Mezi blockchainem a kybernetickou bezpečností existuje řada praktických případů použití a zdá se, že se překrývání jen zvětšuje. S novými technologiemi přichází více příležitostí pro hackery a kybernetické bezpečnostní hrozby. Jak se více společností připravuje na moderní pokusy o hackerství a digitální vydírání, blockchain a kybernetická bezpečnost jsou aktuálním tématem.

Blockchain a kybernetická bezpečnost

Kdykoli mluvíte o blockchainu, téměř vždy vstupujete do diskurzu hypotetik. To platí ve vztahu k vládě a obchodu a také v oblasti kybernetické bezpečnosti. Kybernetická bezpečnost je však naléhavým problémem, který odhaduje celosvětovou ekonomiku 450 miliard $ rok.

Jaké problémy řeší nyní, spíše než spekulovat o tom, jak může blockchain nakonec vyřešit problémy tohoto problematického odvětví? A které společnosti si špiní ruce (abych tak řekl)?

„Blockchain má spoustu skutečných případů použití,“ říká Nick Bilogorskiy, stratég pro kybernetickou bezpečnost Juniper Networks, „Například decentralizované úložiště, prevence podvodů a krádeží dat a distribuovaná infrastruktura veřejného klíče pro ověřování uživatelů nebo zařízení.“

Vícefaktorové ověřování

DDoS (Deliberate Denial of Service) útoky jsou dnes jednou z nejběžnějších kybernetických bezpečnostních hrozeb. A jsou na denním pořádku a rozšířené hlavně díky našemu stávajícímu systému doménových jmen. Když uchováváme data na jednom centralizovaném místě, je nekonečně snazší se do nich dostat. S decentralizovanou strukturou blockchainu a distribucí informací přes uzly bude systémy prakticky nemožné hacknout.

„Místo toho, aby všechna hesla uživatelů byla uchovávána v jedné databázi v síťovém operačním centru jedné společnosti, má každý jednotlivec svůj soukromý klíč,“ říká Nick Spanos, zakladatel Bitcoin Center NYC. “Společnosti jako Equifax a Wells Fargo už nikdy nebudou s informacemi zacházet tak, jak to dělaly.” Budete muset hacknout miliony jejich uživatelů současně – což je mnohem obtížnější výkon. “

Vítěz ocenění Microsoft Blockchain Incentive, spuštění zabezpečení blockchainu REMME v současné době předchází kybernetickým útokům na velké i malé společnosti. Odstraněním prostoru pro lidské chyby a široce používaným jednoduchým systémem hesel v jednom kroku zavíráme okno pro příležitostné hackery, kteří hledají snadno prolomitelná hesla.

Robustní řešení REMME je postaveno na decentralizované účetní knize a spravuje a ověřuje uživatele a zařízení prostřednictvím vícefaktorového ověřování. Tím se eliminuje šance na útok na nejjednodušší cíl pro kybernetické útočníky (slabá hesla).

Společnost také spolupracuje s několika bitcoinovými burzami, aby pomohla zabránit phishingové útoky jako útok Bitfinex, který ztratil 60 milionů $ (120 000 BTC v té době). Poskytují zabezpečení autorizované platformy založené na kryptografických principech a uživatelsky přívětivé 2FA na jedno kliknutí.

Zlepšení zabezpečení IoT

Jedním z kamenů úrazu na cestě růstu IoT je neustálá hrozba zabezpečení zařízení. Podle výzkum od společnosti Gemalto, 96 procent společností a 90 procent spotřebitelů se domnívá, že jejich zařízení IoT nejsou zabezpečená – a že by měla existovat vládní regulace. Zdá se, že jejich hlavním zájmem je, že hacker převezme kontrolu nad jejich zařízením nebo že budou jeho osobní údaje odcizeny.

Když dětské chůvičky a lékařské přístroje jsou infikováni malwarem a hlavní výrobci automobilů ztrácejí kontrolu nad svými vozidly, obavy veřejnosti jsou pochopitelné. Myšlenka, že ztratíte kontrolu nad svým vozidlem nebo dýchacím zařízením, je skutečně panikařící. Ale i zde začíná blockchain ukazovat nějaké výsledky.


IBM má dlouhou historii inovací. Není tedy divu, že jsou v čele blockchainových technologií. The Platforma IBM Watson IoT umožňuje zařízením IoT přenášet data do knih blockchainu. Tato data jsou poté zahrnuta do sdílených transakcí a záznamů, které jsou odolné proti neoprávněné manipulaci a ověřují se prostřednictvím zabezpečených inteligentních smluv.

Australský telekomunikační gigant Telstra také zaznamenává úspěch pomocí blockchainu k zabezpečení svých IoT ekosystémů „inteligentního domova“ ověřováním identity lidí prostřednictvím uložených biometrických údajů o ověření. A IOTA také ukazuje slib pro škálování IoT prostřednictvím své technologie Tangle.

Vyplňování mezery v talentu

Možná jste si mysleli, že počítačových techniků je více než dost. Ukázalo se však, že pokud jde o kybernetickou bezpečnost, je tu docela nedostatek talentů.

Nezaměstnanost v průmyslu se pohybuje kolem nuly. To znamená, že když se objeví nové pozice, je extrémně těžké je obsadit. A s neustálými výzvami vznikajících technologií (as nimi i větších kybernetických hrozeb) do roku 2020, Frost & Sullivan předpovídá alespoň 1,8 milionu volné pozice v odvětví kybernetické bezpečnosti.

Společnosti jako PolySwarm, decentralizované antivirové tržiště, motivujte techniky po celém světě, aby přispěli k boji proti počítačové kriminalitě. To nejen dává jasným talentům šanci zazářit, bez ohledu na jejich umístění, vzdělání nebo historii, ale také pomáhá rychleji detekovat počítačovou kriminalitu.

Doby prodlevy (doba, po kterou virus spí v systému před aktivací) je jednou z nejzávažnějších hrozeb současnosti, což znamená, že rychlost je zásadní. S bývalým CIO McAfee Antivirus Markem Tonnesenem jako poradcem týmu PolySwarm se zastavení kyberzločinců v jejich stopách a předcházení útokům stává realitou.

Ne každý má dohodu

Samozřejmě debata o blockchainu a kybernetické bezpečnosti a jejich vhodnosti jako technologie zuří také v celém odvětví kybernetické bezpečnosti. Navzdory rostoucímu počtu případů použití a získávání hybné síly pro blockchain ne všichni souhlasí s jeho potenciálem.

Generální ředitel společnosti Gunner Technology Cody Swann říká: „Byli jsme zaplaveni požadavky podnikatelů na blockchainové aplikace. Žádný z těchto produktů se bohužel nedostal přes alfa na blockchain. Proč? Protože ve velké většině případů je blockchain horší volbou než většina technologií. “

Worldpay Viceprezident a vedoucí globální kybernetické obrany & Bezpečnostní strategie, Peter Tran, je zatím méně než nadšený blockchainovou technologií. Věří, že umělá inteligence a strojové učení mají v boji proti počítačové kriminalitě navrch. A také to, že rekonstrukce stávající infrastruktury nemusí být ekonomickou realitou.

Výzvou zde bude snazší, efektivnější a levnější používání technologie blockchain a kybernetické bezpečnosti. Je ale povzbudivé vědět, že blockchain již řeší mnoho našich problémů a může odtud jít jen nahoru.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me