Růst internetu vedl k rozmachu nových médií a nezávislých tvůrců obsahu. Starší mediální instituce této rozvíjející se třídě ztrácejí moc, podíl na trhu a publikum.

Tento růst je však ohrožen. Tito tvůrci se při vysílání a šíření jejich obsahu spoléhají na platformy třetích stran, jako je Twitter, Youtube a Facebook. Nedávno jsme viděli, jak se tyto společnosti střetávají s tvůrci, které považují za nepřijatelné.

Kromě toho může být pro tvůrce obtížné přímo zpeněžit jejich obsah prostřednictvím těchto webů. Existuje jen velmi málo způsobů, jak přímo posílat peníze na většinu platforem sociálních médií.

Mnoho tvůrců sbírá příjmy pomocí služeb, jako je Patreon, které jim umožňují publikum je finančně podporovat. Problém je v tom, že tyto společnosti mohou také zrušit účty, pokud se rozhodnou. Viděli jsme to stát se s několika významnými producenty v poslední době.

To vše zdůrazňuje problém, který mají tvůrci v závislosti na vysílání a příjmech od třetích stran.

Naštěstí kryptoměny a blockchainové projekty mohou tato omezení obejít. Pojďme se podívat na některá potenciální řešení.

Tip roboty

Jednou z nejzákladnějších aplikací pro odměňování tvůrců obsahu je tip bot. Jedná se o software, který vám umožňuje posílat digitální měnu přes platformu, jako je Reddit.

Existuje mnoho tipovacích robotů pro všechny druhy kryptoaktiv. Snad nejpopulárnější je XRP bot které můžete použít k odeslání XRP dalším uživatelům nebo tvůrcům obsahu prostřednictvím Reddit, Twitter nebo Discord.

U všech špičkových robotů musíte aktivum zakoupit jinde a poté jej uložit na adresu robota. Není to však tak jednoduché jako kliknutí na odeslání, protože se musíte naučit příkazy robota. I když to rozhodně není složité, nepřináší druh bezproblémového uživatelského rozhraní, který je pravděpodobně potřebný pro masové přijetí.

Jeden robot, který má uživatelsky přívětivější design, je však Zulu Republic’s Lite.im pro platby litecoinem na Facebooku, Telegramu a SMS.

lite.im

Začínáme s Lite.im

Bohužel hlavním omezením u všech robotů je, že obvykle nejsou interoperabilní.


Bleskové aplikace

Bitcoinová komunita se v poslední době velmi nadchla údajem Jacka Dorseyho, že je připraven umožňovat platby Lightning Network přes Twitter. Společnost Tippin pracuje také na integraci bitcoinových bleskových plateb na Twitteru přes chromové rozšíření. Počáteční verze však umožní uživatelům tipovat ostatní, kteří již rozšíření mají. Úspěch bude záviset na dostatečném počtu uživatelů, kteří si tuto technologii osvojí, dokud Tippin nenajde způsob, jak povolit tipování uživatelů, kteří ještě nejsou na palubě.

tippin.me

Rozhraní Tippin.me Bitcoin Lightning pro okamžité použití & Levné platby na Twitteru

Lightning Network je díky svým nízkým poplatkům a vysoké rychlosti ideální pro mikroplatby. Ve výsledku by to mohl být snadný a levný způsob, jak by vedoucí myšlenek a tvůrci obsahu na Twitteru mohli zpeněžit své názory.

Kromě finančních zisků komentátoři navrhli, že přidáním peněžních odměn do ekosystému Twitter může dojít ke zvýšení kvality a hloubky komentářů a analýz.

Tato funkce se však nebude rozšiřovat pouze na bitcoiny. K Lightning Network se může připojit jakékoli kryptoaktivum, které má předpoklady.

Jedním takovým omezením však je, že podobně jako tipovací roboti jsou tato rozšíření blesku omezena na konkrétní platformy.

Kikův ekosystém

Kik je hlavní platforma sociálních médií s miliony uživatelů, zaměřená hlavně na případy použití chatu, podobně jako Whatsapp. Jejich token Kinů je z části určen k tipování dalších lidí uvnitř i vně ekosystému Kik. Můžete zveřejňovat obsah v aplikaci a získávat odměny s tokenem.

Kin by měl těžit z toho, že nemusí budovat komunitu uživatelů od nuly. Díky využití již úspěšné platformy s aktivními uživateli by měla mít dostatečnou počáteční rychlost, aby mohla být přijata. V současné době je těžké vidět, že se stává virálním, protože není interoperabilní s jinými platformami sociálních médií. Jeho úspěch zatím prožívá a umírá s úspěchem Kika.

Steem: Řešení obsahu blockchainu

Všechny výše uvedené jsou řešení pro přemostění světů bez kryptoměny a kryptoměny. Dalším přístupem je vybudování všeho v kryptosystému s nadějí, že uživatelé migrují na sociální sítě založené na blockchainu. Nejznámějším případem je platforma Steemit a její nativní kryptoměna Steem.

Někde mezi zkušenostmi Facebooku a Redditu umožňuje Steemit uživatelům zveřejňovat obsah a na oplátku odměňovat ostatní uživatele za jejich obsah pomocí Steem.

Hlavní výzvou pro Steemit je, že záleží na tom, zda se uživatelé přesunou z převládajících dominantních stránek sociálních médií na Steemit. Steemitovy funkce a uživatelské rozhraní jsou nejen primitivnější, ale kromě sklápěcího aspektu nabízí uživatelům v současné době malou motivaci k migraci. Jako takový se snaží překonat síťové efekty, které Facebook a Twitter již využily.

BAT a odvážný prohlížeč

Prohlížeč Brave je webový prohlížeč a podporuje token Basic Attention Token (BAT). Token je navržen tak, aby odměňoval uživatele za prohlížení reklam a za tipování tvůrců obsahu.

Potíž s BAT, stejně jako mnoho z těchto dalších návrhů, spočívá v tom, že ji lze v současné době používat pouze v rámci Brave. Jeho úspěch závisí na dostatečném množství uživatelů, kteří jsou odtaženi od Chromu a jiných prohlížečů.

Interoperabilita mezi weby a prohlížeči bude klíčem k vybudování skutečně působivého systému.

Interoperabilita prostřednictvím ReddID

Projekt Reddcoin se snaží tento problém interoperability vyřešit prostřednictvím svého Software ReddID. V současné době v beta verzi ReddID umožňuje uživatelům nakupovat a vytvářet uživatelská jména, která odpovídají jejich vlastním soukromým klíčům Reddcoin. Poté mohou toto uživatelské jméno propojit se svými profily na sociálních médiích a tipovat ostatní uživatele pomocí Reddcoinu přímo z různých stránek sociálních médií.

Beta verze aktuálně podporuje Facebook, Twitter, Youtube a Reddit v prohlížečích Chrome a Firefox.

Jakmile si uživatel stáhne rozšíření, vytvoří uživatelské jméno a propojí své profily, zobrazí se u každého příspěvku na každém webu sociálních médií jednoduché tlačítko tipu ReddID. Za předpokladu, že tvůrce obsahu na druhém konci má také příponu, můžete poslat tip pouhým kliknutím na tlačítko, výběrem částky a kliknutím na Odeslat. Tím, že ReddID nahradí potřebu kopírovat a vložit dlouhé adresy jednoduchými uživatelskými jmény, usiluje o co nejjednodušší a nejstresnější spropitné..

reddid uživatelské jméno

Uživatelé si zakoupí své uživatelské jméno ReddID v rozšíření pomocí Reddcoin

Na rozdíl od společnosti Steemit, která spojuje fiat hodnoty s tipy, vývojáři ReddID doufají, že díky označení tipů v Reddcoin budou mít uživatelé zábavnější a méně transakční zážitek.

Výzvy před námi

Aby bylo možné skutečně vzlétnout a získat dostatečný síťový efekt, bude nutné upozornit uživatele, kteří příponu nemají. Vývojový tým v současné době pracuje na plné verzi, která upozorňuje uživatele a tvůrce obsahu, že obdrželi tip s pokyny, jak získat mince. Kromě toho se pracuje na integracích pro Safari, IOS a Android a další weby sociálních médií, jako je Instagram.

Hlavní výhodou ReddID je jeho agnosticismus platformy a prohlížeče. Na rozdíl od většiny ostatních řešení jej můžete teoreticky použít na jakémkoli zařízení, webu a prohlížeči. Tato šířka by mohla dobře nastavit ReddID tak, aby byl de facto softwarem pro tipování a tvůrce obsahu na webu.

I když to všechno zní velmi slibně, škálování softwaru se ukázalo jako velmi náročné. A co víc, protože každý tip je transakcí on-chain, na rozdíl od řešení Lightning Network bude propustnost blockchainu Reddcoin pravděpodobně omezovat kapacitu ReddID. I když, pokud tým dokáže tyto překážky vyřešit, může být ReddID velmi pohodlným a cenným řešením pro bojující tvůrce obsahu.

Fiat Dilemma

To, co zatím žádné z těchto nastavení nevyřešilo, je most mezi kryptoměnou a fiatem. Drtivá většina tvůrců obsahu žije a používá fiatovou měnu. Dokud některý z těchto systémů nenabízí možnost přepínání mezi kryptoměnou a fiatem, je těžké vidět, jak se tvůrci obsahu masově pohybují od starších systémů.

Jedná se spíše o regulační než technický problém kvůli legislativě jako KYC a AML. Některé z těchto systémů naštěstí na řešení tohoto problému pracují.

Je jistě otázkou času, než tvůrci obsahu přijmou kryptoměny a osvobození, které mohou přinést.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me