Hlasování v blockchainu zvyšuje transparentnost demokracie

Existuje důvod, proč musíme jít do volebních místností, abychom vyplnili hlasovací lístky pro naše volby. Anonymní hlasovací lístky jsou nejjednodušší způsob, jak chránit integritu hlasování a současně chránit soukromí voličů. Digitální hlasování bylo obtížnou výzvou, protože je těžké ověřit platnost každého hlasovacího lístku a zároveň zachovat jeho anonymitu. Blockchainové hlasování by to mohlo změnit svou kryptografií.

volební místo

Blokové hlasování ve skutečnosti již mění některé volby. Právě teď mohou vojáci ze Západní Virginie v USA, kteří slouží v zámoří, hlasovat ve svých domácích volbách pomocí mobilních telefonů. Kombinace šifrování a blockchainového registru tyto hlasy spojuje. Další země jako Brazílie, Dánsko, Jižní Korea a Švýcarsko zkoumají blockchainové hlasování. Zdaleka však vede Estonsko. Jejich občané mají jedinečné průkazy totožnosti, které jim umožňují rychle a bezpečně hlasovat o blockchainu.

Digitalizace nejdůležitější části demokracie by mohla mít hluboké a trvalé dopady na globální správu věcí veřejných. Občané mohou rozhodovat mnohem rychleji a veřejné referendum je proveditelnou možností. Reprezentativní demokracie by mohla být marginalizována pro přímou demokracii lidmi. Ale to není vše. Dalším výsledkem je zmanipulované volby by se mohly stát obtížnějšími, téměř nemožnými. Tento článek zkoumá, jak funguje blockchainové hlasování, a jeho důsledky pro svět.

Základy blockchainového hlasování

Blockchainové hlasování je podobné analogickému hlasování, na které jsme zvyklí. Platí stejné koncepty a procesy. Aby mohl občan hlasovat digitálně, musel by se zaregistrovat a prokázat své občanství v dané jurisdikci. Tuto identitu a občanství bychom pak mohli zaznamenat na blockchain spojený s klíčem daného uživatele.

Občan dále potřebuje hlasovací lístek, aby mohl hlasovat. V blockchainu by to pravděpodobně mělo podobu zvláštního hlasovacího tokenu, který by byl uložen na účet uživatele. Tento token by také pravděpodobně měl časový limit, ve kterém by mohl být použit k hlasování, po kterém by se vypálil prostřednictvím chytré smlouvy nebo se stal zbytečným.

Hlasování o blockchainu by zahrnovalo zaslání hlasovacího tokenu (hlasovacího lístku) na konkrétní adresu. Voliči by věděli, která adresa se shoduje s jakým kandidátem nebo referendem. Odeslání tokenu na tuto adresu by znamenalo hlasování.

Technicky to zní dostatečně jednoduše. Hlas se zaregistruje na blockchainu, kde je neměnný, ověřitelný a transparentní. Můžeme snadno spočítat hlasy, abychom vyhlásili vítěze voleb. Kromě toho můžeme vytvářet pěkná uživatelská rozhraní, která automatizují a skryjí proces odesílání tokenu na konkrétní adresu. Voliči by místo toho viděli jednoduché online rozhraní pro výběr kandidáta nebo návrhu a kliknutí na odeslání.

Ověření identity voliče

identita

Pokud to první vysvětlení znělo jednoduše a vy se divíte, proč už nehlasujeme o blockchainu, vydržte. Ve skutečnosti je to mnohem komplikovanější. Existuje spousta problémů, které je třeba vyřešit jako první.

Jedním z hlavních problémů je ověřování identity voličů. Aby fungování blockchainového hlasování fungovalo, potřebujeme systém, který lidem zabrání, aby hlasovali vícekrát nebo ve volbách, kde nejsou občany. To je na blockchainu složité, protože se spoléhá na ústřední orgán, který ověří dokumentaci o občanství nebo pobytu.

Řešení blockchainu by se pravděpodobně spoléhalo na odesílání skenů pasů nebo řidičských průkazů. Pak může být tato identita spojena s mobilním zařízením pomocí hesla a dvoufaktorové autentizace nebo biometrie (jako otisk prstu). Cílem je ověřit, že osoba, která předložila doklady o občanství, je stejná osoba, která je v době hlasování aktivně u počítače nebo chytrého telefonu.

Zachování anonymity & tajné hlasování

Jakmile však ověříme totožnost a způsobilost k hlasování, musíme ji oddělit od samotného hlasovacího lístku. Důležité je, že jednou z klíčových částí demokracie je tajné hlasování. Nikdo by neměl vědět, jak jste hlasovali, aby váš hlas nemohl žádným způsobem ovlivnit.

Při hlasování o blockchainu by informace, které se zaregistrují v blockchainu, neměly obsahovat identifikovatelné informace. To znamená, že informace o odesílateli hlasovacího tokenu musí být skryty. Existuje několik způsobů, jak toho dosáhnout, včetně nulových důkazů znalostí, vyzváněcích transakcí nebo různých metod šifrování. Každá z nich má své výhody, nevýhody a technické výzvy. Skutečná anonymita ve stejnou dobu jako ověřená totožnost je velkou výzvou blockchainového hlasování.

Odborníci na kybernetickou bezpečnost se obecně shodují na tom, že blockchainy jsou neohrabatelné (se správnou velikostí sítě a konsensuálním algoritmem). Logické důkazy a statistiky naznačují, že je stále nepravděpodobnější, že blok může být prolomen, jakmile to síť potvrdí. Anonymita potřebná pro hlasování je však obtížnější zajistit a je jisté, že nebude ohrožena.

Možné důsledky

Blockchainové hlasování má obrovské důsledky, pokud roste v popularitě a použitelnosti pro širokou veřejnost. Mohlo by to zásadně změnit fungování demokracie.

1. Zvýšená transparentnost v procesu hlasování

Největší výhodou blockchainového hlasování je zvýšená transparentnost. Právě teď, jakmile odevzdáte svůj hlas, nevíte, co se s ním stalo. Důvěřujete pracovníkům průzkumu, že to správně počítají. Neexistuje však způsob, jak si být jisti, že se váš hlas započítal.

Na blockchainu by bylo možné sledovat váš hlas a vidět, že skončil na správném místě. I když by to nebylo spojeno s vašimi informacemi, váš hlas by existoval na blockchainu pro celou historii.

2. Snížení podvodu & Volební výstroj

Vedlejším efektem zvýšené transparentnosti je snížení podvodu. Je obtížnější podvádět systém nebo hlasovat ve špatné jurisdikci s ověřením identity blockchainu. Navíc v zemích, kde diktátoři rigolují volby, by blockchain mohl přinést skutečnou demokracii. Zahájení hlasovacího systému blockchain samozřejmě vyžaduje buy-in od současné vlády. V průběhu času se však blockchain mohl stát mezinárodním hlasovacím standardem, přičemž světové společenství prosazuje správu blockchainu ve všech zemích.

3. Každodenní hlasování v reálném čase

Pokud blockchain zpřehlední hlasování, můžeme sledovat a zaznamenávat hlasy v reálném čase. To znamená, že volby mohou proběhnout v mnohem kratším časovém období. Pokud jsou navíc digitální, vyžadují menší investice do infrastruktury pro hlasování. V důsledku toho by se mohly konat volby s krátkou dodací lhůtou pro rychlé hlasování o referendu.

To by mohlo zcela změnit každodenní život. Představte si, že byste mohli na svém telefonu hlasovat o tom, jak by byl dnes směrován provoz ve vašem městě, nebo zda chcete zvýšit daně a platit za nový park ve vaší komunitě. Hlasování by mohlo být vysoce cílené, dokonce specifické pro sousedství. Bylo by málo režijních nákladů na hlasování častěji, což by hlasování mohlo učinit každodenním.

4. Správa a řízení společnosti & Autonomní organizace

Vlády nejsou jedinými institucemi, které by mohly těžit z blockchainového hlasování. Zaměstnanci nebo akcionáři také mohli hlasovat pro iniciativy v rámci společnosti. Je možné si dokonce představit firmy bez vlastníků, kde každé rozhodnutí je otevřeným hlasováním akcionářů.

5. Zvýšená angažovanost voličů

Velkou výhodou blockchainového hlasování může být větší angažovanost. Pokud blockchain umožňuje digitální hlasování ze smartphonu nebo počítače, bude hlasování stejně snadné jako přihlášení a odevzdání hlasovacího lístku během několika minut. To by pravděpodobně drasticky zvýšilo volební účast, což by vedlo k přímější demokracii. Alternativně by to mohlo vést k únavě při hlasování, kdy si voliči uvědomí, že se jim líbí volit zástupce, aby se obávali politiky pro ně.

Závěr

Hlasování v blockchainu ještě není dokonalé nebo připravené na hlavní čas. Je však pravděpodobné, že to bude obrovská změna demokracie, jakmile dosáhne legitimity. Díky snazšímu a transparentnějšímu hlasování se vytvoří více angažovaní voliči. Může nám také připomenout, proč zástupci existují, aby přemýšleli o politice na plný úvazek a přijímali moudrá rozhodnutí o věcech, které by veřejnost možná nebyla schopna plně prozkoumat.

V současné době zkoumá hlasování o blockchainu několik organizací. Snadnější hlasování by mohlo znamenat častější zastupitelské volby nebo probíhající referenda o našem vedení. I to by byla pro demokracii velká změna.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me