V uplynulém roce se svět hlavního proudu ujal myšlenky blockchainových a kryptografických transakcí, dokonce z roku 2018 učinil tzv. rok blockchainu. Téma se přesunulo kolem pouhých módních slov a otevřelo se novým nápadům a novým inovacím. Jedním z největších kroků vpřed v tomto mainstreamovém přijetí je skutečnost, že lidé chápou, jak může krypto znamenat víc než jen obchodování s kryptoměnou.

Hodně z toho je způsobeno skvělou prací, kterou odvedla společnost Ethereum v roce 2018. Od té doby byl blockchainový průmysl svědkem exploze nových aktiv a při tom se vyvinula povaha a funkce kryptoaktiv. Dnes se dělí do čtyř odlišných kategorií:

Tradiční kryptoměna: Tradiční možnosti kryptoměny nabízejí decentralizovanou měnu s tisíci lidí, kteří těží a zabezpečují síť – to vše bez davového prodeje, ICO nebo výsadku. Bitcoin je toho de facto příkladem.

Žetony nebo barevné mince: Žetony / barevné mince jsou obvykle spojeny s nějakou formou distribuce mimo těžbu. Mnohé z nich jsou vydávány na jiném blockchainu, jako je Ethereum nebo Waves. Mohou být ještě dále rozděleny do několika podskupin, přičemž společným vláknem je, že jsou vázány na vnější trh a jejich zdroj hodnoty je zaměnitelný. Jak toho lze dosáhnout, se však může lišit; v některých případech může použít fyzickou komoditu, jako je ropa (Petro je skvělým příkladem) nebo může mít nehmotné ocenění (PAX se připojil k řadám tokenů USD Tether).

Token pro jednorázové použití: Toto často zapomenuté krypto, známé také jako kupóny, má různé příchutě a může být dokonce na svém vlastním blockchainu. Výhoda těchto výhod spočívá v jejich schopnosti zaznamenávat data a poté z trhu mizí. To je zvláště efektivní na každém trhu, kde jsou klíčové jednosměrné výměny, například když tým Custom and Border Patrol zaznamenává data pro zařízení internetu věcí. Faktoroidy jsou hybridním příkladem kryptoměny a tokenu. Umožňují uživateli zapisovat data do blockchainu Factom a poté jsou z trhu pryč.

Nehmotná digitální aktiva: Ne všechna digitální aktiva jsou zaměnitelná a pro tento typ transakcí existuje spousta reálných potřeb. Nefungovatelná digitální aktiva představují jedinečné položky a mohou mít spojení ve skutečném světě (např. Nemovitosti, kde je každý dům nebo jednotka nemovitosti jedinečná) nebo digitální sběratelskou součást. Mezi příklady patří CryptoPunks, což je čistě pro sběratele nebo hry založené na sbírání, jako je CryptoKitties.

Kde mohou lidé ukládat své tokeny?

Pokud blockchainový průmysl vytvoří způsoby, jak reprezentovat online i offline formy hodnoty prostřednictvím kryptoměny a tokenů, pak je další otázka tato: kde mohou lidé ukládat veškerý svůj digitální majetek? K uvedení této hodnoty je nutné zabezpečené umístění. Odpovědí jsou kryptoměnové peněženky, které za několik let vývoje prošly dlouhou cestou.

Peněženky se vyvinuly tak, aby pojaly mnoho různých typů tokenů. Skladování je zásadní, ale nejnovější inovace také umožnily přístup k decentralizovaným burzám. Tím se vytvoří nástroj „vše v jednom“, který zefektivní celkový proces tak, aby peněženka mohla fungovat jako rozbočovač pro všechny kryptoměny. Dobrým příkladem je klient Waves, který jde nad rámec pouhého úložiště; klient Waves vám také umožňuje vytvářet nové tokeny a provádět obchody z peněženky. Další dvojice příkladů je Vault a Lumi. Ty byly vytvořeny speciálně pro ukládání vašich digitálních sběratelských předmětů – z nichž většina jsou aktiva ERC 721 (standard používaný pro mnoho sběratelských předmětů vytvořených na Ethereu).

Společným vláknem všech těchto nových blockchainových aktiv je praktická potřeba mechanismu peněženky. Zejména pro prostor jedinečných tokenů nebo digitálních sběratelských předmětů, aniž by bylo nutné mít virtuální místo pro uložení, se proces stává těžkopádnějším a obtížněji sledovatelným. Takové překážky končí a zpomalují celkové přijetí platformy, což vede k dalšímu bodu: rychlost přijímání hlavního proudu jde nad rámec samotné platformy. Vývoj podpůrných aplikací a příslušenství je stejně důležitý, protože zjednodušuje a rozšiřuje uživatelskou zkušenost. Je to rozdíl mezi počítačem, který technicky běží, i když je provozován systémem příkazového řádku, a uživatelsky přívětivým MacBookem.

Inovace peněženky právě začaly škrábat povrch toho, co je možné. V nadcházejících měsících několik peněženek nabídne nové funkce zabezpečení, které rozšíří ochranu a vytvoří kolem vašich hesel hlubší vrstvu zabezpečení. Co to znamená pro laika? Nyní se krypto peněženka může přihlásit na webové stránky, MetaMask již to pro některé webové stránky dělá. Toto nejen zefektivňuje věci pro uživatele, ale také vytváří novou formu digitální identity. Přihlášením do peněženky se tak potvrzujete.

To přináší nový nápad na obzoru: jednotný a zabezpečená identita. Kryptoměna může pohánět proces transakcí, ale motorem pod kapotou je blockchain. Díky blockchainu přináší permanentní, zabezpečená a transparentní databáze zajištěná jednosměrným šifrováním škálovatelný typ ochrany i těch nejcennějších dat.

I když se myšlenka digitální peněženky může zdát jako praktické úložiště pro krypto tokeny, stačí jen jeden krok zpět, abychom viděli větší obrázek: skutečně zabezpečená digitální identita online i offline.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me