Jak může blockchain změnit svět špičkových umění

V roce 2016 se tržby z globálního trhu s uměním odhadovaly na 45 miliard dolarů. Většina těchto prodejů pocházela ze špičkového uměleckého světa, kde se umělecká díla mohou prodávat za miliony dolarů. S tak vysokými sázkami má špičkové umění spravedlivý podíl na podvodnících a špatných hercích. Padělky a padělky nejsou neobvyklé a někdy se stávají skutečnými články. Financování nákupů umění a placení umělců může být navíc neprůhledným a nákladným procesem. Blockchainová revoluce by mohla všechno změnit pro svět špičkového umění.

galerie umění

Původ & Padělání

Jednou z hlavních oblastí, kde by blockchain mohl hrát důležitou roli ve špičkovém uměleckém světě, je provenience. Provenience odkazuje na historii vlastnictví uměleckého díla. Je to stopa vlastnictví, která vede až k umělci, který dílo původně vytvořil.

V současné době je provenience většinou spravována ručně. Je odpovědností vlastníka udržovat záznam o tom, kdo kus před nimi vlastnil. Některé kusy vysoké hodnoty mají původ v hlavní galerii, muzeu nebo aukční síni. Neexistuje však žádný centrální systém pro ověřování a zajišťování původu.

Blockchainová provenience umění by mohla vytvořit jediný zdroj pravdy pro historii uměleckého díla. Vkládání záznamů na blockchain je činí neměnnými a decentralizovanými. Padělek nemohl v takovém systému vytvořit falešné záznamy o blockchainu.

Podobně padělání se stává obtížnějším, když jsou volně dostupné informace o dalších dílech, které malíř vytvořil. Například blockchain by mohl obsahovat informace o chemických vlastnostech použité barvy nebo typu plátna, které umělec použil. Zjištění padělání je snazší, čím více informací musíte porovnat.

Digitální nedostatek & Špičková investice do umění

Blockchain mění digitální umění se schopností řídit reprodukci a vytváření verzí. Velkou výzvou v digitálním umění je, že každý může kopírovat a distribuovat digitální soubor, jakmile k němu má přístup. S blockchainem můžete vytvářet verze digitálního umění, které jsou certifikovány jako originály. Tím se vytváří špičkový trh s digitálním uměním, kde dosud žádný neexistoval, protože nyní může být digitální umění vzácné.

Na druhou stranu certifikace uměleckých děl znamená, že vlastnictví uměleckého díla je dělitelné. Dalo by se koupit umělecké dílo s kamarádem a každý vlastnit 50% díla. To se vztahuje i na prodej akcií uměleckého díla. Teoreticky byste mohli vlastnit malý podíl Mony Lisy, pokud by se muzeum Louvre rozhodlo dražit akcie.

Jedná se o netriviální vývoj, protože to znamená, že muzea umění mohou financovat nákup nových uměleckých děl vydražením akcií jejich stávající sbírky. Výhoda tohoto přístupu je obrovská, protože muzea umění v současné době platí vysoké úrokové sazby za půjčky na nákup uměleckých děl. Pokud blockchain umožňuje špičkové investice do umění, pak by to mohlo být obrovským přínosem pro muzea všude.

Transparentní ceny & Struktura plateb

Další výhodou používání blockchainu pro špičkovou správu umění jsou inteligentní smlouvy, díky nimž jsou ceny a podmínky transparentní. V současné době je špičkový trh s uměním neprůhledný z hlediska designu. Je určen pro zasvěcené osoby, ne pro veřejnost. Ve výsledku může být matoucí, kolik galerie, aukční síň nebo makléř obdrží za provizi za prodej uměleckého díla. Zejména u nového umění nemusí umělec získat spravedlivý podíl z výnosů.

Nákup umění pomocí inteligentních smluv by mohl vyřešit tyto problémy s transparentností a pomoci umělcům dostat zaplaceno. Mohlo by to také znamenat, že komunita milovníků umění by mohla spojit své zdroje na nákup uměleckého díla prostřednictvím chytré smlouvy, demokratizující přístup na trh s uměním.

Budou galerie používat blockchain?

To je velká otázka. Platformy pro prodej online umění naznačily, že mají zájem o blockchain. Prodej online umění Christie’s a Sotheby má v úmyslu nabídnout v příštích pěti letech blockchainová technologická řešení. Většina fyzických galerií a vystavovatelů však tvrdí, že nemají v úmyslu blockchain používat.

To může znít skličující, ale vezměte v úvahu, že trh s blockchainovým uměním by výrazně snížil zisky, které by galerie a vystavovatelé mohli dosáhnout, protože umělecká díla jsou nyní k dispozici na decentralizované platformě. Dává smysl, že by galerie měly zájem o zachování současného stavu. To znamená, že trh s blockchainovým uměním je stále většinou omezen na digitální umění a do světa špičkového umění se dosud nedostal. Ten svět může být tak ostrovní, že nikdy nebude.

Nejlepší nadějí pro blockchain na špičkovém trhu s uměním je, pokud ho muzea začnou používat k ověřování a dokonce k prodeji akcií ve svých špičkových dílech. Postupem času, pokud si dost muzeí osvojí platformu pro správu umění blockchain, mohli bychom vidět, jak se blockchain postupně stává standardem pro špičkový umělecký svět.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me