Přestože byla založena v roce 2017, v době, kdy v prostoru burzy kryptoměn existovaly již zavedené společnosti, se Binance rychle stala přední burzou kryptoměn a překonala svou konkurenci.

Obchodníků při výběru burzy ovlivňuje mnoho faktorů: likvidita, volatilita, dostupnost určitých obchodních párů atd., a je rovněž nezbytné, aby burza měla prominentní přítomnost v médiích a důvěryhodnou pověst.

Pokud jedna společnost dominuje na trhu a rozšiřuje svůj dosah do všech koutů tohoto odvětví, může vytvořit nebezpečný precedens. Pokud se jedné společnosti podaří monopolizovat trh, bude schopna diktovat, jaké možnosti má k dispozici.

To by mohlo potenciálně stagnovat zdravý rozvoj průmyslu a poškodit kvalitu konečného produktu. Podíváme-li se na Binance s tímto vědomím, podívejme se, jak se platforma v průběhu let vyvíjela a přitahovala nové uživatele, přičemž blokovala jakoukoli možnou konkurenci a jakou taktiku se tam dostali.

Historie Binance

Binance založil Changpeng Zhao, který začal pracovat v oblasti blockchainu pro Blockchain.info jako vedoucí vývoje a poté strávil nějaký čas v OKCoin jako technologický ředitel. Jeho myšlenkou pro Binance bylo vytvořit obchodní platformu, která by byla nezávislá na fiat měnách.

V úzké spolupráci s evangelisty bitcoinů, jako jsou Roger Ver a Ben Reeves, zjistil, že by se mohl vyhnout určitým regulačním komplikacím, které přicházejí s používáním fiat měn na burzovní platformě, pokud by se s fiatem úplně zbavil, protože zvyšuje riziko praní peněz.

Binance ICO bylo zahájeno v červenci 2017 v rozvíjejícím se odvětví a investoři šťastně investovali částku 15 milionů dolarů. Během prvních tří měsíců své existence společnost vykázala denní objem transakcí 500 milionů USD. S poplatkem 0,1% za každou transakci, Jen do října 2017 Binance shrábla přibližně 7,5 milionu USD pouze na poplatcích za provizi.

Na správném místě ve správný čas

Společnost si nemohla vybrat lepší čas pro vstup na trh. V roce 2017 se tržní kapitalizace bitcoinu zvýšila o 15 a celková kapitalizace kryptoměny vzrostla z přibližně 17,5 miliard na 612 miliard, což je špička o 3,400%.

V té době byl Bittrex považován za jednu z předních altcoinových burz, s více než 190 kryptoměnami nabízenými a denním objemem transakcí kolem 2,6 miliardy dolarů, což z ní podle údajů podle objemu stalo třetí největší burzou podle objemu CoinMarketCap. Kvůli nárůstu zájmu veřejnosti však Bittrex nebyl schopen zvládnout rostoucí provoz a čelil spoustě kritiky za technické problémy, než nakonec zastavil registraci na platformě pro nové uživatele. V té době již společnost Binance nabízela více než 230 obchodních párů a její poplatky byly podstatně nižší než 0,25% Bittrexu.

Shodou okolností ten stejný rok Čína zahájila zákrok proti kryptoměnám a mnoho čínských burz utrpělo nebo bylo ukončeno. Jen týden před oznámením zákazu přesunul tým Zhao všechny své servery z pevninské Číny do nové kanceláře v Hongkongu. Díky tomuto řetězci událostí byla společnost Binance v bezpečí před kontrolou čínské vlády a do konce roku 2017, pouhých 6 měsíců od její existence, se stala přední burzou altcoinů.

Porušení bezpečnosti

Do roku 2018 se společnost Binance změnila z 2 milionů uživatelů na více než 10 milionů uživatelů na platformě. Jeho popularita vyvolala určité kontroverze v únoru 2018, kdy zastánce kryptoměny a zakladatel společnosti McAfee Associates, John McAfee, dospěl k závěru že výměna byla hacknuta kvůli četným zprávám o technických potížích od uživatelů Binance. Aby společnost dokázala, že se mýlí, veřejně vyslán adresy jejich peněženky, aby prokázaly, že všechny prostředky uživatelů jsou v bezpečí.

Jen několik otázek: Plánované odstávky jsou obvykle oznámeny uživatelské základně společnosti s dostatečným předstihem. Váš překvapivý aspekt se mě týká. Dále existují snímky obrazovky – možná photoshopované – od různých lidí, které podle všeho naznačují hack. Můžeš to komentovat??

– John McAfee (@officialmcafee) 8. února 2018

McAfee však netvrdil, že hackeři ukradli finanční prostředky, ale naznačil, že platforma byla kompromitována kvůli narušení bezpečnosti vedoucímu k náhlému oznámení údržby.

Rovněž byly přezkoumány veřejné adresy, které společnost sdílela. V vyšetřování zveřejněné Bellingcatem, tyto adresy prošly shlukovou analýzou odhalující vazby na adresy, které byly použity Al-Qassamem, teroristickou skupinou, na kterou USA i EU platí embargo, k přijímání darů. Tyto pověsti nebyly nikdy řešeny. O měsíc později však společnost Binance uzavřela partnerství s analytickou společností blockchain CipherTrace, aby posílila své zásady proti praní špinavých peněz (AML).

Později v květnu utrpěl Binance potvrzený útok hackery, kteří ukradli bitcoiny v hodnotě 40 milionů dolarů. Podle a tvrzení vydané společností Binance, hackeři využili taktiku phishingu, aby získali přístup k klíčům API pro uživatelské účty a současně prováděli nadměrné objednávky nákupu a prodeje. Byl aktualizován bezpečnostní systém burzy a prozradil 50 000 BNB bylo oznámeno pro ty, kteří měli objem obchodování přes 1 BTC ve snaze udržet uživatele na platformě. To samozřejmě nepomohlo zvítězit nad menšími obchodníky. Hack také zpochybnil, zda si předchozí podezření McAfee zasloužilo, a šlo vlastně o první narušení bezpečnosti na Binance.

Poplatek za zařazení do seznamu nebo „dlouhodobá platba“?

Rok 2018 měl pro Binance v plánu další polemiku. Rychle vyšlo najevo, že Binance je otevřený kótování nových kryptoměn rychlým tempem s téměř 400 nabízenými obchodními páry.

V srpnu téhož roku Christopher Franko, spoluzakladatel blockchainové platformy Expanse, odhaleno ve tweetu že Binance nabídl, že uvede Expanse (EXP) za 400 BTC. Další uživatel, údajně dobrovolník společnosti Vertcoin, tvrdil že Binance požádal o 90 000 dolarů za poplatky za zařazení do seznamu. Samozřejmě, Zhao bránil reputace jeho společnosti, poukazující na údajnou e-mailovou adresu Binance, odkud nabídka výpisu pocházela jako spoof email.

BlockStack podání u americké Komise pro cenné papíry (SEC) odhaleno provedla platbu ve výši 250 000 USD společnosti Binance, aby uvedla svůj token STX. Blockstack měl také provést tři platby ve výši přibližně 250 000 USD, které by pokryly další tříleté období uvádění na seznam spolu s dalším marketingovým poplatkem. Celkově by zaplatili přibližně 1,1 milionu dolarů na poplatcích, což je částka, která je v přímém rozporu s předchozími prohlášeními společnosti Binance ohledně jejich poplatků za zařazení do seznamu.

V jednu chvíli dokonce slíbil věnovat všechny své získané poplatky za zařazení na charitu. Mluvčí společnosti odpověděl že přijatá platba byla marketingovým poplatkem, který byl myšlenkou Blockstacku: „Poplatek za dlouhodobou platbu je pobídkou navrženou společností Blockstack pro Binance, aby udržel token uvedený na burze.

Toto je nový poplatek za platbu navržený společností Blockstack. “ Protože se to nepovažuje za poplatek za zařazení do seznamu, nebyl darován na charitu. V reakci na tento spor si zástupci kryptoměn vyměnili společnosti OKEx a Kraken komentoval toto hodnocení seznamu by mělo zahrnovat mnoho procesů a úvah a že za tento proces neúčtují žádné poplatky za zařazení do seznamu. Podle Changpeng Zhao zároveň Binance DEX účtuje standardní paušální poplatek ve výši 1 000 BNB, který je nezbytný k zabránění přidávání tokenů s malou nebo žádnou ekonomickou a technickou životaschopností.

Soudní proces o zabavených aktivech

Tím se dostáváme do roku 2020, který začal další kontroverzí. Bývalý zaměstnanec společnosti Binance, Steven Reynold, podal žalobu na společnost a požádal soud, aby mu přiznal náhradu škody nejméně 337 500 $.

Steven se podílel na oficiálních kanálech Binance Telegram, konkrétně na ‚Binance Support ‘(@binance_support), kde byl zaměstnán od července do prosince 2017 jako moderátor komunity. Údajně dotyčná skupina Telegram byla ponechána Stevenu pod kontrolou. Tým Binance ho poté oslovil, aby skupinu odstranil a odstranil z ní veškeré zmínky o společnosti. Reynolds této žádosti vyhověl, uvádí stížnost.

Reynolds v. Binance Holdings Ltd

Reynolds v. Binance Holdings Ltd

Zástupce společnosti Binance tvrdil, že Steven nevyhověl a zneužil skupinu a její uživatele pro jeho osobní zisky. Zatímco se jim nepodařilo ochránit uživatele ve skupině, Binance zmrazil Stevenův účet na platformě se všemi jeho podíly a nastavil limit pro výběr na 0, čímž nelegálně zabavil jeho aktiva. Zástupce také tvrdil, že chtějí žalovat Reynoldse, ale nemohli ho najít. O této stížnosti zatím nevyšly žádné další zprávy, takže čekáme na soudní rozhodnutí.

Nezávislá agregace dat

Tento malý škyták nezastavil společnost Binance a její generální ředitel Changpeng Zhao v tom, aby pokračovali v akvizici CoinMarketCap, největšího agregátoru kryptoměn. Nákup byl zveřejněn 31. března. Vyplacená částka nebyla zveřejněna, ale říkalo se, že činila až 400 milionů dolarů.

Dříve se společnost snažila konkurovat CMC a spustila svůj vlastní agregátor dat Binance Info. Nezískala však tolik uživatelů jako nejvíce odkazovaný zdroj pro sledování cen v kryptoprůmyslu. Proto CZ zahájila jednání se Brandonem Chezem, zakladatelem CMC, která byla dokončena u dosud největšího nákupu Binance. V té době, Zhao jasně že nové vlastnictví neohrozí nezávislost společnosti CoinMarketCap: „Binance nemá žádný vliv na hodnocení CoinMarketCap. CoinMarketCap je i nadále odhodlán poskytovat nejpřesnější, nejaktuálnější a nejkvalitnější data o kryptoměnách v tomto odvětví a zároveň těžit z odborných znalostí, zdrojů a rozsahu Binance. “

Věci se však rychle změnily metodami hodnocení CoinMarketCap. The Nejvýznamnější aktualizací před nákupem byla metrika likvidity CMC. Byla umístěna jako přesnější pozice pro kryptoměnové burzy, které se vyhýbaly výpočtu možných nadměrných objemů. Od okamžiku, kdy byla tato funkce implementována, se HitBTC etabloval na vrcholu žebříčku s přední likviditou v oboru, ale po nákupu ztratil své místo spolu s většinou ostatních lídrů. Binance samozřejmě vykazoval rychlý nárůst počtu.

Oficiální popis týkající se metrické změny spočíval v tom, že poklesem peněžních hodnot a zavedením nové stupnice od 0 do 1 000 byl agregovaný web schopen zjednodušit data pro uživatele. Nikdy však nebylo vysvětleno, proč se směnné pozice tak drasticky posunuly.

Další významnou aktualizací bylo zavedení nové metriky „Web Traffic Factor“. To bylo oznámeno 31. května v a příspěvek na blogu podle CoinMarketCap. V tuto chvíli Binance pevně sedí na vrcholu žebříčku se skóre 1000 z možných 1000. Kombinovaná skóre také umístila Binance na 1. místo v celkovém žebříčku směn.

Oprávněná kritika následovala, když si veřejnost připomněla minulá prohlášení hlavní strategické ředitelky CoinMarketCap Carylyne Chan, která je nyní jejím prozatímním generálním ředitelem. Dříve kritizovala tuto metriku slovy: „Viděli jsme, jak ostatní lidé dělají věci, jako jste řekli, webový provoz jako způsob [k ověření, že výměny jsou legitimní], ale lidé obchodují pomocí klíčů API, a proto webový provoz není dobrý indikátor.” Přesto ujišťuje, že CoinMarketCap je nezávislá entita a není ovlivňována zájmy svého nového vlastníka. „Neaktualizujeme algoritmy ani hodnocení tak, aby vyhovovaly agendě kohokoli, to je zcela v rozporu s historií a hodnotou CoinMarketCap,“ řekla.

Volit moudře

Tento hluboký ponor do krátké historie Binance se zdá být velmi příkladným příkladem několika běžných vláken v odvětví kryptoměn. Některé společnosti se ve jménu růstu obracejí k bezohledným praktikám. I když se nejedná o obžalobu Binance jako takové, výše uvedený průzkum ukazuje na několik pozoruhodných událostí, které stojí za pochopení.

Značnou část růstu společnosti Binance lze připsat úžasnému týmu PR a hlasovému generálnímu řediteli, který si udržuje své jméno na titulkách. Zdá se však, že existuje rozpor v očekávání dobré pověsti mezi tradičním světem financí a kryptoměnou. Na konci dne by důvěra v jakoukoli burzu kryptoměn, která je pravděpodobně centralizovaná, jako je tomu v případě Binance, měla hrát důležitý faktor, který stojí za zvážení.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me