Jednou z hlavních funkcí blockchainu je zbavování se potřeby zprostředkovatelů. To spolu s vývojem inteligentních smluv vedlo ke spekulacím, že v transakcích typu peer-to-peer nebude potřeba právníků. Je téměř nevyhnutelné, že konvergence blockchainu a práva bude v některých případech znamenat, že se sníží role právníků jako prostředníků. Existuje však také spousta příkladů, kdy právníci sami mohou využít blockchain. Zde se podíváme na různé příklady toho, jak se blockchain může vztahovat na právnické povolání.

Pouzdra pro blockchain a právo

Doklad o službě

Blockchain nám umožňuje vložit digitální značku na objekty a dokumenty. S touto digitální značkou můžeme sledovat pohyby fyzicky nebo online. Tento atribut nabízí obrovský potenciál v oblasti blockchainu a práva.

Jeden případ použití je dokladem o službě. Pokud je účastník řízení předvolán k soudu, obdrží od soudu písemné pokyny. Dokladem o doručení je čestné prohlášení prokazující soudu, že osoba byla předvolána. Společnosti, které zajišťují službu papírů, jsou známé jako procesní servery.

Nedávno se společnost ServeManager, společnost zabývající se procesním serverem, spojila s blockchainovou společností s názvem IntegraLedger. Testovali důkaz konceptu pomocí blockchainu IntegraLedger, aby zaznamenali pokusy o doručení servisních dokumentů a nakonec fungovali jako ověřitelný důkaz, že servisní doklady byly doručeny.

Chytré dokumenty

IntegraLedger má také funkci inteligentního dokumentu. V případě smluvního dokumentu umožňuje tento inteligentní dokument stranám smlouvy vložit transakce související se smlouvou do samotného dokumentu. Blockchain poté všechny tyto transakce bezpečně uloží.

Například nájemní smlouva může mít každou splátku nájmu digitálně propojenou se smlouvou samotnou. Dokument interaguje s různým podnikovým softwarem. Pokud tedy leasing převezme nová společnost, může nahrát inteligentní dokument do svého systému a veškerá historie transakcí s ním přichází.

Video níže ukazuje, jak to funguje podrobněji.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=3RYU3ZQY3ys]

Chain of Custody

Pamatuj si to epická scéna v Breaking Bad kde Walter a Jesse používají skvělý elektromagnet zvenčí policejní komory, aby otřeli Gusovu notebooku obrazové důkazy, které by je zahrnovaly do nastavení pervitinové továrny? Jedná se o druh zabezpečení, které vede k ochraně právních důkazů před neoprávněnou manipulací.

Blockchainové a zákonné magnety


Byl to opravdu geniální nápad …

Dobře, blockchain nemusí být schopen ochránit před touto úrovní kreativity. Ale existují skutečné soudní spory které byly vyhozeny z důvodu neoprávněné manipulace. Blockchain může sledovat digitální pohyby dokumentů a trvale je ukládat, zabránit smazání a poskytnout spolehlivou stopu jakéhokoli druhu neoprávněné manipulace. Digitální značky na fyzických aktivech mohou také umožnit sledování GPS, pokud se někdo pohne nebo ukradne důkazy. Takové pohyby uložené na blockchainu poskytují u soudu nezvratné důkazy.

Duševní vlastnictví

Zákon o duševním vlastnictví zahrnuje oblasti, jako jsou patenty, ochranné známky a autorská práva. Zaznamenávání vlastnictví duševního vlastnictví vytváří neměnný a trvalý záznam vlastnictví a atributů, které by mohly vyřešit jakýkoli spor.

Různé projekty již používají blockchain v ochraně autorských práv, včetně KodakOne pokrývající fotografické práce a Spolupráce Microsoft / EY pokrývající hraní. Sbližování blockchainu a zákonů ve světě podnikových IP však přináší obrovské výhody v oblasti efektivity, kromě jednoduchého prokázání vlastnictví. V podnikových akvizicích jsou kolem vlastnictví IP zdlouhavé požadavky na náležitou péči. Díky záznamu založenému na blockchainu, který ukazuje registraci a licencování všech práv na IP, jsou due diligence cvičení plynulejší a mnohem rychlejší než dnes.

Blockchain a právní pirátství

Autorské pirátství se může stát minulostí. Ale ne piráti. Nebo lego.

Blockchain může také pomoci spravovat licenční práva. Strana, která chce získat licenční práva na duševní vlastnictví, by je mohla zakoupit pomocí digitálních tokenů a zanechat tak neměnný záznam transakce, který pomůže vyřešit případné další spory..

Notářství

Notář je oficiální vládní rolí a dosud žádná vláda nesouhlasila s přijetím blockchainu jako náhrady. V zásadě by však blockchain mohl hrát stejnou roli jako notář. Biometrické údaje by zajistily spolehlivější ověření přítomnosti než samotné použití soukromého klíče, protože by mohlo dojít ke krádeži soukromých klíčů. BlockNotary a Razítko jsou dva příklady projektů využívajících blockchain k ověřování a sledování transakcí a dat.

Chytré smlouvy

Chytré smlouvy jsou často základem diskusí o blockchainu a zákonech. Inteligentní smlouvy samy o sobě aktuálně nemohou z různých důvodů nahradit standardní smlouvu. Nejvýznamnější je, že inteligentní smlouva je provedení dohody, nikoli samotná dohoda. Z tohoto důvodu, i když inteligentní smlouva plní dohodnuté podmínky, samotná smlouva stále vyžaduje zapojení právníka. Část této mezery by mohly překlenout ricardovské smlouvy, ale jsme dost daleko od vyloučení právníků ze smluvního procesu.

Nové oblasti práva

Legislativa týkající se používání kryptoměn a ICO dala vzniknout zcela nové oblasti práva. Rychlý nárůst popularity bitcoinů a kryptoměn obecně přitahoval zájem vlád a regulačních orgánů. Nyní začínají vydávat pokyny a v některých případech i právní předpisy. Vzhledem k tomu, že se jedná o nezmapované území, hrají právníci zásadní roli při řízení vznikajících předpisů, zejména pro mezinárodní organizace pro suroviny.

Závěr

Kombinace blockchainu a práva nabízí mnoho vzrušujících možností. Prozkoumali jsme zde jen některé z nich. Ačkoli je právnická profese notoricky ustálená a pomalu se mění, ví, co přijde. Někteří členové již jsou formování do konsorcií, což pomůže udržet krok se změnami. I když je nepravděpodobné, že blockchain nahradí právníky, technologie bude mít nepochybně dopad. Stejně jako všechna ostatní odvětví by měla být právnická profese připravena, pokud ano.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me