Bitmain v současné době dominuje v těžebním sektoru. Linka společnosti Antminer společnosti se trvale řadí mezi nejlepší dostupný hardware pro těžbu bitcoinů. Této tajné čínské společnosti se podařilo zajistit si svoji pozici kombinací taktiky, která zahrnuje silné postavení a důsledný vývoj jejich produktové řady. Pojďme na chvíli prozkoumat, jak se tento těžařský gigant dokázal v takové konkurenční éře vyšplhat na vrchol.

Obrovské ziskové marže

Bitmain každé čtvrtletí shrnuje obrovské zisky. Podle nedávné CNBC zpráva, Bitmain nyní vydělává větší zisk než nesmírně populární vývojář GPU karet Nvidia. Bitmain má v současné době na svých produktech 65% ziskovou marži. Zpráva dospěla k závěru, že společnost Bitmain dosáhla v roce 2017 zisku až 4 miliardy USD.

Hardware pro těžbu bitcoinů Antminer

Tyto obrovské ziskové marže pomohly společnosti Bitmain vyvinout jejich linku těžby hardwaru Antminer Bitcoin na jednoho z nejpokročilejších těžařů na trhu. Tím Bitmain také zvýšil hashovací sílu celé BTC sítě; což zvýšilo obtížnost pro horníky. To zase donutilo více těžařů koupit těžební soupravy ASIC, aby zůstaly relevantní v těžebním prostoru.

ASIC nebo aplikačně specifické integrované čipy používané v řadě Antminer jsou navrženy pro zpracování hash kódu SHA-256 používaného BTC. Tyto pokročilé těžební čipy produkují mnohem větší hashovací sílu než snahy o těžbu GPU nebo CPU. V mnoha případech jsou čipy ASIC schopné vypočítat Proof-of-Work 100 000 rychleji než jejich protějšky GPU. Dnes budete potřebovat těžební zařízení ASIC, pokud máte v úmyslu úspěšně těžit BTC ve velkém měřítku.

Graf znázorňující nárůst obtížnosti BTC

Graf znázorňující nárůst obtížnosti BTC

Těžařské bazény

Bitmain také ovládá četné těžební fondy. Těžařská skupina je síť počítačů, které kombinují jejich hashovací sílu. Těžařské bazény se staly nesmírně populární, protože umožňují téměř každému jednotlivci vstoupit na těžbu BTC. Zisky ze společného těžebního podniku jsou rozděleny mezi členy sdružení podle jejich hashových příspěvků.

Těžařské bazény jsou jedním z nejlepších způsobů, jak zahájit těžbu BTC v dnešním konkurenčním ekosystému. Tyto fondy bohužel také centralizují velkou část sítě BTC. To vedlo k tomu, že Bitmain získal ještě větší kontrolu nad těžebním sektorem.

Konzervativní odhady účetní firmy Bernstein stanovily tržní podíl společnosti Bitmain na 70% – 80%.

Bitmain v současné době vlastní nebo provozuje řadu největších světových těžebních fondů. Patří mezi ně Antpool a BTC.com. Samotná společnost kromě těchto těžebních fondů založených na hardwaru provozuje také několik divizí cloudové těžby. Hashnest, Suanlibao, a BW.com jsou tři z největších cloudových těžebních operací, jaké dnes existují. Všechny jsou řízeny Bitmainem.

Zásobování těžebních fondů hardwarem pro těžbu bitcoinů

Soupravy Antminer jsou nyní průmyslovým standardem. Bitmain dále využil své pozice poskytnutím konkurenčních těžebních fondů přístupem k jejich hardwaru pro těžbu bitcoinů výměnou za procento zisků fondu. Byl to velmi úspěšný podnik. Rovněž to vedlo k rostoucí poptávce po těžařském hardwaru Antminer v průmyslu.

Hardwarová datová centra pro těžbu bitcoinů

Bitmain je průkopníkem obchodní struktury sdíleného datového centra a v současné době si kdokoli může pronajmout další hashovací sílu z jednoho ze svých center, aby zvýšil své těžební schopnosti. Tato datová centra se často nacházejí v částech světa, kde je přítomna obnovitelná nebo velmi nízkonákladová energie. To je případ jejich umístění ve Vnitřním Mongolsku. Bitmain je schopen ještě více zvýšit své zisky umístěním svých datových center do těchto regionů.

Bitmain Photo Center Photo via Insightssuccess

Bitmain Photo Center Photo via Insightssuccess

Nové bitmainové podniky

Bitmain si je vědom, že trh se neustále mění. Čínští představitelé hlasitě vyjádřili nedůvěru v kryptoměnu a loni země zavedla zákaz ICO. To přimělo manažery Bitmainu, aby rozšířili svoji činnost globálně. Bitmain dnes provozuje dceřiné těžební farmy v Izraeli, Švýcarsku, Kanadě a Singapuru.

Je Bitmain až velký?

Bitmainu se podařilo zajistit si pozici lídra v oboru poskytnutím těžařům výkonnější možnosti těžby ASIC. To také poskytlo společnosti Bitmain neuvěřitelnou sílu v síti BTC. Bitmain nyní kontroluje osud BTC z hlediska vývoje. Veškeré změny protokolu BTC musí schválit těžební komunita. To znamená, že Bitmain má schopnost těžce zvažovat budoucí aktualizace protokolu.

Odborníci vytvořili síť společnosti Bitmain řízení na přibližně 51%. To znamená, že Bitmain je nyní dostatečně velký, aby zajistil, že vývoj BTC bude v souladu s produkty jejich společnosti. To vedlo mnoho lidí v kryprostoru k kritice jestřábové taktiky firmy. Jakýkoli těžařský fond s 51% kontrolou nad sítí získává schopnost odmítat transakce zaměřené na určité adresy. Tímto způsobem je společnost Bitmain schopna zvyšovat své zisky při současném snižování konkurence.

Antminer nadále roste

Kritici Bitmainu budou muset zatím prozatím ustoupit. Společnost pokračuje ve vývoji řady Antminer a posouvá hash sílu BTC sítě ještě dále. Kromě těžby BTC začal Bitmain také vyvíjet čipy ASIC pro další Důkaz práce mince, jako je Ethereum. To také zvýšilo obtíže horníků v blockchainové síti ETH.

Graf znázorňující obtížnost těžby etherea

Graf znázorňující obtížnost těžby etherea

Antminer nadále vládne nejvyššímu

Konkurence je v odvětví těžby kryptoměn strmá a Bitmain má zájem zůstat na vrcholu trhu. Tato společnost dokázala svou firmu dokonale umístit do kryptoměny. Zakladatelé společnosti, Micree Zhan a Jihan Wu, jsou v kryptoměně hlasité a můžete nadále očekávat, že zváží jakékoli problémy s kryptoměnou, které by mohly snížit jejich kontrolu nad trhem.

Vývojáři sledují vývoj situace. Mnoho lidí hledá nové důkazní metody, jako je Proof-of-Stake, které jim pomohou zmírnit jejich obavy. Jakékoli změny budou bohužel vyžadovat konsenzus těžební komunity, která je v současném stavu řízena společností Bitmain. Doufejme, že v blízké budoucnosti bude vyvíjen tlak na decentralizaci těžebního sektoru BTC. Prozatím si raději pořiďte Antminer, pokud chcete úspěšně těžit BTC.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me