahuje také na testování, zajištění kvality, bezpečnost a zacházení s daty. Spotřebitelé mohou nakupovat s důvěrou, protože vědí, že jejich produkty jsou sledovány v každém kroku procesu. Sledování zahrnuje výrobu, přepravu, vládní předpisy a aktivitu spotřebitele.

Důvěra

Podívejme se na další příklad. Když jdete do svého obchodu s potravinami a kupujete zboží, jste zcela závislí na vaší důvěře ve společnost, abyste zajistili, že skutečně získáte to, co uvádí obal. Neexistuje žádný ověřovací systém, který by vám umožňoval prokázat, že pomeranče, které jste koupili, jsou ve skutečnosti z Floridy nebo brambory z Idaho. Musíte slepě věřit, že společnosti, se kterými obchodujete, jsou upřímné. V mnoha případech nejsou.

Současné globální systémy řízení kvality dodavatelského řetězce jsou navíc tak rozptýlené a lokalizované, že ani výrobci nejsou schopni zaručit původ svých produktů. Skutečným problémem je nedostatek účinných prostředků pro sledování jejich produktů od jejich vytvoření po prodej. Odpověď na tyto problémy by mohlo představit zavedení technologie blockchain.


Řízení kvality dodavatelského řetězce – léky

Pokud si myslíte, že to není velký problém, pokud si koupíte jablka, která říkají, že jsou z Floridy, ale ve skutečnosti jsou z Argentiny, zamyslete se znovu. V případě jablek jsou vaše rizika nízká. Když jablka nahradíte lékem, uvidíte, jak se sázky výrazně zvyšují. Padělané léky jsou v celosvětovém měřítku obrovským oborem a k těmto podvodům často dochází k vážným zraněním.

A zpráva zveřejněné Světovou zdravotnickou organizací (WHO) dnes uvedlo do oběhu padělané léky na 10 procent. Jinými slovy, každý desátý celosvětově prodávaný léčivý přípravek je padělaný. Pokud to pro vás zní jako obrovský problém, mělo by to být. Tisíce lidí celosvětově zemřely na padělané léky.

Statistiky o padělaných drogách prostřednictvím agentury FarmaTrust

Statistiky o padělaných drogách prostřednictvím agentury FarmaTrust

Existuje mnoho příkladů tohoto typu podvodu. V roce 2011 potkalo předčasnou smrt 200 lidí poté, co byl v Pákistánu prodán kontaminovaný lék na srdce. V dalším velmi medializovaném incidentu bylo v roce 2014 hospitalizováno více než tisíc obyvatel Konžské demokratické republiky po požití padělaného léku, který obsahoval silné antipsychotikum. I když jsou tyto incidenty děsivé, v žádném případě nejsou výlučné pro rozvojové země.

Řízení dodavatelského řetězce budoucnosti

Technologie blockchain je mocný nástroj pro podniky, jak zvýšit jejich ziskové marže a celkovou kvalitu produktu. V budoucnu se tato technologie může spojit s internetem věcí (IoT) a vytvořit tak bezproblémový, automatizovaný systém kontroly kvality.

Představte si, že vaše lednička cítí, že vám dochází mléko, a automaticky vám objedná další galon. Dále můžete objednávku ověřit z hlediska místa původu, přepravy a podrobností o skladování. Tímto způsobem získávají uživatelé pohodlí a důvěru v tržiště.

Globální tržiště

Jak megaloobchodníci posouvají práh globální ekonomiky na další úroveň, poptávka po nákladově efektivních systémech správy stále roste. V blízké budoucnosti tyto protokoly založené na blockchainu snadno prokáží platnost vašeho produktu. Doufejme, že instituce těchto systémů dramaticky sníží množství podvodů na mezinárodní úrovni.

Řízení dodavatelského řetězce se dostává do centra pozornosti

Schopnost zaručit úroveň kvality každého z vašich produktů je obrovskou výhodou na trhu. Spotřebitelé nadále požadují od svých produktů větší transparentnost a pouze blockchainová technologie dokáže tyto požadavky zvládnout nákladově efektivním způsobem. Očekávejte, že sektor řízení kvality si tuto revoluční technologii v příštích měsících rychle osvojí.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me